تزریق ژل یا فیلر|جدیدترین متدها برای جوانسازی پوست و صورت

دل درد و دل پیچه :موثرترین درمان خانگی در چند دقیقه
ژوئن 12, 2019
پروتز باسن: بهترین راه بزرگ کردن یا کوچک کردن سایز باسن
پروتز باسن: بهترین راه بزرگ کردن یا کوچک کردن سایز باسن
ژوئن 12, 2019

تزریق ژل یا فیلر|جدیدترین متدها برای جوانسازی پوست و صورت

جدیدترین روش برای جوانسازی پوست و صورت(تزریق ژل یا فیلر)

جدیدترین روش برای جوانسازی پوست و صورت(تزریق ژل یا فیلر)

همۀ ما دوست داریم همیشه جوان و شاداب به نظر برسیم، اما پوست ما همیشه جوان نمی ماند و تحت تاثیر عوامل مختلف، استحکام و شادابی خود را از دست می دهد. اما خوشبختانه، روش های بسیاری برای برگرداندنِ جوانی به پوست وجود دارد که تزریق فیلر یکی از بی عارضه ترین و پرطرفدارترین آن ها به شمار می رود. فیلرهای پوست ماده ای ژل مانند هستند که علاوه بر رفع خطوط عمیق و چین چروک های صورت، برای افزایش حجم لب و گونه و زاویه دهی به فک و چانه نیز استفاده می شوند. فیلرهای پوست محبوب ترین روش جوانسازی به شمار می روند، چرا که با حداقل عارضه و تهاجم و بدون نیاز به استراحت، سریع ترین اثرگذاری را دارند. سالیانه، زنان و مردان بسیاری از این فیلرها برای تغییر و جوانسازی چهره شان بهره می گیرند.
در این مقاله، انواع مختلف فیلر را به معرفی خواهیم کرد و معایب و مزایای هریک را برخواهیم شمرد. همچنین، خواهیم گفت فیلر بهتر است یا بوتاکس.

فیلر چیست؟

فیلر چیست؟

فیلر چیست؟

همانطور که گفتیم، فیلرها مواد ژل مانندی هستند که زیر پوست تزریق می شوند. فیلرهای پوست انواع مختلف و بالطبع، کاربردهای متفاوتی دارند. برخی ماندگاری بالاتری دارند و برخی ماندگاری پایین تر؛ برخی برای برطرف کردن خطوط عمیق تر پوست استفاده می شوند و برخی برای رفع چین و چروک های سطحی؛ بعضی از آن ها از جنس مواد موجود در بدن هستند، اما بعضی دیگر از مواد مصنوعی تولید می شوند. این فیلرها «حجم دهنده» نیز نامیده می شوند. تزریق فیلر برای خط خنده، افزایش حجم و لیفتِ گونه ها و برجسته سازی لب ها مناسب است. همچنین، به جای انجام جراحی های سنگین و پرهزینه، می توانید از فیلر چانه برای زاویه دهی به فک و چانه استفاده کنید.
هر فیلری برای رفع انواع چین و چروک مناسب نیست، انتخاب فیلر مناسب و تزریق ماهرانۀ آن در نتیجۀ تزریق بسیار موثر است. پزشک در انتخابِ فیلر مناسب به شما کمک خواهد کرد.

کاربردهای فیلر

کاربردهای فیلر

کاربردهای فیلر

 • چین و چروک ها و خطوط عمیق اطراف چشم، لب، پیشانی، گردن و دست ها را برطرف می کند.
 • برای برجسته سازی و افزایش حجم لب ها و گونه ها استفاده می شود.
 • در زاویه سازی و فرم دهی فک و چانه کاربرد دارد.
 • تزریق فیلر زیر چشم، علاوه بر رفع گودی و چین و چروک ها، سیاهی زیر چشم را نیز برطرف می کند.
مطالعه بیشتر :  تزریق فیلر زیر چشم | مراقبت های پس از تزریق

انواع فیلر

انواع فیلر

انواع فیلر

فیلرها انواع مختلفی دارند. مواد به کار رفته در هر نوع فیلر متفاوت از دیگری است، از این رو، مزایا، معایب، کاربرد و میزان ماندگاری متفاوتی دارند. در ادامه، انواع فیلر را، به همراه مزایا و معایب شان، معرفی خواهیم کرد.

فیلرهای کلاژن

کلاژن نوعی پروتئین طبیعی است که به طور طبیعی، در بدن ترشح می شود و سبب استحکام و سفتی پوست می شود. با افزایش سن، ترشح این پروتئین در بدن کاهش می یابد و در نتیجه، پوست حجم و استحکامش را از دست می دهد. دانشمندان اولین فیلرهای رفع چین و چروک را از کلاژن تصفیه شده گاو تولید کردند. نتیجۀ تزریق فیلرهای بر پایۀ کلاژن بسیار طبیعی است، اما ماندگاری بالایی ندارد. این فیلرها یک ماه پس از تزریق رو به افول می گذارند.

فیلرهای بر پایه کلاژن از منبع حیوانی به دست می آیند، از این رو، احتمال بروز واکنش آلرژیک در پی تزریق آن ها بسیار بالاست. پیش از تزریق فیلر کلاژن، حتماً باید تست آلرژی انجام شود. البته روش های جدید تولید فیلرهای کلاژن عوارض این فیلرها را کاهش داده اند. کلاژن های مصنوعی عوارض کمتر و ماندگاری بیشتری دارند. با وجود این، همچنان ماندگاری فیلرهای بر پایه کلاژن، در مقایسه با دیگر فیلرها، کمتر است.
بروز واکنش آلرژیک (به خصوص کلاژن گاو)، قرمزی و کبودی از عوارض ترزیق فیلر کلاژن به شمار می روند.

فیلرهای اسید هیالورونیک (HA)

پیدایشِ فیلرهای اسید هیالورونیک (HA) سبب کاهش محبوبیت فیلرهای کلاژن شد. در حال حاضر، فیلرهای هیالورونیک اسید محبوب ترین و پرکاربردترین نوع فیلرها به شمار می روند. اسید هیالورونیک به طور طبیعی در پوست انسان وجود دارد و پوست را هیدراته نگه می دارد. با افزایش سن میزان این ماده در پوست کاهش می یابد. فیلرهای اسید هیالورونیک نرم و ژل مانند هستند. فیلرهای اسید هیالورونیک برای بهبودِ ظاهرِ بینی نیز استفاده می شوند. البته فیلر بینی سبب کاهش سایز بینی نمی شود.

این نوع فیلر عارضه ای ندارند، فقط امکان بروز قرمزی، کبودی و ورم در محل تزریق وجود دارد. امکان بروز برآمدگی و توده در زیر پوست نیز وجود دارد، که البته به مرور زمان، برطرف خواهد شد. ماندگاری نتیجۀ این فیلرها از چند ماه تا یکی دوسال متغیر است. فیلرهای اسید هیالورونیک (HA) رفته رفته جذب بدن می شوند.
پژوهش ها نشان داده اند که تکرارِ تزریق فیلرهای اسید هیالورونیک می تواند سبب افزایشِ ترشحِ کلاژن در پوست شود.

فیلر کلسیم هیدروکسی آپاتیت (CaHA)

فیلر کلسیم هیدروکسی آپاتیت (CaHA)، در مقایسه با فیلرهای اسید هیالورونیک (HA)، سنگین تر و غلیظ تر است و ماندگاری بالاتری نیز دارد. این فیلر سبب تولید کلاژن در پوست می شود. فیلر کلسیم هیدروکسی آپاتیت (CaHA) در لایه های عمیق تر پوست تزریق می شود و معمولاً سبب بروز واکنش آلرژیک نمی شود، چرا که مواد تشکیل دهندۀ آن در استخوان های بدن انسان نیز یافت می شود. این نوع فیلر پوست از سوی سازمان غذا و دارو (آمریکا) (FDA) تایید شده است.

مطالعه بیشتر :  بهترین و موثرترین روش جوانسازی پوست

فیلرهای مصنوعی

فیلرهای پوست با ماندگاری بیشتر دارای مواد مصنوعی و آزمایشگاهی غلیظ تر، مانند پلی-ال-لاکتیک-اسید (PLLA)، هستند که به طور طبیعی، در پوست وجود ندارند. سال هاست که از پلی-ال-لاکتیک-اسید (PLLA) برای تولید نخ بخیه قابل جذب استفاده می شود. این نوع فیلرهای بافت نرم برای رفع خطوط عمیق پوست استفاده می شوند و در مقایسه با دیگر فیلرها، ماندگاری طولانی تری هم دارند. پلی-ال-لاکتیک-اسید (PLLA) سبب افزایش تولید کلاژن در پوست می شود.

فیلرهای پلی-ال-لاکتیک-اسید (PLLA) عوارضی مانند قرمزی، کبودی و ورم را در پی دارند. در پی تزریق این فیلرها، ممکن است توده ها و برآمدگی هایی زیر پوست تان ایجاد شود که معمولاً با دست لمس و با چشم دیده می شوند. گاهی این توده ها فقط از طریق عمل جراحی برطرف می شوند.

ماندگاری طولانی از مزایای این فیلرها به شمار می رود، اما به یاد داشته باشید که فیلرهایی که ماندگاری بالاتری دارند، عوارض بیشتری را هم در پی دارند. اگر این فیلرها به درستی تزریق نشوند، عوارض جبران ناپذیری را در پی خواهند داشت.

فیلر پی ام ام آ (PMMA)

فیلرهای دائمی از جنس PMMA (پلی متیل ماکریلات) هستند که جذب بدن نمی شوند. این فیلرها حاوی کلاژن هستند و فقط برای قسمت های ضخیم تر پوست، مانند چین بینی لبی، توصیه می شوند. استفاد از این فیلر برای اطراف چشم و لب توصیه نمی شود.

فیلر اتولوگ

تزریق چربی اتولوگ نیازمند انجام عمل جراحی است، اما در عوض، نتیجۀ آن تا چندین سال ماندگار است. با استفاده از لیپوساکشن، چربی از قسمت های مختلف بدن، مثل ران یا شکم، برداشته می شود، سپس تصفیه و به محل مورد نظر تزریق می شود. پروسۀ برداشتنِ چربی و تزریقِ آن می تواند در یک جلسه صورت بگیرد. این فیلرها نیمه دائمی هستند و تزریق آن ها باید تکرار شود. پس از تزریق فیلر اتولوگ، باید به مدت دو هفته استراحت کنید.

متاسفانه، فیلر دائمی لب وجود ندارد. انواع فیلر لب موقتی یا نیمه دائمی هستند. برای برجسته سازی دائمی لب باید به سراغ ایمپلنت ها بروید. ماندگاری نتیجۀ تزریق چربی به لب پنج سال است که در مقایسه با ماندگاری دیگر فیلرها، بسیار بالاست.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) نوع دیگری از فیلر اتولوگ به شمار می رود. برای تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) خون را از رگ ها می گیرند، اقدامات لازم را بر روی آن انجام می دهند و در نهایت، به صورت تزریق می کنند. ماندگاری نتیجۀ این تزریق 12 تا 18 ماه است.

عوارض فیلر آتالوگ نیز شبیه به دیگر فیلرهاست.

این فیلرها از بدن خودتان تهیه می شوند، از این رو نیازی به تایید سازمان غذا و دارو (آمریکا) (FDA) نیست، اما برای انجام آن، باید به پزشک حاذق مراجعه کنید.

تزریق سیلیکون

تزریق سیلیکون

تزریق سیلیکون

تزریق سیلیکون به هیچ وجه توصیه نمی شود. تزریق این ماده از سوی سازمان غذا و دارو (آمریکا) (FDA) تایید نشده است و معمولاً، توسط پزشکان نیز صورت نمی گیرد. تزریق سیلیکون می تواند عوارض جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

مراقبت های پیش از تزریق فیلر

از چند هفته قبل از تزریق فیلر، از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین E، گل راعی و هر چیز دیگری که احتمال بروز کبودی را افزایش می دهد خودداری کنید.

– اگر داروی خاصی مصرف می کنید، حتما به پزشک تان اطلاع دهید.
– اگر سابقۀ تبخال دارید، پزشک برای تان والاسیکلوویر تجویز خواهد کرد.
– ممکن است پزشک از شما بخواهد پیش از تزریق فیلر، سیگار نکشید.
– پیش از تزریق و پس از آن، بدن تان را هیدراته نگه دارید.

مراقبت های پس از تزریق فیلر

پس از تزریق فیلر، احتمال بروز کبودی، قرمزی و ورم وجود دارد. بسته به نوع فیلر، این عارضه ها ظرف یک هفته تا ده روز برطرف خواهند شد. کمپرس سرد نیز به رفع ورم کمک می کند.
اگر ماندگاری درد و ورم ناشی از تزریق فیلر طولانی شد، حتماً پزشک تان را در جریان بگذارید، چرا که ممکن است علامت بروز عفونت یا واکنش آلرژیک باشد.
اگر در اطراف محل تزریق توده یا برآمدگی ای را احساس کردید، حتماً به پزشک تان خبر دهید.

نحوۀ تزریق فیلر

 • فیلرهای پوست را با استفاده از سرنگ به محل مورد نظر تزریق می کنند.
 • پیش از درمان با فیلر، باید محل موردنظر و ابزار تزریق به خوبی ضدعفونی شوند.
 • تعداد، مکان و عمق تزریق به نوعِ فیلر و نتیجۀ مورد نظر بستگی دارد. برخی فیلرها حاوی داروی بیهوشی موضعی هستند و باعث می شوند در طول تزریق، هیچ گونه دردی احساس نکنید.

مزایای تزریق فیلر

مزایای تزریق فیلر

مزایای تزریق فیلر

 • تزریق فیلر بسیار سریع انجام می گیرد و نهایتاً به بیهوشی موضعی نیاز خواهید داشت.
 • نتیجۀ تزریق فیلر به سرعت نمایان می شود. فیلرها ظرف 30 دقیقه چین و چروک ها و خطور صورت تان را برطرف می کنند.
 • بعد از تزریق فیلر، نیازی به استراحت طولانی مدت نخواهید داشت. (به استثنای فیلرهای آتالوگ که به لیپوساکشن نیاز دارند.)

معایبِ تزریق فیلر

معایبِ تزریق فیلر

معایبِ تزریق فیلر

ماندگاری نتیجۀ تزریق فیلرها موقتی است و تزریق باید تکرار شود. بروز واکنش های آلرژیک، قرمزی، کبودی و روم از عارضه های شایع تزریق فیلر به شمار می روند.  ممکن است در پی تزریق فیلر، برآمدگی و توده زیر پوست ایجاد شود. گاهی این توده ها پس از مدتی برطرف می شوند و گاهی هم تنها با جراحی از بین می روند.

امکان آبی شدن یا کبودی پوست هم وجود دارد که به آن اثر تیندال گفته می شود. این تغییر رنگ پس از چند هفته برطرف خواهد شد. اگر این فیلرها به درستی تزریق نشوند، ممکن است سلول های پوست از دست بروند. کوری و فلج عصب هم گزارش شده است.

احتمال بروز هرگونه عارضه ای را به حداقل برسانید

با رعایت نکات زیر، عوارض تزریق فیلر را به حداقل برسانید:

 • برای انتخاب فیلر، قیمت را ملاک قرار ندهید.
 • همۀ مراحل تزریق فیلر باید در کلینیک معتبر و با ابزار استریل شده صورت بگیرند.
 • از فیلرهای مورد تایید سازمان غذا و دارو (آمریکا) (FDA) استفاده کنید.
 • برای تزریق انواع فیلر و بوتاکس به پزشک مجرب مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را شاهد و از هرگونه عارضه به دور باشید.
 • پس از تزریق ژل یا فیلر، به طور مرتب، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا هم ماندگاری نتیجۀ تزریق افزایش پیدا کند و هم از بروز التهاب در امان باشید.
مطالعه بیشتر :  تزريق بوتاكس (آیا تزريق بوتاكس عوارض دارد؟)

فیلر یا بوتاکس

فیلر یا بوتاکس

فیلر یا بوتاکس

بوتاکس و فیلر کاربردهای متفاوتی دارند. بوتاکس نام تجاری نوعی سم بوتولینیوم است که برای رفع چین و چروک ها و برجسته سازی لب ها استفاده می شود. بوتاکس عضلات مورد نظر را موقتاً فلج می کند و مانع از انقباض آن ها می شود، اما فیلرها خطوط و چین و چروک های پوست را پُر می کنند.
بوتاکس با فلج کردن عضلات زیر پوست، از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند، اما فیلرهای پوست خطوط عمیق ایجاد شده بر روی پوست را برطرف می کنند.  ماندگاری فیلرها، در مقایسه با بوتاکس، بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان