آیا جوش صورت با درمان های خانگی قابل درمان است؟

کاهش وزن
بهترین راه برای لاغری سریع چیست؟
مارس 17, 2019
درمان عفونت واژن
علائم و راه های پیشگیری و درمان عفونت واژن
مارس 21, 2019

آیا جوش صورت با درمان های خانگی قابل درمان است؟

درمان جوش صورت با طب سنتی

آکنه یا جوش یکی از شایع ترین مشکلات پوستی به شمار می رود که زیبایی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. 85 درصد از مردم حداقل یک بار آکنه را در طول زندگی شان تجربه می کنند. این مشکل فقط به دوران نوجوانی محدود نمی شود، بلکه در هر سنی احتمال بروز آن وجود دارد. باورهای عامیانۀ بسیاری درمورد جوش وجود دارد، برخی معتقدند که جوش باید دورۀ خودش را طی کند، ولی باور متخصصان پوست برخلاف این است؛ چرا که اگر جوش درمان نشود، جای آن بر روی صورت می ماند و بر اعتماد به نفس شخص نیز به شدت تاثیر می گذارد. روش های بسیاری برای درمان جوش صورت و جای آن وجود دارد. در زمینۀ طب سنتی هم روش های متعدد و بی عارضه ای برای درمان جوش صورت و جای جوش وجود دارد. گاه تغییر سبک زندگی و درمان های خانگی، در کنار یکدیگر، می توانند تاثیر چشم گیری بر جلوگیری از بروز جوش و درمان آن داشته باشد؛ اما اولین قدم در درمان آکنه، به هر روشی، تشخیص علت بروز آن است.

در این مقاله، علل بروز جوش صورت و روش های درمان آن بدون داروهای شیمیایی را به شما خواهیم گفت تا بدون صرف هزینه‌های گزاف و تحمل عوارض داروهای شیمیایی، پوستی صاف و بدون جوش داشته باشید.

علل بروز جوش صورت

آکنه زمانی بروز می یابد که منافذ پوست با چربی یا سلول های مردۀ پوست مسدود می شوند. منافذ پوست به غدد سبابه متصل هستند که ماده ای روغنی به نام سبوم را تولید می کنند. ترشح بیش از حد سبوم سبب بروز جوش می شود. برخی آکنه ها شدید و برخی دیگر خفیف هستند.

عوامل بسیاری در بروز آکنه اثرگذارند، از جمله ژنتیک، رژیم غذایی، استرس، تغییرات هورمونی و عفونت.

درمان جوش صورت

درمان جوش صورت

بیماری های تشدید کنندۀ جوش صورت

برخی بیماری ها سبب بروز و تشدید جوش صورت می شوند. در ادامه، دو مورد از این بیماری ها را ذکر کرده ایم:

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

تنبلی تخمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک نتیجۀ تغییرات چشمگیر در هورمون های زنان است. این تغییرات سبب افزایش ترشح آندروژن و استروژن می شود و ترشح سبوم (Sebum) را تشدید می کند. تنبلی تخمدان عوارض بسیاری را در پی دارد که یکی از آن ها بروز آکنه است. پژوهش ها نشان می دهند که 27 درصد از زنان مبتلا به آکنه مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند.

هیپرپلازی مادرزادی آدرنال

معمولاً مبتلایان به هیپرپلازی مادرزادی آدرنال دچار آکنه شدید می شوند. ترشح آندروژن ها باعث ترشح سبوم می شود و در نهابت، باعث بروز جوش می شود.

مطالعه بیشتر :  زیبایی با طب سوزنی

انواع آکنه

آکنه ها براساس شدت شان دسته بندی می شوند:

درجه یک: آکنه درجه یک خفیف ترین نوع آکنه به شمار می رود. در این نوع آکنه، کومدون های بسته یا جوش های کوچک بروز می بایند. در آکنه درجه یک، التهاب بسیار خفیف است و جوش ها قرمز و دردناک نیستند. این جوش ها به سادگی درمان می شوند.

درجه دو: شدت آکنه درجه دو متوسط است. اگر مبتلا به آکنه درجه دو باشید، تعداد جوش های سر سیاه و سر سفیدتان بیشتر می شود و احتمالاً جوش های چرکی (سفت دانه و چرک دانه) خواهید داشت.

درجه سه: مبتلایان به جوش های درجه التهاب بیشتری دارند و جوش های شان دردناک است. تعداد جوش های چرکی (سفت دانه و چرک دانه) در صورت این اشخاص بیشتر است و احتمال بروز جوش های ندول نیز در آن ها وجود دارد. ندول ها جوش های دردناک، سفت و ملتهبی هستند که در پوست ریشه دارند.

درجه چهار: آکنه درجه چهار شدیدترین نوع آکنه به شمار می رود. در مبتلایان به آکنه درجه چهار، جوش های چرکی (سفت دانه و چرک دانه) و جوش های ندول متعددی مشاهده می شود. این جوش های شدید در قسمت های مختلفی از بدن، مانند پشت و قفسۀ سینه، بروز می یابند. اگر این جوش ها به موقع و به درستی درمان نشوند، احتمال دارد جای آن ها بر روی پوست باقی بماند.

باورهای اشتباه درمورد آکنه

 1. شکلات باعث بروز آکنه می شود.
 2. آرایش کردن باعث بروز جوش صورت می شود.
 3. نور آفتاب آکنه را درمان می کند.
 4. جوش های سر سیاه به دلیل عدم رعایت نظافت و بهداشت بروز می یابند.
 5. مرطوب کننده ها جوش را تشدید می کنند.

درمان جوش صورت بدون دارو

درمان جوش صورت با استفاده از روش های طب سنتی و درمان های خانگی هم امکان پذیر است. درمان جای جوش و درمان جوش صورت با استفاده از روش های غیر دارویی زمان بر است، اما در عوض، عوارضی در پی ندارد. درمان های خانگی و طب سنتی به بهبود سطح چربی پوست، کاهش التهاب و از بین بردن باکتری ها کمک می کنند و از بروز آکنه و تشدید آن جلوگیری می کند.

درمان جای جوش

درمان جای جوش

سرکۀ سیب

سرکۀ سیب مانند انوع سرکه ها داری خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی است. سرکۀ سیب دارای اسیدهای ارگانیکی است که می توانند پروپیونی باکتریوم آکنس (P. acnes) را از بین ببرند. سوکسینیک اسید موجود در سرکۀ سیب التهاب را از بین می برد. لاکتیک اسید موجود در این سرکه به درمان جای جوش بسیار کمک می‌کند.

سرکۀ سیب باعث از بین رفتنِ چربی های اضافۀ پوست، که مهم ترین عامل جوش صورت هستند، می شود.

توجه داشته باشید که سرکۀ سیب باعث سوزش پوست می شود، از این رو، باید ابتدا آن را با آب رقیق کنید، سپس به پوست خود بمالید.

سرکه سیب درمان جوش صورت

ماسک عسل و دارچین

عسل و دارچین سرشار از آنتی اکسیدان هستند. پژوهش ها نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها سبب بهبود آکنه می شوند. این دو ماده دارای خواص ضد باکتریایی نیز هستند، از این رو، در درمان جوش صورت بسیار پر استفاده و اثربخش هستند.

عسل و دارچین با باکتری ها مبارزه می کنند و التهاب را کاهش می دهند. التهاب و باکتری دو عامل بروز و تشدید آکنه هستند.

 

روغن درخت چای

روغن درخت چای داری خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است. روغن درخت چای به کاهش آکنه بسیار کمک می کند. این روغن را ابتدا کمی رقیق کنید، سپس به پوست صورت تان بمالید. این گیاه در کاهش قرمزی و ورم پوست نیز بسیار اثربخش است.

روغن درخت چای درمان جوش صورت

روغن درخت چای درمان جوش صورت

روغن جوجوبا

روغن جوجوبا ماده ای مومی و طبیعی است که از دانه های جوجوبا گرفته می شود. این ماده به بهبود و التیام پوست کمک می کند و ماده ای اثربخش برای درمان جای جوش به شمار می رود. برخی از ترکیبات موجود در روغن جوجوبا به کاهش التهاب پوست کمک می کنند و از این رو، قرمزی و ورم جوش ها را کاهش می دهد.

چای سبز

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و نوشیدن آن به سلامتی انسان بسیار کمک می کند. مالیدن چای سبز به پوست، به کاهش آکنه کمک می کند. فلانوئید و تانین موجود در چای سبز باکتری ها را از بین می برد و التهاب را کاهش می دهد. آنتی اکسیدان EGCG موجود در چای سبز به کاهش تولید سبوم و کاهش التهاب بسیار کمک می کند و از رشد P. acnes در پوست های مستعد جوش جلوگیری می کند.

ماسک چای سبز و عسل نیز برای پوست مفید است.

چای سبز در درمان جوش صورت

چای سبز در درمان جوش صورت

فندق افسون گر

فندق افسون گر دارای تانین است و تانین دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است. این گیاه برای برطرف کردن مشکلات پوستی بسیاری، از جمله جوش، اگزما و عفونت، استفاده می شود.

آلوئه ورا

از ژل موجود در آلوئه ورا برای پختن سوپ و ساختنِ انواع لوسیون، کرم و پماد استفاده می شود. این ژل برای درمان خراش، سوختگی و دیگر مشکلات پوستی بسیار اثربخش است. آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی و خواص آنتی باکتریال است و از بروز و تشدید آکنه جلوگیری می کند. گوگرد و سالیسیلیک اسید موجود در آلوئه ورا به درمان آکنه بسیار کمک می کند.

آلوئه ورا مرطوب کننده ای بسیار قوی و اثربخش است، از این رو، برای پوست های خشک و خشکی حاصل از محصولات ضد جوش بسیار مفید است.

مطالعه بیشتر :  لیفت صورت با نخ (مزایا،معایب،مراقبت های قبل و بعد)

عسل

هزاران سال است که از عسل برای درمان مشکلات پوستی، از جمله جوش صورت، استفاده می شود. عسل سرشار از آنتی اکسیدان است. عسل دارای خواص آنتی باکتریال است و زخم های پوست را التیام می بخشد.

عسل برای درمان جوش صورت

عسل برای درمان جوش صورت

سیر

سیر برای درمان عفونت بسیار مفید است و توانایی بدن را در مقابله با عفونت ها کاهش می دهد. سیر دارای ترکیبات آلی گوگرد و خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است. ترکیبات آلی گوگرد سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. برای بهره بردن از خواص سیر، می توانید آن را به صورت تازه یا پودر شده استفاده کنید.

برخی هم معتقدند که مالیدن سیر به پوست در درمان آکنه اثربخش است. البته سیر می تواند باعث سوزش پوست شود، از این رو، در مصرف آن باید مراقب باشید.

سرخارگل

سرخارگل گیاهی دارویی است که ترکیبات آن به از بین بردن ویروس ها و باکتری ها، از جمله P. acnes.، کمک می کند. سرخارگل به تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب کمک می کند. این دارو در درمان آنفولانزا و سرماخوردگی اثربخش است.

کرم ها و مکمل های حاوی سرخارگل به بهبود جوش صورت کمک می کنند.

روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است. از این رو، می تواند باکتری های عامل جوش را از بین می برد و قرمزی و التهاب جوش ها را کاهش دهد.

مکمل روی

روی یکی از مهم ترین مواد مغذی به شمار می رود که برای رشد سلول ها، تولید هورمون، متابولیسم و عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است. درمورد اثربخشی این مکمل بر درمان جوش های صورت تحقیقات بسیاری صورت گرفته است. این تحقیقات نشان داده اند که میزان روی موجود در خون اشخاص مستعد آکنه کمتر از دیگران است و مصرف این مکمل به کاهش جوش صورت کمک می کند. مصرف مکمل روی به صورت خوراکی اثربخش است و استعمال آن بر پوست صورت هیچ گونه تاثیر بر بهبود جوش ها ندارد.

مکمل روغن ماهی

اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامت بدن بسیار مفید هستند. امگا 3 مورد نیاز بدن را هم می توانید از طریق غذا دریافت کنید و هم با مصرف مکمل های روغن ماهی.

روغن ماهی دارای دو نوع اسید چرب امگا 3 است: ایکوساپنتانوییک اسید (EPA) و دوکوساهگزائنوئیک اسید (DHA).

EPA تولید روغن صورت را کنترل می کند، پوست صورت را هیدراته نگه می دارد و از بروز آکنه جلوگیری می کند. EAP و DHA به کاهش التهاب کمک می کنند و خطر بروز آکنه را کاهش می دهند.

سالمون، ساردین، گردو و بذر کتان سرشار از امگا 3 هستند.

غذاهای با شاخص گلایسمی پایین

رژیم غذایی و آکنه رابطۀ مستقیمی با هم دارند. مصرف غذاهای با شاخص گلایسمی بالا به سرعت قند خون را افزایش می دهند و سبب ترشح مقادیر بالایی از انسولین می شوند، از این رو، تولید سبوم را افزایش می دهند. غذاهای با شاخص گلایسمی بالا بر بروز و شدت آکنه تاثیر مستقیم دارند.

شکر، نان سفید، نوشیدنی های قند دار، کیک ها و غذاهای فرآوری شده دارای شاخص گلایسمی بالا هستند.

میوه جات، سبزیجات، حبوبات، دانه ها و غلات کامل از غذاهای دارای شاخص گلایسمی بالا به شمار می روند.

رژیم غذایی حاوی غذاهای با شاخص گلایسمی پایین در جلوگیری از بروز آکنه موثر هستند.

لبنیات

مصرف شیر و دیگر لبنیات سبب تغییرات هورمونی و درنتیجه، بروز آکنه می شود. برخی مطالعات رابطۀ میان نوشیدن شیر و بروز آکنه را تایید کرده اند، اما برای اثبات قطعیت آن، به مطالعات بیشتری نیاز است.

کاهش استرس

هورمون هایی که هنگام استرس ترشح می شوند سبب افزایش تولید سبوم و التهاب پوست می شوند، در نتیجه، آکنه را تشدید می کنند. درمان استرس و اضطراب بر بهبود آکنه اثر می گذارد.

راه های کاهش استرس

 • خواب کافی
 • ورزش کردن
 • یوگا
 • مدیتیشن
 • تنفس عمیق
 • هیچ وعدۀ غذایی ای را حذف نکنید.
 • مصرف الکل و کافئین را محدود کنید.
 • طب سوزنی

به طور مرتب ورزش کنید

ورزش سبب بهبود گردش خون می شود و گردش خون سبب تغذیۀ سلولهای پوست می شود و از بروز آکنه و تشدید آن جلوگیری می کند.

ورزش به تنظیم هورمون هم کمک می کند.

مطالعات نشان می دهند که ورزش می تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد و از این طریق، به درمان آکنه و جلوگیری از بروز آن کمک کند.

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی، در کنار درمان های خانگی، باعث افزایش سلامت بدن، کاهش چربی پوست و درمان جوش صورت می شود. با رعایت نکات زیر، پوست شفاف و صافی خواهید داشت:

 • هرگز جوش ها را دستکاری نکنید.
 • از پاک کننده های مناسب استفاده کنید.
 • از لوازم آرایشی و ضد آفتاب های فاقد چربی استفاده کنید.
 • آب کافی بنوشید و بدن تان را هیدراته نگه دارید.
 • استرس تان را کاهش دهید.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید

در شرایط زیر باید به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر جوش ها دردناک باشند
 • اگر جوش ها عفونی باشند
 • چنانچه جوش ها عمیق باشند
 • درمان های خانگی اثربخش نباشند
 • بخش زیادی از پوست تان را پوشش داده باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان