بهترین راه برای لاغری سریع چیست؟

بزرگ کردن باسن
بزرگ کردن باسن با تزریق چربی به باسن یا پروتز باسن؟
مارس 14, 2019
درمان جوش صورت با طب سنتی
آیا جوش صورت با درمان های خانگی قابل درمان است؟
مارس 19, 2019

بهترین راه برای لاغری سریع چیست؟

کاهش وزن

کاهش وزن

کاهش وزن، کار دشواری است و دشوارتر از آن، یافتنِ روش مناسب برای کاهش آن است. روش‌های بسیاری برای لاغری سریع وجود دارد؛ اما هر شخص باید روش متناسب با بدن خودش را بشناسد، چرا که اثربخشی این روش‌‌ها برای اشخاص متفاوت است؛ اما مسئله فقط کاهش وزن و لاغر شدن نیست، بلکه تثبت آن و جلوگیری از بازگشتِ آن نیز مسئلۀ مهمی است. بهترین روش لاغری سریع و تثبتِ وزن پیروی از یک برنامۀ غذایی و ورزشی مناسب است. برای داشتنِ ثبات، نباید همۀ غذاهای مورد علاقه ‌تان را حذف کنید و کل روزهای هفته را به ورزش بپردازید، چرا که بعد از مدتی، خسته و، در نهایت، تسلیم خواهید شد. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم کمی سرعت را کم کنید، در عوض، پیوسته و باثبات پیش بروید. در ادامه، بهترین روش‌های لاغری سریع را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

آهسته غذا بخورید

برای کاهش وزن، باید حواسمان به غذاها و نوشیدنی هایی که در طول روز مصرف می کنیم باشد. معمولاً بسیاری از مردم به خاطر مشغلۀ زیاد، همیشه به سرعت غذا می خورند تا زودتر به کارشان برسند، به خاطر همین، مراقب برنامۀ غذایی شان نیستند. بهتر است هنگام غذا خوردن، یک سری نکات را رعایت کنیم:

 • بنشینید و با آرامش غذا بخورید.
 • هنگام غذا خوردن، از تماشای تلویزیون، صحبت کردن با تلفن و کار کردن با لپ تاپ خودداری کنید و اجازه ندهید هیچ چیزی حواستان را پرت کند.
 • آهسته غذا بخورید و غذایتان را خوب بجوید. آهسته غذا خوردن به افزایش سرعت روند کاهش وزنتان کمک می کند، زیرا وقت کافی برای رساندن پیام سیری به مغز ایجاد می شود و از پرخوری جلوگیری می‌ شود.

در انتخاب غذا دقت کنید. از مواد غذایی مغذی استفاده کنید و غذاهایی را مصرف کنید که ساعت‌ها شما را سیر نگه می دارند.

با تغییر رژیم غذایی کالری مصرفی تان را کاهش دهید

با کاهش کالری مصرفی، کاهش وزن میسر می‌شود. میزان کالری مورد نیاز هر شخص، بسته به سن، جنسیت و وزن، متفاوت است. سریع ‌ترین راه کاهش وزن، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن برای کاهش کالری است.

ورزش بیشتر و شدیدتر باعث می شود احساس گرسنگی بیشتر به سراغمان بیاید؛ از این رو، بیشتر غذا می ‌خوریم تا انرژی‌ مان را از دست ندهیم، در نهایت، نتیجۀ مطلوب را به دست نمی‌آوریم. پیروی از یک برنامۀ غذایی مناسب، به شما کمک می‌کند از کالری مصرفی‌ تان حداکثر استفاده را ببرید و سریع گرسنه نشوید.

غذاها چگالی انرژی متفاوتی دارند. میوه جات، سبزیجات و غلات کامل چگالی انرژی پایینی دارند، به همین دلیل، با مصرف این مواد غذایی، در مقایسه با مواد غذایی با چگالی انرژی بالا، زودتر احساس سیری می ‌کنید. پروتئین‌ ها و چربی ‌های سالم سطح گلوکز خون‌ تان را ثابت نگه می‌ دارند، باعث ایجاد احساس سیری طولانی مدت می شوند، میل شما را به مصرف شیرینی جات در شما کاهش می ‌دهند؛ از این رو، اکثر کالری مصرفی ‌تان را با مصرف این مواد غذایی تامین کنید. این مواد غذایی شما را در طول روز سیر نگه می‌ دارند و روند کاهش وزنتان را تسریع می بخشند.

لاغری فوق سریع

کربوهیدرات های ساده را از رژیم غذایی تان حذف کنید

کربوهیدرات‌ های پیچیده، مانند دانه‌ های کامل، لوبیا و سبزیجات، با سرعت کمتری هضم می شوند و شما را در طول روز سیر و پرانرژی نگه می‌ دارند، اما کربوهیدرات های ساده، مانند شکر و ماکارونی، به سرعت هضم می شوند، هیچ گونه فیبر و مواد مغذی ای ندارند و قند خون شما و میل تان را به غذا افزایش می دهند.

کربوهیدارت های ساده به سرعت هضم و به گلوکز تبدیل می شوند. ورود گلوکز اضافه به خون سبب تحریک هورمون انسولین می شود و ذخیرۀ چربی را در بافت چربی افزایش می دهد و سبب اضافه وزن می شود.

غذاهای سالم را باید جایگزین غذاهای ناسالم کنید:

 • نان و ماکارونی سبوس دار را جایگزین نان سفید کنید.
 • میوه، آجیل و دانه ها را جایگزین میان وعده های قند دار کنید.
 • آب طعم دار و دمنوش‌ های گیاهی را جایگزین نوشیدنی های قند دار کنید.
 • اسموتی با آب یا شیر را جایگزین آب میوه کنید.
مطالعه بیشتر :  چگونه با طب سوزنی لاغر شویم؟ (اندامی زیبا با طب سوزنی)

پروتئین مصرف کنید

پروتئین به تنظیم هورمون های اشتها کمک می کند و باعث ایجاد احساس سیری می شود.

یک صبحانۀ سرشار از پروتئین می‌تواند شما را در طول روز سیر نگه دارد. تخم مرغ، جو، سینۀ مرغ و ساردین برای تامین پروتئین ضروری است.

ترجیحاً از پروتئین های کم چرب، مانند ماهی و مرغ، استفاده کنید.

فیبر را فراموش نکنید

فیبر رژیمی دیر هضم می شود و سبب ایجاد احساس سیری می شوند. گنجاندن مواد غذایی سرشار از فیبر در رژیم غذایی باعث ایجاد احساس سیری و در نتیجه، کاهش وزن می‌ شود.

مواد غذایی سرشار از فیبر:

 • غلات کامل، نان و ماکارونی سبوس دار و جو.
 • میوه جات و سبزیجات
 • لوبیا، نخود
 • دانه ها و آجیل ها

باکتری ها روده

باکتری های روده بر کنترل وزن اثر می گذارند. در رودۀ انسان باکتری های بسیاری زندگی می کنند. برخی از این باکتری ها به کاهش وزن کمک می کنند. در ادامه، شماری از غذاهایی که تعداد باکتری های خوب را در روده افزایش می دهند آمده است:

گیاهان: افزایش میزان میوه جات، سبزیجات و غلات در رژیم غذایی باعث می شود فیبر بیشتری به بدن تان برسد و باکتری های خوب روده تان نیز افزایش یابد.

غذاهای تخمیری: این غذاها عملکرد باکتری های خوب را بهبود می بخشند و از رشد باکتری های بد نیز جلوگیری می کنند. کلم ترش، کیمچی، کفیر، ماست، تمپه و میسو یا خمیر سویا سرشار از پروبوتیک هستند. پروبیوتیک به افزایش میزان باکتری های خوب روده کمک می کند. پژوهش ها نشان داده اند که کیمچی دارای خواص ضد چاقی است. کفیر نیز می تواند به کاهش وزن کمک کند.

غذاهای پروبیوتیک: این غذاها رشد و فعالیت برخی از باکتری های خوب روده را که به کاهش وزن کمک می کنند افزایش می دهد. فیبر پروبیوتیک در بسیاری از میوه جات و سبزیجات، مانند سیر، پیاز، موز و آووکادو، به وفور یافت می شوند.

آب فراوان بنوشید

آب را جایگزینِ نوشیدنی ‌های قند دار پرکالری کنید. هیدراته نگاه داشتنِ بدن فواید بسیاری را در پی دارد. نوشیدن آب پیش از غذا، به شما احساس سیری می دهد و باعث می شود غذای کمتری بخورید.

سوزاندن کالری مصرفی با ورزش

حتی اگر از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید، امکان لاغری سریع بدون ورزش کم است. ورزش باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و روند کاهش وزن تان نیز افزایش یابد. ورزش های کاردیو برای سوزاندن چربی ها و کاهش وزن مناسب هستند و اثرات چربی سوزی آن ها تا ساعت ها پس از پایان تمرین نیز ادامه دارد.

ورزش سبب تقویتِ ماهیچه‌ ها می شود و ماهیچه سبب سوزاندن چربی بیشتر می شود. هرچه میزان ماهیچه در بدن شما بیشتر باشد، کالری بیشتری خواهید سوزاند، حتی اگر ورزش نکنید.

برای تداوم روند کاهش وزن، باید همواره شدت، مدت زمان و نوع تمرینات ورزشی را تغییر دهید. گاهی به ورزش های هوازی بپردازید و گاهی به ورزش های غیرهوازی. ورزش های هوازی اکسیژن را به ماهیچه های شما می رسانند. تمرینات هوازی برای لاغری ضروری هستند، چرا که از چربی و انرژی انباشته شده در بدن شما استفاده می کنند. ورزش‌ های هوازی به عضله سازی نیز کمک می کند.

تمرینات HIT نیز یکی از بهترین ورزش ها برای لاغری سریع به شمار می رود. HIT به معنی تمرینات با شدت بالا در بازۀ زمانی کوتاه است. در HIT، تمرینات قدرتی و کاردیو با هم ترکیب می‌ شوند.

رژیم غذایی مناسب، افزایش متابولیسم و ماهیچه سازی، همه و همه، دست به دست هم می دهند تا شما را در مسیر لاغری فوق سریع پیش ببرند.

لاغری سریع بدون ورزش

خواب کافی

پژوهش ها نشان می دهند که خواب شبانه کمتر از 5-6 ساعت باعث چاقی می شود. خواب ناکافی یا بی کیفیت سرعت روند تبدیل کالری به انرژی (متابولیسم) را کاهش می دهد. متابولیسم پایین سبب افزایش وزن می شود. به علاوه، خواب ناکافی میزان ترشح انسولین و کورتیزول را افزایش می دهد و ذخیرۀ چربی را نیز افزایش می دهد. خواب کافی به تنظیم هورمون‌ های کنترل اشتها، مانند لپتین و گرلین کمک می کند. لپتین پیام سیری را به مغز می رساند.

استرس را کنترل کنید

استرس سبب تشدید ترشح کورتیزول و آدرنالین در بدن می شود. وقتی این استرس طولانی مدت باشد، کورتیزول در جریان خون باقی می ماند و اشتها را افزایش می دهد. کورتیزول باعث می شود میل به مصرف کربوهیدرات در شما افزایش یابد. انسولین قند موجود در کربوهیدرات‌‌ها را از خون به ماهیچه ها و مغز منتقل می کند. اگر شخص این قند را نسوزاند، در بدن به صورت چربی ذخیره می شود.

پژوهش ها نشان می دهند اجرای یک برنامۀ 8 هفته ای برای کنترل استرس تاثیر قابل توجهی بر کاهش شاخص تودۀ بدنی (BMI) کودکان و نوجوانان چاق دارد.

برخی از روش های کنترل استرس:

 • یوگا، مدیتیشن، تای چی
 • تکنیک های تنفس
 • سپری کردن زمان در خارج از منزل، مثل پیاده روی
 • مصرف دمنوش های آرامش بخش
مطالعه بیشتر :  روش لاغری با سوزن (کاهش وزن با طب سوزنی)

طب سنتی برای لاغری سریع

بر هیچ کس پوشیده نیست که بشقاب غذای شما مهم ترین عامل تناسب اندام یا چاقی تان به شمار می رود. اما برخی از گیاهان و ادویه ها نیز با میل شدید به شیرینی جات مبارزه می کنند و چربی سوزی و کاهش وزن را تسریع می بخشد. البته، روش های لاغری با طب سنتی در کنار رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش اثربخش هستند.

در ادامه، راه های لاغری شکم و پهلو با طب سنتی را به شما خواهیم گفت.

لاغری شکم و پهلو با طب سنتی

شنبلیله

شنبلیله، از تیرۀ باقلائیان، ادویه ای بسیار پر مصرف به شمار می رود. مطالعات نشان می دهند که شنبلیله به کنترل اشتها و کاهش وزن کمک می کند. مصرف روزانه 8 گرم شنبلیه باعث ایجاد احساس سیری و مصرف کالری کمتر می شود.

فلفل کاین

فلفل کاین در بسیاری از غذاها استفاده می شود. این ادویه دارای کاپسائیسین است و خواص بسیاری دارد. برخی از پژوهش ها نشان می دهند که کاپسائیسین می تواند سبب افزایش متابولیسم سوزاندن کالری بیشتر شود.

کاپسائیسین احساس گرسنگی را کاهش و روند کاهش وزن را افزایش می دهد.

غذاهای حاوی کاپساویسین سبب کاهش میزان هورمون گارلین در بدن می شوند و از این طریق، به کنترل اشتها کمک می کند.

زنجبیل

زنجبیل، ادودیه ای محبوب و پر استفاده است که برای درمان بیماری ها و التیام دردها بسیار اثربخش است. این ادویه به کاهش وزن و لاغری شکم و پهلو نیز کمک می کند. زنجبیل باعث افزایش متابولیسم و چربی سوزی می شود و اشتها و ذخیرۀ چربی را نیز کاهش می دهد.

مرزنگوش

مرزنگوش یا آویشن کوهی گیاهی از تیرۀ نعناییان است. کارواکرول موجود در این گیاه سبب تسریع روند کاهش وزن می شود.

جنسینگ

جنسینگ در طب سنتی چینی بسیار پرکاربرد است و به بهبود سلامت بدن بسیار کمک می کند. جنسینگ انواع مختلفی دارد، از جمله جنسینگ کره ای، آمریکایی و چینی. این گیاه به کاهش وزن کمک می کند.

مطالعات نشان می دهند که مصرف جنسینگ کره ای به مدت هشت هفته، تاثیر چشمگیری بر کاهش وزن خواهد داشت.

زردچوبه

زردچوبه ادویه ای دارای خواص پزشکی است. خواص زردچوبه به دلیل داشتنِ ماده ای به نام کورکومین است. زردچوبه خواص بسیاری دارد، از کاهش التهاب گرفته تا کاهش وزن.

مصرف روزانه کورکومین به مدت یک ماه تاثیر چشمگیری بر کاهش وزن و لاغری شکم دارد.

مطالعه بیشتر :  لاغری با طب سوزنی

دارچین

دارچین سرشار از آنتی اکسیدان است و خواص بسیاری دارد. دارچین روند کاهش وزن را تسریع می بخشد. دارچین در تنظیم قند خون نیز موثر است، از این رو، به کاهش اشتها کمک می کند. دارچین سرعت هضم کربوهیدرات ها را نیز کاهش می دهد.

زیره

زیره دارای خواص بسیاری است، از جمله، تسریع روند کاهش وزن و سوزاندن چربی ها.

هل

هل گیاهی خوشبو و پرطرفدار است که در آشپزی و شیرینی پزی استفاده می شود. هل به کاهش وزن نیز کمک می کند.

طب سوزنی برای لاغری

طب سوزنی یکی از شاخه های طب سنتی چینی به شمار می رود که برای درمان بیماری ها و التیام دردها بسیار اثربخش است. کاربرد طب سوزنی برای لاغری نیز قدمتی دیرینه دارد. طب سوزنی استرس را از بین می برد، آرامش را به بیمار باز می گرداند و میل به غذا و شیرینی جات را کاهش می دهد. طب سوزنی الکتریکی نیز برای لاغری اثربخش است.

امبدینگ برای لاغری

امبدینگ یا کت گوت یکی از روش های نوین در طب سوزنی به شمار می رود. در روش امبدینگ، به جای سوزن از نخ های قابل جذب (نخ بخیه) استفاده می شود. این نخ ها نیز مانند سوزن ها عمل می کنند و به تحریک نقاط طب سوزنی در بدن می پردازند.

برای لاغری با امبدینگ، نخ ها در نقاط مختلف بدن قرار می گیرند تا با تحریک نقاط طب سوزنی به کنترل اشتها و افزایش متابولیسم کمک کنند.

لاغری با امبدینگ هم مانند لاغری با طب سوزنی هیچ گونه عوارضی در پی ندارد.

بادکش برای لاغری

بادکش یا حجامت خشک یکی از روش های درمانی در طب سنتی به شمار می رود که برای درمان بسیاری از بیماری ها و التیام دردها بسیار اثربخش است. بادکش برای لاغری نیز مفید است، چرا که محل بادکش برای لاغری همان نقاط طب سوزنی در بدن هستند. طب سوزنی و بادکش در کنار یگدیگر روند کاهش وزن را تسریع می بخشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان