بوتاکس (هرآنچه باید در مورد بوتاکس بدانید)

بوتاکس چیست و چه کاری انجام میدهد؟

بوتاکس یک ترکیب ایجاد شده توسط باکتری است که یک سم از نوع مسمومیت حاد غذایی است (عامل مسمومیت در افراد که باعث ایجاد نوعی فلج در ناحیه پلک و ماهیچه ها میشود که افتادگی ایجاد میکند). گرچه این مفهوم ترسناک به نظر میرسد، زمانی که در دوز های بسیار کنترل شده استفاده شود، روشی ایمن و مطمئن است. این ترکیب به یک منطقه خاص تزریق میشود و در داخل آن،خود را به گیرنده های موجود در عضله شما متصل می کند،که بر غصب تاثیر میگذارد . بنابراین در نتیجه، او اضافه میکند که زمانی که عصب شما یک ماده شیمیایی آزاد میکند تا منجر شود آن عضلات خاص، یا شروع به سوخت و ساز کنندو آزاد شوند(شروع به فعالیت کنند)،نمی تواند. عملکرد کاهش می یابد، و زمانی که پیوند های عضله کاهش می یابد،یا به طور کامل از بین میروند چین و چروک ها بوجود می آیند. اما این چیزی استاتیک نیست، بدن شما در طول زمان این گیرنده ها را احیاء میکند.

عضلاتِ بالا و میان ابروها به طور پیوسته منقبض می شوند. این انقباضات، با گذر زمان، باعث ایجاد چین و چروک می شوند. وقتی اخم می کنیم یا با چشمان نیمه باز تماشا می کنیم و گوشۀ چشم مان چروک می شود، نوعی پیام رسان عصبی، به نام استیل کولین، ترشح می شود. این انتقال دهندۀ عصبی سبب سبب انقباض عضلات و، در نهایت، ایجاد چین و چروک می شود. تزریق بوتاکس چین و چروک حاصل از انقباض عضلات را از بین می برد و از انقباض عضلاتی که سبب بروز خط اخم می شوند نیز جلوگیری می کند.  بوتاکس، علاوه بر از بین بردن چین و چروک، در درمان برخی بیماری ها نیز اثربخش است. بوتاکس از سم بوتولینوم ساخته شده است که از باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. بوتاکس سمی قوی به شمار می رود، اما اگر به درستی استفاده شود، بسیار پر کاربرد و اثربخش است. در این مقاله درمورد معایب و مزایای بوتاکس و مراقبت های قبل و بعد از آن صحبت خواهیم کرد. در ضمن، به شما خواهیم گفت که آیا کاندیدای مناسبی برای بوتاکس هستید یا خیر.

در بوتاکس صورت از چه موادی استفاده می شود؟

بوتاکس با استفاده از نوعی باکتری به نام کلوستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. این باکتری در طبیعت به وفور یافت می شود و هیچ گونه خطری هم ندارد. باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم را در خاک، دریاچه و جنگل ها می توان یافت. باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم در رودۀ پستانداران و ماهی ها و بدن خرچنگ ها و دیگر حلزوهای صدف دار نیز یافت می شود. این باکتری های موجود در طبیعت هیچ گونه ضرری ندارند. مشکل زمانی پدیدار می گردد که این باکتری ها به سلول های گیاهی تبدیل شوند و تعداد سلول ها افزایش یابد. این باکتری ها سم بوتولینیوم تولید می کنند که به سیستم عصبی صدمه وارد می کند و باعث ایجاد اختلال می شود. بیماری حاصل از این سم بوتولیسم نام دارد و باعث اختلال در تنفس و در نهایت، مرگ می شود.

بوتاکس برای زیبایی

بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک های صورت بسیار اثربخش است. در واقع، بوتاکس از طریق فلج کردن عضلات صورت  سبب از بین رفتن چین و چروک ها می شود. تزریق بوتاکس تنها 10 دقیقه طول می کشد و نتیجۀ کامل آن نهایتاً یک هفته تا دو هفته پس از تزریق نمایان می شود.

بوتاکس اکثرآ برای از بین بردن خطوط افقی بین دو ابرو (اخم) استفاده می شود. این خطوط باعث می شوند چهرۀ شما ناراحت، خسته یا حتی عصبانی به نظر برسد. البته از بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک های دور لب و خط خنده، خطوط پیشانی و چین و چروک اطراف چشم نیز استفاده می شود، اما سازمان غذا و داور (آمریکا) (FDA) تنها استفاده از بوتاکس را برای رفع خط اخم تایید می کند.

بوتاکس را با فیلرهای تزریقی اشتباه نگیرید. درما فیلرها به بافت تزریق می شوند و چین و چروک ها را کاهش می دهند یا این که آن ها را به طور کامل از بین می برند.

بوتاکس بیشتر برای از بین بردن خط هایی که هنگام انقباض عضلات به وجود می آیند اثر بخش است، اما در بهبود خطوط دائمی نیز موثر است. در واقع، تزریق بوتاکس بهترین روش برای از بین بردن خط اخم متوسط تا شدید است.

بوتاکس برای درمان بیماری ها

بوتاکس علاوه بر از بین بردن چین و چروک ها و زیبایی بخشیدن، کاربردهای دیگری نیز دارد. این ماده برای درمان انحراف چشم، تعرق بیش از حد، سردردهای میگرنی، اختلالات عضلانی و برخی اختلالات روده و مثانه نیز کاربرد دارد. اثربخشی بوتاکس در درمان بیش از 20 مشکل و بیماری اثبات شده است و اثربخشی آن بر درمان دیگر بیماری ها نیازمند انجام تحقیقات بیشتر است.

فواید بوتاکس در درمان بیماری ها

هنگامی که از بوتاکس سخنی به میان می آید اغلب ما به فکر عمل های زیبایی می افتیم و تصورمان را در این محدود می کنیم که تزریق ژل و بوتاکس برای مصارف زیبایی است این تصور ما در ضمن این است که پزشکان از این سم برای درمان چندین ناتوانی جسمی استفاده می کند.FALL SEASON SKINCARE ROUTINE

FALL SEASON SKINCARE ROUTINE

باکتری کلستریدیوم سمی را با نامی بوتالینوم نوع AA تولید می کند که این نوع سم خطرناک به بوتاکس معروف است که این اسم برای ما بسیار آشنا است با این حال پزشکان از این سم با دوز کمی در درمان بیماری هایی چون فلج مغزی و افسردگی استفاده می کنند.

مطالعه بیشتر :  لیفت صورت (جوانسازی پوست)

چه زمانی به سراغ بوتاکس برویم؟

در صورت بروز خط اخم که سبب می شود خسته، عصبانی یا ناراحت به نظر برسید.

وقتی حرکات صورت تان سبب بروز چین و چروک در اطراف چشم و پیشانی تان می شود.

در صورت عدم تقارن میان ابروها یا بخشی از صورت که با فلج شدن عضلات برطرف می شوند.

در صورت ابتلا به سردردهای میگرنی.

مزایای بوتاکس

محبوبیت بوتاکس، به عنوان روشی با حداقل تهاجم، روز به روز افزایش پیدا می کند. در ادامه، مزایای بوتاکس و دلایل محبوبیت روزافزون آن را برشمارده ایم:

 • تزریق بوتاکس هیچ گونه خونریزی و دردی در پی ندارد.
 • تزریق بوتاکس بسیار کم خطر است.
 • پروسۀ تزریق بوتاکس بسیار کوتاه است و نیازی به استراحت کردن و بستری شدن نیز ندارد.
 • بوتاکس چهره ای گشاده و بدون خط اخم به شما می بخشد.
 • با ایجاد تغییرات کوچک، صورتی شاداب به شما می بخشد.

معایب بوتاکس

بوتاکس علاوه بر جوانسازی پوست، معایبی را نیز در پی دارد. درادامه، معایب بوتاکس را برشمارده ایم:

 • تاثیر بوتاکس ماندگار نیست و نیازمند تمدید است.
 • اگر تزریق به درستی صورت نگیرد، خطر افتادگی پلک و عضلات وجود دارد.
 • در محل تزریق، احتمال بروز کبودی هم وجود دارد.

 

عوارض بوتاکس

سازمان غذا و دارو (آمریکا) (FDA) تزریق بوتاکس را کم خطر می داند. بوتاکس معمولاً با بدن سازگار است و عوارض چندانی را در پی ندارد. در موارد نادر، ممکن است شخص واکنشی موقتی و خفیف به این ماده نشان دهد. حدودآً یک درصد از کسانی که بوتاکس نوع A را دریافت می کنند نوعی آنتی بادی در بدن شان تولید می شود که این درمان را بی اثر می سازد.

برخی از عوارض بوتاکس در ادامه آمده است:

 • ایجاد درد خفیف، ورم و اریتما (سرخ شدن پوست) در محل تزریق بوتاکس
 • بی حسی
 • سردرد
 • بی قراری
 • حالت تهوع خفیف
 • ایجاد ضعف و بی حسی در عضلات نزدیک به محل تزریق
 • افتادگی موقت پلک یا ابرو
 • بروز ضعف در ماهیچۀ راست جانبی (ماهیچه ای که حرکات چشم را کنترل می کند)
 • مشکل در بلعیدن غذا
 • ضعف در ناحیۀ گردن
 • بروز بیماری هایی شبیه به آنفولانزا
 • دوبینی
 • خونریزی
 • تاری دید
 • کاهش دید
 • خشکی دهان
 • خستگی
 • بروز کهیر
 • بروز جوش
 • خش خش صدا
 • ورم
مطالعه بیشتر :  آیا جوش صورت با درمان های خانگی قابل درمان است؟

آیا کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس هستید؟

زمان بروز چین و چروک های صورت به ژنتیک شخص و شرایط زندگی او بستگی دارد. برخی در اوایل بیست سالگی و برخی دیگر در اوایل چهل سالگی چین و چروک های صورت شان بروز می یابد. اگر صورت تان مستعد بروز چین و چروک باشد، پزشک بوتاکس را به عنوان راهی برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک به شما پیشنهاد می کند. سازمان غذا و دارو (آمریکا) (FDA) تزریق بوتاکس را برای سنین 18 تا 65 سال مجاز می داند.

اگر از سلامت جسمی کافی برخوردار باشید و دیدگاه مثبت و واقع گرایانه ای به بوتاکس داشته باشید، کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس هستید.

اما تزریق بوتاکس برای برخی مجاز نیست. در ادامه به شما می گوییم چه کسانی نباید بوتاکس کنند:

 • کسانی که به مواد بوتاکس حساسیت دارند.
 • کسانی که مبتلا به عفونت پوستی هستند یا در محل تزریق، مشکل پوستی مشاهده می شود.
 • مبتلایان به بیماری هایی نظیر لوگهریگ، میاستنی گراویس، سندروم میاستنیک یا هر بیماری عضلانی و عصبی دیگری.
 • مبتلایان به مشکلات تنفسی؛ مانند آسم
 • کسانی که در بلع غذا مشکل دارند.
 • کسانی که قصد انجام عمل جراحی را دارند.
 • کسانی که صورت شان را جراحی کرده اند.
 • کسانی که در عضلات پیشانی شن ضعف دارند.
 • کسانی که افتادگی پلک دارند.
 • تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

اگر وقتی آرام هستید، باز هم خط اخم میان دو ابروی تان باقی است، بوتاکس به شما پیشنهاد نمی شود. بهتر است این خطوط با درما فیلر پر شوند. بوتاکس این خطوط را کم می کند، اما آن ها را به طور کامل از بین نمی برد.

آثار تزریق بوتاکس پس از چند روز نمایان می شود. حداکثر اثربخشی آن نیز ظرف 10 تا 14 روز آشکار می گردد. از این رو، هر تغییری که پس از 14 روز مشاهده کردید، حداکثر اثربخشی تزریق بوتاکس است.

مزایای بوتاکس

مزایای بوتاکس

مراقبت های قبل از بوتاکس

گرچه تزریق بوتاکس بسیار کم خطر است و برخلاف عمل جراحی، نیازی به مراقبت خاصی ندارد، اما باید پزشک را در جریان سابقۀ پزشکی و داروهای مصرفی تان قرار دهید.

هیدراته کردن بدن قبل و پس از تزریق بوتاکس بسیار اهمیت دارد.

ممکن است پزشک از شما بخواهد حداقل از 6 هفته قبل از تزریق بوتاکس، مصرف سیگار را متوقف کنید.

هر تزریقی سبب بروز درد می شود، اما سوزن هایی که برای تزریق بوتاکس استفاده می شوند بسیار نازک هستند، از این رو، درد تزریق بوتاکس بسیار ناچیز است. برای بی حس کردن جای تزریق، 10 تا 20 قبل از تزریق، روی محل مورد نظر کرم بی حس کننده بمالید یا بر روی آن بستۀ یخ قرار دهید. با انجام این کارها، دردی احساس نخواهید کرد.

اگر در گذشته تزریق بوتاکس انجام داده اید، پزشک تان را در جریان قرار دهید.

اگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن و ژلوفن، آسپرین یا داروهای رقیق کنندۀ خون مصرف می کنید، به پزشک تان اطلاع دهید.

اگر داروهای شل کنندۀ عضلات، ضد آلرژی یا خواب آور مصرف کنید، پزشک تان را در جریان قرار دهید.

برخی داروها سبب بروز عوارضی مانند خونریزی و کبودی شدید می شوند. چند روز پیش از تزریق بوتاکس، مصرف این داروها را متوقف کنید تا مشکلی پیش نیاید.

مطالعه بیشتر :  لیفت سینه (تکنیک‌های لیفت سینه)

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس و با از بین رفتنِ اثر کرم بی حسی، ممکن است کمی درد احساس کنید.

قرمزی و ورم حاصل از تزریق به سرعت از بین می رود. کبودی حاصل از آن نیز نهایتاً بعد از دو هفته از بین می رود.

پس از تزریق بوتاکس، می توانید فعالیت های روزمره تان را از سر بگیرید؛ اما بهتر است در همان روز تزریق، از انجام فعالیت های بدنی سنگین اجتناب کنید.

محل تزریق بوتاکس را ماساژ ندهید، چرا که ممکن است این کار سبب انتشار مواد در سایر قسمت ها شود.

پیش از مصرف مُسکن یا هر داروی دیگری، با پزشک تان مشورت کنید.

ماندرگاری بوتاکس

اثربخشی بوتاکس در از بین بردن چین و چروک ها دائمی نیست و باید چند وقت یک بار (معمولاً سه تا شش ماه یک بار) تمدید شود. عوامل بسیاری سبب طولانی تر شدن یا کوتاه تر شدنِ ماندگاری بوتاکس می شوند. شماری از این عوامل را در ادامه ذکر کرده ایم:

 • هر چه سن بالاتر باشد، عضلات صورت ضعیف تر می شوند و در نتیجه، ماندگاری اثر بوتاکس هم کمتر می شود.
 • حالت چهره
 • سیگار کشیدن
 • رژیم غذایی
 • مراقبت از پوست
 • میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب و آسیبی که آفتاب به پوست می رساند.

تزریق هر ماده ای می تواند سبب تولید آنتی بادی در بدن شود. آنتی بادی سبب کاهش اثربخشی دارو و ایجاد آلرژی به آن شود. هرچه تعداد دفعات تزریق دارو یا میزان داروی تزریقی بیشتر باشد، خطر ایجاد آنتی بادی بیشتر می شود.

جهت انجام بوتاکس به چه کسی مراجعه کنیم؟

پیش از تزریق بوتاکس، با یک پزشک مجرب مشورت کنید و انتظارات تان را با او در میان بگذارید. پزشک شما را در جریان مزایا و معایب بوتاکس قرار خواهد داد و اگر دیگر روش های جوانسازی، مانند تزریق چربی، فیلر و جراحی، برای تان مناسب باشد، به شما خواهد گفت.

از پزشک تان بخواهید عکس قبل و بعد از بوتاکس بیمارانش را به شما نشان دهد.

اگر تزریق توسط پزشکی مجرب صورت بگیرد، احتمال بروز بسیاری از عوارض احتمالی آن، مانند افتادگی پلک، کاهش می یابد. تجربۀ پزشک و شناخت او از عضلات صورت و بدن تاثیر قابل توجهی بر نتیجۀ تزریق بوتاکس دارد. پزشک مجرب رژیم غذایی مناسبی را در اختیارتان قرار می دهد تا هم احتمال بروز عوارض احتمالی بوتاکس را کاهش دهد و هم ماندگاری آن را افزایش دهد.

سوالاتی که باید از پزشک تان بپرسید

 • آگاهی و مشاورۀ خوب و جامع در روحیۀ شما و نتیجۀ تزریق بوتاکس بسیار اثرگذار است.
 •  پیش از تزریق بوتاکس، سوالات زیر را از پزشک تان بپرسید؟
 • آیا بوتاکس برای من مناسب است؟
 • آیا انتظاراتم از نتیجۀ تزریق بوتاکس معقول و واقع گرایانه است؟
 • آیا می توانم از کرم بی حسی استفاده کنم؟
 • هزینۀ انجام بوتاکس چقدر می شود؟
 • برای گرفتن بهترین نتیجه، چه کاری از دستم بر می آید؟
 • آیا پس از تزریق بوتاکس به استراحت نیاز دارم؟ پس از چند روز می توانم فعالیت های روزمره ام را از سر بگیرم؟
 • تزریق بوتاکس چه خطرات و عوارضی را می تواند در پی داشته باشد؟
 • چگونه می توانم عوارض ناشی از آن را کنترل کنم؟
 • اگر نتیجۀ تزریق بوتاکس مطابق با انتظاراتم نبود، چه راهی پیش رو دارم؟
Print
Print
Print
Print
Print
Print
مشاوره رایگان