درمان دیسک گردن بدون جراحی (6 راهکار)

درمان افسردگی بدون دارو
درمان افسردگی بدون دارو ( 3 روش درمانی با طب سنتی)
مارس 3, 2019
لیفت صورت با نخ
لیفت صورت با نخ (مزایا،معایب،مراقبت های قبل و بعد)
مارس 7, 2019

درمان دیسک گردن بدون جراحی (6 راهکار)

درمان دیسک گردن بدون جراحی

دیسک گردن

ستون فقرات از استخوان ‌های متصلی به نام مُهره تشکیل شده است. در فاصلۀ میان این مهره‌ها، بافت ژله‌ای محکمی از جنس آب و پروتئین قرار گرفته است که از ستون فقرات در برابر ضربات و فشارهای احتمالی محافظت می‌کنند. این بافت‌ها را دیسک می‌نامند. در گردن نیز هفت مهره وجود دارد که توسط این دیسک‌ها از هم جدا شده‌اند و موجب حفظ استحکام گردن و چرخش و خم شدن آن می‌شوند. دیسک‌های گردن نیز مانند دیگر دیسک‌های ستون فقرات از آسیب‌ها و ضربات احتمالی جلوگیری می‌‌کنند. بخش مرکزی دیسک ممکن است با افزایش سن یا تحت شرایط مختلف، مانند بلند کردن جسم سنگین یا تحمل ضربه، از بخش محیطی آن بیرون بزند که این عارضه را فتق دیسک بین مهره‌ای (یا به اصلاح دیسک گردن) می‌نامند. بیرون زدگی دیسک، سبب کاهش انعطاف گردن، تحریک عصب‌ها و ایجاد دردهای مزمن در آن ناحیه می‌شود. بیرون زدگی دیسک ناحیۀ گردن سبب انتشار درد در شانه، بازو و دست‌ها نیز می‌شود. این عارضه رادیکوکولوپاتی گردنی نام دارد. معمولاً آن را عصب باریکش یا تحت فشار نیز می‌نامند. دیسک گردن باعث ایجاد سوزش، درد و ضعف در شانه‌ها، بازوها یا سر می‌شود. این دردها در اواخر روز شدت می‌یابند. روش‌های بسیاری برای درمان قطعی دیسک گردن و دردهای آزاردهندۀ حاصل از آن وجود دارد که در ادامه، به ذکر آن‌ها خواهیم پرداخت.

ریسک فاکتورهای ابتلا به دیسک گردن

گرچه دیسک گردن بخشی از روندِ افزایش سن محسوب می‌شود؛ اما ریسک فاکتورهایی نیز وجود دارند که احتمال بیرون زدن دیسک را افزایش می‌دهد:

  • سبک نادرست زندگی: استفاده از تنباکو، کم تحرکی و دوری از ورزش، دریافت نکردن مواد مغذی و چاقی
  • افزایش سن
  • طرز ایستان ناصحیح
  • وارد شدن آسیب یا ضربه‌ به گردن
  • مصرف دخانیات

درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن

روش‌های نوین و سنتی بسیاری برای درمان قطعی دیسک گردن بدون جراحی وجود دارد که طی چهار تا شش هفته، درد و دیگر علائم دیسک گردن را از بین می‌برد. بیشتر پزشکان ابتدا استراحت، داروهای مُسکن و ضد التهاب، درمان فیزیکی و سایر روش‌های درمانی را تجویز می‌کنند و در صورت اثربخش نبودن این موارد، به سراغ عمل جراحی می‌روند. بیشتر این بیماران بدون انجام عمل جراحی بهبود می‌یابند. هدف روش‌های درمانی اولیه، کاهش تحریک عصب‌ها، التیام درد و بهبود شرایط فیزیکی بیمار است.

به محض ‌احساس درد در ناحیۀ گردن، یک استراحت یکی دو روزه می‌تواند اثربخش باشد. پس از این استراحت کوتاه مدت، بهتر است حرکت کنید تا مفاصل و عضلاتتان ضعیف نشوند. طی مدت استراحت‌، گردنتان را در حالت طبیعی قرار دهید تا فشاری به آن وارد نشود. حتماً چند حوله یا متکا زیر سرتان قرار دهید، تا به گردنتان فشاری وارد نشود.

از پزشکتان بپرسید که آیا می‌توانید طی دورۀ درمان به کارهای روزمره‌تان ادامه دهید یا خیر.

ممکن است پزشک شما برخی از حرکات مخصوص تقویت گردن را نیز به شما آموزش دهد. این حرکات را باید به طور دقیق و همان‌طور که آموزش دیده‌ اید انجام دهید.

مطالعه بیشتر :  جدیدترین درمان ام اس با استفاده از طب سنتی

دارو و کنترل درد و التهاب

اگر داروهای ضد درد، مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن یا استامینوفن، اثربخش واقع نشوند، پزشک مُسکن‌های مخدردار را برای شما تجویز خواهد کرد. در صورت صلاحدید پزشک، داروهای شل‌کنندۀ عضلات نیز می‌توانند اثربخش باشند. البته این داروها را حتماً باید به همان میزان تجویزشده مصرف کنید، زیرا بیشتر از حد مجاز، به بهبود سریع‌تر شما کمک نمی‌کند، بلکه ممکن است عوارض جبران ناپذیری را نیز در پی داشته باشد، یا اینکه سبب وابستگی شما به دارو شود. همۀ داروها را باید طبق دستور پزشک مصرف کرد.

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن، سبب کاهش ورم و التهابی که در نتیجۀ فتق دیسک رخ می‌دهند استفاده می‌شوند. این داروها را باید تحت نظر پزشک استفاده کنید.

داروهای کورتیکواستروئیدها (کورتون)، چه به صورت خوراکی، چه تزریقی، به دلیل خاصیت ضد التهابی قوی‌شان، برای درمان درد شدید شانه و گردن تجویز می‌شوند. این داروها ممکن است عوارضی را نیز در پی داشته باشند، از این رو، باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.

در صورت بروز درد شدید، تزریق اپیدورال برای شما تجویز خواهد شد. این تزریق توسط پزشک و در فضای اپیدورال صورت می‌گیرد. ممکن است برای التیام درد شما بیش از یک نوبت تزریق نیاز باشد. هدف از انجام این تزریق کاهشِ التهابِ عصب و دیسک آسیب دیده است.

حرارت درمانی جهت کاهش اسپاسم دیسک گردن

حرارت درمانی در التیام درد و کاهش اسپاسم حاصل از دیسک گردن بسیار موثر است. یک بسته یخ یا یک حولۀ گرم و نمناک را روی آن قسمتی از گردن‌تان که درد می‌کند قرار دهید. هر دو روش اثر بخش است، اما شاید یکی از آن‌ها احساس بهتری به شما بدهد و به کاهش دردتان کمک بیشتری کند، از این‌رو، می‌توانید هر دو گزینه یا گزینۀ بهتر را انتخاب کنید. در روند حرارت درمانی، جسم گرم یا سرد را تنها 20 دقیقه روی گردن‌تان قرار دهید، سپس آن را بردارید، حداقل 40 دقیقه به گردن‌تان استراحت دهید، دوباره آن را در محل مورد نظر قرار دهید.

طب جایگزین برای درمان دیسک گردن

ممکن است پزشک‌تان طب جایگزین را برای درمان دیسک گردن به شما پیشنهاد کند. طب جایگزین به کلیۀ روش‌های درمانی‌ای اطلاق می شود که در حوزۀ پزشکی نوین قرار نگرفته‌ اند. فشار درمانی، گیاه درمانی، آب درمانی و طب سوزنی زیرمجموعه‌های طب جایگزین به شمار می ‌روند. طب جایگزین در درمان دیسک گردن بیماران بسیاری موثر بوده است؛ با وجود این، پیش از استفاده از هریک از زیرمجموعه ‌های طب جایگزین، باید با پزشک‌تان مشورت کنید.

طب جایگزین

طب سوزنی برای درمان دیسک گردن

طب سوزنی، شاخه ‌ای از طب سنتی چینی به شمار می‌رود که قدمتی سه هزار ساله دارد. طب سوزنی در درمان بیماری‌ ها، تسکین دردها، آرامش بخشیدن به بدن و داشتن اندامی زیبا و پوستی شفاف و بدون جوش به انسان کمک‌های زیادی کرده است. متخصص طب سوزنی، سوزن‌های بسیار نازکی را در نقاط خاصی از بدن، به نام نقاط طب سوزنی، فرو می‌کند و از این طریق، به درمان بیماری یا التیام درد شما کمک می‌کند.

متخصصان طب سوزنی معتقدند که در بدن انسان، انرژی‌ای به نام qi) chee تلفظ می‌شود) جریان دارد که اگر تعادل آن بر هم بخورد، سلامت بدن به خطر می‌افتد و بیماری‌ ها به سراغ انسان می‌آیند. طب سوزنی در صدد متعادل ساختن جریان این انرژی در بدن است.

اگر به دنبال درمان دیسک گردن در طب سنتی هستید و نمی‌خواهید از داروهای شیمیایی استفاده کنید، طب سوزنی گزینۀ مناسبی برای شماست.  اثرگذاری طب سوزنی برای درمان دیسک گردن، بیشتر از داروهای شیمیایی است و عوارض آن‌ها را نیز در پی ندارد. این اختلال درد، ضعف و بی حسی گردن را در پی دارد. درد دیسک گردن معمولاً در شانه ‌ها و دست‌ ها هم انتشار می‌یابد. طب سوزنی در درمان دردهای مزمن بسیار موثر واقع شده است.

مطالعه بیشتر :  بهترین روش درمان دیسک کمر چیست؟ (11 روش)

طب سوزنی دستگاه عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که شامل مغز و طناب نخاعی می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که این سوزن‌های التیام بخش موجب افزایش جریان خون در بدن می‌شوند.

طب سوزنی با افزایشِ ترشح اندورفین در بدن به التیام درد حاصل از دیسک گردن کمک می‌کند. اندورفین، نوعی مخدر و مسکن است که به طور طبیعی در بدن ترشح می‌شود.

بسیاری از مردم در اولین جلسه‌های درمان، متوجه کاهش درد گردن‌شان خواهند شد. معمولاً 3 تا 5 جلسه طول می‌کشد تا اثرات طب سوزنی نمایان شود. البته تعداد جلسه‌های طب سوزنی، به شرایط  بیمار بستگی دارد، هر چه شرایط بیمار وخیم‌تر باشد، تعداد جلسات مورد نیاز نیز افزایش خواهد یافت.

مصرف گیاهان دارویی، تغییر سبک زندگی، در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن در کنار انجام طب سوزنی، تاثیر چشمگیری بر بهبود شرایط شما و التیام دردتان خواهد داشت.

طب سوزنی برای درمان دیسک گردن

یوگا برای درمان دیسک گردن

یوگا، ورزشی ست که هم برای روح انسان مفید است و هم برای جسم او. انجام فعالیت‌های فیزیکی در کنار مدیتیشن و تمرین تنفس، استرس را از انسان دور می‌کند و انعطاف و عملکرد بدن را نیز بهبود می‌بخشد. حرکات یوگا در درمان گردن درد بسیار موثر هستند.

ماساژ برای درمان دیسک گردن

ماساژ مرتب و صحیح، به درمان التهاب و درد عضلات گردن بسیار کمک می‌کند. البته ماساژ گردن باید توسط شخص حرفه‌ای انجام گیرد تا آسیبی به مهره‌ها و عضلات گردن نرسد و درد تشدید نشود.

گیاهان دارویی برای درمان دیسک گردن

در دل طبیعت نیز گیاهان دارویی بسیاری برای التیام درد گردن وجود دارد. برخی از گیاهان دارویی که التهاب را کاهش می‌دهند، تاثیر چشمگیری بر درمان درد گردن دارند، اما نباید این گیاهان را بدون مشورت با متخصص استفاده کنید، چرا که ممکن است با داروهای شیمیایی یا با دیگر گیاهان دارویی تداخل داشته باشند. گیاهانی که در ادامه معرفی می‌کنیم، شما را از درد آزاردهندۀ گردن می‌رهانند.

گیاهان دارویی برای درمان دیسک گردن

کودزو

در طب سنتی چینی، کودزو گیاهی پر کاربرد است که برای درمان بیماری‌ها و التیام دردها، از جمله درمان درد گردن، استفاده می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کودزو در کاهش التهاب بدن بسیار اثربخش است.

لازم به ذکر است که مصرف گیاه کودزو برای مبتلایان به سرطان‌های حساس به هورمون یا کسانی که از تاموکسیفن استفاده می‌کنند ممنوع است، زیرا پودر و قرص کودزو در بدن مانند هورمون استروژن عمل می‌کنند.

کسانی که از داروهای خوراکی دیابت استفاده می‌کنند نیز نباید از گیاه کودزو استفاده کنند.

گل راعی

گل راعی یکی از محبوب‌ترین گیاهان دارویی به شمار می‌رود که در درمان بیماری‌های مختلف، از جمله افسردگی، بسیار اثربخش واقع شده است. گل راعی دارای خواص ضد التهابی است و برای درمان درد عصبی نیز بسیار اثربخش است. قرن‌هاست که از این گیاه برای التیام دردهایی مانند گردن درد نیز استفاده می‌شود.

از آنجایی ‌که ممکن است این گیاه با بعضی از داروها و گیاهان مصرفی‌تان تداخل داشته باشد، پیش از مصرف آن، حتماً با پزشک مشورت کنید.

زرد چوبه

زردچوبه یکی از پراستفاده ترین ادویه‌ها و یکی از بهترین ضد التهاب‌های طبیعی به شمار می‌رود که سبب التیام دردها، از جمله درد گردن، می‌شود؛ به علاوه، زردچوبه می‌تواند به سلامت مغز قلب شما نیز کمک کند.

زردچوبه برای درمان دیسک گردن

زنجبیل

گیاه خوشبو و پرطرفدار زنجبیل دارای خواص ضد التهابی است و به بهبود جریان خون کمک می‌کند. هزاران سال است که در طب سنتی چین، از آن برای درمان درد استفاده می‌شود. زنجبیل در درمان گرفتگی عضلات نیز بسیار مفید است. برای التیام درد گردن‌تان از زنجبیل کمک بگیرید.

مطالعه بیشتر :  چگونه دیابت را درمان کنیم؟ (5 روش درمانی)

پنجۀ شیطان

پنجۀ شیطان، گیاه بومی آفریقای جنوبی، در زمینۀ التیام درد بسیار پراستفاده است. بومیان آفریقای جنوبی، قرن‌هاست که از این گیاه برای درمان تب، آرتروز و مشکلات گوارشی استفاده می‌کنند. گیاه پنجۀ شیطان  در درمان درد و التهاب گردن نیز بسیار اثربخش واقع شده است.

پنجۀ شیطان، هم به شکل قرص در بازار موجود است و هم به صورت پودر شده.

گیاه بید

گیاه بید باعث تولید آسپرین در اروپا شد. اگر به هر دلیلی، نمی‌خواهید از داروی آسپرین استفاده کنید، می‌توانید گیاه بید را جایگزین آن کنید. گیاه بید به درمان درد و التهاب بسیار کمک می‌کند و درد گردن را نیز بهبود می‌بخشد.

گیاه بید برای درمان دیسک گردن

کرم کپسایسین

تندی فلفل به دلیل وجود ماده‌ای به نام کپسایسین در آن است. این ماده می‌تواند درد گردن شما را التیام بخشد. کرم کپسایسین درد گردن را به صورت موقتی تسکین می‌دهد، از این رو، باید به استفاده از آن ادامه دهید. این کرم در درمان درد آرتروز و درد عضلات نیز موثر است.

سنبل الطیب

از عهد باستان تا کنون، از سنبل الطیب در طب استفاده می‌شود. سنبل الطیب استرس و اضطراب را از بدن دور و آرامش را بر آن حاکم می‌سازد. این گیاه خوشبو با کاهش حساسیت‌ عصب‌ها، درد را التیام می‌بخشد. این ضد درد طبیعی برای التیام درد گردن نیز اثربخش است.

امروزه، از روغن گل سنبل الطیب برای ماساژ گردن و التیام درد این قسمت استفاده می‌کنند.

مراقب گردن خود باشید!

گرچه مشکلات مربوط به دیسک معمولاً در اثر افزایش سن بروز می‌یابند، اما برخی از عوامل نیز موجب افزایش احتمال بیرون زدگی دیسک می‌شوند.

  • سبک زندگی ‌تان را تغییر دهید.
  • وزن‌تان را کاهش دهید و از رژیم غذایی سالمی پیروی کنید.
  • به طور مرتب ورزش کنید.
  • از سیگار دوری کنید.
  • همیشه گردن‌تان را در حالتی مناسب نگه دارید تا هیچ‌گونه فشاری به آن وارد نشود.

گرچه گردن درد و دیسک گردن درمان می‌شوند، اما همیشه خطر برگشت وعودِ آن‌ها وجود دارد. با رعایت نکات بالا از برگشت دردهای آزادهنده و جانکاه جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان