درمان درد های مزمن (با طب سنتی)

دردهای مزمن

همۀ ما گاه و بی گاه دچار درد می شویم. در واقع، درد واکنش طبیعی بدن ما به جراحت و بیماری است و به ما هشدار می دهد که اتفاقی غیرطبیعی در حال وقوع است. اگر درد حاصل جراحت باشد، معمولاً با بهبود جراحت، درد التیام می یابد؛اما درد مزمن قصه اش فرق می کند. تفاوت درد مزمن و درد حاد در این است که درد مزمن به دردی گفته می شود که بیشتر از 12 هفته طول بکشد، اما درد حاد امری طبیعی است و از وجود جراحت یا آسیب خبر می دهد؛ اما درد مزمن مسئله ای متفاوت است. درد مزمن طولانی است و بر زندگی روزمره و سلامت روان انسان تاثیر می گذارد. دردهای مزمن به دلیل آسیب دیدن اعضای داخلی بدن، مانند پیچ خوردن کمر، یا بیماری بروز می یابد. برخی از دردهای مزمن هم دلیل مشخصی ندارند. مشکلاتی مانند خستگی، اختلالات خواب، کاهش اشتها، تغییر خلق و خو همراه با دردهای مزمن بروز می یابند. دردهای مزمن می توانند سبب بروز محدودیت در حرکات بدن می شود؛ از این رو، انعطاف، قدرت و استقامت بدن را کاهش می دهند. ناتوانی در انجام فعالیت های مهم و مفرح، سبب ناامیدی و افسردگی شخص می شود. خوشبختانه، روش های سنتی و مدرن بسیاری برای کنترل و درمان دردهای مزمن وجود دارد.

در این مقاله، علل و درمان دردهای مزمن را شرح خواهیم داد.

درمان دردهاي مزمن

درمان دردهاي مزمن

علل بروز دردهای مزمن

گاهی دردهای مزمن بدون هیچ دلیلی بروز می یابند؛ اما در بسیاری از بیماران، این درد پس از بروز بیماری یا آسیب دیدگی بروز می یابد. برخی از دلایل بروز درد مزمن:

 • جراحی یا آسیب دیدگی قدیمی
 • بروز مشکل در کمر
 • میگرن یا دیگر سردردها
 • آرتریت روماتوئید و دیگر مشکلات مربوط به مفاصل
 • آسیب دیدگی اعصاب
 • عفونت
 • فیبرومالژیا
 • سرطان
 • شکستگی استخوان
 • بازگشت اسید به مری
 • زخم معده
 • التهاب روده (IBD)
 • سندروم رودۀ تحریک پذیر (IBS)
 • اندومتریوز

گاهی هم عوامل روحی، مانند اضطراب و استرس، سبب بروز دردهای مزمن می شوند. احتمال بروز دردهای مزمن در زنان و مردان و در هر سنی وجود دارد؛ اما احتمال بروز آن در زنان بیشتر است. احتمال بروز این دردها در مبتلایان به افسردگی و دیگر مشکلات روحی بالاتر است.

علائم دردهای مزمن

دردهای مزمن ممکن است خفیف باشند یا شدید. این دردها ممکن است روزهای متوالی طول بکشند یا این که مقطعی باشند.

گاهی درد تنها یکی از چندین علائم است. در 25 درصد از مبتلایان به دردهای مزمن، درد با علائمی دیگر، مانند افسردگی و اضطراب، همراه می شود که به آن سندروم درد مزمن  (CPS) گفته می شود. درمان سندروم درد مزمن (CPS) دشوار است؛ اما غیر ممکن نیست.

دیگر علائم همراه با دردهای مزمن:

 • احساس خستگی
 • بی اشتهایی
 • اختلالات خواب
 • تغییر خلق و خو
 • ضعف
 • بی انرژی بودن و بی حالی

درد مزمن ممکن است باعث شود تمایل تان را به سکس از دست بدهید، به استفاده از الکل یا مواد مخدر روی بیاورید، شغل تان را از دست بدهید، افکار خودکشی به سراغ تان بیاید و در زندگی مشترک تان به مشکل بر بخورید.

برخی از بیماران برای کنترل دردشان به مواد مخدر و الکل روی می آورند و در نتیجه، به این مواد معتاد می شوند.

تشخیص دردهای مزمن

درد تجربه ای کاملاً شخصی است و هیچ تستی برای سنجیدن میزان درد وجود ندارد؛ از این رو، پزشکان چاره ای ندارند جز این که به توصیف بیمار از درد و محل آن اکتفا کنند. توصیف درد با واژگانی مانند شدید یا خفیف، مداوم یا مقطعی و سوزش یا درد می توانند دلیل بروز درد را مشخص کنند. با این توصیفات، می توانید پزشک را در تشخیص علت بروز دردتان راهنمایی کنید.

از آنجایی که درد مزمن ممکن است در قسمت های مختلف بدن و به دلایل مختلف بروز می یابند، بیماران و پزشکان باید برای شناسایی دلیل و علائم درد و چگونگی بهبود و التیام آن با یکدیگر همکاری کنند.

پزشک برای تشخیص علت درد، سوالات زیر را از شما می پرسد:

 • درد شما از زمانی آغاز شده است؟
 • کدام قسمت از بدن تان درد می کند؟
 • دردتان را توصیف کنید؟
 • میزان شدت دردتان چقدر است؟
 • چه چیزی دردتان را تشدید می کند؟
 • آیا درمانی برای التیام آن وجود دارد؟
تفاوت درد مزمن و درد حاد

تفاوت درد مزمن و درد حاد

دردهای مزمن و سلامت روان

دردهای مزمن می توانند سبب بروز اختلال در فعالیت های روزمره تان شوند، اعتماد به نفس را از شما بگیرند و احساس افسردگی، اضطراب و خشم را در شما ایجاد کنند. رابطۀ بین عواطف و درد یک چرخه است: وقتی آسیب می بینید، احساس افسردگی می کنید. این احساس سبب تشدید درد می شود. به دلیل رابطۀ میان درد مزمن و افسردگی، پزشک برای بیمار داروهای ضد افسردگی تجویز می کند. این داروها هم به التیام درد کمک می کنند و هم روحیه و عواطف شما را کنترل می کنند.

درد باعث بروز اختلالات خواب و افزایش استرس و اضطراب می شود. بی خوابی و استرس، هر دو، سبب تشدید درد می شوند. کنترل این عوامل تاثیر زیادی بر التیام درد دارد.

درمان دردهای مزمن

هدف از درمان دردهای مزمن کاهش درد و بهبود عملکرد بدن است تا شخص بتواند فعالیت های روزمره اش را به راحتی دنبال کند. روش های بسیاری برای درمان انواع دردهای مزمن وجود دارد، اما به یاد داشته باشید که دردهای مزمن به طور کامل درمان نمی شوند، بلکه تنها کنترل می شوند. روش های زیر، رایج ترین راه های کنترل درد به شمار می روند:

داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، شل کنندۀ عضلات، طب سوزنی، تحریک الکتریکی، بلاک عصبی یا عمل جراحی برای التیام دردهای مزمن استفاده می شوند. روان درمانی، کاردرمانی، بیوفیدبک و تعدیل رفتار نیز در درمان دردهای مزمن اثربخش هستند. بسیاری از بیماران برای التیام دردهای مزمن شان به سراغ طب مکمل می روند. تای چی، طب سوزنی، داروهای گیاهی، ماساژ درمانی و درمان های مشابه در التیام این دردها اثربخش هستند.

خود مدیریتی درد مزمن نیز برای درمان درد مزمن موثر است. در برنامۀ خود مدیریتی، بیمار در التیام دردش نقش دارد. برنامه های خود مدیریتی اشخاص متفاوت از یکدیگر هستند، اما ویژگی های مشترکی هم دارند. رویکرد مشترک همۀ برنامه های خود مدیریتی درد این است که بیمار باید یاد بگیرد که با وجود درد مداوم، بتواند بهتر فکر کند، عملکرد و احساس بهتری داشته باشد. برای اجرای این برنامه، باید همواره با پزشک تان در ارتباط باشید. یک برنامۀ موفق خود مدیریتی می تواند موانع موجود بر سر راه کنترل درد را از میان بردارد. کسانی که در این برنامه شرکت می کنند نحوۀ تحمل و مدیریت درد را یاد می گیرند. بهترین برنامه های خود مدیریتی روش های مختلف فکر کردن و واکنش نشان دادن به درد را به بیمار می آموزند و عملکرد و فعالیت روزمره شان را بهبود می بخشند. تغییر سبک زندگی، خواب کافی و ترک سیگار بر التیام درد اثر می گذارند.

انواع بيماري هاي مزمن

انواع بيماري هاي مزمن

درمان دردهای مزمن با طب سنتی

گاهی روش های طب غربی، مانند تجویز داروهای شیمیایی، برای درمان دردهای مزمن حاصل از بیماری هایی مانند فیبرومالژیا و آرتریت روماتوئید اثربخش نیستند؛ اما برخی از روش های درمانی طب سنتی، مانند گیاهان دارویی و طب سوزنی، برای درمان دردهای برخی از انواع بیماری های مزمن اثربخش هستند.

درمان دردهاي مزمن با طب سنتي

درمان دردهاي مزمن با طب سنتي

گیاهان دارویی برای درمان دردهای مزمن

گیاهان دارویی بسیاری برای التیام دردهای مزمن وجود دارند. مصرف این گیاهان در کنار رژیم غذایی درست و ورزش می تواند به درمان دردهایتان کمک کند. ریشۀ بسیاری از دردهای مزمن التهاب است. التهاب علاوه بر ایجاد درد می تواند سبب بروز بیماری هایی مانند سرطان، دیابت و بیماری های قلبی و عرقی شود. برخی از این گیاهان هم اثربخشی شان از طریق برطرف کردن اضطراب و استرس حاصل می شود. گیاهان دارویی با برطرف کردن این عوامل، دردهای مزمن را التیام می بخشند.

این گیاهان عوارض داروهای شیمیایی را در پی ندارند، اما در مصرف آن ها باید محتاط باشید و با پزشک مشورت کنید.

زردچوبه

زردچوبه ضد التهاب و ضد سرطان است. این ادویه جریان خون را بهبود می بخشد و از لخته شدن خون جلوگیری می کند. کورکومین موجود در زردچوبه سطح آنزیم های التهاب زا را در بدن کاهش می دهد. این ادویه دردهای التهابی آرتریت روماتوئید را نیز بهبود می بخشد.

زردچوبه در درمان درد مزمن

زردچوبه در درمان درد مزمن

پنجۀ شیطان

گیاه پنجه شیطان درد مفاصل و التهاب حاصل از آرتریت روماتوئید را التیام می بخشد. این گیاه برای درمان آرتروز و درد گردن و کمر بسیار موثر است.

زنجبیل

زنجبیل دارویی ضد التهاب است و اثربخشی آن در التیام دردها، از داروهایی مانند ایبوپروفن هم بیشتر است.  زنجبیل دردهای مزمن عضلانی حاصل از فیبرومالژیا را بهبود می بخشد. این ادویۀ شفابخش، با کاهش سطح پروستاگلاندین در بدن، درد التهابی آرتریت روماتوئید را بهبود می بخشد.

اثربخشی زنجبیل در التیام درد و التهاب، در مقایسه با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، بیشتر است.

ریشۀ سنبل الطیب

ریشۀ سنبل الطیب مُسکنی طبیعی است که بی خوابی، استرس و اضطراب را بهبود می بخشد. نوشیدن یک فنجان سنبل الطیب درد بدن را التیام می بخشد.

سنبل الطیب در درمان درد مزمن

سنبل الطیب در درمان درد مزمن

کندر

کندر دارای رزین است؛ از این رو، سبب کاهش درد و التهاب می شود. این گیاه در درمان آرتریت روماتوئید و درد مزمن آن نیز اثربخش است.

گیاه بید

گیاه بید نوعی آسپرین طبیعی است. سالیسین موجود در این گیاه در معده به اسید سالیسیلیک، مولفۀ اصلی آسپرین، تبدیل می شود. این گیاه برای کاهش التهاب و درمان درد و تب بسیار اثربخش است. این گیاه کمر درد، درد مفاصل و آرتروز را التیام می بخشد.

گیاه بید در درمان مزمن

گیاه بید در درمان مزمن

به یا داشته باشید که این گیاه، مانند آسپرین، سبب معده درد عصبی می شود، بر عملکرد کلیه ها تاثیر می گذارد، خونریزی را طولانی می کند و خطر بروز خونریزی را افزایش می دهد. مصرف گیاه بید برای کودکان توصیه نمی شود.

چای سبز

چای سبز یکی از مفیدترین و محبوب ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان به شمار می رود. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و تاثیر چشم گیری در التیام دردهای مزمن آتریت روماتوئید دارد.

چای سبز در درمان درد مزمن

چای سبز در درمان درد مزمن

طب سوزنی برای درمان دردهای مزمن

طب سوزنی یکی از روش های طب سنتی چینی به شمار می رود که در درمان بیماری ها و التیام دردها بسیار اثربخش است. متخصص طب سوزنی با فرو کردن سوزن های نازک در نقاط طب سوزنی بدن به درمان بیماری ها و التیام دردها کمک می کند. این سوزن های شفابخش بسیار نازک هستند و هیچ صدمه ای به بدن تان وارد نمی کنند. سوزن ها جریان انرژی qi را در بدن تنظیم می کنند و از این طریق، سلامت روحی و جسمی شما را بهبود می بخشند.

تاثير طب سوزني در درمان بيماري هاي مزمن

تاثير طب سوزني در درمان بيماري هاي مزمن

طب سوزنی، با ترشح سروتونین در بدن، نشاط را به شما هدیه می کند و درد را التیام می بخشد. این روش درمانی سردردهای مزمن میگرنی، درد آرتروز و بسیاری از دردهای مزمن دیگر را بهبود می بخشد.

به گفتۀ موسسه ملی سلامت (NIH)، مطالعات بسیاری اثربخشی طب سوزنی را بر درمان دردهای مزمن، مانند کمردرد، سردرد، زانو درد و آرتروز تایید کرده اند.

با تکرار جلسان طب سوزنی می توانید تاثیر طب سوزنی در درمان بیماریهای مزمن و دردهای مزمن را مشاهده کنید.

منیزیم برای التیام درد

مکمل منیزیم به بهبود دردهای مزمن و اسپاسم عضلانی کمک می کند. کمبود منیزیم سبب بروز درد می شود و عادت هایی مانند مصرف الکل سبب کاهش سطح منیزیم در بدن می شود. برای تامین منیزیم بدنتان، می توانید از مکمل های منیزیم یا مواد غذایی سرشاز از منیزیم، مانند تخم آفتابگردان و تخم کدو، استفاده کنید.

منيزيم براي التيام درد

منيزيم براي التيام درد

روغن های ضروری برای درمان دردهای مزمن

برخی روغن ها مانند روغن بابونه، امگا 3 و مریم گلی برای آرامش ذهن و التیام دردها بسیار اثربخش هستند. این روغن ها با درمان استرس دردتان را التیام می بخشد.

برخی روغن ها سبب بهبود دردهای مزمن می شوند:

روغن در درمان دردهاي مزمن

روغن در درمان دردهاي مزمن

روغن ریحان: روغن ریحان سطح انرژی بدن را افزایش می دهد، التهاب را از بین می برد، عضلات را آرام می سازد و گرفتگی را از بین می برد.

روغن نعنا: روغن نعنا دارای خواص ضد التهاب و ضد درد است و سبب آرامش ذهن شما می شود.

روغن وینتر گرین: این روغن درد حاصل از دیسک گردن را کاهش می دهد و علائم سندروم تونل کارپال را نیز التیام می بخشد.

روغن میخک صد پر: این روغن به بهبود حافظه و سلامت کمک می کند و در درمان روماتیسم و آرتریت روماتوئید نیز  اثربخش است.

روغن اسطوخودوس: روغن گیاه اسطوخودوس برای آرامش و تعادل بدن بسیار مفید است. این روغن دارای خواص ضد التهاب است.

روغن چوب صندل: روغن چوب صندل اضطراب و استرس را از بین می برد و برای درمان افسردگی نیز بسیار مفید است.

روش درمان آرتروز با طب سوزنی

تسکین و درمان دردهای حاد و مزمن  CHRONIC & ACUTE مانند (سردرد های میگرن،دیسک کمر، دیسک گردن، آرتروز زانو و شانه و  اینچی (FROZEN SHOULDER )

طب سوزنی روش درمانی است که سوزن ها در نقطه تحت درمان که نزدیک ناحیه درد بوده قرار داده می شود که این نواحی ممکن است تا قبل از شروع درمان، با هر تماسی، بسیار آسیب پذیر و دردناک شود.

با توجه به متد درمانی پزشک در هر جلسه درمان طب سوزنی حدودا مدت ۲۰ دقیقه سوزن ها داخل پوست باقی خواهند ماند.

به طور متوسط  بعد از ۳ الی ۶ جلسه درمانی درد در مفاصل شروع به کاهش می کند و باید گفت که تعداد جلسات درمانی، متفاوت خواهد بود.

دردهای طولانی مدت آرتروز شدید زانو می تواند به ۱ یا ۲ جلسه ی درمانی هفتگی، طی چندین ماه مورد نیاز باشد.

باید متذکر شد که هنگام داخل شدن سوزن به بدن، احساس گزش خفیفی خواهید داشت وغیر آن هیچگونه دردی را حس نخواهید کرد، متخصص طب سوزنی با چرخاندن سریع سوزن ها، طی جلسه ی درمانی، نقاط مربوطه را تحریک می کند.

ommanian-8_g1
ommanian-8_g1

درد مزمن در پاسخ به تروما مثل کشیدگی عضلات لومبار در اثر حرکت ناصحیح عضله هنگام بلند کردن یک شیء ایجاد می شود. درد مزمن می تواند ماه ها و یا سال ها ادامه داشته باشد، و می تواند در اثر آسیب حاد، مشکلات وضعیت بدن و اختلالات ارگان های داخلی بدن ایجاد شود.

مطالعه بیشتر :  درمان با طب سوزنی

کمر درد حاد

طب سوزنی اغلب برای کاهش درد حاد ناشی از کشیدگی عضلات لومبار موثر است. اگر هر چه زودتر، تا ۲۴ ساعت پس از جراحت، از طب سوزنی کمر درد استفاده کنید، تاثیر بیشتری خواهد داشت. در طب چینی جمله ی معروفی وجود دارد: وجود درد به معنای عدم جریان خون و جریان خون به معنای عدم وجود درد است. کشیدگی حاد عضله یا مفصل باعث می شود که بدن در پاسخ، تنشی ایجاد کرده و در وضعیتی قرار گیرد که این درد را به حداقل برساند. این امر موجب افزایش محدودیت جریان خون به ناحیه ی آسیب دیده می شود. در نتیجه در ناحیه ی آسیب دیده، ضایعات متابولیکی تجمع یافته و کمبود مواد غذایی ایجاد می شود.

طب سوزنی در درمان کمر درد ناشی از جراحت، بر برطرف کردن این تنش، کاهش التهاب و افزایش جریان خون به ناحیه ی آسیب دیده تمرکز دارد. در جراحت حاد، داروهای گیاهی نیز برای کاهش درد و التهاب موثر هستند. درمان سریع، اغلب تا حدی موجب تسکین سریع می شود. بیمارانی بوده اند که با درد درجات ۹/۱۰ در آغاز درمان، به درجات ۵/۱۰ در پایان درمان رسیده اند. پیشنهاد می شود، این درمان به صورت یک روز در میان توسط متخصص طب سوزنی انجام گیرد تا زمانی که سطح درد به زیر ۵/۱۰ برسد. اگر درمان را به طور پیوسته پیگیری کنید، این روش معمولا یک هفته یا کمتر طول خواهد کشید.

در حین درمان مورد حاد و پس از آن، پیشنهاد این است که از یک روش اصلاحی به منظور اصلاح عدم تعادل ماهیچه ها که موجب می شوند شما مستعد آسیب شوید، استفاده کنید. این گونه روش ها موجب اصلاح عدم تعادل در عضلات می شود که یا از قبل وجود داشته و ایجاد آسیب را تسهیل بخشیده و یا در اثر تنش خود مراقبتی بدن در طی آسیب های مکرر ایجاد شده است.

چنانچه دچار کشیدگی عضلات به طور مکرر شده اید، باز هم به شدت، استفاده از روش اصلاحی توصیه می شود. هر چند در طول استفاده از طب سوزنی به منظور درمان کمر درد ناشی از جراحت، ناراحتی کمتری احساس می کنید و پس از آن بیشتر قادر به حرکت دادن اندام خود خواهید بود، جراحات مکرر نشان دهنده ی این است که شما به عدم تعادل عضلات دچار هستید. اینگونه روش ها به شما آموزش می دهد که چگونه بتوانید عدم تعادل عضلات خود را تشخیص دهید و چه ورزش هایی برای اصلاح آن ها انجام دهید.

ommanian-7_g1
ommanian-7_g1

کمر درد مزمن

درد مزمن کمر یا گردن نشان دهنده ی ضعف عضلات و یا عدم تعادل در بافت های ارگان های داخلی می باشد. ضعف مزمن عضلات از عدم انجام ورزش کافی در ناحیه ی کمر و عضلات شکم ناشی می شود. توصیه می شود برای حفظ قدرت این عضلات در طول زندگی خود، به طور منظم تمرینات ورزشی تقویتی را انجام دهید. با این حال، تمرینات ورزشی تقویتی می تواند درد کمر ناشی از عدم تعادل عضلات را تشدید کند. به همین دلیل، قبل از شروع برنامه ی ورزشی تقویت عضلات، باید توسط پزشک متخصص از نظر عدم تعادل عضلات، مورد بررسی قرار گیرید. عدم تعادل مزمن عضلات، از وضعیت نامناسب بدن، الگوی حرکتی نادرست و یا از جراحات مکرر ناشی می شود. طب سوزنی به کاهش تنش، درد و التهاب کمک می کند .همچنین روش های اصلاحی برای بهبودی طولانی مدت توصیه می شود.

ommanian-9_g1
ommanian-9_g1
مشاوره رایگان