درمان یبوست با طب سنتی

درمان عفونت واژن
علائم و راه های پیشگیری و درمان عفونت واژن
مارس 21, 2019
درمان افسردگی و اضطراب در طب سنتی
هفت راه درمان افسردگی و اضطراب در طب سنتی
مارس 26, 2019

درمان یبوست با طب سنتی

درمان یبوست با طب سنتی

یبوست یکی از مشکلات گوارشی شایع است که معمولاً با تغییر سبک زندگی و درمان های خانگی برطرف می شود. اگر حرکات روده کمتر از سه بار در هفته باشد، شخص مبتلا به یبوست است. با وجود این، برخی از مردم اگر هر روز حرکت روده نداشته باشند، احساس یبوست و سنگینی می کنند. ممکن است موادِ دفعی خشک و سفت باشند و دفع آن‌ها با درد و دشواری همراه باشد. در زمینۀ طب سنتی و طب نوین، روش های بسیاری برای درمان یبوست وجود دارد. در این مقاله، راه های افزایش حرکات روده و درمان یبوست با طب سنتی را به شما معرفی می کنیم. درمورد فواید و عوارض مصرف گیاهان دارویی نیز خواهیم گفت.

عوامل ابتلا به یبوست

عوامل متعددی در ابتلا به یبوست نقش دارند، در ادامه، برخی از آنها را ذکر کرده ایم:

 • کم تحرکی
 • عمل جراحی
 • مصرف برخی از داروها (مانند مکمل های آهن و کلسیم)
 • رژیم غذایی کم فیبر
 • آب ناکافی
 • استرس و افسردگی
 • مصرف بیش از حد میلن ها
 • بیماری پارکینسون
 • سندروم رودۀ تحریک پذیر
 • سکته
 • بارداری یا زایمان
 • دیابت

طب سنتی برای درمان یبوست

قرن هاست که مردم از روش ها مختلف طب سنتی، مانند گیاهان دارویی و طب سوزنی، برای درمان یبوست و برطرف کردن مشکلات گوارشی استفاده می کنند. برخی دمنوش ها به طور مستقیم به درمان یبوست کمک می کنند و برخی دیگر به طور غیر مستقیم. نوشیدن مایعات گرم، مانند دمنوش های گیاهی، راهی مناسب برای مصرف مایعات بیشتر است. هیدراته نگه داشتنِ بدن یکی از اثربخش ترین روش های طبیعی در درمان یبوست به شمار می رود. آب سبب نرم شدن مدفوع و دفعِ راحت تر آن می شود. در واقع، کمبود آب یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به یبوست به شمار می رود.

طب سنتی برای درمان یبوست

 

از سوی دیگر، گرمای دمنوش های گیاهی سبب تحریک دستگاه گوارش می شود و به بهبود علائم یبوست بسیار کمک می کند.

استرس هم یکی از عوامل بروز مشکل در دستگاه گوارش و ابتلا به یبوست به شمار می رود. دمنوش های آرامش بخش نیز از طریق رفع اضطراب و استرس، به رفع مشکلات گوارشی و درمان یبوست کمک می کند.

ارجنگ

ارجنگ از گیاهان بومی آمریکای شمالی است و یکی از گیاهان موثر در رفع یبوست به شمار می رود که حتی در درمان یبوست های مزمن نیز بسیار اثربخش است. این گیاه سبب افزایش حرکات روده می شود. گیاه ارجنگ برای مصرف کوتاه مدت مناسب است و مصرف بلند مدت آن سبب بروز دردهای شکمی و بر هم خوردن تعادل الکترولیت ها در بدن می شود. مصرف طولانی مدت این گیاه به کبد آسیب می رساند و سبب بروز نارسایی مزمن کبد می شود.

اسفرزه

گیاه اسفرزه یا اسپرزه نوعی میلن سرشار از فیبر است که به مدفوع حجم می دهد. اسفرزه برای درمان یبوست مزمن بسیار موثر است. این گیاه را می توان همراه با ملین های دیگر نیز استفاده کرد.

اسفرزه ممکن است عوارضی، مانند آلرژی، حالت تهوع، درد معده و استفراغ، را در پی داشته باشد.

مطالعه بیشتر :  آیا سندروم تخمدان پلی کیستیک با طب سنتی قابل درمان است؟

ریواس

ریواس برای درمان یبوست بسیار موثر است. گیاه ریواس دارای خواص ملین است، اما مطالعات نشان داده اند که این گیاه، به دلیل دارا بودنِ تانین، ضد اسهال هم هست. در نتیجه، نباید از این گیاه به صورت طولانی مدت استفاده کرد.

ریواس در درمان یبوست

سنا

گیاه سنا یکی از شناخته شده ترین و پرمصرف ترین گیاهان برای درمان یبوست و تمیز کردن روده به شمار می رود. میوۀ این گیاه ملایم تر از برگِ آن است. ترکیب گلیکوزیدهای آنتراکوئینون  موجود در گیاه سنا سبب تحریک دستگاه گوارش می شود. این گیاه باید به صورت کوتاه مدت و در همان اندازۀ تجویزشده مصرف شود. سنا را هم می توانید به صورت دمنوش مصرف کنید و هم قرص سنا را از داروخانه ها تهیه کنید.

مصرف طولانی مدتِ سنا به کبد آسیب می رساند.

بذر کتان

بذر کتان سرشار از امگا 3 و فیبر است و گنجاندن آن در رژیم غذایی، به بهبود سلامت بدن کمک می کند.  قرن هاست که از بذر کتان برای درمان یبوست استفاده می شود. بذر کتان سرشار از فیبرهای محلول و غیر محلول است و به دلیل آب زیادی که به خودش جذب می کند، سبب افزایش حجم مدفوع و برطرف شدن یبوست می شود.

بذر کتان، علاوه بر درمان یبوست، در درمان اسهال نیز اثربخش است.

مصرف بذر کتان به زنان باردار توصیه نمی شود.

روغن کرچک

روغن کرچک از دانه های گیاه کرچک به دست می آید و سال هاست که برای درمان یبوست استفاده می شود. روغن کرچک سبب تولید ریسینلیدیک اسید در بدن می شود؛ این ماده نوعی اسید چرب اشباع نشده و ملین است. این اسید با افزایش حرکات روده، یبوست را برطرف می کند.

نارون قرمز

استفاده از نارون قرمز در درمان یبوست قدمتی دیرینه دارد. این گیاه به تولید مخاط کمک می کند و باعث برطرف شدن یبوست می شود. پژوهش های زیادی درمورد مصرف طولانی مدت نارون قرمز برای درمان یبوست صورت نگرفته است. گیاه نارون قرمز حاوی مادۀ چسبنده ای به نام لیزاب است که موجب تسهیل دفع فضولات روده می شود.

نارون قرمز میزان جذب داروهای شیمیایی را کاهش می دهد، از این رو، بهتر است داروهای تان را همزمان با این گیاه میل نکنید.

نعناع

دمنوش نعناع یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین روش های درمان مشکلات گوارشی به شمار می رود. عصارۀ نعناع در تولید بسیاری از داروهای روان کننده به کار می رود. نوشیدن یک فنجان چای نعناع پس از هر وعدۀ غذایی برای درمان یبوست و معده درد عصبی بسیار موثر است.

زنجبیل

زنجبیل ادویه ای بسیار خوشبو، محبوب و پرمصرف است که به درمان یبوست ناشی از هضم ضعیف غذا بسیار کمک می کند. بسیاری از مردم از زنجبیل برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش و هضم بهتر غذا استفاده می کنند. نوشیدن یک فنجان دمنوش زنجبیل پس از یک وعدۀ غذایی سنگین، به هضم غذا بسیار کمک می کند. نوشیدن روزانه یک یا دو فنجان دمنوش زنجبیل، پس از صرف غذا، در افزایش حرکات روده و هضم غذا بسیار اثربخش است.

قاصدک

قاصدک یکی از گیاهان بسیار پرخاصیت و پرکاربرد در طب سنتی به شمار می رود. این گیاه به بهبود مشکلات گوارشی، مانند نفخ و یبوست، کمک می کند. قاصدک سبب افزایش ترشح صفرا در کبد می شود و در نتیجه، سبب رفع یبوست می شود. دمنوش قاصدک ادرار آور است و آب بیشتری را وارد دستگاه گوارش و مدفوع می کند و در نتیجه، دفع مدفوع را آسان می سازد.

نوشیدن یک فنجان دمنوش قاصدک پس از صرف غذا به درمان یبوست کمک می کند.

چای سیاه، چای سبز و قهوه

چای و قهوه ملین هستند. چای سیاه، چای سبز و قهوه دارای کافئین هستند و سبب افزایش حرکات روده می شوند و در نتیجه، برطرف شدن یبوست می شوند.

چای در درمان یبوست

شیرین بیان

دمنوش شیرین بیان برای درمان مشکلات گوارشی بسیار موثر است. ریشۀ شیرین بیان دارای خواص ضد التهابی است و به هضم غذا کمک می کند. نوشیدن یک فنجان دمنوش شیرین بیان پس از غذا به برطرف شدن مشکل یبوست کمک می کند.

شیرین بیان در درمان یبوست

گل ختمی

ریشۀ گل ختمی یبوست را برطرف می کند. بهترین زمان نوشیدن دمنوش گل ختمی پایان هر روز است.

بابونه

بابونه گیاه بومی اروپای غربی و آفریقای شمالی است که به درمان مشکلات گوارشی، مانند نفخ و یبوست، بسیار کمک می کند. بابونه به دفع راحت تر مدفوع نیز کمک می کند. این گیاه خوشبو برای برطرف کردن اضطراب و استرس نیز بسیار اثربخش است.

در صورت مصرف آرام بخش، بعضی از داروهای ضد بارداری، داروهای آنتی فانگال و استاتین، از مصرف بابونه خودداری کنید.

مصرف بیش از حد بابونه سبب بروز حالت تهوع و استفراغ می شود.

مطالعه بیشتر :  کنترل دیابت،رماتیسم و کبد چرب (با طب سنتی)

چیا

دانۀ چیا یکی از اثربخش ترین مواد طبیعی در درمان یبوست به شمار می رود. این گیاه به تنظیم حرکات روده و افزایش حجم مدفوع بسیار کمک می کند. گیاه چیا سرشار از فیبرهای محلول است. فیبرهای محلول آب را به خود جذب می کنند، از این رو، به دفع راحت تر مدفوع کمک می کند.

جعفری

جعفری گیاهی بسیار پرمصرف است که به درمان اختلالات گوارشی بسیار کمک می کند. دمنوش برگ جعفری و تخم جعفری در درمان یبوست بسیار اثربخش است.

مردم از ساقه و برگ جعفری برای رفع بوی بد دهان و برطرف کردن نفخ استفاده می کنند.

نکاتی درمورد استفاده از دمنوش های گیاهی

مصرف دمنوش های گیاهی برای درمان یبوست در کودکان توصیه نمی شود، چرا که ممکن است تاثیر آن بر بدن کودکان متفاوت از بزرگسالان باشد. برای برطرف کردن یبوست کودکان، با پزشک مشورت کنید.

زیاده روی در مصرف برخی از داروهای گیاهی می تواند عوارضی را در پی دارد. به عنوان مثال، زیاده روی در مصرف برگ سنا باعث بروز اسهال می شود.

برخی از گیاهان دارویی با داروهای شیمیایی تداخل دارند. پیش از مصرف آن ها، درمورد تداخل دارویی شان با پزشک یا دکتر داروساز مشورت کنید.

مصرف طولانی مدت این گیاهان توصیه نمی شود، اگر یبوست طولانی مدت باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

طب سوزنی برای درمان یبوست

طب سوزنی یکی از شاخه های طب سنتی چینی به شمار می رود که اثربخشی آن در درمان بیماری ها و التیام دردها قدمتی سه هزار ساله دارد. سال هاست که این روش درمانی در دیگر کشورها نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده است، چرا که هم بسیار اثربخش است و هم طبیعی و بی عارضه. مطالعاتِ بسیاری اثربخشی طب سوزنی برای درمان یبوست را تایید کرده اند. طب سوزنی یبوست مزمن را درمان می کند و اثربخشی آن ماندگارتر از داروهای شیمیایی است.

در بدن نقاط طب سوزنی مربوط به روده وجود دارد که از آن ها برای درمان یبوست استفاده می شود. دیگر اعضای بدن، مانند کبد و معده، نیز دارای نقاط طب سوزنی هستند که قرن هاست از آن ها برای درمان یبوست استفاده می شود.

در طب غربی، اعتقاد بر این است که استرس بر روده ها اثر می گذارد و سبب بروز یبوست می شود. فرو کردن سوزن در نقاط طب سوزنی مربوط به کبد به کاهش استرس و در نتیجه، درمان یبوست کمک می کند.

ممکن است متخصصان طب سوزنی الکتریکی را برای درمان یبوست شما پیشنهاد کنند.

رژیم غذایی مناسب

رعایت رژیم غذایی مناسب، در کنار مصرف دمنوش های مختلف و دیگر روش های طب سنتی، به درمان یبوست بسیار کمک می کند.

رژیم غذایی مناسب در درمان یبوست

مصرف غذاهای سرشار از فیبر، مانند سبزیجات  و میوه جات تازه، به تنظیم حرکات روده کمک می کند. لوبیا، عدس، نخود فرنگی و نخود سرشار از فیبر هستند و به بهبود دستگاه گوارش و رفع یبوست کمک می کنند.

در سراسر دنیا، آلو یکی از درمان های خانگی یبوست به شمار می رود. فیبر فراوان موجود در آلو به تنظیم حرکات روده و رفع یبوست کمک می کند.

سبوس گندم  سرشار از فیبر غیر محلول است و گنجاندن آن در وعدۀ صبحانه به رفع یبوست کمک می کند. نان و غلات سبوس دار هم به رفع مشکل یبوست کمک می کنند.

کلم بروکلی دارای سولفورافین است و به هضم غذا کمک می کند. این ماده از رشد میکروب های مخل عملکرد درست روده جلوگیری می کند.

سیب و گلابی سرشار از فیبر، سوربیتول و فرکتوز هستند و به هضم غذا کمک می کنند و از ابتلا به یبوست جلوگیری می کنند.

انگور سرشار از فیبر و آب است و به رفع یبوست کمک می کند.

روغن زیتون و بذر کتان ملین هستند و به درمان یبوست کمک می کنند. این روغن ها دارای خواص ضد التهابی، آنتی باکتریال و آنتی اکسیدان است.

آب فراوان بنوشید و بدن تان را هیدراته نگه دارید تا روده ای سالم داشته باشید.برای درمان یبوست، باید روزانه بیش از 8 لیوان آب بنوشید.

بسیاری از محصولات لبنی، مانند ماست و کفیر، دارای پروبیوتیک هستند و بهبود سلامت روده و درمان یبوست کمک می کنند.

ورزش کنید

افزایش فعالیت بدنی به تنظیم حرکات روده و کاهش استرس کمک می کند و در نتیجه، یبوست را برطرف می کند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر مکرراً به یبوست مبتلا شدید یا علائم زیر را مشاهده کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 • شروع ناگهانی به همراه درد شدید در شکم و ناتوانی در دفع گاز
 • مشاهدۀ خون در مدفوع
 • احساس درد درناحیۀ مقعد
 • درد شکمی شدید و نفخ
 • کاهش وزن ناگهانی
 • اسهال و یبوست مکرر

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان