درمان گرفتگی عضلات و راههای جلوگیری از گرفتگی عضله

عوارض بوتاکس
تزريق بوتاكس (آیا تزريق بوتاكس عوارض دارد؟)
آوریل 22, 2019
جوانسازی پوست
بهترین و موثرترین روش جوانسازی پوست
آوریل 28, 2019

درمان گرفتگی عضلات و راههای جلوگیری از گرفتگی عضله

درمان گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات

کرامپ یا گرفتگی عضلات به اسپاسم غیرقابل کنترل و دردناک عضله گفته می شود. اسپاسم عضلانی معمولاً پس از فعالیت بدنی شدید یا در طی آن رخ می دهد، چرا که عضلات خسته بیشتر مستعد گرفتگی هستند. دلیل اصلی گرفتگی عضلات مشخص نیست، اما برخی عوامل، مانند کمبود مواد معدنی یا فعالیت فیزیکی نادرست یا شدید، احتمال گرفتگی عضلات را افزایش می دهند. اسپاسم عضلانی معمولاً بی خطر است، اما گاهی نشانۀ وجود یک  اختلال یا بیماری، مانند تصلب شرایین (باریک شدن رگ ها)، در بدن است. اسپاسم عضلانی بدون هیچ اخطاری و به طور ناگهانی رخ می دهد. برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی و رفع آن، راه های متعددی وجود دارد. در ادامه، دلایل بروز اسپاسم عضلانی، راه های رفع گرفتگی عضلات و روش های پیشگیری از آن را بر خواهیم شمرد.

علت گرفتگی عضلات

دلیل اصلی گرفتگی عضلات مشخص نیست، اما برخی ریسک فاکتورها احتمال گرفتگی عضلات را افزایش می دهند:

 • خشکی و غیرمنعطف بودن عضلات
 • فعالیت بدنی نامناسب
 • تون عضلانی نامناسب
 • طرز ایستادن نامناسب
 • رژیم غذایی نادرست
 • آسیب دیدگی عضلات
 • ضعف عضلانی
 • تعریق بیش از حد
 • مصرف الکل
 • هیدراته نبودن بدن (گاهی بدن به دلیل عواملی مانند ابتلا به بیماری التهاب معده ای روده ای آب کافی را در خود نگه نمی دارد)
 • ایسکمی
 • بارداری
 • پوشیدن کفش پاشنه مدت
رفع گرفتگی عضلات

رفع گرفتگی عضلات

برخی از بیماری ها  نیز احتمال گرفتگی عضلات را افزایش می دهند:

تصلب شرایین: به دلیل تنگ شدن عروق خونی ناشی از رسوب چربی بروز می یابد. اگر گردش خون ناکافی باشد، احتمال گرفتگی عضلات بیشتر می شود.

درد سیاتیک: به دلیل اعمال فشار بر روی اعصاب کمر بروز می یابد. در برخی از موارد، عصب تحریک شده سبب گرفتگی عضلات می شود.

دیستونی یا بدقوامی ماهیچه ها، سندروم گژ گردنی، اسپاسم عضله مدور (حلقوی ) پلکهای چشم، میوکلونوس یا پرش عضلانی سبب تکرار گرفتگی عضلات می شود. درمان این مشکلات سبب بهبود وضعیت عضلات می شود.

مطالعه بیشتر :  درمان بیماری های ماهیچه و عضلات

برخی داروها: برخی داروها سبب گرفتگی عضلات می شوند:

 • داروهای ادرار آور آب بدن را می زدایند، میزان مواد معدنی موجود در بدن را کاهش می دهند و سبب گرفتگی عضلات می شوند.
 • دونپزیل ( برای درمان آلزایمر تجویز می شود).
 • نئوستیگمین (برای میاستنی گراویس تجویز می شود).
 • نيفيديپين (برای درمان فشار خون و گلودرد تجویز می شود).
 • رالوکسیفن (برای درمان پوکس استخوان تجویز می شود).
 • تربوتالین و آلبوترول (برای درمان آسم تجویز می شود).
 • داروی تولکاپون (به درمان بیماری پارکینسون کمک می کند).
 • داروهای استاتین (برای کاهش کلسترول خون تجویز می شوند).
درمان اسپاسم عضلانی

درمان اسپاسم عضلانی

درمان گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات کوتاه مدت است و پس از چند ثانیه یا چند دقیقه برطرف می شود، اما گاهی درد عضلات تا یک هفته همچنان باقی می ماند. برای درمان گرفتگی عضلات راه های بسیاری وجود دارد:

 • کشش و ماساژ: هنگام گرفتگی عضلات، ماهیچۀ گرفته شده را بکشید، سپس، ماساژ دهید تا گرفتگی برطرف شود. اگر نمی دانید که عضلات را باید چقدر و چگونه بکشید، حتماً با پزشک مشورت کنید.
 • بسته یخ: در صورت گرفتگی شدید عضلات، بستۀ یخ را به مدت چند دقیقه بر روی عضلۀ گرفته شده قرار دهید تا گرفتگی برطرف شود.
 • دارو: برخی داروها، مانند آمپول گرفتگی عضلات و قرص شل کننده عضلات، نیز به رفع گرفتگی عضلات کمک می کنند.

اگر گرفتگی عضلات بیشتر از چند دقیقه طول بکشد یا این که به صورت مکرر رخ دهد، باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است این گرفتگی به دلیل وجود بیماری ای در بدن تان باشد که خودتان هم از وجود آن مطلع نیستید.

طب سوزنی برای درمان گرفتگی عضلات

براساس طب سنتی چینی، جهان و بدن انسان دو قطب مخالف، به نام های yin و yang ، هستند. وقتی تعادل این دو قطب بر هم نخورد، سلامت بدن حفظ می شود. انرژی qi در بدن جریان دارد. این جریان به حفظ تعادل yin و yang کمک می کند. با وجود این، اگر این جریان بر هم بخورد، دردها و بیماری ها در بدن بروز می یابند. طب سوزنی جریان qi را در بدن تنظیم می کند و از این طریق، به التیام دردها و بهبود بیماری ها کمک می کند. متخصص طب سوزنی با وارد کردن سوزن های شفابخش در نقاط طب سوزنی، سلامت بدن را بهبود می بخشد. طب سوزنی درد را التیام می بخشد، دستگاه گوارش را تقویت می کند، کیفیت خواب را بهبود می بخشد، سطح هورمون های بدن را تنظیم می کند و انتقال دهنده های عصبی و سیستم  قلب و عروق را بهبود می بخشد.

طب سوزنی با کاهش حساسیت گذرگاه های عصبی، از اسپاسم عضلانی جلوگیری می کند و با ترشح اندورفین، مُسکن طبیعی در بدن، درد را التیام می بخشد.

طب سوزنی برای درمان گرفتگی عضلات

طب سوزنی برای درمان گرفتگی عضلات

گیاهان برای درمان گرفتگی عضلات

در زمینۀ طب سنتی، گیاهان دارویی بسیاری وجود دارد که نوشیدن دمنوش آن ها و مالیدن روغن حاصل از آن ها بر روی عضلۀ مورد نظر می تواند به بهبود گرفتگی عضلات و جلوگیری از بروز آن کمک کند. گیاهانی مانند اسطوخودوس و بابونه آرامش را به بدن هدیه می کنند و عضلات را از اسپاسم به دور می دارند.  گیاهانی مانند جنسینگ، زردچوبه، زنجبیل و خارخسک نیز به رشد عضلات و حفظ سلامت آن ها کمک می کنند.

مواد غذایی مفید برای درمان گرفتگی عضلات

اسپاسم عضلانی معمولاً به دلیل هیدراته نبودن بدن، کمبود مواد معدنی و الکترولیت ها  و گردش نامناسب خون در بدن بروز می یابد. مصرف برخی مواد غذایی، با تامین مواد مورد نیاز بدن و بهبود گردش خون، به کاهش اسپاسم عضلانی کمک می کند. گنجاندن مواد غذایی زیر در رژیم غذایی روزانه تان وضعیت عضلات تان را بهبود می بخشد و شما را از گرفتگی های دردناک خلاص می کند:

موز

زیر پوست زرد رنگ موز سه مادۀ ضروری، پتاسیم، منیزیم و کلسیم، برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی نهفته است.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین، مانند موز، دارای پتاسیم، کلسیم و منیزیم است. میزان کلسیم موجود در سیب زمین شیرین شش برابر بیشتر از کلسیم موجود در موز است. سیب زمینی معمولی و کدو حلوایی هم منابع بسیار خوبی برای دریافت این سه مادۀ مغذی است. سیب زمینی و کدو حلوایی دارای آب فراوان هستند، از این رو، به هیدراته نگه داشتن بدن تان کمک می کنند.

سیب زمینی شیرین در درمان گرفتگی عضلات

سیب زمینی شیرین در درمان گرفتگی عضلات

آوکادو

آوکادو 975 میلی گرم پتاسیم در خود دارد. پتاسیم به عملکرد عضلات کمک می کند و قلب تان را سالم نگاه می دارد. مصرف آوکادو اسپاسم عضلانی را از شما دور می دارد. اما به یاد داشته باشید که میزان کالری و چربی این میوه بالاست.

آوکادو در درمان گرفتگی عضلات

آوکادو در درمان گرفتگی عضلات

لوبیا

حبوبات، مانند عدس و لوبیا، سرشار از منیزیم هستند. بک فنجان عدس پخته حاوی 71 میلی گرم منیزیم است. یک فنجان لوبیا سیاه پخته نیز دارای 120 میلی گرم منیزیم است. در ضمن، حبوبات دارای فیبر فراوان هستند. پژوهش ها نشان داده اند که مواد غذایی سرشار از فیبر، علاوه بر کنترل سطح کلسترول و قند خون تان، به بهبود وضعیت عضلات تان نیز کمک می کنند و از اسپاسم عضلات جلوگیری می کنند.

لوبیا در درمان گرفتگی عضلات

آوکادو در درمان گرفتگی عضلات

هندوانه

90 درصد از میوۀ هندوانه از آب تشکیل شده است، از این رو، این میوه می تواند بدن شما را هیدراته نگه دارد. به علاوه، هندوانه سرشار از پتاسیم است. در نتیجه، هندوانه می تواند عضلات تان را از اسپاسم و گرفتگی حفظ کند.

هندوانه در درمان گرفتگی عضلات

هندوانه در درمان گرفتگی عضلات

شیر

شیر سرشار از الکترولیت هایی مانند کلسیم، پتاسیم و سدیم است. این مایع سفید رنگ برای هیدراته کردن بدن مفید است. شیر دارای پروتئین است، از این رو، نوشیدن آن پس از انجام تمرینات ورزشی، بافت عضلانی بدن را بهبود می بخشد. همۀ این مواد از عضلات در برابر گرفتگی مراقبت می کنند.

سبزیجات برگی

سبزیجات برگی سرشار از کلسیم و منیزیم هستند. از این رو، افزودن کلم، اسفناج یا بروکلی به رژیم غذایی تان از گرفتگی عضلات جلوگیری می کند.

آب پرتقال

آب پرتقال حاوی مقادیر فراوانی آب است، از این رو، بدن را هیدراته نگه می دارد. همچنین پرتقال دارای پتاسیم، کلسیم و منیزیم است. این عوامل باعث می شوند عضلات تان از اسپاسم و گرفتگی در امان بمانند.

مطالعه بیشتر :  درمان درد های مزمن (با طب سنتی)

ماهی سالمون

گاهی اسپاسم عضلانی به دلیل گردش خون ناکافی بروز می یابد. مصرف ماهی های چرب، مانند سالمون، به بهبود گردش خون کمک می کند و در نتیجه، از اسپاسم عضلانی جلوگیری می کند.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی سرشار پتاسیم است، همچنین آب فراوانی دارد. از این رو، گوجه فرنگی می تواند بدن تان را هیدراته نگه دارد و از بروز گرفتگی عضلات جلوگیری کند.

گوجه فرنگی در درمان گرفتگی عضلات

گوجه فرنگی در درمان گرفتگی عضلات

کربوهیدارت

کمبود کربوهیدارت سبب گرفتگی عضلات می شود. کربوهیدرات ها اولین سوخت هنگام ورزش به شمار می روند. کربوهیدرات به صورت گلیکوژن در عضلات ذخیره می شود تا انرژی لازم را برای ورزش فراهم کند. وقتی ذخیرۀ گلیکوژن در عضلات به اتمام می رسد، احتمال گرفتگی عضلات افزایش می یابد. عضلات برای فعالیت و استراحت به کربوهیدرات (انرژی) نیاز دارند. وقتی بدون کربوهیدرات لازم ورزش کنیم، عضلات مان به خوبی استراحت نخواهند کرد، در نتیجه، گرفتگی رخ خواهد داد.

پس از 60 تا 90 دقیقه فعالیت فیزیکی، ذخیرۀ گلیکوژن در بدن تمام می شود.  از این رو، در طی هر گونه فعالیت بدنی که بیش از 60 تا 90 دقیقه طول بکشد، باید کربوهیدرات به بدن تان برسانید.

45 دقیقه فعالیت ورزشی شدید سبب تخلیۀ ذخیرۀ گلیکوژن در بدن می شود. پیش از ورزش شدید، حتماً کربوهیدارت مصرف کنید.

مواد معدنی و الکترولیت ها

مواد معدنی، الکترولیت ها و  برخی مواد شیمیایی برای عملکرد عضلات لازم هستند. کلیسم، منیزیم، پتاسیم و سدیم از مواد ضروری برای عملکرد بافت های عضلات به شمار می روند. رژیم غذایی نامناسب، هیدراته نبودن بدن، حالت تهوع و استفراغ موجب به هم خوردن تعادل مواد معدنی و الکترولیت ها در بدن می شوند و عضلات را مستعد گرفتگی و اسپاسم می سازند.

پتاسیم مورد نیاز بدن تان را از این مواد غذایی تامین کنید: سیب زمینی شیرین، موز و چغندر.

منیزیم مورد نیاز بدن تان را از این مواد غذایی تامین کنید: کدو حلوایی، آجیل، کینوآ، جو، گندم، لوبیا.

کلسیم مورد نیاز بدن تان را از این مواد غذایی تامین کنید: لبنیات، توفو، اسفناج، دانۀ سویا و کلم.

برای هیدراته نگه داشتن بدن، نوشیدن آب به تنهایی کافی نیست. الکترولیت ها نقش مهمی در هیدراته نگه داشتن بدن دارند. الکترولیت ها میزان آب داخل و خارج از سلول های بدن را نیز کنترل می کنند. در مورد ورزش کردن، سدیم مهم ترین الکترولیت به شمار می رود، چرا که با تعریق سبب کاهش آب و سدیم بدن می شود. اگر فقط آب بدن را جبران کنیم و به فکر جبران سدیم نباشیم، خطر کاهش سطح سدیم (هیپوناترمی یا کم سدیمی خون) به میان می آید. با کاهش سطح سدیم خون، احتمال گرفتگی عضلات افزایش می یابد. برای جلوگیری از کم سدیمی خون، می توانید سدیم را به همراه آب میل کنید.

 ویتامین D

کمبود ویتامین D سبب اسپاسم عضلانی می شود، از این رو، مصرف این ویتامین می تواند به درمان اسپاسم عضلانی کمک کند. ویتامین D مورد نیاز بدن تان را می توانید از طریق مصرف مواد غذایی دارای ویتامین D، قرار گرفتن در معرض آفتاب و مصرف مکمل ویتامین D تامین کنید.

جلوگیری از گرفتگی عضلات

علت گرفتگی عضلات مشخص نیست، اما راه هایی برای جلوگیری از بروز آن وجود دارد:

 • وزن تان را کاهش دهید.
 • مقابل باد کولر و دیگر خنک کننده ها نایستید.
 • پاهای تان را گرم نگه دارید.
 • مصرف الکل و کافئین را محدود کنید.
 • حرکات کششی را به برنامۀ ورزشی روزانه تان اضافه کنید.
 • حرکات کششی را به طور مرتب انجام دهید، به خصوص پیش از رفتن به رختخواب.
 • پیش از ورزش، بدن تان را گرم و پس از آن، سرد کنید.
 • بدن تان را هیدراته نگه دارید. پیش از ورزش، طی ورزش و پس از آن، آب فراوان بنوشید. مایعات درون سلول های بدن و خارج از آن ها وجود دارند. اگر بدن هیدراته نباشد، میزان مایعات خارج از سلول ها کاهش می یابد. کاهش مایعات سبب گرفتگی عضلات می شود.
 • پیش از ورزش، طی ورزش و پس از آن، از نمک و محصولات ورزشی سرشار از سدیم استفاده کنید.
 • مواد غذایی سرشار از ویتامین ها، منیزیم و کلسیم مصرف کنید.
 • در رژیم غذایی تان مواد مغذی و سبزیجات و میوه جات را بگنجانید.
 • برای ورزش کردن، کربوهیدرات کافی مصرف کنید.
 • داشتنِ یک برنامۀ منظم ماساژ احتمال گرفتگی عضلات را کاهش می دهد.
 • کفش مناسب بپوشید و از پوشیدن کفش های پاشنه بلند اجتناب کنید.

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنید

معمولاً خودتان می توانید گرفتگی عضلات را رفع کنید. اما اگر گرفتگی عضلات به صورت مکرر و بدون هیچ دلیلی رخ دهد، شدت آن زیاد باشد و بیشتر از چند دقیقه طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان