هفت راه درمان افسردگی و اضطراب در طب سنتی

درمان یبوست با طب سنتی
درمان یبوست با طب سنتی
مارس 24, 2019
درمان درد معده
هشت راه سریع درمان درد معده
مارس 28, 2019

هفت راه درمان افسردگی و اضطراب در طب سنتی

درمان افسردگی و اضطراب در طب سنتی

افسردگی و اضطراب از شایع‌ترین اختلالات خلقی به شمار می‌روند که جسم و روح را درگیر می‌کنند و بر احساسات، افکار و رفتارهای شخص اثر می‌گذارند. به گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، افسردگی زندگی 121 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. افسردگی معمولاً با احساس گناه، اختلالات خواب،  اضطراب، تغییر اشتها، نداشتن انرژی و کاهش تمرکز، همراه است، از این‌رو، به شدت بر کارهای روزمرۀ انسان تاثیر می‌گذارد و گاه مزمن می‌شود. اگر افسردگی درمان نشود، ممکن است به خودکشی بینجامد؛ به گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سالیانه 850 هزار نفر در سراسر دنیا اقدام به خودکشی می‌کنند.  روش‌های درمانی دارویی و طبیعی بسیاری برای درمان افسردگی و اضطراب وجود دارد، اما همۀ آن‌ها برای همۀ بیماران به یک اندازه اثربخش نیست. افسردگی خفیف و متوسط با استفاده از درمان‌های طبیعی، مانند تغییر رژیم غذایی، مصرف مکمل، ورزش، ماساژ، نور خورشید، طب سوزنی و گیاهان دارویی، به راحتی درمان می‌شوند. در بسیاری از کشورهای جهان، طب طبیعی در دسترس‌ترین و گاهی تنها راه اثربخش در درمان اضطراب شدید و افسردگی به شمار می‌رود. مطالعات از علاقۀ روزافزونِ مردم جوامع پساصنعتی به طب سنتی و طب جایگزین خبر می‌دهند. روش‌های طبیعی درمان افسردگی و اضطراب راهی اثربخش و بی عارضه در درمان افسردگی و اضطراب تلقی می‌گردد که عوارض و وابستگی داروهای شیمیایی را در پی ندارد.

در ادامه، خواهیم گفت که تغییر سبک زندگی و طب سنتی چگونه به پیشگیری و درمان استرس شدید و اضطراب کمک می‌کنند.

طب سنتی برای درمان افسردگی و اضطراب

در زمینۀ طب سنتی، روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای درمان استرس و اضطراب شدید و افسردگی وجود دارد. البته دورۀ درمان افسردگی طولانی تر از دورۀ درمان اضطراب و استرس است، از این رو، به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارد. طب سوزنی و طب گیاهی از اثربخش‌ترین راه‌های درمان افسردگی و اضطراب بدون دارو به شمار می‌روند. این دو روش هم به تنهایی اثربخش هستند و هم در کنار یکدیگر.

طب سنتی برای درمان افسردگی و اضطراب

 1. طب سوزنی در درمان اضطراب و افسردگی

تصور کنید بدن تان یک رودخانه است. اگر درختی به داخل رودی سقوط کند، سطح رودخانه و کف رودخانه به یک اندازه تخریب می‌شوند. مسائلی مانند رژیم غذایی نادرست، استرس و اضطراب، فشارهای روحی و عاطفی و تروماهای فیزیکی نیز مانند افتادنِ درخت در رودخانه هستند و روح و جسم انسان را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. متخصصان طب سوزنی سعی می‌کنند درخت را از مسیرِ رودخانه بردارند و انرژی را در بدن به جریان بیندازند. طب سوزنی بدون استفاده از هیچ گونه دارویی، آرامش را به روح شما بازمی‌گرداند.

مطالعه بیشتر :  درمان افسردگی بدون دارو ( 3 روش درمانی با طب سنتی)

متخصصان طب سنتی چینی معتقدند که سلامت انسان‌ها تا حد زیادی با وضعیت روحی و عاطفی آن‌ها در ارتباط است. عواطف و احساسات بخش لاینفکِ عملکردِ اعضای بدن به شمار می‌روند و گاهی سرچشمۀ بروز بیماری‌ها و دردها هستند. متخصصان طب سنتی چین عواطف و احساسات انسان را به هفت گروه دسته بندی کرده‌اند که در آن، هر احساس مسئولِ عملکردِ اعضای خاصی از بدن است. به عنوان مثال، ریه‌ها به غم و توانایی دل کندن مربوط می‌شوند.

طب سوزنی در درمان اضطراب و افسردگی

در طب سنتی چین، علت بروزِ اضطراب را تجمعِ مقادیر زیادی از گرما یا انرژی  气 (qi) در سر می‌دانند. اضطراب و استرس معمولاً بی خوابی، تفکرات رقابتی و نگرانی بیش از حد را نیز به همراه دارند. طب سوزنی یکی از شاخه‌های طب سنتی چینی به شمار می‌رود که بیش از 3000 سال قدمت دارد و در درمان استرس و اضطراب بسیار اثربخش است. درمان استرس و اضطراب با طب سوزنی از طریق وارد کردنِ سوزن‌ها به انگشتان، دست‌ها، مچ دست، قوزک پا و پا صورت می‌گیرد و از این طریق، انرژی انباشته شده در سر را معتدل می‌سازد و بدین ترتیب، به بهبود کیفیتِ خواب و کاهش نگرانی بسیار کمک می‌کند.

از سوی دیگر، افسردگی ناشی از رکودِ انرژی در بدن است. این رکود می‌توانند تعادل بدن را بر هم بزند و باعث بروز علائم افسردگی، مانند ناتوانی در تمرکز، خشم و خستگی، شود. طب سوزنی با کمک به رفع رکود انرژی، تنظیم عملکرد اعضای بدن و ایجاد هم ایستایی، به درمان افسردگی کمک می‌کند. تنظیمِ انرژی باعث می‌شود شخص بتواند بر استرس و اضطرابش فائق آید، احساسات و عواطفش را تثبیت کند و آرامش بیشتری داشته باشد.

طول مدت درمان افسردگی و اضراب با طب سوزنی به شدتِ علائمِ بیماری بستگی دارد. برخی از بیماران پس از یک جلسه طب سوزنی احساس خوشایندی دارند و آرامش را در وجودشان احساس می‌کنند و برخی پس از یک هفته یا یک ماه آرامش را احساس می‌کنند.

با ورودِ سوزن‌ها به نقاط طب سوزنی، بدن بهبود می‌یابد و تعادلِ طبیعی‌اش را به دست می‌آورد. درمان افسردگی و شرایط مربوط به آن، مانند اختلال عاطفی فصلی یا کج خلقی (افسردگی مزمن) با طب سنتی مستلزمِ بررسی دقیق علائم انواعِ افسردگی است. در حوزۀ طب سوزنی، برای درمان هریک از انواع افسردگی تکنیک‌های خاصی وجود دارد که به تشخیص متخصص طب سوزنی انجام می‌گیرد و علائم آن را در بیمار بهبود می‌بخشد.

طب گیاهی برای درمان افسردگی و اضطراب

در طب سنتی، گیاهان بسیاری برای درمان اضطراب و افسردگی وجود دارد. گیاهان دارویی در درمان افسردگی خفیف تا متوسط و علائم آن، مانند اضطراب، بی خوابی و عدم تمرکز، بسیار موثر هستند و عوارض داروهای شیمیایی را نیز در پی ندارند.

 

طب گیاهی برای درمان افسردگی و اضطراب

 1. گل راعی

گل راعی نوعی گیاه دارویی بومی اروپا، غرب آسیا و آفریقای شمالی است که از زمان رومیان باستان تا کنون، در درمان امراض مختلف استفاده می‌شود. در اروپا و آمریکا، از گل راعی برای درمان استرس و افسردگی بسیار استفاده می‌شود. یکی از مطالعات انجام شده در آلمان اثربخشی گل راعی را با ایمی‌پرامین، یکی از شناخته‌شده ترین داروهای ضد افسردگی، مقایسه کرد و  نشان داد که اثربخشی عصارۀ گل راعی در درمان افسردگی خفیف تا متوسط مانند اثربخشی ایمی پرامین است.

میزان سرتونین، مادۀ شیمیایی شادی بخش، در مغز مبتلایان به افسردگی پایین است. گل راعی باعث افزایش میزان سروتونین در بدن می‌شود.

اما باید در مصرف گل راعی مراقب باشید، چرا مصرف آن می‌تواند با بسیاری از داروها و گیاهان دارویی تداخل داشته باشد.

لازم به ذکر است که مبتلایان به افسردگی دو قطبی نباید از این گیاه استفاده کنند.

مطالعه بیشتر :  درمان درد های مزمن (با طب سنتی)
 1. سنبل الطیب

گیاه سنبل الطیب در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا می‌روید. سنبل الطیب یکی از روش‌های طبیعی برای درمان اضطراب و استرس، افسردگی و بی خوابی به شمار می‌رود. ریشه سنبل الطیب دارای گاما آمینو بوتریک اسید (گابا) است. گابا استرس را کاهش می‌دهد و به درمان علائم افسردگی نیز بسیار کمک می‌کند. این گیاه عوارض داروهای شیمیایی را نیز در پی ندارد.

 1. کهن دار

کهن دار یا جینکو بومی آسیاست. هزاران سال است که متخصصان طب سنتی چین از کهن دار استفاده می‌کنند. جینکو در اروپا و آمریکا استفاده می‌شود. در طب سنتی،  از جینکو برای بهبودِ گردش خون و بهبود حافظه استفاده می‌شود. مطالعات انجام شده در این زمینه نیز اثربخشی این گیاه را تایید کرده‌اند. کهن دار دارای فلانوئیدها و ترپن‌ها است.

این گیاه دارویی برای افزایشِ اثربخشی دیگر روش‌های درمان افسردگی استفاده می‌شود و در درمان افسردگی خفیف، به جای داروهای شیمیایی استفاده می‌شود.

این گیاه با بهبود جریان خون مغزی، به بهبود حافظۀ کوتاه مدت نیز کمک می‌کند.

 1. بابونه

بابونی گیاهی خوشبوست که خواص درمانی بسیاری دارد. این گیاه در کاهش اضطراب و افسردگی بسیار اثربخش است. گیاه شفابخش بابونه با کاهش استرس و اضطراب، به بهبود کیفیت خواب و درمان بی خوابی نیز بسیار کمک می‌کند.

 1. جنسینگ سیبری

قرن‌هاست که در کشورهایی مانند روسیه و چین از جنسینگ سیبری استفاده می‌شود. جنسینگ سیبری دارای خواص ضد اضطراب، ضد افسردگی و ضد خستگی است، عملکرد سیستم ایمنی و سیستم عصبی مرکز را بهبود می‌بخشد.

adaptogen موجود در جنسینگ سیبری به کنترل سطح کورتیزول اضافه و درمان اضطراب و افسردگی کمک می‌کند. این گیاه انرژی و طول عمر را افزایش می‌دهد، حافظه و سلامت بدن را بهبود می‌بخشد و اشتها را نیز افزایش می‌دهد. جنسینگ سیبری دارای آنتی اکسیدان و خواص ضد التهابی است.

این گیاه برای تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بروز بیماری‌ها بسیار مفید است.

 1. گیلاس زمستانی

گیلاس زمستانی گیاهی هندی با خواص دارویی فراوان است. هزاران سال است که از این گیاه برای درمان افسردگی و اضطراب، افزایش سطح انرژی و بهبود تمرکز استفاده می‌شود. گیلاس زمستانی باعث کاهش میزان کورتیزول، هورمون استرس، در خون می‌شود.

 

گیاهانی دیگری مانند رودیولا، گل ساعتی، زغفران و فرنجمشک (از تیرۀ نعناییان) نیز در درمان اضطراب و افسردگی، بهبود کیفیت خواب و درمان بی خوابی، اثربخش هستند.

رژیم غذایی

غذا و خلق و خوی انسان رابطۀ مستقیمی با یکدیگر دارند. رژیم غذایی نقشِ بسیار موثری در بروز، شدت و طول دورۀ افسردگی دارد. تغذیۀ مناسب برای بهبودِ سیستم ایمنی و عملکرد پیام‌رسان‌های عصبی بسیار اثربخش است. با تغییر سبک زندگی و پیروی از یک رژیم غذایی مناسب، می‌توانید روحیه و خلق و خوی‌تان را تغییر دهید، انرژی‌تان را افزایش دهید و بهتر فکر کنید.

درمان استرس شدید

مواد غذایی اثرگذار بر بروز و تشدید افسردگی و استرس

عوامل زیر بر بروز و تشدید افسردگی و استرس اثر می‌گذارند:

 • زیاده روی در مصرف کافئین
 • کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی (بیوتین، فولیک اسید، ویتامین‌های گروه B، ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم)
 • عدم تعادل آمینو اسیدها در بدن
 • آلرژی و حساسیت به برخی از مواد غذایی

برنامۀ غذایی برای جلوگیری از بروز و تشدید افسردگی و اضطراب

 • سعی کنید همیشه به طور مرتب غذا بخورید و وعدۀ غذایی‌ای را حذف نکنید.
 • صبحانه بخورید و روزتان را با یک صبحانۀ مقوی آغاز کنید.
 • به جای این‌که یک ناهار یا شام سنگین بخورید، چند وعدۀ غذایی کوچک در روز میل کنید.
 • غذاهایی را انتخاب کنید‌ که سطح قند خون بدن‌تان را ثابت نگه می‌دارد. مثلاً، ماکارونی، برنج، جو، نان سبوس دار، دانه‌ها و آجیل از این دسته‌اند. چرا که اگر قند خون شما افت پیدا کند، احساس خستگی، خشم و افسردگی به سراغ‌تان می‌آید.
 • از غذاهایی که قند خون‌تان را به سرعت افزایش می‌دهد پرهیز کنید. بیسکوئیت، نوشیدنی‌های قند دار، الکل و شیرینی از این دسته‌اند.
 • آب کافی بنوشید و بدن‌تان را هیدراته نگه دارید. اگر به اندازۀ کافی آب ننوشید، تمرکز و تفکر برای‌تان دشوار خواهد بود. روزانه، 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.
 • مصرف کافئین را محدود کنید. کافئین باعث ایجاد اضطراب و افسردگی می‌شود و در خواب شما نیز اختلال ایجاد می‌کند. شکلات، قهوه و چای دارای کافئین هستند.

اضطراب و استرس بر عملکردِ دستگاه گوارش شما اثر می‌گذارند. برای داشتن یک دستگاه گوارش سالم، مصرف فیبر و مایعات را افزایش دهید و ورزش را فراموش نکنید. میوه، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل و پروبیوتیک بر خلق و خوی شما اثر می‌گذارد.

پروتئین و افسردگی و اضطراب

پروتئین دارای آمینو اسید است و مواد شمیایی مورد نیاز برای عملکرد مغزتان را تامین می‌کند و به بهبود خلق و خو و تمرکز شما اثر می‌گذارد. پروتئین به شما احساس سیری می‌بخشد.

پروتئین مورد نیاز بدن‌تان را با مصرف تخم مرغ، گوشت، سویا، حبوبات و آجیل تامین کنید.

چربی‌های مفید و سالم

از چربی‌های سالم استفاده کنید. مغز شما به اسیدهای چرب، مانند امگا 3 و 6، نیاز دارد. از این رو، به جای اجتناب از مصرفِ همۀ روغن‌ها، می‌توانید از چربی‌های مفید استفاده کنید. با مصرف ماهی چرب، آجیل (به خصوص گردو و بادام)، روغن زیتون، دانه‌ها (مانند تخمه آفتابگردان و کدو)، آوکادو، شیر، ماست، پنیر و تخم مرغ از چربی‌های سالم به شمار می‌روند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

میوه جات و سبزی جات دارای انواع ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند. با مصرف انواع میوه‌جات و سبزی‌جات، می‌توانید مواد مغذی مورد نیاز روزانه‌تان را تامین کنید.

منیزم از مواد معدنی ضروی در بدن به شمار می‌رود که رابطۀ مستقیمی با افسردگی و اضطراب دارد. مبتلایان به افسردگی و اضطراب باید مواد غذایی سرشار از منییزیم را در رژیم غذایی‌شان بگنجانند.

کمبود ویتامین‌های گروه B نیز بر سیستم عصب تاثیر می‌گذارد و باعث بروز افسردگی می‌شوند. این ویتامین‌ها با عادات نادرست، مانند نوشیدن الکل، مصرف کافئین، سیگار و قند و شکر، از بین می‌رود. بروکلی، اسفناج، موز، سیب زمینی، برگۀ زردآلو، خرما، انجیر، شیر، تخم مرغ، پنیر، ماست، ماهی، حبوبات، برنج قهوه‌ای و گندم از منابع سرشار از ویتامین‌های گروه B به شمار می‌روند.

ویتامین D و ویتامین‌های آنتی اکسیدان، مانند ویتامین‌های A، C و E، نیز بر درمان و پیشگری از بروز افسردگی بسیار موثرند.

ورزش

ورزش منظم یکی از موثرترین و ارزان‌ترین روش‌های بهبود خلق و خو و کاهش استرس به شمار می‌رود. ورزش‌های هوازی ترشح مواد شیمیایی شادی بخش، مانند اندورفین، را در مغز افزایش می‌دهد و هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد. ورزش‌هایی مانند یوگا و پیلاتس نیز به افزایش آرامش بدن بسیار کمک می‌کنند.  ورزش مورد علاقه‌تان را پیدا کنید و روزانه، نیم ساعت‌ از زمان‌تان را به آن اختصاص دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان