سریع ترین و موثرترین رژیم لاغری (1 ماهه)

درمان آرتروز زانو
آیا از آرتروز زانو رنج میبرید و به دنبال درمان آن هستید؟
آوریل 7, 2019
عوارض بوتاکس
تزريق بوتاكس (آیا تزريق بوتاكس عوارض دارد؟)
آوریل 22, 2019

سریع ترین و موثرترین رژیم لاغری (1 ماهه)

رژيم لاغري

اضافه وزن و چاقی به معضلی جهانی تبدیل شده است. امروزه، آرزوی لاغر شدن و رسیدن به تناسب اندام تنها تحت تاثیر مجلات و مدل های هالیود به وجود نمی آید، بلکه آگاهی از عوارض چاقی مردم را به سوی انواع رژیم غذایی لاغری سوق داده است. چاقی سبب بروز دیابت نوع دو، بیماری های قلبی و عروقی، نازایی و انواع سرطان ها می شود. برای لاغر شدن رژیم های غذایی مختلف با رویکردهایی کاملاً متفاوت وجود دارد، از برنامۀ رژیم غذایی با طب سنتی گرفته تا انواع رژیم لاغری مدرن و شمارش کالری.

وقتی اسم برنامه رژیم لاغری به میان می آید، ناخودآگاه، گرسنگی و قوانین سفت و سختی را به یاد می آوریم که ما را از همۀ غذاها و خوراکی های دلخواه مان محروم می کنند. اما رژیم لاغری سنتی این گونه نیست؛ با پیروی از رژیم غذایی سنتی می توانید، بدون احساس گناه و عذاب وجدان، از غذا خوردن لذت ببرید و تا آخر عمرتان سالم و خوش اندام باقی بمانید. رژیم غذایی سنتی راهی مناسب برای رسیدن به وزن ایده آل و ثبیت آن هستند. در دنیای مدرن، تغییر سبک زندگی  سبب بروز چاقی و بیماری های مختلف شده است. نمک، شکر و چربی های جامدی که به غذاها اضافه شده اند سلامت انسان را به خطر انداخته اند و اجازه نمی دهند بدانیم چه زمانی گرسنه هستیم و چه زمانی سیر.

انواع رژیم لاغری

انواع رژیم لاغری

در این مقاله، دو رژیم لاغری سنتی چینی و هندی را شرح خواهیم داد. در ضمن، به شما خواهیم گفت چگونه در عرض یک ماه، کاهش وزن چشم گیری داشته باشید.

برنامه رژیم لاغری با طب سنتی چینی

قدمت طب سنتی چینی بسیار بیشتر از طب مدرن است، پس اگر قصد دارید از برنامۀ رژیم لاغری با طب سنتی چینی پیروی کنید، اصلاً نیازی نیست نگران شمارش کالری باشید. چینی ها کالری غذاهای شان را محاسبه نمی کنند، چرا که غذا را به عنوان ماده ای مغذی می بینند، نه ماده ای که سبب اضافه وزن می شود. راز سلامت چینی ها، پرهیز از شکر و مواد غذایی بی خاصیت است.

در طب سنتی چینی، هر شخصی رژیم غذایی مختص به خودش را دارد؛ این رژیم غذایی براساس زبان و نبضِ شخص تعیین می شود. در رژیم غذایی، فهرستی از غذاهای سالم و لیستی از غذاهای مضر فراهم آمده است. غذاهای موجود در رژیم غذایی هر شخص براساس ذائقه، طبیعت بدن و وضعیت جسمانی او تعیین می شود.

غذا مانند دارو عمل می کند و بدن شک، می تواند سلامت و تعادل بدن را تضمین کند. گیاهان دارویی و طب سوزنی تاثیر رژیم غذایی را مضاعف می کنند. مدت کوتاهی پس از آغاز رژیم غذایی چینی، می توانید بهبود دستگاه گوارش تان را احساس کنید.

از دیدگاه طب سنتی چینی، برای انتخاب بهترین رژیم لاغری، باید دلیل اضافه وزن و افزایش وزن را پیدا کرد. اضافه وزن علامت وجود مشکل در بدن است. برای برطرف کردن مشکل، باید دلیل چاقی و اضافه وزن را ریشه یابی کرد.

رژيم غذايي با طب سنتي

رژيم غذایی با طب سنتي

برای لاغر شدن، باید به مواد غذایی مصرفی تان توجه کنید و تنها بر روی یک عامل متمرکز نشوید. به عنوان مثال، بسیاری از مواد غذایی کم چرب دارای شکر تصفیه شده هستند و هیچ کمکی هم به لاغر شدن نمی کنند.

همانطور که گفتیم، بهتر است هر کسی رژیم غذایی متناسب با بدن خودش را دریافت کند، اما با رعایت این دستورالعمل های کلی طب سنتی چینی هم می توانید از شر اضافه وزن خلاص شوید:

 • در طی روز، فقط مقادیر کمی نوشیدنی گرم بنوشید. امروزه، مردم فکر می کنند که نوشیدن آب فراوان سبب بهبود وضعیت سلامت و کاهش وزن می شود، اما براساس طب سنتی چینی، نوشیدن آب زیاد سبب تضعیف دستگاه گوارش می شود و کاهش وزن را دشوار می سازد. به صدای بدن تان گوش دهید و به اندازۀ نیاز بدن تان آب بنوشید. اگر از آن دسته افرادی هستید که به ندرت احساس تشنگی می کنند، پی بردن به میزان نیاز بدن تان به آب کمی زمان بر و دشوار خواهد بود. یکی از راه های پی بردن به این نیاز، شمارش میزان دفعات مراجعه به دستشویی است؛ نباید روزانه بیشتر از 12 بار به دستشویی مراجعه کنید. متخصصان طب سنتی چینی معتقدند که تنها در مواقع تشنگی باید آب بنوشید، اما سبک زندگی مدرن خلاف این است.
 • تا حد امکان، از مصرف مواد غذایی خام اجتناب کنید. چینی ها سالاد خام مصرف نمی کنند، چرا که براساس طب سنتی چینی، سالاد سبب افزایش وزن می شود. مواد غذایی خام بسیار سرد هستند و سبب تضعیف دستگاه گوارش می شوند. اگر دستگاه گوارش تضعیف شود، باید غذاهای پخته مصرف کنید. دستگاه گوارش برای هضم غذای خام به انرژی بیشتری نیاز دارد. از این رو، اگر دستگاه گوارش شما ضعیف باشد، انرژی لازم را برای هضم غذای خام ندارد، در نتیجه، نفخ می کنید.

مواد مغذی موجود در مواد غذایی خام، در مقایسه با مواد پخته، بیشتر است، اما پختنِ آن ها باعث می شود راحت تر هضم و جذب بدن شوند.

 • پرهیز غذایی. اگر به دنبال رژیم لاغری سریع و موثر هستید، باید از مصرف برخی غذاها اجتناب کنید.

قهوه سبب افزایش متابولیسم بدن می شود، اما از سوی دیگر، سبب افزایش رطوبت و بلغم بدن می شود. از این رو، بهتر است قهوه را از رژیم غذایی تان حذف کنید. می توانید چای اولونگ را جایگزین قهوه کنید. در طب سنتی چینی، از این چای برای کاهش وزن استفاده می شود.

از مصرف شکلات، شیرینی، غذاهای سرخ کردنی و چرب و مواد غذایی خام نیز اجتناب کنید. این مواد غذایی سبب افزایش بلغم و رطوبت در بدن می شوند و دستگاه گوارش را نیز تضعیف می کنند.

 • سبزیجات را در رژیم غذایی تان بگنجانید. چینی ها سبزیجات را به پروتئین های حیوانی، مانند گوشت، مرغ و ماهی، ترجیح می دهند. بخش اعظم بشقاب غذای چینی ها از سبزیجات تشکیل شده است. اگر در کنار این سبزیجات، کمی پروتئین قرار دهید، یک وعدۀ غذایی سالم و کامل را پیش رو خواهید داشت.
 • چه زمانی از خوردن دست بکشیم. چینی ها معتقدند پیش از آنکه سیر شوید، باید از غذا خوردن دست بکشید. هنگام غذا خوردن از هرآنچه حواس تان را پرت می کند دوری کنید، چرا که سبب می شوند بیش از حد غذا بخورید. اگر پیش از سیر شدن، از غذا خوردن دست بکشید، بسیاری از مشکلات گوارشی به سراغ تان نمی آید و وزن تان نیز کاهش خواهد یافت.
 • غذاهای مایع بخورید. سوپ و غذاهای شبیه به آن در همۀ وعده های غذایی چینی وجود دارند. رژیم غذایی غربی بسیار خشک و خالی از مایعات است، از این رو، شخص مجبور می شود آب بیشتری همراه غذایش بنوشد. چینی ها به دلیل مصرف غذاهای مایع، نیازی به نوشیدن آب همراه با غذا ندارند. سوپ و دیگر غذاهای مایع اشتهای شما را کنترل می کنند و اجازه نمی دهند گرسنگی و تشنگی را با هم اشتباه بگیرید.
 • چای سبز بنوشید. چای سبز سموم بدن را می زداید، به هضم غذا کمک می کند و اشتها را کنترل می کند. این چای با رادیکال های آزاد مبارزه می کند، از این رو، از بروز سرطان و بیماری های قلبی جلوگیری می کند.
 • نوشیدنی های گیاهی را فراموش نکنید. برخی از گیاهان سبب کاهش اشتها، افزایش متابولیسم و سوزاندن چربی های می شوند. این نوشیدنی ها را در رژیم غذایی تان بگنجانید.
 • ورزش کنید. ورزش های آرام، مانند تای چی و یوگا، برای کاهش وزن مناسب هستند. ورزش های شدید چربی بیشتری می سوزانند، اما بدن را مضطرب و پرتنش می کنند. از این رو، بهتر است هنگام ورزش های هوازی، تنفس عمیق را فراموش نکنید.

رژیم لاغری سنتی هندی

نام غذای هندی یادآور ادویه های معطر و گیاهان تازه است. در سراسر هند، سلیقه ها و ذائقه های غذایی متنوعی وجود دارد، اما اکثر مردم هند از طرفدار گیاهخواری هستند. به عبارت دیگر، بخش اعظم بشقاب غذای آن ها را گیاهان تشکیل می دهند. هشتاد درصد از مردم هند پیرو آیین هندو هستند؛ در این آیین، مصرف گوشت نکوهش شده است، از این رو، پیروان آن بیشتر گیاهخوار هستند یا این که از رژیم گیاهخواری همراه با شیر و تخم مرغ پیروی می کنند.

بهترين رژیم لاغری

بهترين رژیم لاغری

رژیم سنتی هندی بر مصرف غذاهای گیاهی، عدس و میوه جات تاکید دارد. با افزایش گرایش مردم به سوی غذاهای فرآوری شده، نرخ چاقی و بیماری های مزمن مرتبط با آن، مانند دیابت و بیماری های قلبی، نیز در این کشور افزایش یافت. رژیم لاغری هندی تنها باعث لاغری نمی شود، بلکه خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، برخی از سرطان ها و آلزایمر را نیز کاهش خواهد داد.

مواد غذایی موجود در رژیم غذایی سنتی هندی

رژیم غذایی سنتی هندی سرشار از مواد غذایی مغذی، مانند دانه ها، عدس، چربی های سالم، سبزیجات، لبنیات و میوه ها، است. در این رژیم غذایی، گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ جایگاهی ندارد، با وجود این، پیروان رژیم گیاهخواری همراه با شیر و تخم مرغ از لبنیات و تخم مرغ استفاده می کنند.

ادویه هایی مانند زردچوبه، شنبلیله، زنجبیل، گشنیز و زیرۀ سبز در رژیم غذایی هندی ها جایگاه ویژه ای دارند و عطر و طعم شگفت انگیزی را به غذاهای هندی می بخشند. زردچوبه دارای خواص ضد التهاب، ضد باکتری و ضد سرطان است.

با گنجاندن مواد غذایی زیر در رژیم غذایی روزانه تان، بهترین رژیم لاغری را خواهید داشت:

 • سبزیجات: گوجه فرنگی، اسفناج، بادمجان، دانۀ خردل، پیاز، قارچ، کلم، بامیه و خربزه تلخ
 • میوه جات: انبه، انار، پاپایا، پرتقال، سیب، لیمو، آلو، موز، گلابی، گوآوا و تمبر هندی.
 • آجیل و دانه ها: بادام، پسته، بادام زمینی، تخم هندوانه، تخم آفتابگردان، تخم کدو.
 • حبوبات: لوبیا چشم بلبلی، لوبیا قرمز، عدس و نخود.
 • ریشه های خوراکی:  سیب زمینی، هویج؛ سیب زمینی شیرین و شلغم.
 • غلات کامل: برنج قهوه ای، گندم، کینوآ، جو، ذرت، نان سبوس دار.
 • لبنیات: پنیر، ماست، شیر، کفیر، کره.
 • گیاهان و ادویه جات: سیر، زنجبیل، زردچوبه، دارچین، هل، فلفل سیاه، ریحان، شنبلیله، فلفل پاپریکا.
 • چربی های سالم: روغن نارگیل، لبنیات پر چرب، آوکادو، شیر نارگیل، روغن خردل، روغن زیتون، روغن بادام زمینی، روغن تخم آفتابگردان و کره.
 • منابع پروتئین: توفو، حبوبات، لبنیات، آجیل و دانه ها.

وعده های غذایی و میان وعده ها را از مواد غذایی سالم و گیاهان ادویه های معطر تهیه کنید.

سبزیجات، بادمجان و گوجه فرنگی سرشار از فیبر هستند و شما را در طول روز سیر نگه می دارند و از اشتهای کاذب جلوگیری می کنند.

برای مشاهدۀ بهترین نتیجه، مصرف این مواد غذایی را محدود کنید: نوشیدنی های شیرین، نوشابه، آبمیوه، شکلات، بستنی، شیرینی، کیک، بیسکوئیت، عسل، شکر، سس کچاپ، سس مایونز، سیب زمینی سرخ کرده، چیپس، فست فود، نان سفید، مارگارین، روغن کانولا، روغن دانۀ سویا، روغن ذرت، روغن هستۀ انگور و مواد غذایی از این قبیل.

رژیم لاغری یک ماهه

با رعایت نکات زیر، می توانید وزن تان را در یک ماه به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

رژیم لاغری يک ماهه

رژیم لاغری يک ماهه

کربوهیدرات را از رژیم غذایی روزانه تان حذف کنید. حذف کربوهیدرات، به خصوص کربوهیدرات های تصفیه شده، تاثیر قابل توجهی بر کاهش وزن دارد. کربوهیدرات های تصفیه شده ارزش غذایی پایین و کالری بالایی دارند. این کربوهیدرات ها به سرعت وارد خون می شوند و قند خون را افزایش می دهند.

 • کالری مصرفی تان را محاسبه کنید. برای کاهش وزن، باید میزان کالری مصرفی تان را کنترل کنید یا این که کالری اضافه را از طریق فعالیت و ورزش بسوزانید. شمارش کالری به جلوگیری از پرخوری کمک می کند.

البته شمارش کالری یک روش لاغری بلند مدت به شمار نمی رود و تنها در حد رژیم غذایی یک ماهه و کوتاه مدت مناسب است، بلکه باید آن را با دیگر رژیم های غذایی و تغییر سبک زندگی همراه کرد.

 • مواد غذایی سرشار از فیبر را در رژیم غذایی تان بگنجانید. فیبر در بدن هضم نمی شود، قند خون را تنظیم می کند، شما را تا مدت طولانی سیر نگه می دارد و از بروز یبوست جلوگیری می کند. فیبر تاثیر قابل توجهی بر کاهش وزن دارد.
 • صبحانه ای سرشار از پروتئین مصرف کنید. آغاز کردن روز با صبحانۀ سرشار از پروتئین به کاهش وزن کمک می کند. افزایش مصرف پروتئین اشتها را کاهش می دهد. جو، ماست، تخم مرغ، پنیر کاتیج و کره بادام زمینی گزینه های خوبی برای یک صبحانۀ سرشار از پروتئین هستند.
 • رژیم فستینگ را امتحان کنید. رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب روند کاهش وزن را تسریع می بخشد. در این رژیم، در بازه های زمانی مشخصی غذا نمی خورد.  دوره های به اصطلاح روزه داری معمولاً 16 تا 24 ساعت طول می کشد. این رژیم غذایی به کاهش کالری مصرفی هم کمک می کند.
 • مصرف سبزیجات را فراموش نکنید. سبزیجات سرشار از مواد مغذی، انواع ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان و فیبر هستند و کالری ناچیزی هم دارند.

در کنار رعایت این موارد، خواب کافی، ورزش و آهسته غذا خوردن را از یاد نبرید.

اما فراموش نکنید که همۀ رژیم های لاغری، حتی پرطرفدارترین رژیم لاغری نیز همۀ اعضای بدن را به یک نسبت لاغر می کنند و رژیم لاغری سریع بالاتنه وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان