چگونه دیابت را درمان کنیم؟ (5 روش درمانی)

مقابله با بی خوابی
چگونه با بی‌ خوابی شبانه مقابله کنیم؟ (درمان بی خوابی بدون دارو)
فوریه 19, 2019
درمان درد پریود
7 راه کاهش درد پریود
فوریه 24, 2019

چگونه دیابت را درمان کنیم؟ (5 روش درمانی)

دیابت

براساس آمارهای ارائه‌شده از سوی Diabetes Research Institute Foundation، در سراسر جهان، 380 میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند و سازمان بهداشت جهانی (WHO) از دوبرابر شدنِ نرخ ابتلا به دیابت در سال 2030 خبر می‌دهد. امروزه، نام دیابت دیگر باعث ایجاد ترس نمی‌شود، چرا که روش‌های درمانی دارویی و غیردارویی بسیاری برای کنترل و درمانِ آن به وجود آمده است. درمان دیابت به نوع دیابت بستگی دارد: کنترل دیابت نوع یک از طریق انسولین، و کنترل و درمان دیابت نوع 2 با رژیم غذایی، ورزش و داروهای خوراکی صورت می‌گیرد.

 چگونه دیابت را درمان کنیم

به طور کلی، دیابت به چهار گروه تقسیم می‌شود:

 • دیابت نوع یک
 • دیابت نوع دو
 • دیابت بارداری
 • دیابت با علل متفرقه

در دیابت نوع 1

 ترشح انسولین از لوزالمعده متوقف می‌شود؛ از این‌رو، مبتلایان به دیابت نوع یک باید انسولین مورد نیاز بدنشان را از طریق تزریق روزانۀ انسولین تامین کنند؛ بنابراین، این نوع دیابت را «دیابت وابسته به انسولین» می‌نامند و از آنجایی‌که دیابت نوع یک، بیشتر در سنین جوانی ایجاد می‌شود، آن را «دیابت جوانی» هم می‌نامند.

انسولین

در دیابت نوع 2

 انسولین ترشح شده از لوزالمعدۀ شخص مبتلا، به خوبی عمل نمی‌کند یا اینکه انسولین به اندازۀ کافی ترشح نمی‌شود. دیابت نوع دو بیشتر در اشخاص بالای 30 سال و افراد چاق مشاهده می‌شود. دیابت نوع دو را «دیابت غیروابسته به انسولین» یا «دیابت بزرگسالان» نیز می‌نامند.

مطالعه بیشتر :  کنترل دیابت،رماتیسم و کبد چرب (با طب سنتی)

در دیابت بارداری

معمولاً در دوران بارداری رخ می‌دهد و پس از دوران بارداری، معمولاً شخص مبتلا بهبود می‌یابد. مبتلایان به دیابت حاملگی، بعداً در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو هستند.

شخص ممکن است به علل مختلف، از جمله جراحی، دارو، سوء‌تغذیه و عفونت، نیز به دیابت مبتلا شود.

در کنترل قند خون، باید قند خون ناشتا، قند خون بعد از غذا و شاخص هموگلوبین (A1C) سنجیده شود. اگر قند خون شما کنترل شده باشد، باید قند خون ناشتا زیر 130 میلی گرم، قند خون بعد از غذا زیر 140 میلی گرم و شاخص هموگلوبین (A1C) زیر 7 درصد باشد؛ اما کنترل و درمان دیابت، تنها به کنترل میزان قند خون محدود نمی‌شود، بلکه در روندِ کنترلِ آن، بیمار، علاوه‌بر کنترل قند خون، باید چربی‌های خون و فشار خون را کنترل کند، از سیگار بپرهیزد، ورزش کند و رژیم غذایی درست را رعایت کند.

در واقع، بیمار مبتلا به دیابت باید سبک زندگی‌اش را عوض کند، چرا که ورزش، تغذیه و دوری از استرس، نقش بسیار مهمی در کنترل قند خون دارند و مصرف انسولین و داروهای خوراکی به معنای بی‌نیازی از ورزش و رعایت رژیم غذایی نیست. بدون تغییر سبک زندگی، حتی جدیدترین درمان دیابت نیز نمی‌تواند کمکی به شخص مبتلا کند.

دیابت بارداری

درمان دیابت بدون دارو

رازِ کنترل و درمان دیابت نوع دو در دلِ قرص‌ها و داروها نیست، بلکه اولین قدم برای درمان آن تغییر شیوۀ زندگی است. درمان دیابت نوع یک، به ندرت، امکان‌پذیر است؛ اما با رژیم غذایی مناسب، شخص مبتلا می‌تواند سطح قند خونش را کاهش دهد و میزان وابستگی‌اش را به انسولین و قرص نیز کاهش دهد؛

اما کنترل و درمان دیابت نوع دو از طریق تغییر سبک زندگی، امکان پذیر است. مصرفِ مواد غذایی مفید برای قند خون، ورزش منظم و رسیدن به یک وزن مناسب، از بهترین راه‌های درمان دیابت نوع 2 به شکل طبیعی و بدون مصرف دارو به شمار می‌روند. کاهش وزن، تاثیرِ چشمگیری بر کنترل قند خون در مبتلایان به دیابت نوع دو دارد و حتی می‌تواند از ابتلا به دیابت نوع دو جلوگیری کند. کسانی که اندام سیبی‌شکل دارند، بیشتر از صاحبان اندام‌های گلابی‌شکل در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو هستند. ؛ به‌علاوه، طب سوزنی و گیاهان دارویی نیز به کنترل و درمان دیابت بدون دارو کمک می‌کنند. در ادامه، به همۀ این موارد به طور مفصل خواهیم پرداخت.

درمان دیابت بدون دارو

درمان دیابت با رژیم غذایی مناسب و ورزش

رژیم غذایی مناسب برای کنترل دیابت نوع دوم باید شامل میوه و سبزیجات تازه، غلات سبوس‌دار، حبوبات، گوشت بدون چربی، لبنیات کم‌چرب یا بدون چربی باشد. مصرفِ میوه و سبزیجات غیرنشاسته‌ای، مانند بروکلی، هویج و کاهو نیز برای مبتلایان به دیابت نوع دو بسیار مفید است؛ اما میزان مواد غذایی نشاسته‌ای، انواع گوشت و محصولات لبنی در رژیم مبتلایان به دیابت نوع دو باید کمتر باشد. مبتلایان به دیابت نوع دو باید از مصرفِ غذاهایی با شاخص گلایسمی بالا و فست‌فودها پرهیز کنند.

مبتلایان به دیابت نباید در رژیم غذایی‌شان از کربوهیدرات‌های ساده، شکر، نان سفید، پاستا، آرد، کیک و بیسکوئیت استفاده کنند.

درمان دیابت با رژیم غذایی مناسب و ورزش

مطالعه بیشتر :  درمان و تسکین سیستم عصبی (با طب سوزنی)

مصرف مواد غذایی زیر برای مبتلایان به دیابت ممنوع است:

 • میوۀ خشک
 • آبمیوه
 • نان سفید، برنج و پاستا
 • ماست میوه‌ای
 • سیب‌زمینی سرخ‌کرده
 • نوشابه و الکل
 • عسل

در ادامه، غذاهای مفید برای پیشگیری و درمان دیابت نوع دو ذکر شده‌اند:

 • مواد غذایی سرشار از فیبر: مواد غذایی سرشار از فیبر، سبب کاهش جذب گلوکز، تنظیمِ سطح قند خون و بهبود روند سم‌زدایی می‌شوند. مصرف روزانه 30 گرم فیبر برای مبتلایان به دیابت ضروری است. فیبر مورد نیاز بدن در سبزیجات (مانند نخود فرنگی، کلم فندقی، کنگر فرنگی)، آووکادو، انواع توت‌ها، انواع آجیل و دانه‌ها، به خصوص تخم چیا و بذر کتان، به‌وفور یافت می‌شود.
 • مواد غذایی سرشار از کروم: کروم نقش موثری در متابولیسم چربی و کربوهیدرات دارد. مواد غذایی سرشار از کروم به تنظیم سطح قند خون مبتلایان به دیابت کمک می‌کند. کروم باعث می‌شود گلوکز وارد سلول‌های بدن شوند و انرژی بدن را افزایش دهد. کلم بروکلی دارای بالاترین میزان کروم است. کروم در لوبیا سبز، کاهو، پیاز موز، فلفل سبز، مخمر آبجو و غلات سبوس‌دار نیز یافت می‌شود.
 • مواد غذایی سرشار از منیزیم: منیزیم می‌تواند به تنظیم قند خون کمک کند؛ زیرا نقش مهمی در متابولیسم گلوکز دارد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که کمبود منیزیم نقش مهمی در ابتلا به دیابت دارد. مصرف غذاهای سرشار از منیزیم، مانند اسفناج، کدو حلوایی، دانه‌ها، بادام، ماست و لوبیا سیاه، به بهبود علائم دیابت نوع 2 کمک شایانی می‌کند.
 • چربی‌های سالم: اسیدهای چرب، زنجیره متوسط موجود در نارگیل و روغن پالم قرمز، می‌تواند به تنظیمِ سطح قند خون کمک کند. شیرنارگیل و روغن حیوانی نیز می‌توانند به تنظیم قند خون کمک کنند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که رژیم کتوژنیک (رژیم غذایی حاوی چربی بالا و کربوهیدرات پایین) می‌تواند راه جدیدی برای کنترل دیابت باشد.
 • مواد غذایی با شاخص گلایسمی پایین: شاخص گلایسمی مواد غذایی، نشان‌دهندۀ پتانسیل مواد غذایی در افزایش میزانِ گلوکز در خون است. مواد غذایی با شاخص گلایسمی بالا، در مقایسه با مواد غذایی با شاخص گلایسمی پایین، زودتر تبدیل به قند می‌شوند. مبتلایان به دیابت باید مصرفِ مواد غذایی با شاخص گلایسمی پایین را ارجح بدارند. سبزیجات غیرنشاسته‌ای، میوه‌های هسته‌دار، توت‌ها، آجیل‌ها، دانه‌ها، آووکادو، نارگیل و گوشت ارگانیک دارای شاخص گلیسمی پایین هستند.

مواد غذایی ذکرشده، تاثیرِ چشمگیری بر روندِ کاهش وزن دارند و کاهش وزن یکی از عوامل اثرگذار بر درمان دیابت به شمار می‌رود.

در مبتلایان به دیابت، ورزش تاثیرِ چشمگیری بر کاهش قند خون و جلوگیری از افتِ آن دارد. ورزش با افزایشِ حساسیتِ بدن به انسولین، قند خون را تنظیم می‌کند، باعث افزایش انرژی و کاهش استرس می‌شود و به کاهش وزن کمک می‌کند. همۀ این عوامل، تاثیرِ قابل توجهی بر کنترل و درمان دیابت دارند. اشخاص دیابتی غیروابسته به انسولین می‌توانند مصرف داروهای خوراکی‌شان را با ورزش کاهش دهند و مبتلایان به دیابت نوع 1 نیز از این طریق می‌توانند ميزان انسولين تزريقی‌شان را کاهش دهند.

درمان دیابت با خام ‌گیاه خواری

شباهت میان رژیم گیاه‌‌خواری و خام‌‌گیاه‌خواری در استفاده نکردن از گوشت و دیگر فرآورده‌های حیوانی است. خام‌گیاه‌خواران از مواد غذایی خام تغذیه می‌کنند، هیچ دارویی مصرف نمی‌کنند و بیماری‌ها و مشکلاتشان را با تغییر رژیم غذایی‌شان از بین می‌برند. خام‌گیاه‌خواران با مصرف مواد غذایی مغذی همۀ ویتامین‌های مورد نیاز بدنشان را تامین می‌کنند.

خام‌‌گیاه‌خواری در روند درمان بسیاری از بیماری‌ها، از جمله دیابت، بسیار موثر واقع شده است و برخی از خام‌‌گیاه‌خواران ادعا می‌کنند که با پیروی از رژیم گیاه‌خواری، درمان دیابت در 30 روز میسر می‌شود. آن‌ها رژیم خام گیاه خواری را بهترین و آخرین درمان دیابت می‌دانند. رژیم خام گیاه خواری میزان چربی و قند مصرفی‌تان را کاهش می‌دهد و سبب کاهش وزن و کنترل و درمان دیابت نوع دو می‌شود.

درمان دیابت با خام ‌گیاه خواری

درمان دیابت با طب سوزنی

بیش از 3000 سال پیش، طب سوزنی به یکی از بخش‌های طب سنتی چینی تبدیل شد. در طب سوزنی، متخصص طب سوزنی، نقاط خاصی از بدن را با سوزن‌های نازک و کوچک تحریک می‌کند و از این طریق، مشکل بیمار را بدون تجویز هیچ‌گونه دارو و مادۀ شیمیایی برطرف می‌سازد. سازمان جهانی بهداشت (WHO)، طب سوزنی را در درمان بیش از 100 نوع درد و بیماری موثر می‌داند که دردهای مزمن، سردردهای میگرنی و دیابت از آن دسته‌اند. طب سوزنی یکی از بهترین راه‌های درمان دیابت بدون دارو به شمار می‌رود. در مورد چگونگی اثرگذاری طب سوزنی بر درمان علائم دیابت، اطلاعات زیادی در دست نیست؛ اما برخی از تازه‌ترین پژوهش‌ها، اثرگذاری و بی‌خطری طب سوزنی در درمان دیابت را تایید کرده‌اند. یکی از این مطالعات نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند به تنظیم عملکرد پانکراس یا لوزالمعده و تنظیمِ سطح انسولین در خون کمک کند. برخی از آزمایش‌های بالینی نشان دادند که درمان چاقی با طب سوزنی در کنار درمان‌های سنتی دیابت می‌تواند بر بهبود علائم دیابت تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

به‌علاوه، طب سوزنی، برخلاف داروهای شیمیایی، هیچ‌گونه عارضۀ جانبی خطرناکی را در پی ندارد.

در طب سوزنی، روش درمان دیابت نوع یک متفاوت از روش درمان دیابت نوع دو است. تکنیک‌های طب سوزنی به کاهش وزن، تنظیم متابولیسم، بهبودِ عملکرد ارگان‌های بدن و تسکین دردهای عصبی کمک شایانی کرده است. متد سوزن زدن مچ دست-قوزک پا (Wrist-Ankle acupuncture) در درمانِ نفروپاتی دیابتی موثر واقع شده است.

طب سوزنی برای التیام درد در بیماران مبتلا به دیابت

بیماری دیابت به دلیل ایجاد اختلال در دستگاه درون‌ریز به وجود می‌آید. غدد درون‌ریز همۀ هورمون‌های مهم و تنظيم‌کنندۀ عملکردهاى بدن را ترشح و به کنترل سطح قند خون کمک می‌کنند. طب سوزنی به ترشح اندورفین‌ها کمک می‌کند؛ اندورفین‌ها هورمون‌هایی هستند که باعث ایجاد نشاط و احساسات مثبت در بدن می‌شوند و درد را نیز التیام می‌بخشند.

طب سوزنی برای تنظیم قند خون

طب سوزنی می‌تواند به تنظیم کورتیزول در بدن کمک کند؛ هورمون کورتیزول هنگام استرس ترشح می‌شود و سلامت بدن را به خطر می‌اندازد. متخصصان طب سوزنی معتقدند که طب سوزنی با کاهش ترشح هورمون کورتیزول در بدن، به کنترل سطح قند خون کمک می‌کند. استرس سبب افزایش میزان قند خون می‌شود.

طب سوزنی الکتریکی برای درمان دیابت

طب سوزنی الکتریکی (electroacupuncture) رایج‎‌ترین نوع طب سوزنی برای درمان دیابت به شمار می‌رود. طب سوزنی الکتریکی به همراه متفورمین به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند و اثربخشی داروی متفورمین را مضاعف می‌سازد.

طب سوزنی الکتریکی به التیام درد نفروپاتی دیابتی و کنترل سطح گلوکز خون کمک می‌کند.

درمان دیابت با گیاهان دارویی

در طب سنتی، علاوه بر طب سوزنی، درمان‌های گیاهی اثربخشی نیز برای درمان دیابت وجود دارد که باید تحت نظر متخصص طب سنتی صورت بگیرند. در ادامه، تعدادی از اثربخش‌ترین آن‌ها را ذکر کرده‌ایم:

گل ختمی

فرولیک اسید موجود در برگ‌های گل ختمی سبب افزایش ترشح انسولین و درنتیجه، کاهش قند خون می‌شود. گل ختمی در درمان دیابت نوع دو بسیار موثر است.

دارچین

دارچین تاثیر چشمگیری در کاهش قند خون دارد و به بهبود عملکرد بدن در مصرف انسولین کمک می‌کند؛ به‌علاوه، دارچین به کاهش کلسترول خون مبتلایان به دیابت نیز کمک شایانی کرده است.

بابونه

مصرف بابونه برای کنترل میزان قند خون در مبتلایان به دیابت بسیار مفید است. بابونه نقش موثری در کاهش شاخص هموگلوبین و افزایش میزان انسولین خون دارد.

گزنه

گیاه گزنه باعث کاهش گلوکز خون می‌شود و در برابر افزایش میزان قندخون و تخریب سلول‌های لوزالمعده نقش حفاظتی دارد. این سم‌زدای طبیعی می‌تواند به درمان دیابت نوع یک نیز کمک کند.

درمان دیابت با گیاهان دارویی

چای ترش

چای ترش که به چای قرمز یا چای مکه نیز معروف است، بسیار نشاط‌ بخش بوده و تاثیرِ بسیاری در کاهش قند خون در مبتلایان به دیابت نوع 2 دارد.

نعنا

برگ نعنا یکی از بهترین گیاهان دارویی برای کاهش قند خون و درمان دیابت نوع دو به شمار می‌رود. نعنا باعث افزایش تولید انسولین و کاهش میزان قند خون می‌شود.

شنبلیله

گیاه شنبلیله برای مبتلایان به دیابت بسیار مفید است. اسید آمینه‌ای به نام «هیدروکسی ایزولوسین» در دانۀ شنبلیله یافت می‌شود که سبب افزایشِ ترشح انسولین می‌شود.

گشنیز

گشنیز در برطرف کردن تشنگی و التهاب و کاهش قند خون اشخاص مبتلا به دیابت، تاثیر چشمگیری دارد.

زنجبیل

زنجبیل یکی از بهترین داروهای گیاهی برای افزایش ترشح انسولین و کاهش قند خون به شمار می‌رود.

 

1 دیدگاه

 1. نودی گفت:

  عالی قشنگ بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان