درمان ناباروری| تجربه حس شیرین مادری

برجسته كردن دائمی لب
برجسته كردن دائمی لب با تزریق ژل لب
آوریل 30, 2019
سندروم روده تحریک پذیر
درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سنتی
می 6, 2019

درمان ناباروری| تجربه حس شیرین مادری

درمان ناباروری

از دیرباز تا کنون، ناباروری گریبان گیر ذهن و زندگی زوج های جوان بسیاری شده است. ناباروری در مردان و زنان علل مختلفی دارد، از این رو، بسته به علت ناباروری، روش درمان آن نیز متفاوت است. برای درمان ناباروری روش های درمانی مختلفی وجود دارد، از روش های غربی و مدرن گرفته تا تکنیک های معجزه آسای طب سنتی چینی.

تشخیص و درمان ناباروری

تشخیص و درمان ناباروری

خوشبختانه، درمان ناباروری در ایران با هر روشی امکان پذیر است. در ایران، هم می توانید از تکنولوژی روز و پیشرفته ترین روش درمان ناباروری بهره بگیرید و هم با کمک متخصصان طب سوزنی و طب سنتی چینی، ناباروری تان را درمان کنید. طب سنتی چینی در مراحل تشخیص و درمان ناباروری همراه شماست و به شما کمک می کند به طور طبیعی و بدون تحمل عوارض جبران ناپذیر، ناباروری تان درمان شود.

در این مقاله، علل ناباروری و روش های درمان ناباروری با طب سنتی چینی و طب غربی را برای تان شرح خواهیم داد.

سن بارداری زنان

پس از 35 سالگی، کیفیت تخمک زنان کاهش می یابد، از این رو، کاهش باروری مرتبط با سن رخ می دهد. متخصص ناباروری برای تشخیص ناباروری، شرایط زیر را می سنجد:

 • سن زن کمتر از 34 سال باشد و 12 ماه برای بارداری اقدام کرده باشد.
 • اگر سن زن بیشتر از 35 سال باشد پس از 6 ماه اقدام هنوز باردار نشده باشد.
سن بارداری

سن بارداری

دلایل ناباروری

یک سوم از موارد ناباروری به مشکلات مرتبط با زنان،‌ و یک سوم از این موارد به مردان مربوط می شود؛ یک سوم باقی مانده نیز به هر دو طرف ارتباط دارد.

شایع ترین دلایل ناباروری در زنان

 • اختلال در تخمک گذاری به دلیل قاعدگی نامنظم، آمنوره، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا یائسگی زودرس.
 • اختلالات غدۀ درون ریز، مانند هورمون محرکه فولیکولی (FSH)، نقص فاز لوتئال، بیماری تیروئید یا هایپرپرولاکتینمی
 • لوله فالوپ مسدود شده که به دلیل بیماری التهاب لگن، آندومتریوز یا حاملگی خارج از رحم رخ می دهد.
 • فیبروم رحم یا اسپوندیلوز
 • بیماری ها التهابی و اختلالات دستگاه ایمنی. به عنوان مثال، لوپوس نوعی بیماری خود ایمنی و التهابی مزمن به شمار می رود که بر قسمت های مختلف بدن اثر می گذارد.
 • اختلالات مادرزادی مانند ساختار غیر معمول دستگاه تناسلی.
 • نوشیدن الکل
 • ورزش کردن بیش از حد
 • ابتلا به دیابت
 • ابتلا به سرطان
 • اختلالات هورمونی
 • چاقی
 • افزایش سن
 • سیگار کشیدن
دلایل ناباروری در زنان

دلایل ناباروری در زنان

شایع ترین دلایل ناباروری در مردان

 • آزواسپرمی یا بی نطفگی، به فقدان سلول های اسپرم در مایع منی گفته می شود. این اختلال علت 10 تا 15 درصد از موارد ناباروری ها در مردان است. بی نطفگی هم می تواند مادرزادی باشد و هم اکتسابی. آزواسپرمی اکتسابی ممکن است به دلیل بروز عفونت ایجاد شود.
 • کم نطفگی یا اولیگواسپرمی در اثر عوامل ژنتیکی، سبک زندگی (کشیدن سیگار، مصرف الکل یا مصرف برخی از داروها)، واریکوسل، دیابت، نارسایی کلیوی، ابتلا به عفونت در کودکی (اوریون) و  اختلالات کروموزومی (مانند تستوسترون ناکافی) تشدید می شود.
 • در موارد نادر، ناباروری در مردان به دلیل مشکلات ژنتیکی مانند فیبروز سیستیک یا ناهنجاری های کروموزومی.
 • عفونت اسپرم
 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرمای شدید
 • مصرف بیش از حد الکل، ماریجوانا و کوکائین
 • اختلالات هورمونی
 • عفونت
 • چاقی
 • افزایش سن
 • مصرف سیگار
دلایل ناباروری در مردان

دلایل ناباروری در مردان

درمان ناباروری با طب غربی

حدوداً 90 درصد از موارد ناباروری از طریق روش های درمانی طبی و روش های درمان مکمل درمان می شوند. در طب غربی، درمان ناباروری از طریق تشخیص علت آن صورت می گیرد و معمولاً فناوری کمک باروری (ART) به عنوان راه حل و درمان توصیه می شود: تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI)، لقاح در خارج از بدن (IVF)، انتقال گامت هاي نر و ماده به داخل لوله هاي فالوپ (GIFT)  و ZIFT.

مطالعه بیشتر :  درمان بیماری های زنان (با طب سنتی)

برای استفاده از این روش های درمان ناباروری، به مراکز درمان ناباروری معتبر مراجعه کنید تا هم بهترین نتیجه را دریافت کنید و هم سلامت تان به خطر نیفتد.

درمان ناباروری

درمان ناباروری

برای درمان عفونت در دستگاه تناسلی، که سبب ناباروری شده است، آنتی بیوتیک تجویز می شود.

اگر ناباروری به دلیل پایین بودن هورمون خاصی در بدن باشد، پزشک درمان هورمونی را تجویز خواهد کرد.

برای برطرف کردن آنچه سبب ناباروری شده است، مانند لوله فالوپ مسدود شده یا آندومتریوز، پزشک از جراحی کمک می گیرد.

دلایل ناباروری از دیدگاه طب سنتی چینی (TCM)

از دیدگاه طب سنتی چینی (TCM)، ناباروری به دلیل عدم تعادل در خون و انرژی qi در بدن ایجاد می شود. بر هم خوردن تعادل خون و انرژی qi بر عملکرد ارگان های بدن اثر می گذارد. طحال، کلیه و کبد در باروری نقش دارند.

در طب سنتی چینی، شش عامل به ناباروری در زنان مربوط می شوند:

 • کمبود یین کلیه
 • کمبود یانگ کلیه
 • کمبود خون و qi طحال
 • رکود qi و خون در کبد
 • رطوبت
 • سردی رحم

کلیه آزاد شدن تخمک را کنترل می کند و همچنین، ترشح و ذخیرۀ مانده ای به نام Jing Qi را نیز بر عهده دارد؛ این ماده برای حفظ سلامت جسم و ذهن و همچنین، باروری ضروری است. اگر اختلالی در عملکرد کلیه بروز یابد، میزان مادۀ Jing Qi در بدن کاهش می یابد و در نتیجه، سبب بروز ناباروری می شود. اگر در مصرف نوشیدنی ها و غذاهای سرد زیاده روی کنید، با کمبود یانگ کلیه روبه رو خواهید شد و رحم تان برای لانه گزینی تخمک لقاح یافته به اندازۀ کافی گرم نخواهد ماند.

دلایل ناباروری از دیدگاه طب سنتی چینی

دلایل ناباروری از دیدگاه طب سنتی چینی

کبد به تسهیل گردش خون و انتشار خون و انرژی qi در بدن کمک می کند. کبد مسئول تخمک گذاری در بدن نیز هست. رکود خون و qi در این عضو، سبب بروز افسردگی، اضطراب و استرس می شود؛ همۀ این موارد بر باروری تاثیر منفی می گذارند.

طب سنتی چینی (TCM) برای درمان ناباروری 

طب سنتی چینی (TCM) هزاران سال است که به درمان ناباروری در مردان و زنان کمک کرده است و لذت پدر و مادر شدن را به بسیاری از انسان ها بخشیده است. در طب سنتی چینی، درمان ناباروری با داروهای گیاهی، طب سوزنی،، رژیم غذایی، تغییر سبک زندگی، تای چی و چی گنگ صورت می گیرد.

درمان ناباروری در طب سنتی چینی

درمان ناباروری در طب سنتی چینی

گردش خون و انرژی qi در بدن باعث می شود همۀ سلول ها، بافت ها و ارگان های بدن، به خوبی تغذیه شوند.  طب سوزنی و طب سنتی چینی، از طریق رژیم های غذایی و روش های درمانی ای که کیفیت، میزان، تعادل و جریان خون و qi را در بدن افزایش می دهند، عملکرد بدن را تنظیم می کنند و از این طریق، سلامتی و باروری را افزایش می دهند.

روش های درمان ناباروری در طب سنتی چینی، هم به تنهایی می توانند مشکلتان را برطرف کنند و هم اثربخشی دیگر روش های درمان ناباروری، مانند IUI  و IVF، را افزایش می دهند. مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی و گیاهان دارویی می توانند جریان خون را در تخمدان و رحم افزایش دهند، تخمک گذاری را تحریک کنند و به افزایش غلظت و تحرک اسپرم در مردان نیز کمک کنند.

روش های درمان ناباروری

روش های درمان ناباروری

به طور خلاصه می توان گفت که طب سنتی چینی کیفیت تخمک را افزایش می دهد، قاعدگی را تنظیم و آندومتریوز و فیبروم رحم را درمان می کند، جریان خون را در تخمدان و رحم افزایش می دهد، محور هیپوتالاموس هیپوفیز تخمدان را تنظیم میکند، تعداد و تحرک اسپرم را افزایش می دهد و احتمال موفقیت دیگر روش های درمان ناباروری را افزایش می دهد.

روش های درمانی طب غربی برای ناباروری تنها به حل مشکل ارگان های تولید مثل می پردازند، اما طب چینی به تقویت کل ارگان های بدن می پردازند. طب سنتی چینی (TCM) با اثرگذاری بر ارگان ها و سیستم های مختلف در بدن، سلامت و تعادل را به ذهن، جسم و روح انسان باز می گردانند و در نهایت، باروری را در زنان و مردان افزایش می دهد.

مطالعه بیشتر :  علائم و راه های پیشگیری و درمان عفونت واژن

طب سوزنی برای درمان ناباروری

 طب سوزنی یکی از شاخه های طب سنتی چینی و یکی از اثربخش ترین راه های درمان ناباروری با طب سنتی به شمار می رود. این طب شفابخش بر محور هیپوتالاموس هیپوفیز تخمدان، که در باروری نقش کلیدی دارد، اثر مثبت می گذارد.

طب سوزنی سبب کاهش استرس و اضطراب می شود، میزان کورتیزول را در بدن کاهش و جریان خون را در رحم و لگن افزایش می دهد و در نهایت، پوشش داخلی رحم را بهبود می بخشد و دیوارۀ رحم را آرام می سازد. این مسئله بر شانس باروری و لانه گزینی تخمک می افزاید.

طب سوزنی ناباروری را به صورت طبیعی و بدون هیچ عارضه ای درمان می کند. این روش سنتی چینی احتمال بارداری خارج از رحم و سقط جنین ناخواسته را کاهش می دهد.

طب سوزنی برای درمان ناباروری

طب سوزنی برای درمان ناباروری

طب سوزنی در درمان سندورم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نیز اثربخش است. سندورم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نوعی اختلال غدد درون ریز به شمار می رود که سبب ریزش مو، افزایش وزن، بروز آکنه و ناباروری می شود. طب غربی نتوانسته است دلیل اصلی بروز PCOS را مشخص کند، از این رو، در درمان آن نیز موفق نبوده است. طب چینی به دنبال تنظیم ترشح هورمون هایی است که سبب ایجاد تغییرات در تخمدان مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک می شود. رطوبت و بلغم بدن، که به دنبال مسدود شدن و کمبود Yang Qi در بدن بروز می یابند، در بدن مبتلایان به این بیماری مشاهده می شود. در مطالعه ای که در دهۀ 1990 در اروپا انجام شد، طب سوزنی با جریان برق نتوانست باعث تخمک گذاری در یک سوم از مبتلایان به PCOS شود  که در این مطالعه شرکت کرده بودند.

طب سنتی چینی برای یائسگی زودرس (POF) یا نارسایی تخمک زودرس نیز راه حل هایی دارد. این مشکل، علاوه بر نازایی، باعث پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان نیز خواهد شد. در طب غربی، دلیل اصلی یائسگی زودرس و درمان آن مشخص نشده است. طب سنتی چینی یکی از موثرترین راه های درمان POF را در خود دارد، به خصوص اگر POF به دلیل اختلال در محور هیپوتالاموس هیپوفیز تخمدان بروز یافته باشد. طب سنتی چینی، با استفاده از گیاهان دارویی و طب سوزنی، جریان  خون را در تخمدان و رحم افزایش می دهد.

در صورت وجود آندومتریوز یا فیبروم رحم، بارداری طبیعی تقریباً غیرممکن خواهد بود، اما طب سنتی چینی برای درمان این بیماری ها و امکان بارداری در این شرایط نیز راه حل هایی دارد. طب سوزنی انرژی qi را در بدن تنظیم می کند و گذرگاه های مسدود شدۀ خون را باز می سازد. وقتی خون و انرژی، بدون هیچ مانعی، در بدن جریان داشته باشد، بارداری میسر خواهد شد.

گیاهان دارویی برای درمان ناباروری

 گیاهان دارویی نیز به تقویت تخمک و اسپرم کمک ، چرخۀ قاعدگی را منظم، هورمون ها را تنظیم و سیستم ایمنی را تقویت می کنند، استرس را از بین می برند، تعداد و تحرک اسپرم را افزایش می دهند و بدین ترتیب، ناباروری را درمان و احتمال سقط جنین ناخواسته را کاهش می دهند؛ به علاوه،  گیاهان دارویی عوارض داروهای شیمیایی و دیگر روش های درمان ناباروری را کاهش می دهند.

گیاهان دارویی برای درمان ناباروری

گیاهان دارویی برای درمان ناباروری

مطالعات نشان می دهند که گیاهان دارویی در 70 درصد از موارد موفق بوده اند و  باعث ایجاد شانس بارداری و باروری شده اند. بسته به دلیل ناباروری، شانس درمان ناباروری با طب سنتی بین 50 درصد تا 90 درصد است. گیاهان دارویی، چه به تنهایی استفاده شوند، چه به همراه دیگر روش های درمانی، شانس بارداری و باروری را افزایش می دهند.

گیاهان دارویی برای درمان ناباروری در زنان

گیاهان دارویی برای درمان ناباروری در زنان

گیاهان دارویی برای درمان ناباروری در زنان

شبدر قرمز

گیاه شبدر قرمز سرشار از استروژن است و با افزایش استروژن شانس باروری را افزایش می دهد. این گیاه در تنظیم چرخۀ قاعدگی نیز بسیار اثربخش است.

شبدر قرمز سرشار از استروژن

شبدر قرمز سرشار از استروژن

دونگ کویی

گیاه دونگ کویی چرخۀ قاعدگی و تخمک گذاری را تنظیم می کند، خون راکد را که یکی از دلایل عمدۀ ناباروری به شمار می رود از بین می برد.

این گیاه را با داروهای رقیق کنندۀ خون مصرف نکنید.

دونگ کویی تنظیم چرخۀ قاعدگی

دونگ کویی تنظیم چرخۀ قاعدگی

یام وحشی

گیاه یام وحشی با تنظیم پروژسترون قدرت باروری را در زنان افزایش میدهد.

این گیاه را تنها پیش از تخمک گذاری مصرف کنید.

مصرف دوز بالای این گیاه ضد باروری است.

یام وحشی تنظیم کننده پروژسترون

یام وحشی تنظیم کننده پروژسترون

پنج انگشت

گیاه پنج انگشت تخمک گذاری و ترشح استروژن و پروژسترون را در بدن زنان تنظیم می کند.

این گیاه را به همراه قرص های هورمونی مصرف نکنید.

گیاه پنج انگشت تنظیم تخمک گذاری

گیاه پنج انگشت تنظیم تخمک گذاری

گیاهان دارویی برای درمان ناباروری در مردان

گیاهان دارویی برای درمان ناباروری در مردان

گیاهان دارویی برای درمان ناباروری در مردان

دامیانا

دامیانا گیاهی موثر در افزایش قوای جنسی به شمار می رود. این گیاه مشکل زود انزالی و ضعف جنسی را برطرف می کند.

دامیانا افزایش قوای جنسی

دامیانا افزایش قوای جنسی

جنسینگ آمریکایی

گیاه جنسینگ آمریکایی به تقویت دستگاه تناسلی مردان کمک و ناتوانی و ضعف جنسی را برطرف می کند. این گیاه تعداد و تحرک اسپرم ها و غلظت تستسترون را افزایش می دهد.

جنسینگ آمریکایی تقویت دستگاه تناسلی مردان

جنسینگ آمریکایی تقویت دستگاه تناسلی مردان

نخل اره ای

گیاه پرخاصیت نخل اره ای سبب بهبود سلامت پروستات می شود و ناتوانی جنسی را برطرف می کند. این گیاه دستگاه تناسلی مردان را نیز تقویت می سازد.

نخل اره ای بهبود سلامت پروستات

نخل اره ای بهبود سلامت پروستات

گون

گیاه گون با تقویت سیستم ایمنی و افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها، به درمان ناباروری در مردان کمک می کند.

چه زمانی به سراغ طب سنتی چینی برویم؟

برای آغاز دوره های درمانی  طب سنتی چینی هیچ گونه محدودیت زمانی وجود ندارد. برای به حداکثر رساندن اثربخشی طب سنتی چینی (طب سوزنی و گیاهان دارویی)، باید درمان را تا سه ماه ادامه دهید.

درمان ناباروری با طب سنتی چینی

درمان ناباروری با طب سنتی چینی

روند درمان ناباروری با طب سنتی چینی 

روند درمان ناباروری با طب سنتی چینی شامل مراحل زیر می شود:

 • طب سوزنی، هفته ای یک یا دو بار
 • مکمل های گیاهی، روزانه 2 تا 3 عدد
 • رژیم غذایی (متخصص طب سنتی چینی، براساس نیاز و مشکل تان، رژیم غذایی مناسب را در اختیارتان قرار خواهد داد)
 • انجام طب سوزنی توسط بیمار
 • دارو، تای چی، چی گونگ، یوگا در دوران بارداری

طب سنتی چینی و IVF

IVF یکی از اثربخش ترین و محبوب ترین روش های درمان ناباروری به شمار می رود. روش های مختلف طب سنتی چینی، از جمله طب سوزنی، گیاهان دارویی و رژیم غذایی چینی، برای اثربخشی بیشتر این روش درمانی و به حداقل رساندن عوارض آن بسیار موثر هستند.

محبوب ترین روش درمان ناباروری

محبوب ترین روش درمان ناباروری

پیش از انجام IVF، طب سنتی چینی می تواند در کاهش استرس، بهبود عملکرد تخمدان، تقویت سیستم ایمنی، افزایش کمیت و کیفیت اسپرم ها و کیفیت مایع منی کمک کند. طب سنتی چینی از سقط جنین نیز جلوگیری می کند.

برای درمان نازایی چه بخوریم؟

بسته به شرایط جسمانی بیمار، کاهش وزن یا افزایش وزن می تواند به درمان ناباروری کمک کند. مصرف غذاهای سالم و پیروی از عادات غذایی سالم می توانند در حل مشکل ناباروری و حتی افزایش قدرت باروری به شما کمک کنند.

افزایش قدرت باروری

افزایش قدرت باروری

طب سنتی چینی بر رابطۀ میان بدن انسان و محیط اطرافش تاکید دارد. غذاهایی که می خوریم باید با فصل، مکان زندگی، وضعیت جسمی و روحی و فعالیت های روزمره اش تطابق داشته باشند؛ به علاوه، باید به کیفیت، رنگ و مزۀ غذا و خواص آن نیز توجه داشت.

 مواد غذایی ارگانیک قدرت باروری را افزایش می دهند.

سعی کنید از گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ هایی استفاده کنید که برای پرورش آن ها از شیوۀ دامنۀ آزاد استفاده شده باشد و همچنین، بدون هورمون باشند.

سبزیجات، دانه ها و آجیل ها سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. کربوهیدارت های پیچیده (مانند برنج قهوه ای، جو و کینوآ) مواد مغذی بسیار خوبی را در خود دارند.

حل مشکل ناباروری

حل مشکل ناباروری

پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای نیز برای کاهش وزن افزایش قدرت باروری بسیار اثربخش است. براساس رژیم غذایی مدیترانه ای باید:

 • مصرف سبزیجات، میوه جات و حبوبات را افزایش دهید.
 • حداقل هفته ای دوبار غذای دریایی مصرف کنید.
 • از روغن های سالم، مانند روغن زیتون یا آوکادو، استفاده کنید.
 • مصرف نمک را کاهش و مصرف ادویه جات را افزایش دهید.
 • از پروتئین هایی مانند مرغ، پنیر، تخم مرغ و ماست استفاده کنید.
 • مصرف گوشت قرمز و شیرینی جات را کاهش دهید.

چه غذاهایی نخوریم؟

اگر به فکر درمان ناباروری هستید، از مصرف غذاهای زیر اجتناب کنید:

 • غذاهای فرآوری شده
 • مواد غذایی حاوی مواد نگهدارنده و مواد افزودنی، مانند رنگ غذا، شیرین کننده های مصنوعی و طعم دهنده های مصنوعی
 • قهوه
 • پروتئین را از منابع گیاهی دریافت کنید و از منابع حیوانی کمتر استفاده کنید.
 • شکر تصفیه شده یا فرآوری شده
 • در دروان قاعدگی، از مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های سرد و یخ خودداری کنید.
 • از غذاهای دارای شاخص گلیسمی پایین استفاده کنید، تا قند خون تان کنترل شود.
 • الکل و مواد مخدر
برای حل مشکل ناباروری چه غذاهایی نخوریم

برای حل مشکل ناباروری چه غذاهایی نخوریم

علاوه بر این موارد، باید از کشیدن سیگار نیز خودداری کنید و در معرض مواد و سموم شیمیایی، مانند رنگ، چسب، مواد تمیزکننده، حشره کش ها و آفت کش ها نیز قرار نگیرید.

مکمل هایی که شانس باروری را افزایش می دهند

مکمل ها، به هیچ وجه، جایگرین مواد غذایی طبیعی نیستند، اما مصرف آن ها، در کنار غذاهای سالم و مقوی، شانس بارداری را افزایش می دهد:

افزایش شانس باروری

افزایش شانس باروری

 • ویتامین ها و مواد معدنی که دارای mcg 400-800 فولیک اسید و آهن هستند.
 • روغن بذر کتان، روغن ماهی یا اسیدهای چرب امگا3
 • ژلۀ رویال اصل، روزانه یک چهارم قاشق چای خوری
 • کو آنزیم q10 (مصرف روزانه 75 mg برای زنان و 200 mg برای مردانی که مشکل کمبود اسپرم دارند)
 • ویتامین ب کمپلکس
 • روی (15 mg برای زنان و 100 mg برای مردان)
 • آمینو اسیدهای ال آرژنین و ال کارنیتین برای مردان
 • سلنیوم (20 mcg برای زنان و 150 mcg برای مردان)
 • کلسیم و ویتامین D خطر بروز آندومتریوز را کاهش می دهند

طب سوزنی در دوران بارداری و پس زایمان

طب سوزنی در دوران بارداری به رشد جنین کمک می کند و بارداری راحتی را برای تان رقم می زند. طب سوزنی به طرق زیر زنان باردار را یاری می کند:

 • تهوع صبحگاهی را برطرف می کند
 • کمردرد را التیام می بخشد
 • دیابت باداری را کنترل می کند
 • خستگی و نوسانات عاطفی را کنترل می کند
 • سوزش معده و یبوست و بواسیر را درمان می کند

پس از زایمان، طب سوزنی خستگی های بارداری و زایمان را از تن تان به در می کند، شیرتان را افزایش می دهد و افسردگی پس از زایمان را نیز برطرف می کند. به طور کلی، طب سوزنی پس از زایمان، سلامت و نشاط را به جسم و روح تان بازمی گرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان