درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سنتی

درمان ناباروری
درمان ناباروری| تجربه حس شیرین مادری
می 2, 2019
آرتروز شانه
درمان آرتروز شانه + علائم آن
می 7, 2019

درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سنتی

سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر (IBS)، یکی از بیماری های شایع و مزمن دستگاه گوارش به شمار می رود. این بیماری مزمن سبب بروز دل درد، نفخ، اسهال یا یبوست در مبتلایان می شود. از هر 5 نفر، یک نفر به بیماری شایع سندروم روده تحریک پذیر (IBS) مبتلا می شود و اولین نشانه های آن در سنین 20 تا 30 سالگی، بروز می یابد. میزان ابتلا به این بیماری در زنان دو برابر مردان است. بیماری IBS، علاوه بر جسم، ممکن است روح بیمار را نیز درگیر کند و بر زندگی و سلامت روان او تاثیر منفی بگذارد.  درمان قطعی سندروم روده تحریک پذیر امکان پذیر نیست، اما به کمک روش های درمانی مدرن و سنتی و ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی تان، می توانید علائم این بیماری را کنترل کنید. هرچه آگاهی تان درمورد این بیماری و علائم تشدید کننده آن بیشتر باشد، راحت تر می توانید علائم آن را کنترل کنید.

 در این مقاله، خواهیم گفت روده تحریک پذیر چیست و چگونه می توانید علائم آن را کنترل و درمان کنید.

علائم سندروم روده تحریک پذیر

علائم سندروم روده تحریک پذیر و شدت آن ها در بیماران متفاوت است. این بیماری اصلاً قابل پیش بینی نیست. علائم آن می آیند و می روند، گاهی هیچ مشکل و علائمی وجود ندارد و گاه علائم آن، به طور ناگهانی، بروز می یابند و از چند روز تا چند ماه، طول می کشند. این علائم معمولاً در پی استرس یا مصرف برخی مواد غذایی خاص شدت می گیرند. برخی از علائم این بیماری پس از تخلیۀ روده التیام می یابند.

علائم سندروم روده تحریک پذیر

علائم سندروم روده تحریک پذیر

دل درد، اسهال، یبوست، نفخ، خستگی، اختلالات خواب، استرس و خستگی از علائم بیماری سندروم روده تحریک پذیر به شمار می روند.

دلایل بروز سندروم روده تحریک پذیر

بروز سندروم روده تحریک پذیر (IBS) علت مشخصی ندارد، اما اکثر متخصصان دلیل بروز این بیماری را افزایش حساسیت روده و مشکلات هضم غذا می دانند. رودۀ مبتلایان به این بیماری به درد حساس تر می شود. این بیماران به اسهال و یبوست مبتلا می شوند، چرا که غذا یا با سرعت خیلی زیاد از روده عبور می کند یا با سرعت خیلی کم.

 عوامل روان شناختی، مانند استرس، نیز در بروز و تشدید این بیماری و علائم آن نقش دارند.

در دستگاه گوارش انسان، باکتری های خوب و بد بسیاری زندگی می کنند. در برخی بیماران، باکتری های بد ساکن دستگاه گوارش سبب تشدید علائم این بیماری می شوند.

سندروم روده تحریک پذیر خطری برای سلامت شما ندارند و ریسک بروز سرطان یا دیگر بیماری های روده را نیز افزایش نمی دهند.

سندروم روده تحریک پذیر و افسردگی و اضطراب

سندروم روده تحریک پذیر می تواند بر کیفیت زندگی و سلامت روح و روان بیمار نیز تاثیر منفی بگذارد. گاهی افسردگی، استرس و اضطراب به سراغ این بیماران می روند و بر زندگی روزمرۀ او تاثیر می گذارند. معمولاً این مشکلات روحی بدون مراجعه به پزشک یا روانشناس و به صورت خود به خود درمان نمی شوند.

معمولاً، پزشک برای بهبود سلامت روح و روان بیمار از قرص های ضد افسردگی یا روان درمانی شناختی (CBT) بهره می گیرد. این روش ها هم بر روحیۀ بیمار تاثیر می گذارند و هم بر روند درمان بیماری.

روان درمانی شناختی (CBT) به بیماران کمک می کند مهارت های شخصی شان را دوباره به دست بیاورند و علائم این بیماری را راحت تر کنترل کنند و با آن ها کنار بیایند.

درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر

درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر

ورزش های آرام بخش، مانند یوگا، نیز آرامش را به بدن هدیه می کنند و اضطراب را از روح و جسم دور می سازند.

روان درمانی بین فردی به واکنش های پراضطراب در مواجهه با دیگران می پردازد و از این طریق، به وضعیت روحی و جسمی مبتلایان به این بیماری مزمن کمک می کند.

مطالعه بیشتر :  درمان یبوست با طب سنتی

درمان پزشکی و روان شناختی، در کنار یکدیگر، به بیمار کمک می کنند زندگی فعال و پرانرژی ای داشته باشد و با بیماری اش نیز کنار بیاید.

عادت ماهیانه و سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

علائم عادت ماهیانه در زنان مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر، در مقایسه با زنان دیگر، شدیدتر است. برای التیام این علائم راه هایی وجود دارد:

  • قرص های ضد بارداری مصرف کنید. این قرص ها چرخۀ قاعدگی را تنظیم می کنند. قرص های ضد بارداری علائمی مانند معده درد عصبی، حالت تهوع، استفراغ، نفخ، اسهال و یبوست را در پی دارند. برای انتخاب کم عاضه ترین قرص ضد بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.
  • علائم PMS شدید را درمان کنید. برخی داروهای ضد افسردگی می توانند به بهبود این علائم کمک کنند.
عادت ماهیانه و سندروم روده تحریک پذیر

عادت ماهیانه و سندروم روده تحریک پذیر

درمان سندروم روده تحریک پذیر

برای کنترل و درمان علائم سندروم روده تحریک پذیر روش های درمانی غربی و سنتی بسیاری وجود دارد.  در زمینۀ طب غربی، برای درمان علائم این بیماری، از این داروها استفاده می شود:

درمان سندروم روده تحریک پذیر

درمان سندروم روده تحریک پذیر

داروهای ضد گرفتگی: این داروها تاثیر چندانی در بهبود بیماری سندروم روده تحریک پذیر ندارند، اما می توانند به بهبود دل درد و معده درد در مبتلایان به این بیماری اثربخش باشند، به خصوص اگر این علائم بلافاصله پس از صرف غذا بروز یابند.

داروهای ضد اسهال: این داروها در جلوگیری از بروز اسهال در مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر جلوگیری می کند، اما لزوماً درد را التیام نمی بخشد.

داروهای ملین: این داروها به برطرف کردن مشکل اسهال در این بیماران کمک می کنند، اما لزوماً درد را التیام نمی بخشند. داروهای ملین باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.

داروهای ضد اضطراب: این داروها برای بهبود شرایط برخی مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر بسیار موثر هستند، به خصوص بیمارانی که با مشکل استرس و اضطراب دست به گریبان هستند.

علائم بیماری IBS در برخی مبتلایان خفیف است و نیازی به درمان ندارد. به عنوان مثال، از راه های درمان سندروم روده تحریک پذیر از نوع یبوست می توان به مصرف ملین های حجم افزا اشاره کرد. مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر از نوع اسهال هم می توانند پیش از ترک خانه یا پیش از صرف غذا، از داروهای ضد اسهال استفاده کنند تا هیچ مشکلی برای شان پیش نیاید.

برخی آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد استرس سبب تشدید علائم بیماری سندروم روده تحریک پذیر می شوند.

درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سنتی

کنترل و درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سنتی چینی نیز امکان پذیر است. شاخه های مختلف طب سنتی چینی، مانند گیاهان دارویی، طب سوزنی یا فشار درمانی، می توانند شما را از این علائم برهانند.

درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سنتی

درمان سندروم روده تحریک پذیر با گیاهان دارویی 

در طب سنتی، گیاهان نقش بسیار پررنگی در درمان بیماری ها و دردهای جسمی و روحی دارند. خوشبختانه، درمان گیاهی سندروم روده تحریک پذیر نیز امکان پذیر است. برای بهره بردن از آثار شفابخش این حوزۀ گسترده باید به متخصص طب سنتی مراجعه کنید تا داروی مختص به شرایط تان را تجویز کند. یک متخصص زبده و مجرب برای دو بیمار یک دارو تجویز نمی کند.

درمان گیاهی سندرم روده تحریک پذیر

درمان گیاهی سندرم روده تحریک پذیر

نعنا

نعنا برای آرام ساختنِ عضلات روده بسیار مفید است و می تواند اسهال و دل درد را در مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر بهبود بخشد.

مصرف بیش از حد نعنا تاثیر عکس دارد و سبب بروز حالت تهوع، اسهال، استفراغ و دل درد و سرگیجه می شود.

مطالعه بیشتر :  درمان اختلالات گوارشی (با طب سنتی)

رازیانه

گیاه پرخاصیت رازیانه برای درمان علائم سندروم روده تحریک پذیر، به خصوص نفخ و دل درد، بسیار مفید است. آن دسته از بیمارانی که نمی توانند نعنا مصرف کنند، می توانند این گیاه پرخاصیت را جایگزین آن کنند.

رازیانه و روده تحریک پذیر

رازیانه و روده تحریک پذیر

نارورن قرمز

سال ها ست که بومیان آمریکا از نارون قرمز برای درمان بیماری های بسیاری بهره برده اند. این گیاه معجزه گر تحریکات روده را کاهش می دهد و علائم سندروم روده تحریک پذیر را التیام می بخشد. این گیاه عجیب هم به درمان یبوست کمک می کند و هم اسهال. گیاه نارون قرمز حجم مدفوع را افزایش می دهد، از این طریق، اسهال را درمان می کند و با نرم ساختنِ مدفوع، یبوست را برطرف می کند.

کنگر فرنگی

کنگر فرنگی می توان درمان جدید سندروم روده تحریک پذیر به شمار آورد. مطالعات بسیاری اثربخشی این گیاه را در کاهش حرکات روده و درمان اسهال و یبوست تایید کرده اند. اثربخشی این گیاه به دلیل وجود ترکیبی ضد اسپاسم، به نام سیناروپیکرین، است.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از گیاهان اثربخش در درمان سندروم روده تحریک پذیر به شمار می رود. این گیاه به درمان یبوست کمک می کند، اما تاثیری بر درمان دل درد ندارد.

گیاهان دارویی برای درمان یبوست در مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر

برخی گیاهان دارویی، به دلیل داشتن خاصیت ملین، یبوست را در مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر درمان می کنند.

درمان سندروم روده تحریک پذیر از نوع یبوست

درمان سندروم روده تحریک پذیر از نوع یبوست

آمُله

آمُله یا انگور فرنگی هندی در آسیا یافت می شود و در طب سنتی نیز بسیار پرکاربرد است. این گیاه اسهال را درمان می کند و به طور کلی، بر بهبود وضعیت دستگاه گوارش تاثیر مثبت می گذارد.

تریفالا

تریفالا گیاهی ملین است که دل درد و نفخ را نیز بهبود می بخشد.

 گیاهان حاوی آنتراکوئینون

سنا، ارجنگ، ریواس و سیاه توسه نیز در درمان اسهال بسیار موثر هستند. این گیاهان دارای ماده ای به نام آنتراکوئینون هستند و نباید بیش از هفت روز استفاده شوند، زیرا ممکن است به کبد آسیب برسانند.

گیاهان اثربخش در درمان اسهال در مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر 

برخی گیاهان دارویی علائم اسهال را بهبود می بخشند:

بابونه

بابونه التهاب را از بین می برد و به التیام دل درد نیز کمک می کند.

چای برگ

برگ میوه هایی مانند بلوبری، شاه توت و تمشک حاوی تانین است، از این رو، التهاب را کاهش می دهد و  اسهال را درمان می کند.

درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سوزنی

طب سوزنی، با قدمتی بیش از سه هزار سال، یکی از شاخه های معجزه گر طب سنتی چینی به شمار می رود که با زدودن حرارت و رطوبت بدن، به درمان سندروم روده تحریک پذیر و دیگر مشکلات دستگاه گوارش کمک می کند. از سوی دیگر، این روش درمان چینی به تقویت سیستم ایمنی و کاهش استرس نیز بسیار کمک می کند و از تشدید این بیماری جلوگیری می کند.

طب سوزنی را می توانید با طب غربی، داروهای گیاهی، یوگا و روانشناسی همراه کنید.

درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سوزنی

درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سوزنی

سبک زندگی

عبارت «سبک زندگی» به به مسائل و کارهایی اشاره دارد که در زندگی روزمره تان بر آن ها احاطه دارید و تحت کنترل تان هستند. ایجاد تغییر در سبک زندگی یکی از اثربخش ترین راه ها در کنترل و درمان علائم سندروم روده تحریک پذیر به شمار می رود. بهتر است این تغییرات براساس علائم تان باشند.

روزانه حداقل نیم ساعت ورزش کنید. این کار استرس و یبوست را از شما دور می کند.

استرس را از زندگی تان به دور دارید. استرس علائم بیماری سندروم روده تحریک پذیر را تشدید می کند و سبب ایجاد خستگی یا بی انرژی شدن بیمار نیز می شود.

استراحت، خواب کافی و ورزش منظم می تواند استرس تان را کاهش دهد و بر روند درمان این بیماری نیز تاثیر مثبتی داشته باشد.

همیشه خودتان را سرگرم کنید. فیلم ببنید، کتاب و روزنامه بخواهید، به خرید بروید، پیاده روی کنید و موسیقی را نیز فراموش نکنید.

درمان سندروم روده تحریک پذیر با تغییر سبک زندگی

درمان سندروم روده تحریک پذیر با تغییر سبک زندگی

 

رژیم غذایی برای مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر

رژیم غذایی سالم می تواند به درمان سندرم رودۀ تحریک پذیر و علائم آن کمک کند. سعی کنید آن دسته از مواد غذایی و نوشیدنی هایی که علائم این بیماری را در شما تشدید می کنند بشناسید و از مصرف آن ها اجتناب کنید.

هنگام غذا خوردن کار دیگری انجام ندهید و با عجله هم غذا نخورید.

اگر پس از صرف غذا، دل درد و ناراحتی به سراغ تان می آید، بهتر است به جای سه وعده غذای پر حجم، چندین وعده غذای کم حجم میل کنید.

بهترین رژیم غذایی برای درمان اسهال در بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر:

فیبر محلول مصرف کنید. فیبر سبب افزایش حجم مدفوع می شود. گندم، جو، برنج قهوه ای، ماکارونی و نان سبوس دار، میوه تازه (بدون پوست) و میوۀ خشک از منابع سرشار از فیبر به شمار می روند.

غذاهای گرم و سرد را در کنار یکدیگر مصرف نکنید. به عنوان مثال، سوپ داغ و نوشیدنی یخ را به همراه یکدیگر مصرف نکنید.

از بروکلی و پیاز بر حذر باشید، چرا که نفخ را تشدید می کنند.

آب را یک ساعت پیش از غذا و یک ساعت پس از غذا بنوشید. هنگام صرف غذا، آب ننوشید.

اگر به گندم حساسیت دارید، از پزشک تان بخواهید به شما رژیم غذایی بدهد.

غذاهایی که سبب تشدید اسهال در مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر می شوند:

مواد غذایی سرشار از فیبر، به خصوص فیبرهای غیر محلول موجود در پوست میوه ها و سبزیجات.

غذاها و نوشیدنی های حاوی شکلات، الکل، کافئین، فروکتوز یا سوربیتول

غذاهای چرب و سرخ کردنی

محصولات لبنی، به خصوص کسانی که نمی تواننتد لاکتوز موجود در شیر را هضم کنند.

غذاهای حاوی گندم، به خصوص برای بیمارانی که به گندم و گلوتن حساسیت دارند.

غذاهایی که یبوست را تشدید می کنند:

  • نان سفید
  • غذاهای فرآوری شده، مانند چیپس و کلوچه
  • غذاهای سرشار از پروتئین
  • محصولات لبنی، مانند پنیر

کاهش یا قطع مصرف الکل باعث کاهش علائم بیماری سندروم روده تحریک پذیر (IBS) خواهد شد.

کلام آخر

بیماری سندروم روده تحریک پذیر (IBS) بیماری خطرناکی نیست و علائم آن با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی التیام می یابند. اگر با وجود ایجاد تغییر در سبک زندگی تان، بهبودی حاصل نشد، می توانید به سراغ روش های درمانی متنوع بروید. روش های طب سنتی در درمان سندروم روده تحریک پذیر (IBS)، مانند طب سوزنی و گیاهان دارویی، بسیار موثر هستند و عوارض داروهای شیمیایی را نیز در پی ندارد.

با توجه به شرایط تان جسمی و روحی تان، بهترین روش درمان IBS را برگزینید و به سوی زندگی ای پر از انرژی و سلامت گام بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان