بهترین روش درمان دیسک کمر چیست؟ (11 روش)

درمان درد پریود
7 راه کاهش درد پریود
فوریه 24, 2019
درمان ام اس
جدیدترین درمان ام اس با استفاده از طب سنتی
فوریه 28, 2019

بهترین روش درمان دیسک کمر چیست؟ (11 روش)

درمان دیسک کمر

ستون فقرات انسان از 26 مهره تشکیل شده و بین هر دو مهره، بالشتکی ژله‌ای به نام «دیسک بین مهره‌ای» قرار دارد که وظیفۀ آن محافظت از ستون فقرات در برابر ضربه‌ها و آسیب‌های احتمالی است. گاهی بخش مرکزی دیسک (هستۀ دیسک) در اثر عوامل مختلف یا حتی به صورت خود به­ خود، آزاد و باعث ایجاد عارضۀ «فتق دیسکِ بین مهره‌ای» می‌شود. فتقِ دیسکِ بین مهره‌ای، یا به اصطلاح عامیانه، دیسک کمر، اعصابی را که از ستون فقرات عبور می‌کنند، تحت فشار قرار می‌دهد و باعث بروز درد، ضعف و بی‌حسی در گردن، کمر، بازوها و پاها می‌شود. گاهی این علائم به قدری شدید هستند که زندگی شخص را مختل می‌سازند. در بیشتر موارد، مشکل دیسک کمر ظرف 6 ماه برطرف می‌شود؛ البته این مدت‌زمان به میزان بیرون­ زدگی دیسک و سرعت روند جذب آن نیز بستگی دارد. روش‌های سنتی و نوین بسیاری برای درمان دیسک کمر وجود دارند که در بیشتر موارد اثربخش خواهند بود و بیمار را از جراحی بی نیاز می‌سازند.

ریسک‌ فاکتورهای ابتلا به دیسک کمر

با افزایش سن، حجم مایع درون دیسک‌ها به تدریج کاهش پیدا می‌کند. این روند از سن سی سالگی آغاز می‌شود؛ اما برخی از عوامل، خطر ابتلا به دیسک کمر یا فتق دیسک بین مهره‌ای را افزایش می‌دهد. شماری از این عوامل در ادامه آمده است:

جنسیت: احتمال بروز دیسک کمر در هر سنی وجود دارد؛ اما احتمالِ ابتلا به دیسک کمر در مردان 20 تا 50 ساله بیشتر از دیگران است.

بلند کردن اجسام به شیوۀ نادرست: اگر هنگام برداشتن اجسام سنگین، به جای استفاده از عضلات پاهایتان از عضلات کمرتان استفاده کنید، احتمال ابتلا به دیسک کمر در شما افزایش خواهد یافت.

وزن: اضافه وزن سبب اعمال فشار بیشتر به دیسک‌های کمر شما می‌شود.

تکرار حرکاتی که به دیسک‌های کمر فشار وارد می‌کنند: برخی از مشاغل مستلزم انجام فعالیت‌های فیزیکی بسیار است. گاهی همواره باید اجسام را بلند کنید، هل دهید، خم شوید یا بچرخید. در چنین شرایطی، باید حرکات استاندارد را یاد بگیرید تا از این طریق، با حفظِ شغلتان، سلامتتان را نیز حفظ کنید.

رانندگی: نشستن طولانی­ مدت در ماشین و تحمل لرزشِ حاصل از موتور آن می‌تواند فشار زیادی را به ستون فقرات و دیسک‌های شما وارد کند.

سبک زندگی کم تحرک: ورزش منظم، نقش بسیار مهمی در جلوگیری از ابتلا به دیسک کمر دارد.

چاقی: اضافه ­وزن و چاقی، فشار زیادی را به ستون فقرات شما اعمال می‌کند.

سیگار: مصرف سیگار سبب کاهش ذخیرۀ اکسیژن در دیسک‌ها و در نهایت، آسیب دیدن آن‌ها می‌شود.

مطالعه بیشتر :  درمان درد های مزمن (با طب سنتی)

درمان دیسک کمر

روش‌های بسیاری برای درمان قطعی دیسک کمر وجود دارد، از داروهای شیمیایی طب نوین گرفته تا درمان قطعی دیسک کمر با طب سنتی و ورزش. در واقع، ‌شمار اندکی از مبتلایان به دیسک کمر کارشان به جراحی خواهد کشید. در ادامه، به ذکر روش‌هایی برای درمان دیسک کمر بدون جراحی می‌پردازیم. استفاده از این روش‌ها شما را از دردها رها خواهد کرد.

درمان دیسک کمر بدون جراحی

استراحت

اولین قدم در درمان دیسک کمر، استراحت است. استراحت کردن، ورم و التهاب را از بین می‌برد و فرصتی برای التیام و بهبود را در اختیار کمر شما قرار می‌دهد. وقتی کمرتان آسیب می‌بیند، از ورزش کردن و انجام هرگونه فعالیت مستلزم خم شدن پرهیز کنید. هیچ جسم سنگینی را بلند نکنید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد در رختخواب استراحت کنید. استراحت در رختخواب نباید زیاد طولانی شود، چرا که نباید پاهایتان بیش از 1 یا 2 روز بی حرکت بماند. باید حرکت کنید تا عضلات و مفاصلتان سفت و منقبض نشود.

درمان دیسک کمر با حرارت درمانی (سرما و گرما)

حرارت درمانی

حرارت درمانی در بهبودِ علائم دیسک کمر بسیار موثر است. یک بسته یخ یا حولۀ گرم و مرطوب را روی آن قسمت از کمرتان که درد می‌کند قرار دهید. می‌توانید از هر دو مورد استفاده کنید یا اینکه گزینۀ موثرتر را برگزینید.

حرارت­ درمانی، نقشِ شل­ کنندۀ عضلات را دارد و با از بین ­بردنِ اسپاسم عضلاتتان، دردتان را التیام می‌بخشد؛ ازاین­رو، گزینۀ مناسبی برای درمان گرفتگی عضلات کمر نیز محسوب می‌شود.

درمان کمر درد با داروها

برای درمان کمردرد، می‌توانید از ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنید. این داروها درد را التیام می‌بخشند و ورم و التهاب را کاهش می‌دهند. مصرف این داروها را نباید بیش از 10 روز ادامه دهید. حتماً به پزشک مراجعه کنید. استفادۀ طولانی­ مدت و بیش از حد از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) می‌تواند خطر بروز مشکلات قلبی یا خونریزی را افزایش دهد.

درمان کمردرد با دارو

اگر با مصرف داروهای فوق، دردتان التیام نیافت، به سراغ داروهای مخدر ضد درد، مانند کدئین یا پروکست، بروید. البته این داروها نیز نباید در طولانی مدت استفاده شوند، چرا که عوارضی مانند حالت تهوع، سرگیجه و یبوست را در پی دارند.

داروهای ضد انعقاد، به التیام درد ناشی از فتق دیسک بینِ­ مهره‌ای کمک می‌کنند.

اگر دچار اسپاسم عضلانی شده باشید، شل‌کنندۀ عضلات به درمان گرفتگی عضلات کمر بسیار کمک می‌کند.

داروهایی مانند آمی تریپتیلین،  دوولتسستین، گاباپنتین، پیشگابالین و ترامادول نیز برای التیام درد عصبی ناشی از آسیب دیدن سیستم عصبی تجویز می‌شوند.

درمان فیزیکی کمردرد

برخی از حرکات ورزشی به بهبود علائم دیسک کمر کمک می‌کنند. درمانگر می‌تواند حرکات مفید برای تقویت عضلات کمر، برداشتن فشار از روی اعصاب و تسکین درد و ضعف را به شما آموزش دهد.

برنامه‌های درمان فیزیکی به صورت زیر هستند:

 • تمرینات کششی: این تمرینات به بهبودِ انعطاف عضلاتِ شما کمک می‌کنند.
 • ورزش‌های هوازی: فعالیت‌هایی مانند پیاده­روی یا پدال زدن با دوچرخه ثابت، بسیار اثربخش هستند و به بهبود گردش خون و تقویت عضلات بسیار کمک می‌کند.
 • ماساژ
 • حرارت درمانی (با سرما و گرما)
 • اولترا سوند تراپی
 • تحریک عضلانی الکتریکی

تزریق اپی دورال در درمان کمردرد

اگر استراحت، مُسکن‌ها و درمان فیزیکی به التیام دردتان کمک نکرد، به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید در اطراف عصب نخاعی‌تان استروئید تزریق کند. به این روش درمانی، تزریق اپی‌دورال گفته می‌شود. استروئید، التهاب و ورم را کاهش می‌دهد، حرکت شما را آسان می‌سازد و درد دیسک کمرتان را التیام می‌بخشد. البته گاهی استروئیدهای خوراکی هم می‌توانند در کاهش ورم و التهاب دیسک اثربخش باشند.

پزشک، با انجام سی تی اسکن، نقطۀ مناسب برای تزریق دارو را تشخیص می‌دهد. ممکن است برای التیام دردتان به بیش از یک نوبت تزریق استروئید نیاز داشته باشید.

جراحی

بیشتر مبتلایان به دیسک کمر نیازی به جراحی ندارند. معمولاً استراحت، ورزش و دیگر روش‌های درمانی ظرف 4 تا 6 هفته همۀ علائم دیسک کمر را بهبود خواهند داد؛ اما اگر دردتان تسکین نیافت، جراحی گزینۀ آخر است.

در شرایط زیر باید به سراغ جراحی بروید:

 • اگر تزریق، مُسکن و درمان فیزیکی اثربخش نبود.
 • احساس ضعف و بی حسی همواره همراهتان بود.
 • درد و دیگر علائم دیسک کمر تشدید شدند.
 • در ایستادن یا راه رفتن دچار مشکل شدید.
 • در کنترل روده یا مثانه‌تان دچار مشکل شدید.

انواع روش‌های طب مکمل برای درمان دیسک کمر

برخی از روش‌های درمانی طب مکمل، مانند طب سوزنی، طب فشاری، ماساژ و گیاهان دارویی، به درمان دیسک کمر کمک می‌کنند. برای استفاده از این روش‌های درمانی، از متخصصان این زمینه‌ها کمک بگیرید.

در ادامه، به ذکر شماری از روش‌های طب مکمل در درمان کمردرد پرداخته‌ایم.

درمان دیسک کمر با طب مکمل

درمان دیسک کمر با کایروپراکتیک

کایروپراکتیک شاخه‌ای از طب مکمل به شمار می‌رود که در درمان اختلالات ستون فقرات بسیار کاربرد دارد. این روش درمانی از طریق دستکاری ستون فقرات صورت می‌گیرد. از این روش برای درمان کمر درد و گردن درد استفاده می‌شود.

درمان دیسک کمر با طب سوزنی

درمان دیسک کمر با طب سوزنی

طب سوزنی، شاخه‌ای از طب سنتی چینی به شمار می‌رود و در درمان دردهای مزمن کمر بسیار موثر واقع شده است. چینی‌های باستان معتقد بودند که انرژی   气) qi) در بدن جریان دارد و در صورت مسدود شدن این انرژی یا به هم خوردن تعادل آن در بدن، درد و بیماری به سراغ انسان می‌آید. هدف طب سوزنی، آزاد ساختن مسیرهای عبور این انرژی در بدن است. متخصص طب سوزنی با فرو کردن سوزن‌های بسیار نازک در نقاط خاصی از بدن (با نام نقاط طب سوزنی)، جریان این انرژی را در بدن تنظیم می‌کند و از این طریق، به درمان بیماری‌ها و التیام دردها کمک می‌کند.

طب سوزنی با افزایش ترشح اندورفین و اپیوئیدهای طبیعی، فرستادن سیگنال‌هایی به دستگاه عصبی سمپاتیک و ترشح هورمون‌ها و مواد شیمیایی عصبی در بدن، به درمان کمردرد بسیار کمک می‌کند.

طب سوزنی، روش درمانی طبیعی و بی خطری است که عوارض جراحی را در پی ندارد.

مطالعه بیشتر :  کنترل دیابت،رماتیسم و کبد چرب (با طب سنتی)

درمان دیسک کمر با طب فشاری

طب فشاری، شباهت نزدیکی با طب سوزنی دارد. هر دو از روش‌های درمانی سنتی هستند که با تحریک نقاط خاصی از بدن، جریان انرژی را در بدن تعدیل می‌بخشند. استفاده از این روش درمانی، محدودیت سنی ندارد؛ اما زنان باردار و مبتلایان به فشار خون نباید از این روش درمانی استفاده کنند.

درمان دیسک کمر با ماساژ

اگر این روش درمان دستی، به صورت مرتب انجام گیرد، به التیام دردهای مزمن کمر کمک می‌کند. ماساژ، سبب افزایش جریان خون می‌شود و از این طریق، اکسیژن و مواد مغذی را به عضلات بدن می‌رساند. اثرگذاری ماساژ در درمان قطعی دیسک کمر ثابت نشده است؛ اما انجام آن، هیچ گونه ضرر یا عارضۀ جانبی در پی ندارد.

چنانچه مبتلا به پوکی استخوان یا آرتروز ترومبوز سیاهرگی هستید یا در نزدیکی محل ماساژ، عفونت پوستی یا زخمِ بازی وجود دارد، سراغ ماساژ نروید.

بیش از 100 نوع ماساژ با کاربردهای مختلف وجود دارد؛ به عنوان مثال، ماساژ سوئدی بر لایۀ سطحی ماهیچۀ شما اثر می‌گذارد. متخصص، بهترین نوع ماساژ را برای درمان مشکل شما پیشنهاد می‌کند.

پیش از آغاز هر یک از این روش‌های درمانی، متخصص را در جریان همۀ بیماری‌های گذشته و فعلی‌تان قرار دهید تا خطری سلامت شما را تهدید نکند.

درمان دیسک کمر با یوگا

یوگا ترکیبی از فعالیت‌های فیزیکی، تمرین تنفس و مدیتیشن است که آرامش و نشاط را به بدن هدیه می‌کند، عملکرد بدن را بهبود می‌بخشد و درد مزمن کمر را نیز درمان کند. یوگا تعادل را در بدن برقرار می­سازد و بدنی نیرومند و منعطف را به شما هدیه می‌کند.

درمان دیسک کمر با گیاهان دارویی

درمان دیسک کمر با گیاهان دارویی

استفاده از گیاهان دارویی برای درمان بیماری‌ها، التیام دردها و بهبود عملکرد بدن، قدمتی هزاران ساله دارد. بسیاری از این گیاهان، دوای درمان کمر درد را نیز در خود دارند. گیاهانِ دارای خواص ضد التهاب، تاثیر چشمگیری بر درمان کمردرد دارند. بیشتر مردم، گیاهان دارویی را به داروهای شیمیایی ترجیح می‌دهند، چرا که این گیاهان وابستگی و عوارض داروهای شیمیایی را در پی ندارند.

اما فراموش نکنید که پیش از مصرف هر داروی گیاهی، باید با پزشکتان مشورت کنید تا از عوارض جانبی احتمالی و تداخل آن‌ها با داروهای شیمیایی یا دیگر داروهای گیاهی آگاه شوید.

درمان کمردرد با بابونه

قرن‌هاست که از بابونه برای درمان معده، دندان­ درد و سردرد استفاده می‌شود. امروز، دانشمندان دریافته‌اند که این گیاه شفابخش در درمان آرتریت روماتوئید و میگرن نیز بسیار اثربخش است. این گیاه پر فایده ضد التهاب است و به درمان درد کمر نیز بسیار کمک می‌کند.

گیاه بابونه عارضه‌ای درپی ندارد؛ اما مصرف آن به زنان باردار توصیه نمی‎شود.

درمان دیسک کمر با بابونه

خواص زرد چوبه برای درمان کمردرد

زردچوبه دارای خاصیت ضد التهابی است و به درمان درد کمر بسیار کمر می‌کند. از زردچوبه برای درمان درد آرتریت روماتوئید نیز استفاده می‌شود. خاصیت ضد درد و التهاب زردچوبه، به دلیل وجود ماده‌ای به نام کورکومین است.

زردچوبه ضرری ندارد؛ اما زیاده­روی در مصرف آن ممکن است سبب بروز سوء­هاضمه شود.

مبتلایان به بیماری‌های مثانه نباید از زردچوبه استفاده کنند.

درمان کمر درد با گیاه بید

درمان دیسک کمر با گیاه بید

خاصیت التیام­بخشی گیاه بید، مانند آسپرین است. مادۀ سالیسین موجود در گیاه بید، در بدن به سالیسیلیک اسید تبدیل می‌شود، درست مانند آسپرین.

  سالیسیلیک اسید، ترکیبی فعال است که درد و التهاب را بهبود می‌بخشد.

 زنجبیل برای درمان کمر درد

درمان دیسک کمر با زنجبیل

زنجبیل در طب سنتی بسیار پرکاربرد است و به دلیل خواص شگفت‌انگیز و بوی مطبوعش، طرفداران بسیاری دارد. زنجبیل به کاهش التهاب بسیار کمک می‌کند؛ از این‌رو، در درمان کمردرد، درد مفاصل و عضلات بسیار اثربخش است.

درمان کمر درد با روغن نعنا

رمان دیسک کمر با روغن نعنا

خواص ضد درد و ضد التهاب نعنا تاثیر چشمگیری بر کاهش درد و التهاب کمر دارد.

درمان کمر درد با فلفل‌های تند

فلفل‌های تند سرشار از کپسایسین هستند. این ماده، با داشتنِ خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، در درمان درد کمر بسیار موثر است.

تاثیر سنبل الطیب در درمان کمر درد

درمان دیسک کمر با سنبل الطیب

سال‌هاست که از ریشۀ سنبل الطیب برای آرامش بخشیدن به بدن و برطرف کردن مشکلات جسمی و روحی استفاده می‌شود. سنبل الطیب دارای خواص ضد اسپاسم و ضد التهاب است که در درمان کمر درد بسیار اثربخش است.

مراقب کمر خود باشید

در بیشتر موارد، دیسک‌ها به‌صورت خود به ­خود یا با استفاده از روش‌های درمانی مختلف بهبود می‌یابند؛ اما ممکن است دوباره عود کنند؛ از این‌رو، باید همیشه مراقب کمرتان باشید و هیچ گونه فشاری را به آن وارد نکنید.

هنگام برداشتن اجسام سنگین مراقب باشید.

برای برداشتن یک جسم، زانوهایتان را خم کنید.

وزنتان را کنترل کنید. اضافه وزن باعث اعمال فشار بیشتر به دیسک‌ها می‌شود.

سیگار نکشید. سیگار باعث سخت شدنِ شریان‌ها و آسیب دیدن دیسک‌ها می‌شود.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان