ماساژ درمانی (فواید و عوارض ماساژ درمانی)

ماساژ درمانی یکی از قدیمی ترین روش های درمانی در جهان به شمار می رود که سبب بهبود سلامت جسم و روح می شود. محبوبیت این روش درمانی روز به روز افزایش پیدا می کند. ماساژ درمانی دارای تاثیرات روانشناختی بسیار است و آرامش را به اعصاب و عضلات شما هدیه می کند. ماساژ درمانی عضلات، تاندون ها و رباط های بدن را تقویت می کند.  ماساژ درمانی به روش ها و تکنیک های مختلف صورت می گیرد که هر یک از آن ها خواص منحصر به خودشان را دارند. اگر تا به حال ماساژ درمانی را امتحان نکرده اید، با خواندن این مقاله، می توانید اطلاعات کافی را درمورد این روش درمانی کسب کنید و با نگاهی واقع گرایانه به سوی مراکز ماساژ درمانی بروید.

روش های ماساژ درمانی

ماساژ درمانی سبک های مختلفی دارد که هر یک از آن ها خواص و کاربرد جداگانه ای دارند. ماساژ درمانی معمولاً با استفاده از دست ها و انگشتان انجام می گیرد، اما ممکن است از پاها، بازوها و زانوها هم استفاده شود. برخی از ماساژ درمانگران از روغن و لوسیون هم استفاده می کنند. ماساژ درمانی می تواند بر روی یک نقطه از بدن یا تمام بدن صورت گیرد. ممکن است ماساژ درمانگر ابتدا از ماساژ پوست و عضلات شما آغاز کند و سپس به سوی تاندون ها، رباط ها و نیام برود تا با ماساژ دادن نقاط خاصی از بدن (مراکز انرژی) روح جسم شما را بهبود بخشند.

پیش از آغاز جلساتِ ماساژ درمانی، هدف تان را از ماساژ درمانی به ماساژ درمانگر اطلاع دهید تا بهترین روش را برای تان انتخاب کند. بسیاری از ماساژ درمانگران از بیش از یک تکنیک استفاده می کنند.

ماساژ درمانی

انواع ماساژ

ماساژ عمیق بافت ها

در این تکنیک ماساژ درمانی، از ضربه ها یا حرکات لمسی عمیق استفاده می شود تا لایه های عمیق تری از عضلات و بافت های همبند لمس شود. این تکنیک ماساژ درمانی دارای خواص درمانی است، دردهای مزمن را بهبود می بخشد و به ترمیم عضلات آسیب دیده نیز کمک می کند.

ماساژ عمیق بافت ها سبب بهبود سندروم درد مایوفاسیال (بافت همبند) می شود. این ماساژ می تواند بافت زخمگاه را از بین ببرد، خستگی مزمن را کاهش دهد و حرکات بدن را بهبود بخشد.

ماساژ ورزشی

 بیش از بیست سال است که ماساژ ورزشی به یکی از ضروری ترین بخش های تمرینات ورزشکاران حرفه ای تبدیل شده است. تکنیک های ماساژ درمانی انعطاف بدن را افزایش می دهد، خطر آسیب دیدگی را کاهش می دهد و التهاب عضلات را از بین می برد. این روش ماساژ شباهت هایی با ماساژ سوئدی دارد.

ماساژ سوئدی

ماساژ سنتی سوئدی یکی از محبوب ترین و رایج ترین تکنیک های ماساژ درمانی به شمار می رود که با فشارهای ملایم انجام می گیرد. این روش سبب بهبود گردش خون، افزایش انعطاف بدن و کاهش استرس می شود. ماساژ سوئدی آرامش و انرژی را در بدن تان جاری می سازد.

ماساژ شیاتسو

در زبان ژاپنی، شیاتسو به معنای «فشار انگشت» است. در ماساژ شیاتسو، ماساژ درمانگر نقاط طب سوزنی را در بدن لمس می کنند و از این طریق، جریان انرژی حیاتی qi را در بدن تنظیم می کند. در طب سنتی چینی، اعتقاد بر این است که بیماری ها و دردها در اثر به هم خوردن تعادل این انرژی در بدن به وجود می آیند و با تنظیمِ آن، سلامت و نشاط حاصل می گردد.

تریگر درمانی

تریگر درمانی یا درمان نقاط ماشه ای یکی از تکنیک های ماساژ درمانی به شمار می رود که از طریق لمس تریگر پوینت (یا نقطۀ ماشه ای) صورت می گیرد. در این روش، دریافت کنندۀ ماساژ نیز نقش مهمی در اثربخشی آن دارد. در حین ماساژ، دریافت کننده باید نفس عمیق بکشد و در یافتنِ نقاط دقیق درد ماساژ درمان گر را راهنمایی کند.

ماساژ سنگ داغ

در ماساژ سنگ داغ، ماساژ درمانگر سنگ های گرم را بر روی نقاط خاصی از بدن، مانند نقاط طب سوزنی، قرار می دهد. ماساژ سنگ داغ در کنار دیگر تکنیک های ماساژ درمانی آرامش را به بدن تان هدیه می کند.

ماساژ سنگ داغ

بازتاب شناسی

ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب شناسی یکی از روش های ماساژ درمانی به شمار می رود و بر این تئوری استوار است که نقاط مختلف دست، پا و صورت با نقاط مختلف بدن مرتبط هستند. در سال های اخیر، پژوهش های بسیاری اثربخشی رفلکسولوژی را تائید کرده اند. ماساژ رفلکسولوژی برای بهبود خلق و خو و رفع بی خوابی نیز بسیار اثربخش است.

ماساژ بارداری

در دوران بارداری، بدن متحمل تغییرات بسیاری می شود. ماساژ بارداری سبب کاهش استرس، ورم دست و پا و بهبود درد عضلات و مفاصل می شود. در این دوران، مصرف داروها محدود می شود، از این رو، ماساژ درمانی می تواند بسیار اثربخش باشد.

موارد مورد نیاز برای انجام ماساژ درمانی

روغن دانه پنبه غالباً برای ماساژ دادن مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما کره نیز برای پر کردن گونه‌ها و گردن و همچنین برای بزرگ کردن سینه‌ها استفاده می‌شود. اگر بیمار مخالف استفاده از روغن است، پودر تالک (Talcum Powder) را می‌توان به کار برد. روغن نباید بر روی بدن افرادی که دارای موی زیادی هستند استفاده شود. ماساژ عمومی بدن می‌تواند به مدت 40 تا 45 دقیقه و ماساژ موضعی می‌تواند به مدت 10 تا 15 دقیقه انجام شود. روغن مورد استفاده در ماساژ بدن باید پس از انجام ماساژ کاملاً از بدن شسته شود.

ماساژ بدن شکل عالی از ورزش غیرفعال است. کلمه ماساژ از واژه یونانی «Massier» گرفته شده که به معنی مشت و مال دادن است و شامل ماساژ علمی بافت‌های نرم بدن می‌باشد. ماساژ اگر به شکل صحیحی بر روی بدن برهنه انسان انجام شود می‌تواند بسیار تحریک کننده و نیرو بخش باشد. در ادامه با معرفی ماساژ و فواید ماساژ درمانی همراه ما باشید.

حدود 400 سال پیش از میلاد مسیح، بقراط بزرگ، پدر علم پزشکی از ماساژ و مالش در معالجه بیمارانش استفاده می‌کرد. از آن زمان به بعد، ماساژ درمانی به عنوان یک شیوه درمانی برای رفع بسیاری از بیماری‌ها استفاده شده است و توانسته است که سلامت و نشاط را برای بسیاری از بیماران به ارمغان بیاورد.

مطالعه بیشتر :  درمان با طب سوزنی

معایب و مزایای ماساژ درمانی

خواص ماساژ درمانی تنها به ایجاد آرامش و التیام درد محدود نمی شود، بلکه دارای خواص درمانی نیز هست. پیش از انجام اولین ماساژ درمانی، مزایا و معایب آن را بررسی کنید و با آگاهی کامل به سوی این روش درمانی گام بردارید. البته مزایای ماساژ درمانی بسیار بیشتر از معایب آن است، اما بررسی تمام ابعادِ آن، در گرفتن تصمیم آگاهانه بسیار موثر است. در بسیاری از موارد، ماساژ درمانی به عنوان مکملی برای درمان پزشکی استفاده می شود و اثرگذاری آن را مضاعف می سازد.

فواید ماساژ درمانی

ماساژ عمومی بدن که با تمامی بخش‌های بدن سر و کار دارد از جهات گوناگونی کاملاً موثر و مفید است. ماساژ بدن سیستم عصبی بدن را ارتقاء بخشیده، بر تنفس تاثیر گذاشته و دفع مواد زائد و سمی را از طریق اندام‌های دفعی گوناگونی همچون ریه‌ها، پوست، کلیه‌ها و روده‌ها از بدن تسریع می‌بخشد. ماساژ بدن همچنین چرخش خون و فرایندهای متابولیکی را بهبود می‌بخشد. ماساژ باعث از بین رفتن چین و چروک صورت می شود و به پر شدن گونه‌های خالی کمک کرده و همچنین گرفتگی، بی‌حسی و دردهای عضلانی را کاهش می‌دهد.

ماساژ درمانی در کاهش استرس و التیام درد بسیار اثربخش است. البته این روش، علاوه بر آرامش بخشیدن به روح و جسم، دارای خواص درمانی نیز هست. اضطراب سبب تولید هورمون کورتیزول در بدن می شود. این هورمون سبب بی خوابی، افزایش وزن، بروز مشکلات گوارشی و سردرد می شود. ماساژ درمانی سطح کورتیزول را در بدن کاهش می دهد و از این طریق، آرامش را به بدن باز می گرداند، خلق و خو را بهبود می بخشد و استرس را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

اگر ماساژ درمانی برای مدت طولانی و به طور منظم انجام شود، سطح انرژی را افزایش می دهد، درد را کاهش می دهد و شرایط جسمی و روحی شخص را نیز به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد. ماساژ روند بهبود بدن را تسریع می بخشد.

ماساژ خستگی یک روز کاری سنگین را از تن تان بیرون می کند و آرامش و آسایش را برای تان به ارمغان می آورد. ماساژ درمانی دریچه ای از آرامش را به روی شما می گشاید.

ماساژ درمانی سبب بهبود کیفیت خواب در کودکان و بزرگسالان می شود. ماساژ باعث می شود نوزاد بیشتر بخوابد، کمتر گریه کند و استرس کمتری داشته باشد.

ماساژ درمانی برای کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک بسیار مفید است. کاهش فشار خون احتمال بروز حملۀ قلبی، سکته، نارسایی کلیه و بسیاری از بیماری ها و مشکلات دیگر را کاهش می دهد.

ماساژ درمانی، در کنار روش های درمانی استاندارد، برای درمان بیماری ها و التیام علائم آن بسیار اثربخش خواهد بود و اثربخشی دیگر روش های درمانی را نیز افزایش می دهد. ماساژ به بهبود علائم اوتیسم، اختلال کم توجهی، دیابت، آرتریت روماتوئید، فیبرومالژیا و پروخوری عصبی بسیار کمک می کند. بیماران مبتلا به سرطان، نوزادان نارس و مبتلایان به افسردگی هم می توانند از مزایای بی نظیر ماساژ درمانی بهره ببرند.

از دیگر مزایای ماساژ درمانی می توان به التیام کمردرد و سردرد های مزمن و آزار دهنده اشاره کرد.

ماساژ درمانی پس از انجام تمرینات ورزشی درد را التیام می بخشد و تاثیر آن نیز تا چند روز همچنان باقی ست. ماساژ درمانی برای درمان عضلات آسیب دیده نیز بسیار مفید است. ماساژ سبب می شود اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به بافت های آسیب دیده برسد، ورم عضلات و مفاصل کاهش یابد، انعطاف بدن افزایش یابد و در نتیجه، درد تا میزان قابل توجهی کاهش یابد. به علاوه، این روش درمانی سبب ترشح اندورفین (هورمون مسکن)، دوپامین و سروتونین در بدن می شود. این هورمون ها به سلامت روح و جسم بسیار کمک می کنند. ماساژ درمانی، از این طریق، درد را التیام می بخشد.

ماساژ درمانی سبب بهبود گردش خون می شود. این روش درمانی گردش خون را در بافت آسیب دیده بهبود می بخشد و سبب می شود خون تازه در بافت ها جریان پیدا کند. ماساژ درمانی لاکتیک اسید را از بافت عضلات می زداید و جریان مایع لنف را در بدن بهبود می بخشد و از این طریق به دفع محصولات زائد متابولیسم از عضلات و ارگان های داخلی بدن کمک می کند. از این رو، ماساژ درمانی سبب کاهش فشار خون و بهبود عملکرد کلی بدن می شود. ماساژ برای سم زدایی هم بسیار اثربخش است.

ماساژ درمانی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. اشخاص مضطرب، در مقایسه با دیگران، زودتر بیمار می شوند. همراهی استرس با بی خوابی و رژیم غذایی نامناسب بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد. سیستم ایمنی از بدن دربرابر باکتری ها و عفونت ها محافظت می کند.

مزایای ماساژ درمانی

عوارض ماساژ درمانی

ماساژ درمانی دارای مزایای بسیاری است، اما برای همۀ اشخاص مناسب نیست و می تواند عوارضی را نیز در پی داشته باشد. ماساژ درمان گر همۀ سعی اش را می کند تا آسیبی به بیمار نرسد، اما به هر حال، در این روش، مانند هر روش درمانی دیگری، امکان بروز آسیب وجود دارد.

با شنیدن اسم ماساژ، تصویری از حرکات آرامش بخش و ملایم به ذهن تان خواهد آمد. اما ماساژ ورزشی و ماساژ عمیق بافت شدید هستند و به این آرامی و ملایمت که فکر می کنید نیست. ممکن است در طی ماساژ و تا چند روز پس از آن، درد شدیدی را احساس کنید. درد حاصل از ماساژ درمانی نباید بیش از یکی دو روز طول بکشد. اگر دردتان بیشتر از یکی دو روز طول کشید، حتماً به ماساژ درمانگرتان اطلاع دهید.

 • اگر فشارهایی که در طی ماساژ به بدن تان وارد می شود عمیق و شدید باشد، روز بعد از ماساژ، خسته و بی انرژی خواهید بود. ممکن است ماساژ سیستم عصبی تان را بیش از حد تحریک کند و سبب بروز خستگی ناشی از استرس شود. ریلکس کردن و هیدراته کردن بدن می تواند خستگی تان را کاهش دهد.
 • شاید تا ساعت ها پس از انجام ماساژ نتوانید ورزش کنید یا حتی مجبور شوید قرارهای مهم کاری تان را لغو کنید.
 • ماساژ سبب به هم خوردن تعادل سیستم عصبی می شود و تنظیم مجدد آن به زمان نیاز دارد.
 • گاهی ماساژ سبب بروز بیماری های عصبی، مانند پولی نورپاتی و زونا، می شود.
 • وجود شکستگی، زخم باز و لختۀ خون در محل ماساژ می تواند عواقبی را در پی داشته باشد.
 • ماساژ برای مبتلایان به پوکی استخوان و کسانی که به هر دلیل دیگری استخوان های ضعیفی دارند مشکل آفرین خواهد بود.
 • ماساژ برای مبتلایان به سرطان بسیار مفید است، اما در طی ماساژ، نباید محل تومور لمس شود.
 • ماساژ درمانی برای کسانی که از داروهای رقیق کنندۀ خون استفاده می کنند و کسانی که تعداد پلاکت های خون شان پایین است مناسب نیست، چرا که ممکن است سبب بروز درد و کبودی شود.
 • ماساژ بیش از حد می تواند سبب خون ریزی داخلی یا آسیب رسیدن به اعصاب می شود.
 • امکان دارد بدن تان به کرم ها یا روغن هایی که در طی ماساژ استفاده می شوند حساسیت نشان دهد. برای به حداقل رساندن عوارض ماساژ، سابقۀ پزشکی و داروهای مصرفی تان را به ماساژ درمان گرتان اطلاع دهید و چنانچه به ماده ای حساسیت دارید، حتماً ماساژ درمان گر را در جریان قرار دهید.
 • نباید تنها به ماساژ درمانی اتکا کنید. ماساژ نمی تواند جایگزینِ درمان جراحت یا بیماری های مزمن باشد. اگر در عضلات یا مفاصل تان دردی احساس می کنید، حتماً باید با پزشک مشورت کنید و به فکر درمان جدی باشید. ماساژ درمانی درکنار روش های درمانی استاندارد اثربخش واقع خواهد شد، نه به تنهایی.
 • هر جلسۀ ماساژ درمانی معمولاً 60 تا 90 دقیقه طول می کشد. این مدت زمان برای اشخاص پرمشغله بسیار زیاد است، از این رو بهتر است ماساژ درمانی را به آخر هفته یا ایام تعطیلات موکول کنند.

آیا کاندیدای مناسبی برای ماساژ درمانی هستید؟

ماساژ درمانی مزایای بسیاری دارد، اما در شرایط زیر نباید به سراغ ماساژ درمانی بروید:

 • مصرف داروهای رقیق کنندۀ خون
 • سوختگی یا زخم باز
 • ترومبوز سیاهرگی عمقی
 • شکستگی
 • ابتلا به استئوپروز یا پوکی استخوان شدید
 • ابتلا به ترومبوسیتوپنی مزمن

پیش از ماساژ درمانی، حتماً با پزشک تان مشورت کنید، به خصوص اگر باردار یا مبتلا به سرطان هستید.

مراقبت های پیش از ماساژ درمانی

نیاز نیست پیش از ماساژ درمانی کار خاصی انجام دهید. پیش از آغازِ ماساژ، ماساژ درمانگر باید درمورد سابقۀ پزشکی، داروهای مصرفی و انتظارات تان از ماساژ درمانی با شما صحبت کند.

ماساژ درمانگر باید شما را در جریان تکنیکی که می خواهد استفاده کند قرار دهد.

ماساژ درمانگر برای کاهش اصطحکاک پوست از روغن و لوسیون استفاده می کند. اگر به مادۀ خاصی حساسیت دارید، به ماساژ درمانگرتان اطلاع دهید.

برای دریافت هرگونه ماساژ، به خصوص ماساژ عمیق بافت و تریگر، به مراکز ماساژدرمانی معتبر مراجعه کنید. اگر ماساژ درمانگرتان ماهر و مجرب نباشد و ماساژ به درستی انجام نگیرد، خطرات بسیاری را در پی خواهد داشت و سلامت تان به خطر خواهد افتاد.

برای انتخاب یک ماساژ درمانگر ماهر، با پزشک تان مشورت کنید.

ommanian-40-min
ommanian-40-min
ommanian-39-min
ommanian-39-min
مشاوره رایگان