روش موکساتراپی (لاغری و کاهش سایز)

روش موکساتراپی

موکسا تراپی یا موکسی باسیون یکی از روش ‌های درمانی طب سنتی چینی (TCM) به شمار می ‌رود که در التیام دردها و بهبود بیماری ها قدمتی دیرینه دارد. مادۀ «موکسا» از برگِ خشکِ گیاه چینی برنجاسف یا افسنتین به دست می آید، اما تولیدِ آن با استفاده از مواد دیگر نیز امکان پذیر است. موکسا درمانی از طریق سوزاندنِ برگ خشک گیاه برنجاسف انجام می شود. موکسا در طب سنتی چین، ژاپن، کره و ویتنام نقش بسیار پررنگی دارد و در طب غربی دنیای مدرن نیز طرفداران بسیاری دارد. موکسا تراپی نوعی حرارت درمانی به شمار می رود که متخصصان طب سنتی، به طرق مختلف، از آن بهره می گیرند؛ گاهی موکسی باسیون را با طب سوزنی همراه می سازند و گاه ترکیبِ گیاهی «موکسا» را روی سطح پوست یا در نزدیکی آن می‌سوزاند. هدف از موکسی باسیون، مانند دیگر شاخه های طب سنتی چینی، بهبودِ گردش خون، تحریک جریان qi، از بین بردن عوامل بیماری زا و در نهایت، بهبود سلامت عمومی بدن است. این روش درمانی طبیعی و بی عارضه فواید بسیاری دارد، اما مانند دیگر روش های درمانی، باید تحت نظر متخصص و با احتیاط و آگاهی کامل صورت گیرد.

موکساتراپی

موکساتراپی

در این مقاله، موکسا تراپی را، به تفصیل، شرح خواهیم داد و خواص موکسا و موارد منع مصرف آن را نیز برخواهیم شمرد، تا با آگاهی کامل و خیالی آسوده، از این روش درمانی سنتی و شفابخش برای بهبود سلامت جسم و روح تان بهره بگیرید.

موکساتراپی چیست؟

موکسی باسیون یکی از شاخه های طب سنتی چینی (TCM) به شمار می رود که بیش از 10000 سال قدمت دارد؛ در واقع، اکثرِ کتاب های قدیمی مربوط به طب سنتی چینی (TCM) با عنوان «طب سوزنی و موکسا تراپی» منتشر شده اند؛ این عنوان بر اهمیت موکسا در طب سوزنی اشاره دارد.

موکسا در طب سنتی

موکسا در طب سنتی

 موکسا درمانی ابتدا در شمالِ کشور چین پدیدار گشت، سپس به ژاپن و دیگر کشورهای آسیایی نیز راه یافت. در ابتدا، از این روش درمانی برای التیام دردهای ناشی از روماتیسم استفاده می شد. در زمان باستان، نقاط خاصی از پوست را با مادۀ موکسا می سوزاندند، اما امروزه، فقط پوست را با آن گرم می کنند. موکسا تنها لایۀ سطحی پوست را گرم نمی کند، بلکه حرارت آن، به تدریج، به بافت های زیرین پوست نفوذ می کند و بر ارگان های داخلی بدن و گردش خون و انرژی qi در بدن تاثیر می گذارد.

انواع روش های موکساتراپی

موکساتراپی، به طور کلی، به دو شیوۀ مستقیم و غیرمستقیم صورت می گیرد که هر یک از آن ها نیز به روش های مختلفی انجام می شوند.

موکساتراپی مستقیم

در موکسی باسیون مستقیم، موکسای در حال سوختن را، به طور مستقیم، بر روی پوست بدن قرار می دهند. موکسی باسیون مستقیم نیز به دو صورت انجام می گیرد:

 • مادۀ موکسای در حال سوختن را روی پوست قرار داده و اجازه می دهند به طور کامل بسوزد. این روش باعث می شود پوست بسوزد، تاول بزند و در نهایت، آثار زخم بر روی آن به جا بماند.
 • مادۀ در حال سوختنِ موکسا را بر روی پوست قرار می دهند، اما پیش از آنکه پوست بسوزد یا تاول بزند، آن را خاموش می کنند یا از روی پوست برمی دارند. در این روش، بیمار گرمای لذت بخشی را در بدنش احساس می کند که تا عمقِ پوستش هم نفوذ می کند، اما بیماری دردی را احساس نمی کند و هیچ اثری از تاول یا جای زخم نیز به جای نمی ماند.
مطالعه بیشتر :  روش cupping - بادکش درمانی

موکسا تراپی غیرمستقیم

در موکسی باسیون غیر مستقیم، متخصص موکسای در حال سوختن را، به مدت چند دقیقه، در نزدیکی پوست بدن قرار می دهد تا وقتی پوست آن ناحیه قرمز شود.

استفادۀ همزمانِ طب سوزنی و موکسی باسیون نیز یکی دیگر از کاربردهای غیر مستقیم موکسا به شمار می رود. این روش از طریق سوزاندنِ موکسا روی سوزن های طب سوزنی صورت می گیرد. همراهی طب سوزنی و موکسی باسیون باعث انتشار حرارت و گرما در نقاط طب سوزنی و حوالی آن می شود. متخصص طب سوزنی، پس از رسیدن به نتیجۀ مطلوب، موکسا را خاموش می کنند و سوزن ها را از پوست بیرون می کشند.

خواص موکسا

خواص موکسا

در برخی موارد، متخصصان موکسای در حال سوختن را روی لایه ای متشکل از زنجبیل، سیر یا نمک قرار داده و آن را روی پوست بیمار می گذارند. این کار اثربخشی موکساتراپی را افزایش می دهد. در چنین روشی، از زنجبیل برای درمان دل درد، استفراغ و اسهال استفاده می شود؛ از سیر برای رفع اختلالات تنفسی؛ و از نمک برای تحریکِ ارگان ها شکمی.

 در حال حاضر، تکنیکِ موکسی باسیون غیرمستقیم بسیار پرکاربردتر و محبوب تر است، زیرا امکان بروز درد، تاول، سوزش یا جای زخم در این روش بسیار کمتر می شود.

موکسا چیست؟

همانطور که گفتیم مادۀ موکسا از برگ خشک شدۀ گیاه چینی برنجاسف یا افسنتین به دست می آید که وقتی آن را می سوزانند بویی شبیه به بوی گیاه ماری جوانا تولید می شود. اما مادۀ موکسا به شکل ها مختلف وجود دارد و متخصص، بسته به مشکل و شرایط بیمار، نوع مناسب را انتخاب می کند.

رول موکسا: موکسا نوعی مادۀ پشم مانند است که می‌ توان آن را مانند سیگار رول کرد. معمولاً سر رول موکسا آن را روشن می کنند و در فاصلۀ یک یا چند اینچی از پوست بدن قرار می دهند. سیگارِ موکسا به دو شکل با دود و بدون دود موجود است. از این نوع موکسا می توانید در خانه هم استفاده کنید. البته مصرف خانگی آن نیز باید با اجازۀ متخصص طب سوزنی انجام گیرد.

نخ موکسا: موکسا به شکل نخ های ظریف و نازک هم وجود دارد. این نخ ها را بر روی قسمت هایی از بدن، مانند استخوان یا تاندون ها، که جایی برای فرو کردن سوزن ندارند قرار می دهند.

مایع موکسا: برخی شرکت ها موکسا را به شکل مایع تولید می کنند. این مایع را روی بدن می مالند و سپس، آن قسمت را در معرض حرارت قرار می دهند. این ماده دود و بویی تولید نمی کند، از این رو، برای استفاده در مطب یا جاهای کوچک بسیار مناسب است.

در ضمن، مادۀ موکسا سرشار از پروتئین، سدیم، پتاسیم، کلسیم، آهن، آلومینیوم، منیزیم و ویتامین های A، B و C است.

فواید موکسا تراپی

همانطور که گفتیم، در طب سنتی چینی، از تاثیراتِ موکسا برای بیرون راندن سرما، تحریک نقاط طب سوزنی، گرم ساختن گذرگاه مریدین، تنظیمِ جریان qi در بدن، بهبود گردش خون و در نتیجه، از بین بردن عوامل بیماری زا و درمان بیماری ها و دردها استفاده می شود. البته، طب غربی مدرن نیز از این روش درمانی سنتی غافل نمانده است و از آن، به عنوان یک روش درمانی مکمل بهره گرفته است. موکسا تراپی، در واقع، مکانیسم طبیعی بهبود و التیام بدن را شکوفا می سازد.

تاثیراتِ موکسا

تاثیراتِ موکسا

 در ادامه، موارد مصرف موکسا را برخواهیم شمرد:

 • گُر گرفتگی- نتایجِ مطالعه ای که در سال 2009، بر روی 51 زن یائسه انجام شد نشان داد که انجام 14 جلسه موکسا درمانی تاثیر قابل توجهی بر کاهش شدت و دفعات گُر گرفتگی خواهد داشت.
 • التیام درد
 • کولیت زخمی
 • کم کاری تیورئید
 • سرعت التیام زخم و جراحت را افزایش می دهد.
 • قند خون پایین (هیپوگلیسمی)
 • درد حاصل از جراحت یا آرتریت- به خصوص، در مواردی که درد با گرما درمانی التیام می ‌یابد.
 • کمردرد
 • سردرد
 • زایمان بریچ- انجام موکسی باسیون جنین را به حالت طبیعی بازمی گرداند و از زایمان بریچ جلوگیری می کند. برای این هدف، موکسی باسیون باید در نقاط طب سوزنی مریدین مثانه صورت بگیرد.
 • میگرن
 • دردهای قاعدگی– انجام موکسی باسیون در کنار طب سوزنی نقش قابل توجهی در کاهش درد قاعدگی دارد.
 • زخم معده
 • سفتی عضلات
 • حساسیت به سرما
 • در مفاصل
 • مشکلات گوارشی؛ موکسا تراپی برای درمان مشکلات گوارشی، مانند اسهال و یبوست، سوء هاضمه و دل درد بسیار اثربخش است. موکسی باسیون با نمک و زنجبیل برای رفع مشکلات گوارشی بسیار اثربخش است. این روش های موکسا درمانی برای التیام درد روده و تنظیمِ جذبِ مجددِ آب در رودۀ بزرگ بسیار مفید است.
 • بیماری های زنان و مشکلات مربوط به دوران بارداری و زایمان
 • نازایی ناشی از سردی رحم
 • رحم را گرم می کند و از این طریق، از خونریزی شدید و طولانی مدت در دوران قاعدگی جلوگیری می کند.
 • درمان سرماخوردگی و آنفلونزای مقاوم
 • از سقط جنین جلوگیری می کند.
 • تب یونجه
 • آلرژی فصلی
 • سندروم روده تحریک پذیر
 • التهاب روده
 • اختلال انعقاد خون
 • تقویت سیستم ایمنی بدن- موکسا تراپی با افزایشِ تعدادِ گلبول های سفید خون و بهبود فعالیت سیستم لنفاوی عملکرد دستگاه ایمنی بدن را بهبود می بخشد.
 • افزایش تعداد گلبول های قرمز خون
 • کاهش فشار خون
 • تاندونیت
 • آتروز زانو
 • سم زدایی بدن
 • دردهای مزمن
 • التهاب مزمن لگن
 • متابولیسم پایین
 • بهبود عملکرد کبد
 • افسردگی و بدخلقی؛ موکسا علاوه بر خواص درمانی بی شماری که دارد، آرامش را نیز به روح و جسم هدیه می کند. عطر و گرمای موکسا آرامشی عمیق را در جسم و روح تان جاری می سازد.
مطالعه بیشتر :  روش امبدینگ (کاشت نخ بدن)

موارد منع مصرف موکسا تراپی

موکسی باسیون روشن درمانی طبیعی و بی عارضه ای به شمار می رود، ولی پیش از استفاده از این روش درمانی، باید با پزشک خود مشورت کنید، چرا که برخی بیماران نباید از این روش درمانی استفاده کنند یا این که برای استفاده از آن باید شرایط خاصی را رعایت کنند.

موکسا تراپی برای مبتلایان به دیابت توصیه نمی شود.

در دوران بارداری، برای انجام موکسا تراپی، حتماً با پزشک تان مشورت کنید.

سوزاندنِ مادۀ موکسا با دود و بوی تندی همراه است، از این رو، مبتلایان به بیماری های تنفسی بهتر است از متخصص بخواهند از موکسایی با دود و بوی کمتر استفاده کنند.

روند موکسا درمانی

در جلسات موکسا درمانی، متخصص موکسای در حال سوختن را در نزدیکی سطح پوست نگاه می‌دارد، اما آن را به بدن نمی چسباند. برای انجام این کار، مادۀ موکسا را در به شکل یک سیگار بزرگ می پیچند و آن را روشن می کنند که حاصلِ آن گرمایی نافذ است. موکسا را به نقاط خاصی از بدن نزدیک می کنند؛ این نقاط لزوماً نقاط طب سوزنی نیستند. قسمتِ روشنِ رولِ موکسا را در فاصلۀ یکی دو اینچی سطح پوست قرار می دهند تا آن قسمت ها قرمز و گرم شوند.

موکسا درمانی

موکسا درمانی

کسانی که تحت موکسا درمانی قرار می گیرند انتشارِ ناگهانی گرما را در قسمت هایی خاصی از بدن شان احساس می کنند.  این نشانۀ بسیار خوبی است، زیرا حاکی از آزاد شدن جریان qi در مسیرهای مشخص است. در طب سنتی چینی، تنظیمِ جریان انرژی qi در بدن اهمیت ویژه ای دارد، چرا که ریشۀ مشکلات روحی و جسمی را برهم خوردن تعادل این انرژی در بدن و مسدود شدنِ جریانِ آن می دانند.

موکسا تراپی و طب سوزنی

موکسا تراپی در بسیاری از کلینیک های مدرن طب سوزنی انجام می شود. در واقع، کاراکترِ چینی «طب سوزنی»،針灸 ، به دو بخش تقسیم می شود که  کاراکتر اول به معنای «سوزن» و کاراکتر دوم به معنای «موکسا» است. متخصصان معمولاً طب سوزنی و موکسا را در یک جلسه انجام می‌ دهند، چرا که این دو روش اثربخشی یکدیگر را افزایش می دهند. برخلاف طب سوزنی که باید به دست متخصص مجرب صورت بگیرد، موکسا تراپی را می توانید در خانه هم انجام دهید.

موکساتراپی و طب سوزنی

موکساتراپی و طب سوزنی

فرو کردنِ سوزن در برخی نقاط طب سوزنی بدن، مانند نقاط نزدیک به رگ های خونی بزرگ، چشم ها و گوش ها، مجاز نیست، از این رو، در این موارد، متخصص طب سوزنی از موکسی باسیون بهره می گیرد.

به علاوه، از آنجایی که موکسی باسیون نیز به تحریک نقاط طب سوزنی در بدن می پردازد، این روش درمانی، برای کسانی که از سوزن می ترسند، بهترین جایگزین طب سوزنی به شمار می رود.

کلام آخر

موکسی باسیون روش درمانی ساده، بی عارضه و کم هزینه ای است که به درمان بیماری ها و التیام دردها بسیار کمک می کند و سلامت و نشاط را به روح و جسم تان هدیه می کند. اما این روش درمانی سنتی، مانند هر روش درمانی دیگری، باید تحت نظر متخصص صورت گیرد تا از هر گونه خطر و عارضۀ احتمالی در امان باشید و بهترین نتیجه را نیز مشاهده کنید. موکسا تراپی می تواند اثربخشی سایر روش های درمانی، مانند طب سوزنی یا داروهای شیمیایی، را افزایش دهد.

به یاد داشته باشید که در روند درمان با موکسی باسیون، مانند دیگر شاخه های طب سنتی چینی، تکرار جلسات درمانی، به طور مرتب، اهمیت ویژه ای دارد.

 

photo_۲۰۱۸-۱۲-۲۴_۱۷-۲۸-۱۴
photo_۲۰۱۸-۱۲-۲۴_۱۷-۲۸-۱۴

موکسا به ندرت به صورت خالص به کار می رود. معمولاً آن را به منظور افزایش اثر درمانی با دیگر گیاهان دارویی در هم می آمیزند. محصولات مختلفی از آن ساخته می شود که مهم ترین آنها سیگارها و مخروط های موکسا هستند. وقتی این سیگارها و مخروط ها آتش زده می شوند تدریجاً و نه به یک باره می سوزند. بدین ترتیب نقاط طب سوزنی یا سوجوک گرم و تحریک می گردند.

روش موکسا همراه با جلسات طب سوزنی تاثیر بسیار چشمگیری روی روند لاغری دارد و سرعت لاغری و کاهش سایز را افزایش میدهد.

در گذشته های دور در کشور چین از گرم نمودن نقاط همراه با وارد کردن سوزن در آنها استفاده می شد. از آن جایی که سوزن زدن (چن) اغلب هم زمان با گرم کردن (چیو) انجام می شد طب سنتی چین را چن چیو می نامیدند.هر چند که گرم کردن نقاط طب سوزنی (چیو) به طرق مختلف انجام می گیرد ولی تجربه هزار ساله نشان داده است که بهترین راه این کار استفاده از گیاهانی است که بدون این که دود کنند می سوزند. امروزه چن چیو را طب سوزنی و گیاه سوزاندنی متداول را موکسا می نامند. کلمه موکسا ریشه ژاپنی دارد. به همین دلیل به آن علف ژاپنی هم می گویند. از این گیاه، در ژاپن نیز، برای گرم نمودن نقاط طب سوزنی استفاده میگردد. به تدریج نام موکسا در این روش جا افتاد و در حال حاضر هم به گیاه و هم به روش درمانی اطلاق می شود. موکسا برگ نوعی گیاه است که در اواخر تابستان جمع آوری و خشک می گردد. برگ خشک را سه سال در انبار نگاه می دارند تا آماده استفاده شود. پس از گذشت این مدت آن را خرد کرده و به شکل پشم خام در می آورند.

photo_۲۰۱۸-۱۲-۲۵_۱۰-۲۵-۰۹
photo_۲۰۱۸-۱۲-۲۵_۱۰-۲۵-۰۹
مشاوره رایگان