جدیدترین درمان ام اس با استفاده از طب سنتی

درمان دیسک کمر
بهترین روش درمان دیسک کمر چیست؟ (11 روش)
فوریه 26, 2019
درمان افسردگی بدون دارو
درمان افسردگی بدون دارو ( 3 روش درمانی با طب سنتی)
مارس 3, 2019

جدیدترین درمان ام اس با استفاده از طب سنتی

درمان ام اس

بیماری ام اس

تصلب بافت چندگانه یا ام اس (MS)، یک بیماری التهابی ناتوان­ کننده است که در آن، غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بیند. در مبتلایان به ام اس، سیستم ایمنی، به میلین، غلاف محافظِ فیبرهای عصبی مغز و نخاع، حمله می‌کند و باعث ایجاد اشکال در برقراری ارتباط میان مغز و سایر اعضای بدن می‌شود. علائم و نشانه‌های این بیماری غیرقابل پیش‌بینی، در اشخاص متفاوت است و به میزان آسیب وارد شده بر اعصاب و اینکه کدام اعصاب آسیب دیده‌اند بستگی دارد. برخی از مبتلایان به ام اس در مراحل پیشرفتۀ این بیماری ممکن است توانایی راه رفتن را به ­طور کلی از دست بدهند یا اینکه نتوانند به تنهایی و بدون کمک دیگران راه بروند، در حالی‌که ممکن است برخی دیگر از مبتلایان تا مدت‌ها احساس کنند بهبود یافته‌اند و هیچ علائم جدیدی را شاهد نباشند. در حال حاضر، درمان قطعی ام اس امکان پذیر نیست؛ اما روش‌های درمان ام اس با طب سنتی و طب نوین، به کنترل و بهبودِ علائم و کاهش روندِ پیشرفتِ این بیماری مزمن، بسیار کمک می‌کند.

علائم بیماری ام اس

علائم بیماری ام اس (MS) در اشخاص، متفاوت از یکدیگر است و تا حدی زیادی، به میزان و محل آسیب‌دیدگی فیبرهای عصبی بستگی دارد. برخی از علائم این بیماری عبارت­اند از:

  • احساس ضعف و بی حسی در یک یا چند عضو از بدن
  • از دست دادن بینایی، به ‌طور کامل یا بخشی از آن
  • دوبینی طولانی ­مدت
  • احساس درد در قسمت‌های مختلف بدن
  • خستگی
  • احساس ضعف و لرزش در پاها
  • بروز مشکل در صحبت کردن
  • بروز مشکلاتی در عملکرد روده و مثانه، مانند یبوست، اسهال، عفونت مثانه و تکرر ادرار

در صورت مشاهدۀ هر یک از این علائم، به­ سرعت باید به پزشک مراجعه و در صورت ابتلا، درمان ام اس را هر چه سریع‌تر آغاز کنید.

درمان ام اس با استفاده از طب سنتی

ریسک فاکتورهای ام اس

فاکتورهای زیر، ریسک احتمال ابتلا به ام اس را افزایش می‌دهند:

سن: احتمال بروز بیماری ام اس در هر سنی وجود دارد؛ اما ابتلا به این بیماری، بیشتر در اشخاص 15 تا 60 ساله مشاهده می‌شود.

جنسیت: احتمال بروز ام اس در زنان بیشتر از مردان است.

سابقۀ خانوادگی: اگر یکی از والدین یا خواهر و برادران شما به ام اس مبتلا باشند، خطر ابتلا به این بیماری در شما نیز افزایش خواهد یافت.

عفونت: برخی از ویروس‌ها، مانند اپشتین بار (عامل بیماری مونو نوکلئوز عفونی)، سبب بروز بیماری ام اس می‌شوند.

نژاد: سفیدپوستان، به خصوص مردم و اقوام شمال اروپا، بیشتر از سایر اقوام در معرض خطر ابتلا به بیماری ام اس قرار دارند. مردم و اقوام آسیایی، آفریقایی و آمریکایی نیز کمتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

آب و هوا: شیوع بیماری ام اس در میان مردم مناطق معتدل، مانند کانادا، شمال آمریکا، نیوزلند، جنوب شرق استرالیا و اروپا، بیشتر از سایر مناطق است.

بیماری‌های خود ایمنی: بیماری تیروئید، دیابت نوع یک یا التهاب روده، خطر ابتلا به بیماری ام اس را افزایش می‌دهند.

سیگار: مصرف سیگار، خطر ابتلا به ام اس را افزایش می‌دهد.

درمان ام اس با طب سنتی

طب سنتی ایرانی (TPM)، با قدمتی بیش از 6000 سال، بر اخلاط چهارگانه متمرکز است. در کتب قدیمی طب سنتی ایرانی، روش‌هایی نیز برای درمان ام اس ارائه گردیده است. تعداد روش‌‌های درمان ام اس در طب سنتی چینی نیز بسیار زیاد است. اکثر مبتلایان، درمان ام اس با طب سنتی را  به درمان با داروهای شیمیایی ترجیح می‌دهند یا اینکه هر دو روش درمانی را در کنار هم در پیش می‌گیرند؛ اما در هر صورت، درمان با طب سنتی را باید با آگاهی کامل و با مشورت پزشک‌ آغاز کنند.

به یاد داشته باشید که مبتلایان به ام اس، پیش از آغاز درمان ام اس با طب سنتی یا هر روش دیگری، باید از وضعیت بیماری خود آگاهی کامل داشته باشند.

در ادامه، رایج‌ترین و اثربخش‌ترین روش‌های درمان ام اس با طب سنتی را ذکر خواهیم کرد.

درمان ام اس

درمان ام اس با داروهای گیاهی

گیاهان نیز مانند داروها با سلول‌های بدن تعامل دارند و سبب ایجاد تغییراتی در عملکرد بدن می‌شوند. گیاهان، درست مانند داروها، ممکن است عوارضی را نیز در پی داشته باشند؛ ازاین­رو، باید آن‌ها را با آگاهی کامل و احتیاط مصرف کرد. پیش از مصرف این داروها، باید اطلاعات کاملی را در مورد دوز مجاز، عوارض احتمالی و تداخل دارویی آن‌ها داشته باشید.

در ادامه، گیاهان مفید در درمان ام اس و بهبود علائم این بیماری را معرفی خواهیم کرد.

مطالعه بیشتر :  لاغری با طب سوزنی

درمان ام اس با گیاه کهن دار

هزاران سال است که کهن ­دار یا جینکو در طب سنتی چین برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. در سراسر دنیا، میلیون‌ها نفر از گیاه کهن­ دار برای تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز استفاده می‌کنند. این گیاه پرخاصیت در بهبود عملکرد مغز در مبتلایان به آلزایمر نیز بسیار مفید است.

گیاه کهن ­دار در درمان ام اس و بهبود علائم آن نیز تاثیر زیادی دارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کهن دار در رفع خستگی در مبتلایان به ام اس مفید است. مطالعات نشان داده‌اند که در مبتلایان به ام اس، مصرف روزانه 240 میلی گرم کهن­ دار به مدت چهار هفته خستگی را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد دارد.

این گیاه در بهبود حافظۀ مبتلایان به ام اس نیز بسیار اثربخش واقع شده است.

کهن­ دار، دارای خواص آنتی ­اکسیدانی است. این گیاه، فاکتور فعال­ کنندۀ پلاکتی (PAF) را در بدن مهار می‌کند و از این طریق، سبب کاهش فعالیتِ برخی از سلول‌های ایمنی در بدن می‌شود. این عملکرد جینکو در درمان بیماری ام اس بسیار موثر است.

این گیاه، عوارض جدی‌ای را در پی ندارد. کسانی که رقیق­ک نندۀ خون مصرف می‌کنند یا قصد انجام عمل جراحی را دارند، نباید از این گیاه استفاده کنند. جنیکو با برخی از داروها تداخل دارد؛ ازاین­ رو، پیش از مصرف آن، با پزشک مشورت کنید.

MS treatment with herbal medicines

درمان ام اس با گل راعی

گل راعی یا هوفاریقون، گلی زردرنگ است که در بیشتر نقاط جهان می‌روید. این گل دارای خاصیت ضد افسردگی است. احتمال بروز افسردگی در مبتلایان به ام اس بسیار بالاست. گل راعی می­تواند از این طریق درمان افسردگی، به بیماران مبتلا به ام اس کمک کند.

این گیاه با بسیاری از داروها، مانند قرص‌های ضد بارداری، تداخل دارویی دارد، پیش از مصرف، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان ام اس گل راعی

سنبل الطیب در درمان ms

سنبل الطیب برای رفع بی‌خوابی بسیار مفید است. مبتلایان به ام اس معمولاً با مشکل بی‌خوابی مواجه هستند و این مشکل می‌تواند به خستگی مرتبط با ام اس مربوط باشد؛ از این‌رو، این گیاه آرامش ­بخش و خواب‌آور، به رفع مشکل بی‌خوابی در مبتلایان به ام اس بسیار مفید است.

خاصیت آرامش­بخش این گیاه تا مدت‌ها در بدن باقی می‌ماند؛ ازای ن­رو، احتمال تشدید خستگی را در برخی از مبتلایان به ام اس افزایش می‌دهد.

سنبل الطیب موجب افزایش اثربخشی برخی از داروهای آرامبخش، مانند دیازپام، نیز می‌شود.

 

تاثیر چای سبز در درمان ام اس

کمبود برخی از آنتی­ اکسیدان‌ها در خون سبب تشدید علائم ام اس می‌شوند. چای سبز سرشار از آنتی ­اکسیدان و اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) است. این ترکیب سبب تقویت سلول‌های مغز می‌شود.

چای سبز درمان ام اس

درمان ms با زنجبیل

زنجبیل به دلیل مزۀ مطبوع و خواص بی­شمارش، بسیار پراستفاده است. در طب سنتی، این داروی شفابخش برای کمک به درمان معده، رفع حالت تهوع، التیام درد مفاصل و عضلات و درمان اسهال استفاده می‌شود. پژوهش‌های اخیر از خواص ضد التهابی زنجبیل و توانایی آن در حفاظت از سلول‌های عصبی خبر می‌دهند. این ادویه در راه شکست ام اس به شما کمک می‌کند.

زنجبیل برای درمان ام اس

جنسینگ آسیایی در درمان ام اس

جنسینگ آسیایی یا جنسینگ چینی، قرن‌هاست که برای بهبود عملکرد بدنی و کنترل استرس و به تعویق­ انداختن پیری استفاده می‌شود. این گیاه انرژی ­بخش در برطرف­ کردنِ خستگی در مبتلایان به ام اس بسیار اثربخش است.

بسیاری از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که جنسینگ برای مبتلایان به ام اس مفید است و عوارضی در پی ندارد؛ اما برخی آزمایش‌ها از احتمال تحریک سیستم ایمنی توسط جنسینگ خبر می‌دهند و این موضوع برای مبتلایان به ام اس مضر است. در حال حاضر، نتیجه‌ای قطعی ارائه نشده است.

درمان ms با ماری جوآنای طبی

برگ، گل، ساقه و دانۀ گیاه شاهدانه را ماری جوآنای طبی می‌نامند. هزاران سال است که این گیاه در درمان بیماری‌ها استفاده می‌شوند. این گیاه می‌تواند علائم ام اس را بهبود بخشد و روند پیشرفت آن را کندتر کند.

گیلاس زمستانی در درمان ام اس

گیلاس زمستانی برای درمان ام اس

گیلاس زمستان یا جنسینگ هندی، در طب سنتی بسیار پرکاربرد است. از قسمت‌های مختلف این گیاه برای درمان دردهای مزمن، خستگی التهاب و کاهش استرس و اضطراب استفاده می‌شود. این گیاه در درمان ام اس و کاهش علائم این بیماری نیز بسیار اثرگذار است.

درمان ms با بابونه

بابونه برای درمان ام اس

بابونه قرن‌هاست که برای درمان بی­خوابی، اضطراب، معده­درد عصبی، نفخ و اسهال استفاده می‌شود. این گیاه ضدالتهاب به کاهش التهاب عضلات مبتلایان به ام اس بسیار کمک می‌کند و درد این بیماران را تسکین می‌دهد. این گیاه خوشبو و مفید دارای خواص آنتی ­باکتریال و آنتی­ اکسیدان نیز هست.

گیاه آرامش­ بخش بابونه،بی­خوابی شبانه را نیز درمان می‌کند و خوابی راحت و عمیق را به مبتلایان ام اس هدیه می‌کند.

قاصدک در درمان ام اس

قاصدک برای درمان ام اس

قاصدک برای افزایش سطح انرژی و بهبود سلامت بدن بسیار مفید است. گیاه قاصدک دارای آنتی­ اکسیدان و خواص ضد التهابی است و به بهبود علائم ام اس بسیار کمک می‌کند.

قاصدک باعث رفع خستگی و التیام درد بیماران مبتلا به ام اس می‌شود.

طب سوزنی برای درمان ام اس

طب سوزنی، یکی از شاخه‌های طب سنتی چینی به­ شمار می‌رود که بیش از 3000 سال، به درمان بیماری‌ها و التیام دردهای بشر کمک کرده است. این روش درمانی کاملاً طبیعی است.

طب سوزنی برای درمان ام اس

طب سوزنی در بهبود برخی از علائم ام اس، مانند درد، بی­ حسی، اسپاسم عضلانی و مشکلات مثانه، بسیار موثر است. طب سوزنی تاثیر چشمگیری بر کاهش استرس و اضطراب و درمان افسردگی دارد و مبتلایان به ام اس نیز می‌توانند از این خاصیت شگفت‌انگیزِ طب سوزنی استفاده کنند.

بهره گرفتن از طب سوزنی در درمان ام اس به معنای متوقف کردن دیگر روش‌های درمان‌ نیست، بلکه این روش درمانی باید در کنار دیگر درمان‌ها صورت گیرد.

مطالعه بیشتر :  درمان اختلالات گوارشی (با طب سنتی)

رژیم غذایی طلایی برای مبتلایان به ام اس

پیروی از یک رژیم غذایی سالم در کنترل بیماری ام اس و بهبود علائم آن بسیار اثربخش است. حذف غذاهای مضر از رژیم غذایی، به اندازۀ مصرفِ مواد غذایی مفید اهمیت دارد. بیماران مبتلا به ام اس باید از چربی‌های اشباع شده، قند و شکر، شیر گاو، نمک و کربوهیدرات‌های تصفیه­شده دوری کنند و درعوض، مواد غذایی سالم و سرشار از امگا3، ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی ­اکسیدان‌ها و ضدالتهاب‌ها را جایگزین آن‌ها کنند.

در ادامه، شماری از ویتامین‌ها و مواد معدنی موثر در کنترل و درمان ام اس معرفی کرده‌ایم. مواد غذایی حاوی این ویتامین‌ها و مواد معدنی را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

رژیم غذایی درمان ام اس

درمان ام اس با ویتامین D

ویتامین D در جذب کلسیم و بهبود عملکرد سیستم ایمنی نقش مهمی دارد. ویتامین D به پیشگیری از ابتلا به ام اس و کنترل و درمان آن، کمک می‌کند. کمبود ویتامین D احتمال بروز ام اس را در اشخاص افزایش می‌دهد. کمبود این ویتامین در مبتلایان به ام اس سبب تشدید ناتوانی در آن‌ها خواهد شد.

بسیاری از مبتلایان به ام اس دارای ریسک فاکتورهایی هستند که احتمال بروز پوکی استخوان را در آن‌ها افزایش می‌دهد. ویتامین D در حفظ سلامت استخوان‌های بیماران مبتلا به ام اس نیز بسیار اثربخش است.

ویتامین D را می‌توانید در ماهی، لبنیات و غلات صبحانه بیابید. نور آفتاب هم در تامین ویتامین D بدن نقش مهمی دارد.

ویتامین‌های آنتی اکسیدان‌

ویتامین‌های آنتی­اکسیدان، مانند ویتامین A، C و E ، از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. ویتامین‌های B6 و B12 نیز نقش مهمی در مکانیسم آنتی ­اکسیدان‌ها دارند. آنتی ­اکسیدان‌ها در کنترل بیماری ام اس بسیار اثربخش هستند.

احتمال بروز عفونت در مجاری ادرار مبتلایان به ام اس بالاست و ویتامین C به درمان این عفونت کمک می‌کند.

ویتامین B12 برای تولید سلول‌های قرمز و عملکرد صحیح سیستم عصبی ضروری است. کمبود این ویتامین، برخی از علائم ام اس را تشدید می‌کند؛ حتی پژوهش‌ها ارتباط میان بیماری ام اس و کمبود ویتامین B12 را تایید کرده‌اند.

ویتامین‌های A، E و C در سبزیجات و میوه‌جات، به وفور یافت می‌شوند. ویتامین‌های B6 و B12 نیز در غذاهای سرشار از پروتئین وجود دارند. مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

درمان ام اس با سلنیوم

سلنیوم دارای خواص آنتی اکسیدانی است. غذاهای دریایی، عدس، غلات کامل، گوشت کم­چرب و لبنیات، منابع سرشار از سلنیوم هستند. میزان سلنیوم در بدن مبتلایان به ام اس پایین است و افزایش میزان این مادۀ معدنی بر سلامت این بیماران تاثیر می‌گذارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان