درمان و تسکین سیستم عصبی (با طب سوزنی)

دستگاه عصبی یکی از شبکه های بسیار پیچیدۀ در بدن به شمار می رود. این دستگاه عظیم تعاملات بدن با شما و دنیای اطراف تان را سازمان دهی و کنترل می کند. بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی، لامسه، اعمال ارادی و غیرارادی بدن، توانایی تفکر و تعقل، همه و همه تحت کنترل سیستم عصبی هستند. سیستم عصبی به بخش های مغز و طناب نخاعی (دستگاه عصبی مرکزی یا CNS) و سلول های عصبی که مسئول کنترل حرکات ارادی و غیر ارادی هستند (دستگاه عصب محیطی یا PNS) تقسیم می شود. اختلال عصبی به معنای بروز اختلال و مشکل در سیستم عصبی بدن است. شایع ترین بیماری های عصبی به دلایل مختلفی، مانند تروما، التهاب، سکته، بیماری، عفونت وحتی کمبود مواد مغذی، بروز می یابد. علائم بیماری های عصبی به چگونگی بروزِ بیماری و بخش آسیب دیدۀ دستگاه عصبی بستگی دارند. مشکلات دستگاه عصبی ممکن است به تدریج بروز یابند و بر عملکرد بدن تاثیر بگذارد. گاهی هم بیماری های عصبی به طور ناگهانی بروز می یابند و سبب بروز مشکلات جدی حاد می شوند. شدت علائم بیماری های عصبی به عوامل بسیاری بستگی دارد.

بیماری های عصبی و درمان آنها

بیماری های عصبی و درمان آنها

در این مقاله، روش های درمان بیماری های سیستم عصبی را بر خواهیم شمرد تا با آگاهی کامل، بهترین روش درمان بیماری های عصبی را برگزینید.

دستگاه عصبی چیست؟

دستگاه عصبی سیستمی پیچیده است که وظیفۀ تنظیم فعالیت‌های بدن را بر عهده دارد. سیستم عصبی به دو قسمتِ سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی محیطی تقسیم می ‌شود:

 • سیستم عصبی مرکزی از مغز و طناب نخاعی تشکیل می‌ شود.
 • سیستم عصبی محیطی از دیگر عناصر عصبی، از جمله عصب محیطی و اعصاب خودگردان، تشکیل می شود.

ارگان‌ های اصلی سیستم عصبی، علاوه بر مغز و طناب نخاعی، اعضای زیر را نیز در بر می گیرند:

 • چشم ها
 • گوش ها
 • دستگاه چشایی
 • دستگاه بویایی
 • گیرنده های حسی موجود در پوست، مفاصل، عضله ها و دیگر اعضای بدن
اختلالات و بیماری های سیسم عصبی

اختلالات و بیماری های سیسم عصبی

اختلالات و بیماری های سیستم عصبی

دستگاه عصبی به برخی اختلالت بسیار حساس است. برخی عوامل سبب بروز خدشه دار شدن دستگاه عصبی و بروز بیماری های عصبی می گردند:

اختلالات عروقی: سکته، حملۀ ایسکمی گذرا و خونریزی زیر عنکبوتیه.

عفونت: مننژیت، التهاب مغز یا آنسفالیت، فلج اطفال، اپیدورال، مننژیت

اختلالات ساختاری: آسیب طناب نخاعی یا مغز، فلج بل، اسپوندیلوز، سندروم تونل کارپ، تومور طناب نخاعی یا مغز، نوروپاتی محیطی و نشانگان گیلن باره

اختلالات کارکردی: سردرد، صرع، سرگیجه، نورالژی یا پی درد

تباهی یا دژنراسیون: پارکینسون، ام اس، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، هانتینگتون و آلزایمر

مشکلات بهداشت روان: مانند اضطراب، افسردگی و روان پریشی

قرار گرفتن در معرض برخی سموم: منوکسید کربن، آرسنیک یا سرب

مصرف بیش از حد برخی داروها و مواد: مانند داروهای غیرقانونی و الکل

مشکلات مادرزادی

عوامل خود ایمنی

تومور مغزی

نارسایی دستگاه زیستی: نارسایی دستگاه تنفس، نارسایی قلبی، نارسایی کبد، نارسایی کلیه.

عوامل دیگر: عملکرد نادرست تیروئید (پرکاری یا کم کاری تیروئید)، قند خون بالا (دیابت)، قند خون پایین (هیپوگلایسمی)، سوء تغذیه (کمبود ویتامین B1 (تیامین) یا ویتامین B12)

مطالعه بیشتر :  درمان افسردگی بدون دارو ( 3 روش درمانی با طب سنتی)

علائم اختلالات دستگاه عصبی

در ادامه، شایع ترین علائم و نشانه های اختلالات سیتم عصبی را ذکر کرده ایم. با وجود این، ممکن است هر کسی این علائم را به صورت متفاوتی تجربه کند.

علائم اختلالات سیستم عصبی عبارتند از:

 • سردرد مداوم یا ناگهانی
 • سردردی که شدت آن تغییر می کند
 • ناتوانی در حرکت دادن بدن یا قسمتی از بدن (فلج)
 • بی حسی یا احساس سوزش
 • ضعف یا از دست رفتن قدرت عضلات
 • از بین رفتن بینایی هر دو چشم یا یکی از چشم ها یا دو بینی
 • از دست رفتن حافظه
 • اختلال در توانایی ذهن
 • عدم هماهنگی
 • سفتی عضلات
 • تشنج و لرزش
 • درد کمر که به پاها، انگشتان پا یا دیگر اعضای بدن نیز منتقل می شود.
 • سستی ماهیچه
 • اختلال در زبان و گفتار
 • گیجی یا تغییر سطح هشیاری یا رفتار
 • حالت تهوع شدید یا استفراغ

علائم اختلالات دستگاه عصبی شبیه به علائم بیماری های دیگر است، از این رو، برای تشخیص بیماری های عصبی و درمان آن ها حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان بیماری های دستگاه عصبی

اختلالات دستگاه عصبی و بیماری ها عصبی علائم و نشانه های مختلفی دارند، از این رو، روش های درمانی متفاوتی نیز دارند. برای درمان بیماری های عصبی و علائم آن ها روش های غربی و سنتی بسیاری وجود دارد که هریک فواید و عوارض مختص به خودشان را دارند. مصرف دارو، عمل جراحی و کنترل درد و ترکیبی از همۀ این موارد از رایج ترین روش های درمان بیماری های عصبی به شمار می روند. در ادامه، به معرفی روش های طب سنتی برای درمان بیماری های سیستم عصبی خواهیم پرداخت:

درمان بیماری های دستگاه عصبی

گیاهان دارویی

در دنیای پر تنش مدرن، استرس و تنش سبب بروز بیماری های بسیاری شده است. استرس مزمن به یکی از بزگترین معضلات بشر تبدیل شده است که بر سیستم عصب مرکزی (CNS) و به طور کلی، سلامت روحی و جسمی انسان، تاثیرات مخربی را بر جای می گذارد. سیستم عصبی مرکزی مسئول ارتباطات بدن ماست و نقش مهمی در واکنش بدن به محرک های خارجی دارد (تصمیم گیری، تحمل عوامل استرس زا، واکنش به اشخاص و شرایط دشوار).

خوشبختانه، در طب سنتی چینی، گیاهان دارویی برای کنترل این استرس مخرب و درمان بیماری های سیستم عصبی بسیارند.

 در ادامه این گیاهان مفید برای تسکین سیستم عصبی و کاهش استرس را معرفی خواهیم کرد:

بابونه

بابونه یکی از اثربخش ترین گیاهان برای تسکین سیستم عصبی مرکزی به شمار می رود. این گیاه پر خاصیت برای تسکین سیستم عصبی روده ای نیز بسیار موثراست. گیاه شفابخش بابونه آرامش بخش و ضد اسپاسم است و آرامش را به دستگاه عصبی و دستگاه گوارش شما بازمی گرداند، از این رو، در مبتلایان به معدۀ عصبی و سندروم روده تحریک پذیر نیز بسیار مفید است.

بابونه تسکین سیستم عصبی

بابونه تسکین سیستم عصبی

گل ساعتی

گل ساعتی به تسکین دستگاه عصبی مرکزی کمک شایانی می کند، از این رو، می تواند بی خوابی تان را درمان کند. وقتی خیلی خسته هستید، نمی توانید بخوابید، در نتیجه،  احساس اضطراب و نگرانی به سراغ تان می آید. در چنین شرایطی، گل ساعتی به شما کمک خواهد کرد. این گیاه دارویی به شما کمک می کند، بدون مصرف هیچ دارویی، خوابی عمیق را تجربه کنید.

مصرف طولانی مدت این گیاه هیچ مانعی ندارد. هر شب، یک ساعت پیش از رفتن به رختخواب، یک لیوان دمنوش گل ساعتی بنوشید.

ریحان مقدس

ریحان مقدس نوعی آرتپتوژن یا سازش زا به شمار می رود که برای دستگاه درون ریز و غدد فوق کلیوی بسیار موثر است. این گیاه پرفایده برای تقویت دستگاه عصبی نیز بسیار اثربخش است. غدد فوق کلیوی مسئول ترشح کورتیزول، هورمون مسئول واکنش ما به استرس، است. مصرف ریحان مقدس برای کنترل استرس و اضطراب بسیار اثربخش است.

قاشقک

قاشقک یکی از اثربخش ترین گیاهان در التیام و تسکین دستگاه عصبی به شمار می رود. گیاه قاشقک برای سیستم اسکلتی عضلانی نیز بسیار مفید است و به کسانی که همیشه مضطرب هستند و این استرس بر ماهیچه و عضلات شان اثر مخرب می گذارد بسیار کمک می کند. دمنوش گیاه قاشقک به همراه گیاه بابونه بسیار مفید است.

سنبل الطیب، اسپیره و گیاه کاوا گیاهان دارویی اثربخش در درمان نورالژی یا درد عصبی به شمار می روند. این گیاهان دارای خواص ضد درد هستند.

 چای سبز، خارمریم، کردیسپس، گل لوبلیا و گیاه قاشقک برای درمان ام اس موثر هستند. کردیسپس به بهبود حافظه نیز کمک می کند.

گل لوبلیا و گیاه قاشقک سیستم عصبی را آرام می سازد و از بی خوابی جلوگیری می کند؛ بی خوابی یکی از شایع ترین علائم اختلالات سیستم عصبی به شمار می رود.

گیاه زوفا، گل لوبلیا و کوهوش سیاه برای درمان صرع بسیار موثر است و با کنترل سیستم عصبی مرکزی، آرامش را به جسم و روح انسان می بخشد.

بابونه گاوی، کهن دار و کردیسپس برای درمان سردردهای میگرنی بسیار موثر هستند.

همانطور که مشاهده کردید، گیاهان بسیاری برای درمان و تسکین سیستم عصبی وجود دارد، اما به یاد داشته باشید که اما این گیاهان را باید با احتیاط و تحت نظر متخصص مصرف کنید تا از عوارض احتمالی آن ها و هر گونه تداخل دارویی در امان باشید.

طب سوزنی برای درمان بیماری های عصبی

طب سوزنی یکی از شاخه های طب سنتی چینی به شمار می رود که در درمان بیماری ها و التیام دردها، سابقه ای هزاران ساله دارد. براساس طب سنتی چینی (TCM)، طب سوزنی تعادل انرژی qi در بدن و تعادل میان yin و yang را برقرار می سازد. به بیان طب غربی، طب سوزنی فعالیت دستگاه عصبی پاراسمپاتیک و دستگاه عصبی سمپاتیک را تنظیم می کند. طب سوزنی در درمان اختلالات دستگاه عصبی خود مختار، مانند صرع یا اپی لپسی و اضطراب، بسیار اثربخش واقع شده است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز اثربخشی این روش درمانی سنتی را در درمان 40 بیماری تائید کرده است. طب سوزنی برای درمان بیماری ها و اختلالات دستگاه عصبی، مانند سکته، پارکینسون، سندروم تونل کارپ و دمانس یا زوال عقل، بسیار اثربخش است.

درمان دردهای عصبی با طب سوزنی

درمان دردهای عصبی با طب سوزنی

طب سوزنی سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و در نتیجه، سبب ترشح موادی در عضلات، مغز و طناب نخاعی می گردد. این تغییرات بیوشیمی توانایی طبیعی بدن را در التیام دردها و درمان بیماری ها افزایش می دهد و در نهایت، سبب بهبود وضعیت جسمی و روحی  می شود. خوشبختانه، درمان دردهای عصبی با طب سوزنی امکان پذیر است. در ادامه، آن دسته از بیماری ها و اختلالات عصبی را معرفی می کنیم که با طب سوزنی درمان می شوند:

ام اس (MS) نوعی بیماری خود ایمنی به شمار می رود که به دستگاه عصبی مرکزی آسیب می رساند. سیستم عصبی مرکزی از مغز و طناب نخاعی تشکیل می‌ شود و مسئول انتقال پیام از مغز به دیگر اعضای بدن است. بیماری ام اس قابل درمان نیست و همۀ روش های درمان ام اس تنها روند پیشرفت این بیماری را کاهش می دهند و علائم آن را درمان می کنند.  طب سوزنی برای درمان برخی علائم ام اس، مانند افسردگی، بی ثباتی عاطفی و مشکل در تفکر، بسیار اثربخش است.

بیماری میاستنی گراویس نوعی بیماری عصبی ماهیچه به شمار می رود که سبب ضعف ماهیچه ها و بروز اختلال در فعالیت ها آن ها می شود. این بیماران در صحبت کردن، جویدن، بلعیدن و تنفس، دچار مشکل می شوند. ممکن است عضلاتی که برای تنفس به کار می روند توانایی خود را از دست بدهند، و این از شدیدترین علائم این بیماری به شمار می رود که بسیار خطرناک است. دلیل بروز این بیماری ناشناخته است، اما محققان معتقدند که این بیماری باعث می شود سیستم ایمنی بدن سیگنال هایی را که از عصب به سوی عضلات می روند مسدود کند. برخی هم معتقدند که این بیماری از عملکرد پروتئین هایی که به عضلات در دریافت پیام های عصبی کمک می کنند جلوگیری می کند. طب سوزنی اثربخشی روش های درمان بیماری میاستنی گراویس را افزایش می دهد. در واقع، طب سوزنی برای درمان میاستنی گراویس نیست، بلکه تنها علائم آن را التیام می بخشد و کیفیت زندگی مبتلایان را بهبود می بخشد.

بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) نوعی بیماری عصبی پیش رونده است که سبب تخریب غیر قابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی و دستگاه عصبی محیطی می شود. طب سوزنی می تواند به بهبود علائم این بیماری کمک کند.

سندروم تونل کارپ (CTS) نوعی اختلال عصبی دست به شمار می رود. طب سوزنی برای درمان علائم سندروم تونل کارپ بسیار اثربخش است.

طب سوزنی برای درمان انواع سردردها، مانند سردردهای میگرنی، سردردهای عصبی، سردردهای دوران قاعدگی، سردردهای سینوسی و سردردهای ناشی از استرس بسیار اثربخش است.

بیماری پارکینسون یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه عصبی به شمار می رود که بر سیستم عصبی خودگردان، که مسئول حرکات غیرارادی، مانند فشار خون، ضربان قلب، تنفس، دمای بدن، هضم غذا و تعرق، است، تاثیر می گذارد. بیماری پارکینسون قابل درمان نیست، اما برخی داروها و روش جراحی تحریک عمقی مغز برای کنترل علائم بیماری پارکینسون، مانند لرزش و دشواری در راه رفتن، موثر هستند. بسیاری از پزشکان، طب سوزنی را برای کنترل علائم بیماری پارکینسون تجویز می کنند.

بسیاری از بیماری های مربوط به سیستم عصبی حاصل آسیب رسیدن به عصب است، از این رو، باعث بروز درد می شوند.

فلج بل یکی از بیماری های سیستم عصبی به شمار می رود که دلیل بروز آن ناشناخته است. مطالعات بسیاری اثربخشی طب سوزنی برای درمان فلج بل را تائید کرده اند.

پزشکان برای درمان درد حاصل از بیماری های عصبی، از تاثیر ضد درد طب سوزنی بهره می گیرند. کنترل درد یکی از مهم ترین بخش های روند درمان برخی از اختلالات دستگاه عصبی، از جمله نورالژی عصب سه ‌قلو یا پی ‌درد سه‌ قلو و نوروپاتی محیطی، به شمار می رود: نورالژی عصب سه ‌قلو یا پی ‌درد سه‌ قلو نوعی بیماری مرتبط به عصب سه قلو است که در اثر آسیب رسیدن به عصب سه قلو بروز می یابد. این بیماری سبب بروز درد مزمن در صورت می شود. نوروپاتی محیطی به دلیل آسیب دیدن اعصاب بدن بروز می یابد.

پیش از انجام طب سوزنی، با پزشک معالج تان مشورت کنند، چرا که این روش درمانی برای همۀ اشخاص مناسب نیست.

طب سوزنی روش درمانی اثربخش و بی عارضه ای است، اما باید به دست متخصص ماهر و مجرب انجام شود. متخصص طب سوزنی را در جریان همۀ داروهایی که مصرف می کنید قرار دهید. اگر پیس میکر دارید، در معرض خطر عفونت قرار دارید، مبتلا به بیماری پوستی مزمن هستید، باردار هستید و هر گونه ایمپلنت یا پروتزی در بدن تان دارید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

درمان و تسکین مشکلات مربوط به سیستم عصبی

 • افسردگی
 • مشکلات احساسی و اموشنال مانند: غم، غصه،استرس ،اضطراب، خشم و عصبانیت
 • اختلالات خواب

طب سوزنی باعث تحریک اندروفینها گشته و بدین ترتیب باعث مهار سیستم گابا

در مغز و در نتیجه کاهش استرسها و لرزش بدن و تپش قلب و نیز باعث بهبود اختلالات خواب می گردد.

در بیماران افسرده و اختلالات جنون-افسردگی نیز انجام طب سوزنی با روش درست و آکادمیک آن، باعث ایجاد تنظیم در میزان هورمونهای سروتونین، آدرنالین و اندروفین می گردد که اهمیت تنظیم هورمونهای آندوژن در درمان بیماران، بر اساتید روانپزشکی، کاملا مشهود است.

البته ناگفته نماند طی چند دهه اخیر که سازمانهای معتبر تحقیقاتی بین المللی، تحقیقات خود را بر روی طب سوزنی آغاز کرده اند، همواره به مواردی برخورده اند که به تئوری چینی، پاسخ می دادند، اما تحقیقات غربی نتوانسته است، پایه بیو مولکولی واضحی برای آنها پیدا نماید که در این موارد

مطالعه بیشتر :  درمان درد های مزمن (با طب سنتی)

طب سوزنی و اضطراب

با پیشرفت فناوری و هوشمندتر شدن گوشی‌های همراه، معمولا بیشتر مشکلات سلامتی نادیده گرفته می‌شوند. این موضوع بیشتر در مورد سلامت روحی و روانی افراد دیده می‌شود. تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند کار را برای افراد ساده تر کرده‌اند و افراد می‌توانند در هر جای جهان با هم ارتباط داشته باشند. اما هنوز هم افراد زیادی وجود دارند که احساس تنهایی می‌کنند. خوشبختانه اینترنت به افراد اجازه می‌دهد درمان‌های مکمل همچون طب سوزنی را بشناسند و از مزایای آن به خوبی بهره مند شوند. طب سوزنی فرم باستانی از طب سنتی چینی است. این طب بر اساس اصول تحریک نقاط مختلف بدن کار می کند تا بتواند جریان انرژی از طریق کانال‌های شناخته شده را به تعادل برساند. این اعتقاد بر پایه تعامل پنج عنصر یعنی چوب، آتش، زمین، فلز و آب است. چنین طبی اثر بسیار خوبی بر روی اندام‌های داخلی دارد. طب سنتی چینی همچنین تعامل بین بدن و ذهن را به عنوان یک مورد، مرتبط به هم می‌شناسد. این موضوع بدین معناست که احساسات و عواطف انسان اثر فیزیولوژیکی بر روی بدن دارد.
اضطراب یکی از شایع ترین بیماری‌های روانی در سراسر جهان است. بسیاری از مردم گاه به گاه از انواع مختلف اضطراب رنج می‌برند و برخی دیگر نیز نمی‌توانند این پاسخ طبیعی به موقعیت‌های استرس زا را مدیریت کنند. زمانی که فردی تحت شرایط استرس زا یا تهدید کننده قرار می‌گیرد؛ ذهن او می‌تواند پر از موارد مختلف شود و نتواند راه مناسبی برای روبرو شدن با این شرایط ایجاد نماید. اگرچه در برخی از موارد می‌توان نشانه‌های اضطراب را مدیریت کرد اما برخی از افراد از اضطراب شدیدتری رنج می برند.

ommanian-4-min
ommanian-4-min
ommanian-5-min
ommanian-5-min
ommanian-6-min
ommanian-6-min
مشاوره رایگان