آیا سندروم تخمدان پلی کیستیک با طب سنتی قابل درمان است؟

لیفت سینه
لیفت سینه (تکنیک‌های لیفت سینه)
مارس 10, 2019
بزرگ کردن باسن
بزرگ کردن باسن با تزریق چربی به باسن یا پروتز باسن؟
مارس 14, 2019

آیا سندروم تخمدان پلی کیستیک با طب سنتی قابل درمان است؟

درمان تنبلی تخمدان

سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا، به اصطلاح عامیانه، تنبلی تخمدان یکی از رایج‌ترین اختلالات هورمونی در میان زنان جوان و نوجوانان به شمار می‌رود. از هر 10 زن، یک زن مبتلا به سندروم تخمدان پلیکیستیک است. این اختلال شایع‌ترین دلیل ناباروری در زنان محسوب می‌شود. علائمی مانند اختلالات قاعدگی و سطح بالای هورمون‌های مردانه (آندروژن) در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مشاهده می‌شود. دلیلِ اصلی سندروم تخمدان پلی کیستیک نامشخص است. تشخیص اولیه و درمان به موقع در کنار کاهش وزن از بروز عوارض بعدی، مانند ابتلا دیابت نوع و بیماری‌های قلبی، جلوگیری می‌کند. روش‌های طبیعی و شیمیایی بسیاری برای درمان قطعی تنبلی تخمدان وجود دارد، از تجویز قرص‌های ضد بارداری گرفته تا طب سنتی و تغییر سبک زندگی. درمان تنبلی تخمدان با طب سنتی گزینۀ بسیار پرطرفداری است، چرا که عوارض داروهای شیمیایی را در پی ندارد و در کنار تغییر سبک زندگی، از بازگشتِ این بیماری جلوگیری می‌کند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک

علائم و نشانه‌های سندروم تخمدان پلی کیستیک معمولاً در زمان اولین عادت ماهیانه در دوران بلوغ بروز می‌یابد. گاهی هم این علائم به دلیل افزایش چشم‌گیر وزن بروز می‌یابند. علائم و نشانه‌های سندروم تخمدان پلی کیستیک در اشخاص متفاوت است. اما اگر شخص حداقل دو نشانه از علائم زیر را داشته باشد، احتمالاً مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک است:

 • قاعدگی نامنظم: دوره‌های طولانی یا نامرتب عادت ماهیانه از شایع‌ترین علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک به شمار می‌رود. به عنوان مثال، ممکن است سالیانه کمتر از 9 بار پریود شوید یا میان هر دورۀ عادت ماهیانه، بیشتر از 35 روز فاصله باشد و خونریزی شدید داشته باشید.
 • افزایش هورمون‌های مردانه (آندروژن): افزایش هورمون‌های مردانه باعث بروز علائم فیزیکی، مانند افزایش موهای بدن و صورت (هیرسوتیسم)، و جوش شدید و ریرش موی مردانه، می‌شود.
 • تخمدان‌های پلی کیستیک: ممکن است تخمدان‌های شما بزرگ شود و در آن، کیست‌های کوچک بسیاری وجود داشته باشد.

در اشخاص چاق، این علائم شدیدتر است و در کاهش وزن نیز با مشکل مواجه می‌شوند.

دلایل ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک

دلیل اصلی ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک ناشتاخته است. عوامل اثرگذار در ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک:

 • انسولین اضافه. هورمون انسولین در پانکراس ترشح می‌شود و به سلول‌های بدن اجازۀ استفاده از قند را می‌دهد. اگر سلول‌های شما در برابر انسولین مقاومت کند، سطح قند خون‌تان افزایش می‌یابد و ممکن است بدن‌تان انسولین اضافه تولید کند. انسولین اضافه سبب افزایش تولید آندروژن و دشواری در تخمک‌گذاری می‌شود.
 • التهاب خفیف. زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک نوعی التهاب خفیف دارند که تخمدان‌های پلی کیستیک را برای تولید آندروژن‌ تحریک می‌کند و باعث بروز مشکلات قلبی نیز می‌شود.
 • وراثت. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ژن‌های خاص در ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک نقش دارند.
 • آندروژن اضافه. تخمدان‌ها سطح بالایی از آندروژن را تولید می‌کنند و باعث بروز پرمویی و آکنه می‌شود.

درمان قطعی تنبلی تخمدان

عوارض سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک می‌تواند احتمال بروز موارد زیر را افزایش دهد:

 • ناباروری
 • دیابت بارداری یا فشار خون بالا در دوران بارداری
 • سقط جنین یا زایمان زودرس
 • استئاتوهپاتیت غیر الکلی (التهاب شدید کبد ناشی از چربی کبد)
 • سندروم متابولیک- به مجموعه‌ای از شرایط، از جمله فشار خون بالا، قند خون بالا، چربی خون یا کلسترول خون بالا، اطلاق می‌شود که باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.
 • دیابت نوع دو
 • وقفۀ تنفسی در خواب یا آپنه خواب
 • افسردگی، اضطراب و اختلالات خوردن
 • خونریزی غیرطبیعی رحم
 • سرطان آندومتر

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک با داروهای شیمیایی اثربخش است، اما این داروها عوارضی مانند خستگی، تهوع، استفراغ و اسهال را در پی دارند؛ از این رو، بسیاری از مردم به دنبال روش‌های درمان تنبلی تخمدان در طب سنتی و دیگر روش‌های طبیعی برای درمان آن هستند. در ادمه، به معرفی روش‌های درمان کیست تخمدان در طب سنتی خواهیم پرداخت.

درمان کیست تخمدان در طب سنتی

گیاهان مفید در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

گیاهان بسیاری برای بهبود علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک وجود دارند. این گیاهان خلق و خو را بهبود می‌بخشند، پرمویی را برطرف می‌کنند، ریزش مو را درمان می‌کنند، عادت ماهیانه را تنظیم می‌کنند، به کاهش وزن و به افزایش باروری نیز کمک می‌کنند. گیاهان دارویی در درمان استرس و اضطراب ناشی از تنبلی تخمدان نیز بسیار اثربخش هستند. این گیاهان عوارض داروهای شیمیایی را نیز در پی ندارند.

گیاهان در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

گل صد تومانی

گل صد تومانی برای بهبود علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک بسیار اثر بخش است. گل صد تومانی سفید به افزایش ترشح پروژسترون، کاهش هورمون‌های مردانه یا آندروژن (مانند تسترون) کمک می‌کند و سطح استروژن و پرولاکتین را تنظیم می‌کند.

گل صد تومانی به تنظیم چرخۀ قاعدگی کمک و قدرت باوری را حفظ می‌کند.

در طب سنتی چینی، از ترکیب گل صد تومانی با شیرین بیان استفاده می‌کنند. شیرین بیان اثربخشی این گیاه را مضاعف می‌سازد.

استفاده از این گیاه به زنان باردار توصیه نمی‌شود.

دارچین

دارچین در بهبودِ سندروم تخمدان پلی کیستیک بسیار اثربخش است. دارچین مقاومت به انسولین را کاهش می‌دهد و سطح قند خون بدن را تنظیم می‌کند. کاهش مقاومت به انسولین در تنظیم چرخۀ قاعدگی مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک بسیار اثربخش است.

سطح پروژسترون در بدن مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک پایین است، در عوض، ترشح استروژن، تستسترون و کورتیزول در بدن این بیماران بالاست. کمبود پروژسترون علائمی مانند عادت ماهیانۀ نامنظم یا طولانی، دورۀ کوتاه لوتئال، افسردگی و اضطراب، آکنه، خستگی، نفخ و متابولیسم پایین را در پی دارد. دارچین به افزایش ترشح پروژسترون کمک می‌کند و میزان تستسترون را کاهش می‌دهد.

نعنای دشتی

نعای دشتی برای کاهش هورمون‌های مردانه، مانند تستسترون، بسیار موثر است. اثربخشی این گیاه پس از یک ماه نمایان خواهد شد. با تنظیمِ این هورمون‌ها، چرخۀ عادت ماهیانه تنظیم می‌شود و جوش و موهای زائد نیز کاهش می‌یابند. این گیاه بر تنظیم LH و FSH اثر می‌گذارد و از این طریق، تخمک گذاری را میسر می‌سازد.

روغن گل مغربی

روغن گل مغربی به تنظیم هورمون‌های بدن، مانند استروژن و پروژسترون، کمک می‌کند و در درمان درد پریود و عادت ماهیانۀ نامنظم بسیار اثربخش است. روغن گل مغربی به بهبود سطح کلسترول خون و استرس اکسیداتیو کمک می‌کند؛ این دو مورد به سندروم تخمدان پلی کیستیک مربوط می‌شود.

این گیاه می‌تواند باعث بروز سردرد یا درد عصبی معده شود.

عصارۀ نخل اره‌ای

عصارۀ نخل اراه‌ای برای کاهش سطح تستسترون خون بسیار مفید است و به بهبود علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک می‌کند.

در صورت استفاه از داروهای رقیق‌کنندۀ خون، از این گیاه استفاده نکنید.

گل راعی

گل راعی در بهبود افسردگی خفیف تا متوسط ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار اثربخش است.

زردچوبه

مادۀ فعال موجود در زردجوبه کورکومین نام دارد. زردچوبه به کاهش مقاومت به انسولین کمک می‌کند و دارای خواص ضد التهابی نیز هست.

چای سبز

چای سبز سبب بهبود مقاومت به انسولین می‌شود و به کاهش وزن در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز کمک می‌کند.

 

گیاهان آداپتوژن

زمانی که بدن شما نمی‌تواند انسولین را تنظیم کند، این ماده در بدن انباشته می‌شود و باعث افزایش سطح هورمون‌های جنسی مردانه (آندروژن) می‌شود. گیاهان آداپتوژن در تنظیمِ این هورمون‌ها به بدن شما کمک می‎‌‌کند. برخی از گیاهان آداپتوژن، برخی از علائم سندرم تخمدان تحریک پذیر را بهبود می‌بخشد. در ادامه، برخی از گیاهان آداپتوژن موثر در درمان تنبلی تخمدان و بهبود علائم آن را نام برده‌ایم.

ریشۀ ماکا

ریشۀ گیاه ماکا یکی از داروهای گیاهی سنتی به شمار می‌رود که نیروی جنسی و قدرت باروری را افزایش می‌دهد. ریشۀ ماکا می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها و کاهش سطح کورتیزول کمک می‌کند. این گیاه به درمان افسردگی ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز کمک می‌کند.

گیلاس زمستانی

گیلاس زمستانی را «جنسینگ هندی» نیز می‌نامند. گیلاس زمستانی به تنظیم سطح کورتیزول و بهبود استرس و علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک بسیار کمک می‌کند.

ریحان مقدس

ریحان مقدس در بهبودِ استرس متابولیک و شیمیایی اثربخش است. این گیاه را «ملکۀ گیاهان» می‌نامند. ریحان مقدس به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند، از افزایش وزن جلوگیری می‌کند و سطح کورتیزول را در بدن کاهش می‌دهد.

شیرین بیان

شیرین بیان گیاهی دارویی و دارای فواید بسیار است. ریشۀ شیرین بیان حاوی ترکیبی به نام گلیسیرریزین با خواصی بی‌نظیر است. ریشۀ شیرین بیان دارای خواص ضد التهاب است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. این گیاه به متابولیسم قند و تنظیم هورمون‌ها بسیار کمک می‌کند.

شیرین بیان به تنظیم استروژن در بدن کمک می‌کند و برای تنظیم تخمک گذاری نیز بسیار اثربخش است.

بسیاری از زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک از داروی اسپیرونولاکتون برای درمان جوش و ریزش موی ناشی از افزایش هورمون‌های مردانه استفاده می‌کنند. شیرین بیان می‌تواند اثربخشی این دارو را افزایش دهد.

مصرف این گیاه برای مبتلایان به فشار خون بالا توصیه نمی‌شود.

خارخسک

خارخسک به تحریک تخمک گذاری و تنظیم چرخۀ عادت ماهیانه کمک می‌کند. خارخسک تعداد کیست‌های تخمدان را کاهش می‌دهد.

پنج انگشت

قرن‌هاست که از پنج انگشت برای تنظیم هورمون‌ها و بهبود علائم PMS استفاده می‌شود. بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک چرخۀ قاعدگی نامنظمی دارند و سطح پروژسترون خون آن‌ها نیز پایین است. عدم تخمک گذاری سبب بروز این علائم می‌شود. گیاه پنج انگشت ترشح پرولاکتین را در مغز تنظیم می‌کند و از این طریق، به تنظیم سطح پروژسترون در بدن کمک می‌کند. این گیاه در بهبود علائم PMS و التیام درد پستان‌ها بسیار اثربخش است.

توجه داشته باشید که این گیاه برای زنانی که قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند مناسب نیست.

طب سوزنی برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

طب سوزنی یکی از بهترین روش‌های درمان کیست تخمدان در طب سنتی به شمار می‌رود. طب سوزنی یکی از شاخه‌های طب سنتی چینی به شمار می‌رود که قدمتی سه هزار ساله دارد و در درمان بیماری‌ها و التیام درد بسیار اثربخش است. طب سوزنی به کاهش سردرد و بهبود خلق و خو بسیار کمک می‌کند.

در پروسۀ درمان کیست تخمدان با طب سوزنی، متخصص طب سوزنی سوزن‌ها را در نقاط مربوط به دستگاه تناسلی فرو می‌کند. این کار به تحریک اعضای بدن، بهبود جریان خون، تنظیم سطح هورمون‌ها و بهبود عملکرد دستگاه تناسلی بسیار می‌کند. طب سوزنی روشی طبیعی و بدون عارضه به شمار می‌رود.

طب سوزنی برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

اثرات طب سوزنی بر درمان تنبلی تخمدان و بهبود علائم آن:

 • مهم‌ترین نقش طب سوزنی افزایش جریان خون در رحم و تخمدان است.
 • فعالیت دستگاه عصبی سمپاتیک را تنظیم می‌کند.
 • هورمون‌ها را تنظیم می‌کند.
 • از طریق ورود سوزن‌ها به نقاط مرتبط با رحم و تخمدان، سبب تحریک تخمک گذاری می‌شود.
 • حساسیت به انسولین و سطح انسولین و گلوگز خون را کاهش می‌دهد.
 • میل به شیرینی جات را کاهش می‌دهد. به عنوان مثال، اگر در طول روز افت قند داشته باشید، میل تان به شیرینی جات افزایش پیدا خواهد کرد.
 • متابولیسم بدن و اشتها را تنظیم می‌کند.
 • درد و استرس را بهبود می‌بخشد و التهاب را کاهش می‌دهد.

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی یکی از عوامل مهم در درمان تنبلی تخمدان به شمار می‌رود که رعایت آن در کنار درمان کیست تخمدان با طب سنتی ضروری است. اگر رژیم غذایی با، به طور کلی، سبک زندگی‌تان را اصلاح نکنید، حتی مراجعه به بهترین دکتر برای درمان تنبلی تخمدان نیز اثربخش نخواهد بود، چرا که چاقی یکی از مهم‎‌ترین عوامل بروز و تشدید تنبلی تخمدان به شمار می‌رود.

بهترین دکتر برای درمان تنبلی تخمدان

گنجاندن پروتئین‌ها، میوه جات، سبزیجات و غلات کامل در روند درمان تنبلی تخمدان بسیار اثربخش است. بسیاری از زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک فکر می‌کنند کربوهیدرات‌ها برای بدن مضر هستند. اما در واقع این طور نیست. فیبرها و کربوهیدرات‌های پیچیده، مانند غلات کامل، دارای ویتامین‌ها و مواد مغذی بسیاری هستند که به کنترل قند خون کمک می‌کنند.

پروتئین را فراموش نکنید. پروتئین سبب افزایش ترشح انسولین می‌شود. منابع گیاهی سرشار از پروتئین، مانند حبوبات، غلات کامل و دانه‌ها، گزینه‌های بسیار خوبی هستند.

افزودن مواد غذایی ضد التهاب نیز به بهبود علائم تنبلی تخمدان بسیار کمک می‌کند. روغن زیتون، گوجه، سبزیجات برگی و ماهی‌های چرب مواد غذایی ضد التهاب هستند.

از غذاهای سرشار از فیبر استفاده کنید و کربوهیدرات و قند تصفیه شده را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید. عدس، بروکلی و آوکادو سرشار از فیبر هستند.

در طول روز، وعده‌های غذایی کوچک میل کنید.

سویا

سویا در بدن مانند استروژن عمل می‌کند. در مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک، سویا می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها کمک کند. اما پیش از افزودن سویا به رژیم غذایی‌تان، با پزشک مشورت کنید.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که سویا باعث ایجاد اختلال در دستگاه درون ریز می‌شود.

منیزیم

بادام، اسفناج و موز غذاهای سرشار از منیزیم هستند که در بهبود سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار اثرگذار هستند.

روی

روی می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند و قدرت باروری را افزایش دهد. روی ریزش مو را نیز کاهش می‌دهد.

با مصرف گوشت، لوبیا، غذاهای دریایی و آجیل روی بیشتری به بدن‌تان برسید.

ویتامین D و کلسیم

ویتامین D برای عملکرد سیستم درون ریز ضروری است. کمبود ویتامین D در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک بسیار شایع است. ویتامین D و کلسیم به بهبود عادت ماهیانۀ نامنظم و تخمک گذاری نیز کمک می‌کند.

روغن جگر ماهی

روغن جگر ماهی دارای ویتامین D، ویتامین A و مقادیر بالایی از امگا 3 است. این اسیدها به تنظیمِ عادت ماهیانه کمک می‌کنند و شما را از شر چربی‌های شکمی راحت می‌کند.

پروبوتیک

پروبیوتیک، علاوه به کمک به سلامت دستگاه گوارش و روده‌ها، در درمان تنبلی تخمدان نیز بسیار اثربخش است. پروبیوتیک می‌تواند التهاب را کاهش دهد و هورمون‌های جنسی، مانند استروژن و آندروژن، را تنظیم کند.

ورزش

مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک باید ورزش را در برنامۀ روزانه‌شان بگنجانند، چرا که ورزش به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند و مقاومت به انسولین را بهبود می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان