تسکین و رفع بیماری ام اس (با طب سوزنی)

بیماری ام اس

بیماری ام اس یا تصلب بافت چندگانه یکی از پرابهام ترین بیماری ها به شمار می رود که علت اصلی بروز آن و عوامل اثرگذار بر تشدید آن هنوز ناشناخته باقی مانده است. این بیماری التهابی در پی حملۀ سیستم ایمنی به وجود می آید و سبب بروز علائمی مانند ضعف عضلانی و از بین رفتن بینایی می شود. تشخیص و درمان بیماری ام اس باید به سرعت صورت بگیرد، تا از پیشرفت سریع بیماری جلوگیری شود و درمان اثربخش تر باشد. البته ام اس درمان قطعی ندارد، اما روش های درمان اصلاح کنندۀ بیماری باعث می شوند آسیب کمتری به غلاف میلین وارد شود، نشانه های بیماری و شدت شان کاهش یابند و روند پیشرفت آن نیز کندتر شود. البته بیماری ام اس انواع متفاتی دارد و این روش های درمانی برای مبتلایان به ام اس عود کننده-فروکش کننده یا ام اس پیش روندۀ ثانویه، با یک سری ویژگی های خاص، مناسب هستند. دیگر مبتلایان به ام اس نمی توانند از این روش های درمانی بهره ببرند. روند درمان ام اس خوش خیم نیز تا پیش از تشدید علائم بیماری آغاز نمی شود، چرا که پزشکان سعی می کنند بیماران را، تا حد امکان، از عوارض ناخوشایند این داروها دور بدارند.

درمان ام اس

درمان ام اس

ام اس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن بافت عصبی مورد تهاجم سیستم ایمنی بدن قرار می گیرد و میلین غشای سلول عصبی از بین می رود. این بیماری در MRI خود را به صورت پلاک های ام اس (MS) نشان می دهد. بیماری ام اس (MS) بیشتر در دوره جوانی و به خصوص در خانم ها دیده می شود.

تاری دید، دو بینی، سوزش و گزگز دست ها و پاها، اختلالات تعادلی و حرکتی و افسردگی از علایم این بیماری هستند. این علایم می توانند به طور گذرا و گاه گاهی و یا به طور مداوم یا پیشرونده دیده شوند.

در حوزۀ طب سنتی هم روش های بسیاری برای درمان علائم ام اس وجود دارد. روش های طب سنتی برای درمان ام اس عوارض شدید داروهای شیمیایی را در پی ندارند، از این رو، اکثر مبتلایان به ام اس این روش ها را به داروهای شیمیایی ترجیح می دهند.

در ادامه، علائم بیماری ام اس و انواع روش های موثر برای کنترل و درمان این بیماری را شرح خواهیم داد.

آیا ام اس درمان قطعی دارد؟

داروهای شیمیایی بسیاری برای کنترل علائم ام اس و کاهش سرعت روند پیشرفت آن وجود دارد، اما این داروهای عوارض بسیاری را در پی دارند که گاه حتی جان بیمار را به خطر می اندازند. درمان ام اس به علائم این بیماری و وضعیت بیمار بستگی دارد. برخی علائم ام اس به قدری خفیف هستند که نیازی به درمان خاصی ندارند. معمولاً وقتی علائم بیماری ام اس عود می کنند، داروهای استروئیدی تجویز می شوند. داروهای استروئیدی این علائم را بهبود می بخشد، اما نمی تواند از عود مجددِ علائم جلوگیری کند. داروهای استروئیدی تنها برای مدت کوتاهی تجویز می شوند، چرا که عوارضی مانند اضافه وزن، دیابت و پوکی استخوان را در پی دارند. این داروها تنها سه بار در سال تجویز می شوند.

کورتیکواستروئیدها (کورتون)، که برای کاهش التهاب تحویز می شود، عوارضی مانند بی خوابی و افزایش فشار خون را در پی دارد. اینترفرون بتا یکی دیگر داروهای اثربخش در درمان علاوم ام اس به شمار می رود. در طی مصرف این دارو، باید آنزیم های کبدی تان را به طور مرتب چک کنید، چرا که این دارو می تواند به کبد آسیب برساند. به علاوه، اینترفرون سبب ایجاد آنتی بادی هایی در بدن می شود که اثربخشی دارو را کاهش می دهند. دیگر داروها هم عوارضی مانند عفونت شدید، سردرد، بروز برخی سرطان ها، تاری دید، کاهش تعداد گلبول های سفید خون و ریزش مو را در پی دارند.

داروی اکرووس (Ocrelizumab)  تنها دارویی است که از سوی سازمان غذا و دارو (آمریکا) (FDA)  برای درمان ام اس عود کننده-فروکش کننده یا ام اس پیش روندۀ ثانویه تایید شده است. این دارو به کنترل علائم و پیشرفت بیماری بسیار کمک می کند. با وجود این، این دارو نیز عوارض بسیاری را در پی دارد، از جمله، تب، کاهش فشار خون و حالت تهوع. اکرووس خطر ابتلا به برخی از سرطان ها، مانند سرطان سینه، را نیز افزایش می دهد.

برای انتخاب بهترین روش درمان ام اس، باید عوامل بسیاری را در نظر بگیرید، از جمله شدت بیماری، اثربخشی روش های درمانی پیشین، هزینه، عوارض داروها و شرایط دیگر.

علائم ام اس و درمان آن ها

برخی از علائم ام اس بسیار شایع هستند، اما خوشبختانه راه های بسیاری برای رفع آن ها وجود دارد. در ادامه، علائم شایع بیماری ام اس و راه های درمان آن ها را ذکر خواهیم کرد.

خستگی

بسیاری از مبتلایان به ام اس خستگی را تجربه می کنند. ممکن است پزشک داروی آمانتادین را برای رفع خستگی ناشی از ام اس تجویز کند، گرچه این دارو تاثیر چندانی هم ندارد. راه های زیر برای کنترل این خستگی اثربخش هستند:

 • ورزش
 • خواب کافی و به موقع
 • تکنیک های ذخیرۀ انرژی
 • دوری از داروهایی که خستگی را تشدید می کنند (از جمله مُسکن ها)

رویکردهای روان درمانی، مانند درمان رفتاری-شناختی (CBT)، نیز به کنترل این خستگی بسیار کمک می کنند.

علائم ام اس و درمان آن

علائم ام اس و درمان آن

مشکلات بینایی

مشکلات بینایی ناشی از ام اس، ظرف چند هفته، خود به خود بهبود می یابند و نیازی به درمان خاصی ندارند.

اگر علائم تان شدید باشد، پزشک برای تان استروئید تجویز خواهد کرد. استروئید روند بهبود این علائم را تسریع می بخشد.

برای درمان حرکات ناخواستۀ چشم، داروهایی مانند گاباپنتین اثربخش خواهند بود.

برای درمان دو بینی هم باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

سفتی و اسپاسم عضلانی

سفتی و اسپاسم عضلانی از علائم بیماری ام اس به شمار می روند که با فیزیوتراپی و ورزش های کششی بهبود می یابند.

برای بهبود اسپاسم عضلانی شدید، شل کنندۀ عضلات تجویز می شود. بکلوفن، گاباپنتین، تیزانیدین، دیازپام، کلونازپام و دانترولن برای درمان اسپاسم تجویز می شوند. اما این داروها عوارضی مانند ضعف، حالت تهوع، اسهال و سرگیجه را به همراه دارند.

مشکلات حرکتی

مشکلات حرکتی مبتلایان به ام اس معمولاً به دلیل انقباض و اسپاسم عضلانی بروز می یابند، اما ضعف عضلانی یا عدم تعادل و سرگیجه هم می توانند سبب ایجاد مشکلات حرکتی شود.

برای درمان مشکلات حرکتی، می توانید از روش های زیر بهره بگیرید:

 • کار با فیزیوتراپیست و دریافت برنامۀ ورزشی مناسب.
 • اگر مشکل تعادل و سرگیجه دارید، می توانید از توانبخشی وستیبیولار کمک بگیرید.
 • از داروهای مخصوص لرزش و سرگیجه استفاده کنید.
 • برای حرکت کردن، از عصا و ویلچر کمک بگیرید.

برای برطرف کردن مشکلات حرکتی تان، می توانید از کاردرمانگر هم کمک بگیرید.

درد نوروپاتی

درد نوروپاتی به دلیل آسیب دیدگی عصب ها ایجاد می شود. این درد می تواند به شکل حساسیت پوستی شدید یا احساس سوزش بروز یابد. این درد با استفاده از داروهایی مانند گاباپنتین، کاربامازپین یا آمی‌تریپتیلین التیام می یابد؛ آمی‌تریپتیلین نوعی داروی ضد افسردگی است که امروزه برای التیام این دردها هم استفاده می شود.

درد اسکلتی عضلانی

ام اس سبب بروز درد در عضله ها و مفاصل بدن می شود.

فیزیوتراپیست ماهر و باتجربه می تواند تکنیک ها و حرکات ورزشی موثر در درمان این دردها را به شما آموزش دهد.

با آموختن روش صحیح نشستن نیز می توانید این دردها را کاهش دهید.

اگر درد شدید باشد، پزشک برای تان مُسکن تجویز خواهد کرد.

دستگاه تحریک الکتریکی اعصاب به صورت زیرپوستی (TENS) هم می تواند به تحریک اعصاب و التیام دردها به شما کمک کند.

مشکلات مربوط به حافظه، فکر کردن و یادگیری

اگر حافظه تان مشکل دارد یا روند فکر کردن تان کند شده است، باید به روانشناس بالینی مراجعه کنید. روانشناس در حل این مشکل به شما کمک خواهد کرد.

مشکلات عاطفی

اگر نمی توانید عواطف تان را کنترل کنید، به عنوان مثال، بی دلیل می خندید یا گریه می کنید، باید به یک روانشناس بالینی مراجعه کنید.

ممکن است روانشناس برای تان داروهای ضد افسردگی تجویز کند. روش هایی مانند درمان رفتاری-شناختی (CBT) می توانند به درمان افسردگی مبتلایان به ام اس کمک کند.

اگر نگران یا مضطرب هستید، داروهای ضد افسردگی یا بنزودیازپین ها می توانند به شما کمک کنند.

مشکلات جنسی

برای درمان اختلال نعوظ در مبتلایان به ام اس، داروهایی برای افزایش جریان خون در آلت تناسلی تجویز می شود.

برای رفع دیگر مشکلات جنسی، مانند بی میلی به سکس یا مشکلات ارگاسم، به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات مثانه

برای درمان مشکلات مثانه، روش های بسیاری وجود دارد.

گاهی برای خالی کردن مثانه، از سوند استفاده می شود.

برای درمان مشکلات مثانه، به پزشک یا متخصص اورولوژی مراجعه کنید. گاهی متخصص برای درمان این مشکلات تزریق بوتاکس را تجویز می کند یا تمریناتی را برای تقویت عضلات پشتیبان مثانه به شما یاد می دهد.

مشکلات روده ای

با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی یا مصرف ملین ها، می توانید یبوست ناشی از ام اس را درمان کنید.

ممکن است برای رفع یبوست شدید به شیاف نیاز داشته باشید.

برای درمان بی اختیاری در دفع، می توانید از داروهای ضد اسهال یا حرکات مخصوص تقویت عضلات رکتوم استفاده کنید.

مشکلات بلعیدن و تکلم

گفتار درمانگران در درمان مشکلات بلع و تکلم به شما کمک خواهند کرد.

گفتار درمانگران مصرف غذاهایی را که جویدن و بلع شان آسان است به شما توصیه می کند، همچنین، تمرین هایی را برای تقویت عضلات مورد نیاز برای جویدن، بلعیدن و تکلم را به شما یاد می دهند.

درمان ام اس (MS)

درمان های پیشگیرانه از بروز حمله ام اس (MS)، درمان های مربوط به زمان شروع حمله ام اس (MS) و درمان علامت های بیماری ام اس (MS)، سه دسته مهم در درمان ام اس (MS) هستند.

درمان بیماری ام اس با طب سنتی

همانطور که گفتیم، در حال حاضر، ام اس قابل درمان نیست و روش های درمان کنونی، تنها روند پیشرفت بیماری را کُند می سازند، علائم بیماری را کنترل می کنند و کیفیت زندگی بیمار را بهبود می بخشند. در طب سنتی هم روش های بسیاری برای درمان علائم این بیماری وجود دارد که در مقایسه با داروهای شیمیایی، بسیار کم عارضه هستند. روندِ درمان ام اس بسیار کُند است. گاهی احساس می کنید یک قدم جلو رفته اید و دو قدم پس رفت داشته اید. روش های طب سنتی برای درمان ام اس نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای مشاهدۀ نتیجه و اثربخشی آن، باید صبور و ثابت قدم باشید.

درمان ام اس با طب سنتي

در ادامه، اثربخشی گیاهان دارویی و طب سوزنی را در درمان ام اس شرح خواهیم داد.

گیاهان موثر در درمان ام اس

برای درمان ام اس، داروهای گیاهی بسیاری وجود دارد. این داروهای گیاهی باید تحت نظر متخصص مصرف شوند تا سلامت تان را به خطر نیندازند و بیشترین اثربخشی را داشته باشند.

زنجبیل

زنجبیل دارای خواص درمانی بی شمار است. این گیاه پرمصرف و شفابخش التهاب را از بین می برد. مادۀ گینجرول موجود در زنجبیل تاثیر قابل توجهی بر کاهش التهاب عصبی (التهاب بافت عصبی در مغز یا ستون فقرات) دارد.

چای سبز

کمبود برخی آنتی اکسیدان ها سبب تشدید علائم ام اس می شود. چای سبز سرشار آنتی اکسیدان و اپی‌گالوکاتشین-3- گالات (EGCG) است. اپی‌گالوکاتشین-3- گالات (EGCG)سلول های مغز را تقویت می کند. مصرف چای سبز به التیام علائم ام اس کمک می کند.

زردچوبه

زردچوبه، به دلیل داشتن کورکومین، دارای خواص ضد التهاب است و شدت علائم ام اس را کاهش می دهد. این گیاه را هم به صورت تازه و هم به صورت پودری می توانید استفاده کنید.

زردچوبه در درمان ام اس

زردچوبه در درمان ام اس

شاه دانه

شاه دانه دارای خواص ضد اسپاسم و ضد درد است، از این رو، در بهبود علائم بیماری ام اس بسیار اثربخش است.

پونۀ کوهی، رزماری، بابونه، خردل و آویشن از دیگر گیاهان مفید در درمان ام اس به شمار می روند.

درمان ام اس با طب سوزنی

طب سوزنی یکی از شاخه های طب سنتی چینی به شمار می رود که در درمان بیماری ها و التیام دردها بسیار اثربخش است. براساس باورهای رایج در طب سنتی چینی، انرژی ای به نام انرژی qi در بدن جریان دارد که اگر تعادل و تنظیم آن به هم بخورد، دردها و بیماری های مختلف بروز می یابند. متخصص طب سوزنی با فرو کردن سوزن های نازک در نقاط خاصی از بدن، به نام نقاط طب سوزنی، جریان انرژی qi را در بدن تعدیل می کنند و، از این طریق، درد و بیماری را از بدن دور می کنند.

طب سوزني در درمان ام اس

طب سوزني در درمان ام اس

 • طب سوزنی در درمان علائم ام اس نیز بسیار اثربخش است. این روش درمانی طبیعی علائمی مانند خستگی، درد، بد خلقی، بی حسی،  اسپاستیسیتی و مشکلات مثانه را بهبود می بخشند.
 • این روش درمانی کاملاً طبیعی است و هیچ گونه عارضۀ جدی ای را در پی ندارد.
 • طب سوزنی هم باعث کنترل علایم (کاهش مصرف داروها) و هم پیشگیری از حمله ام اس(MS) می شود.
 • طب سوزنی افسردگی و اضطراب را بهبود می دهد.
 • طب سوزنی خون رسانی به اندام ها را زیاد می کند.
 • طب سوزنی برای کنترل تاری دید و دو بینی بسیار موثر است.
 • طب سوزنی اثرات شبه کورتون در بدن دارد که باعث پیشگیری از حملات ام اس (MS) می شود.
 • طب سوزنی با درمان ضد درد خود باعث کنترل سوزش و گزگز اندام ها می شود.
 • تمامی روش های طب سوزنی در درمان بیماری ام اس (MS) بسیار کارآمد هستند. بسته به مزمن بودن و شدت علایم می توان از روش های مختلف از طب سوزنی معمولی تا امبدینگ و طب سوزنی ایمپلنت، برای درمان این بیماران بهره برد.
درمان ام اس با طب سوزنی

درمان ام اس با طب سوزنی

تغییر سبک زندگی

تغییر شیوۀ زندگی به بهبود علائم بیماری ام اس بسیار کمک می کند.

 • استراحت کنید. به برنامۀ خواب تان توجه داشته باشید و به اندازۀ کافی بخوابید. اگر مبتلا به اختلالات خواب هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.
 • ورزش کنید. در طول درمان ام اس خفیف تا متوسط، پیروی از برنامۀ ورزشی منظم بسیار اثربخش است. ورزش به تقویت عضلات و بهبود تعادل بدن تان بسیار کمک می کند. اگر عرق کردن و گرما آزارتان می دهد، به سراغ شنا یا دیگر ورزش های آبی بروید. ورزش های هوازی، حرکات کششی، پیاده روی، دوچرخه ثابت، یوگا و تای چی نیز به مبتلایان به ام اس توصیه می شود.
 • بدن تان را خنک نگه دارید. گرما سبب تشدید علائم برخی از مبتلایان به ام اس می شود. از این رو، بهتر است همیشه محیط اطراف تان را خنک نگه دارید.
 • از استرس دوری کنید. استرس سبب تشدید علائم و نشانه های ام اس می شود. یوگا، تایچی، طب سوزنی، ماساژ و نفس عمیق به کاهش استرس کمک می کنند.
 • از یک رژیم غذایی درست پیروی کنید. رژیم غذایی خاصی برای مبتلایان به ام اس وجود ندارد، از این رو، متخصصان پیروی از یک رژیم غذایی سالم را توصیه می کنند. غذاهای سرشار از فیبر مصرف کنید، پروتئین های گیاهی را جایگزین پروتئین های حیوانی کنید. شیر و دیگر محصولات لبنی را از رژیم غذایی تان حذف کنید و دیگر منابع کلسیم را جایگزین آن کنید. از روغن های اشباع شده پرهیز کنید و به جای آن، روغن زیتون مصرف کنید. مصرف اسیدهای چرب امگا 3، مانند گردو و بذر کتان، را در رژیم غذایی تان بگنجانید. مصرف میوه و سبزیجات تان را افزایش دهید.

از الکل دوری کنید، چرا که سبب بروز التهاب در بدن می شود. گلوتن نیز سبب تشدید علائم ام اس می شود.

 • ویتامین D مصرف کنید. کمبود ویتامین D در بدن خطر ابتلا به ام اس را افزایش می دهد. مکمل ویتامین D را با تجویز پزشک مصرف کنید.
درمان MS
مشاوره رایگان