درمان آرتروز شانه + علائم آن

سندروم روده تحریک پذیر
درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سنتی
می 6, 2019
تزریق فیلر زیر چشم
تزریق فیلر زیر چشم | مراقبت های پس از تزریق
می 9, 2019

درمان آرتروز شانه + علائم آن

آرتروز شانه

آرتروز شانه به آسیب دیدگی و ساییدگی غضروف داخل مفاصل شانه اطلاق می گردد. این بیماری معمولاً با افزایش سن (بعد از 50 سالگی) بروز می یابد، اما عواملی مانند شکستگی، در رفتگی یا عفونت شانه سبب بروز این بیماری در جوانان خواهند شد. این بیماری می تواند ریشۀ وراثتی نیز داشته باشد. در مبتلایان به آرتروز شانه لایۀ سطحی و لایه های زیرین غضروف ساییده می شود. غضروف بافتی زنده به ضخامت 2 تا 3 میلی متر است که در همۀ مفاصل بدن وجود دارد و سطح استخوان داخل مفاصل را می پوشاند. در مبتلایان به بیماری آرتروز شانه، در ابتدا، غضروف شانه نرم می شود و رفته رفته، از بین می رود و استخوان ها بر روی هم ساییده می شوند و در نهایت، سبب بروز درد می شود. خوشبختانه، در طب غربی و طب سنتی چینی، روش های بسیاری برای درمان آرتروز شانه وجود دارد. با شناخت روش های گوناگون، می توانید بهترین روش درمان آرتروز شانه را برگزینید.

در این مقاله، خواهیم گفت آرتزو شانه چیست و علائم و روش های درمان آن کدامند.

انواع آرتروز شانه

انواع آرتروز شانه

انواع آرتروز شانه

آرتروز شانه انواع مختلفی دارد و هر نوع آن نیز دلایل متفاوتی دارد. البته برخی از دلایل بروز آرتروز شانه ناشناخته هستند.

آرتروز شانه

آرتروز نوعی بیماری تخریبی پیش رونده در غضروف مفاصل به شمار می رود. این بیماری معمولاً به دلیل افزایش سن بروز می یابد و ممکن است دیگر مفاصل اطراف شانه را نیز تحت تاثیر قرار دهد. آرتروز شانه شایع ترین نوع آرتروز به شمار می رود.

آرتریت روماتوئید شانه

آرتریت روماتوئید نوعی بیماری خود ایمنی به شمار می رود که در آن، بدن به سلول های سالم خودش حمله می کند. بیماری روماتیسم شانه می تواند سبب نارک شدن مفاصل شود. این بیماری التهابی می تواند در هر دو شانه، به صورت همزمان، بروز یابد. بیماری آرتریت روماتوئید شانه از انواع نادر آرتروز شانه به شمار می رود.

آرتروز شانه پس از سانحه

اگر شانه شما شکسته باشد، در رفته باشد یا هر آسیب دیگری دیده باشد، احتمال بروز آتروز شانه پس از سانحه وجود دارد.

آرتروز شانه به دلیل آواسکولار نکروز

آواسکولار نکروز یا بافت مردگی بی خونی نوعی بیماری است که در آن، سلول های استخوان به دلیل اختلال در خون رسانی به این سلول ها از بین می روند. در استخوان شانه نیز این اتفاق به دلیل بیماری، آسیب دیدگی ناشی از سانحه و دلایل دیگر رخ می دهد. اگر خون به سلول های استخوان نرسد، این سلول ها رفته رفته از بین می رود، ساییده و ناهموار می شوند و در نهایت، سبب بروز آرتروز می شوند.

علائم آرتروز شانه چیست؟

نشانه های آرتروز شانه و میزان سائیدگی و آسیب دیدگی غضروف ها در مبتلایان متفاوت است. نمی توان سرعت پیشرفت بیماری آرتروز شانه را به طور دقیق تعیین کرد. وقتی فعالیت خاصی سبب بروز درد در شانه شود، به این معناست که غضرف شانه تحت، در آن شرایط، فشار و استرس است. به طور کلی، هر چه فعالیت سبب بروز درد بیشتری شود، احتمالاً آسیب بیشتری به شانه و مفاصل آن می رساند. در ادامه، علائم این بیماری را به طور کامل شرح خواهیم داد:

علائم آرتروز شانه

علائم آرتروز شانه

  • بروز درد در مفاصل شانه یکی از شایع ترین علائم آرتروز شانه به شمار می رود. امکان بروز این درد در قسمت جلو، کنار و پشت شانه وجود دارد. برخی از مبتلایان هنگامی که بازو یا شانه شان را حرکت می دهند، درد را در قسمت های مختلف شانه شان احساس می کنند و برخی دیگر حتی زمانی که دست شان را تکان نمی دهند و از بازوی شان هیچ استفاده ای نمی کنند هم این درد را احساس می کنند. احتمال بروز درد آرتروز در هر ساعت از شبانه روز وجود دارد. معمولاً ورزش یا برداشتن اجسام سنگین سبب تشدید درد آرتروز می گردد. اگر درد شانه شدید باشد، این درد به بازوها، آرنج ها و حتی مچ دست نیز منتقل می شود.
  • سفتی مفاصل یکی دیگر از نشانه های پیشرفت بیماری آرتروز شانه به شمار می رود. سفتی مفاصل با ناتوانی در حرکت دادن شانه بروز می یابد. وقتی میزان حرکت شانه کاهش یابد، کارایی بازوهای تان نیز کاهش خواهد یافت. فعالیت های یان، به دلیل بروز درد، کاهش خواهد یافت. در نتیجه، درد نیز مانعی بر سر راه تکان دادن دست و بازوهای تان خواهد بود.
  • در قسمت شانه، سر و صداهایی را خواهید شنید که می تواند به دلیل ناهمواری سطح غضروف مفاصل این قسمت باشد. این سر و صدا ممکن است با درد همراه باشد، شاید هم هیچ دردی نداشته باشد.
مطالعه بیشتر :  درمان دیسک گردن بدون جراحی (6 راهکار)

تشخیص آرتروز شانه

برای تشخیص آرتروز شانه، پزشک سوالاتی در مورد نشانه های این بیماری و سابقۀ پزشکی تان از شما خواهد پرسید. میزان پیشرفت آرتروز و وضعیت غضروف و استخوان های تان از طریق تصویر برداری با اشعۀ ایکس و ، در صورت نیاز، سی تی اسکن مشخص خواهد شد.

تشخیص آرتروز شانه

تشخیص آرتروز شانه

درمان آرتروز شانه

برای درمان آرتروز شانه، روش های نوین غربی و روش های درمانی سنتی و خانگی بسیاری وجود دارد. در ادامه، برخی از آن ها را برخواهیم شمرد:

درمان آرتروز شانه

ورزش برای درمان آرتروز شانه

انجام حرکات ورزشی اولین قدم در درمان آرتروز شانه به شمار می رود. در ابتدا، پزشک تمرین های ورزشی برای درمان آرتروز شانه را به شما آموزش می دهد تا شانه تان همچنان در حرکت باشد و قدرت تحرکش را از دست ندهد. این تمرین های ورزشی از ساییدگی عضلات نیز جلوگیری می کنند. کاهش توانایی حرکت ناشی از آرتروز به صورت تدریجی رخ می دهد و نمی توانید به سادگی متوجه آن شوید. سفت شدن مفاصل شانه سبب تشدید درد و ناتوانی در حرکت دادن شانه می شود. توصیه می کنیم تحت هر شرایطی، روزانه، به مدت دو تا سه دقیقه، حرکاتی کششی شانه را انجام دهید، چه توانایی حرکت دادن شانه ها را از دست داده باشید، چه برای تان دشوار و طاقت فرسا باشد.

ورزش برای درمان آرتروز شانه

ورزش برای درمان آرتروز شانه

معمولاً برای درمان آرتروز شانه، نیازی به انجام فیزیوتراپی نیست، مگر این که توانایی حرکت دادن آن را از دست داده باشید. ورزش برای آرتروز شانه بهترین گزینه است، به شرطی که درد آن آزارتان ندهد.

تغییر سبک زندگی

ایجاد تغییر در سبک زندگی یکی دیگر از روش های درمان آرتروز شانه و علائم آن به شمار می رود. به طور کلی، از انجام هر فعالیتی که سبب بروز درد شانه می شود اجتناب کنید. اگر درد شانه چند روز طول بکشد و شدت آن شما را از خواب بیدار کند، باید از خودتان بپرسید که آیا انجام یک فعالیت خاص ارزش تحمل درد را دارد یا خیر؟ به عنوان مثال، اگر بازی گلف سبب بروز درد در شانه تان می شود، باید میزان این فعالیت را، به جای هر روز، به هفته ای یک بار کاهش دهید.

کنترل درد

برای کنترل درد آرتروز شانه، روش های خانگی و دارویی بسیاری وجود دارد:

  • یخ دوست شماست. بستۀ یخ برای کنترل درد بسیار مفید است. در صورت نیاز، می توانید روزانه دو تا سه بار، بستۀ یخ را روی محل درد قرار دهید. هر بار، بستۀ یخ را به مدت 20 تا 30 دقیقه بر روی شانه تان قرار دهید. اگر درد شانه از خواب بیدارتان می کند، یخ درمانی را پیش از خواب انجام دهید.
  • برخی از بیماران گرما را ترجیح می دهند. استفاده از پک گرم، پیش از انجام حرکات کششی شانه، به التیام درد شانه های تان کمک می کند.
  • داروهای مختلفی برای کنترل درد ناشی از آتروز شانه وجود دارد که هر یک مزایا و عوارض مختص به خودشان را دارند. پیش از مصرف هر گونه قرص مُسکن، با پزشک تان مشورت کنید.

استامینوفن یکی از داروهای ضد درد به شمار می رود که عوارض کمی هم دارد، از این رو، در ابتدا، می توانید از این دارو برای التیام درد شانه تان استفاده کنید. البته مصرف بیش از حد این دارو می تواند بر کبدتان تاثیر منفی بگذارد، از این رو، بهتر است درمورد بهترین دوز مصرفی، با پزشک تان مشورت کنید.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) نیز در درمان علائم آرتروز شانه اثربخش هستند. اگر سابقۀ خونریزی یا زخم معده دارید، قرص های رقیق کنندۀ خون مصرف کنید یا مبتلا به نارسایی کلیه یا بیماری قلبی هستید، از مصرف قرص ضدالتهاب غیر استروئیدی اجتناب کنید. پیش از مصرف قرص های ضد التهاب غیر استروئیدی، با پزشک تان مشورت کنید.

  • تزریق کورتیزون و داروهای ساخته شده از هیالورونیک اسید به بهبود علائم آرتروز شانه کمک می کند. ترکیب کورتیزون با داروهای بی حسی بالافاصله درد را التیام می بخشد. بستۀ یخ را، به مدت یک یا چند روز پس از تزریق کورتیزول، بر روی شانه های تان قرار دهید. اگر قصد انجام عمل جراحی دارید، به مدت چند ماه، مصرف کورتیزول را متوقف کنید.

هیالورونیک اسید به صورت طبیعی در بدن وجود دارد. سال هاست که از این ماده برای التیام درد مبتلایان به آرتروز زانو استفاده می شود و اینک، از آن در درمان درد شانه نیز کمک می گیرند. تزریق این ماده دردتان را به مدت دو سال التیام می بخشد.

جراحی شانه

اگر هیچ یک از روش های غیر جراحی برای درمان آرتروز شانه اثربخش واقع نشود، باید از جراحی کمک بگیرید. چگونگی جراحی شانه به سن و میزان پیشرفت آرتروز بستگی دارد.

طب سنتی برای درمان آرتروز شانه

گاهی درد و التهاب حاصل از بیماری آرتروز در برابر روش های درمان طب غربی مقاوم هستند. بسیاری از مردم به دنبال راه های درمان علائم آرتروز شانه با طب سنتی هستند، چرا که هم بسیار اثربخش هستند و هم عوارض داروهای شیمیایی را در پی ندارند. در ادامه روش های درمان آرتروز شانه با طب گیاهی و طب سوزنی را برای تان شرح خواهیم داد.

طب سنتی برای درمان آرتروز شانه

طب سنتی برای درمان آرتروز شانه

درمان گیاهی آرتروز شانه

گیاهان زیادی برای کاهش درد و ورم ناشی از آرتروز شانه وجود دارند. به طور کلی، گیاهان دارای خواص ضد التهاب به کاهش درد و دیگر علائم آرتروز بسیار کمک می کنند. در ادامه، چند مورد از اثربخش ترین گیاهان در درمان آرتروز شانه را به برخواهیم شمارد.

درمان گیاهی آرتروز شانه

درمان گیاهی آرتروز شانه

البته به یاد داشته باشید که این گیاهان را باید تحت نظر متخصص مصرف کنید، تا از هر گونه عارضۀ احتمالی یا تداخل دارویی در امان بمانید.

کندر

گیاه کندر، به دلیل خواص ضد التهابش، برای درمان بیماری های بسیاری اثربخش است. این گیاه برای درمان درد حاصل از آرتروز بسیار مفید است. در مبتلایان به بیماری های خود ایمنی، مانند آرتریت روماتوئید شانه، لکوترین به مفاصل سالم حمله و آن ها را تخریب می کند. این گیاه پر فایده از این تخریب جلوگیری می کند.

کندر برای درمان آرتروز شانه

کندر برای درمان آرتروز شانه

پنجه گربه

پنجه گربه یکی دیگر از گیاهان دارای خواص ضد التهاب است که ورم و التهاب را در مبتلایان به بیماری آرتروز کاهش می دهد. گیاه پر فایدۀ پنجۀ گربه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می شود. البته به یاد داشته باشید که استفادۀ بیش از حد از گیاه پنجۀ گربه سبب تحریک دستگاه ایمنی و تشدید درد در مبتلایان به بیماری آرتروز خواهد شد.

پنجه گربه ضد التهاب

پنجه گربه ضد التهاب

اکالیپتوس

برگ گیاه اکالیپتوس به التیام درد آرتروز کمک می کند.

این گیاه دارای ماده ای به نام تانین است، از این رو، در درمان درد و التهاب حاصل از آرتروز بسیار مفید است.

اکالیپتوس التیام درد آرتروز

اکالیپتوس التیام درد آرتروز

پیش از مصرف اکالیپتوس، از نداشتن آلرژی به آن اطمینان حاصل کنید. مقداری از آن را روی پوست تان قرار دهید، اگر تا 48 ساعت، پوست تان هیچ واکنشی نشان نداد، می توانید با خیال راحت از این گیاه استفاده کنید.

مطالعه بیشتر :  بهترین روش درمان دیسک کمر چیست؟ (11 روش)

زنجبیل

زنجبیل یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین ادویه ها به شمار می رود که خواص دارویی بی نظیری دارد. این ادویه دارای خواص ضد التهاب است و برای درمان التهاب و درد حاصل از آرتروز بسیار اثربخش است. به علاوه، این گیاه با افزایش جریان خون در محل مورد نظر، درد را التیام می بخشد.

زنجبیل ضد التهاب

زنجبیل ضد التهاب

چای سبز

چای سبز یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان به شمار می رود که به کاهش التهاب در بدن کمک می کند. این گیاه به درمان التهاب ناشی از آرتروز و رماتیسم نیز بسیار کمک می کند.

چای سبز کاهش التهاب

چای سبز کاهش التهاب

تریپتریگیوم ویلفردی

تریپتریگیوم ویلفردی یکی از قدیمی ترین گیاهان در طب سنتی چینی به شمار می رود. عصارۀ پوست ریشۀ این گیاه برای سرکوب سیستم ایمنی بیش فعال بسیار اثربخش است. می توانید از این گیاه به صورت موضعی نیز استفاده کنید.

مصرف طولانی مدت این گیاه توصیه نمی شود.

سرکوب سیستم ایمنی بیش فعال

سرکوب سیستم ایمنی بیش فعال

زردچوبه

زردچوبه ادویه ای پر خاصیت و پر استفاده است که سبب کاهش التهاب بدن نیز می شود. این گیاه برای کاهش درد و ورم حاصل از بیماری آرتروز بسیار اثربخش است.

 کاهش التهاب با زردچوبه


کاهش التهاب با زردچوبه

درمان آرتروز شانه با طب سوزنی

طب سوزنی یکی دیگر از شاخه های طب سنتی چینی به شمار می رود که هدف آن تنظیم انرژی qi در بدن است. طب سوزنی، با قدمتی هزاران ساله، سابقۀ درخشانی در بهبود سلامت جسمی و روحی انسان ها داشته است. از دیدگاه طب سنتی چینی، بر هم خوردن تنظیم انرژی qi در بدن سبب بروز بیماری ها، دردها، مشکلات روحی و چاقی می شود. متخصصان طب سوزنی سوزن های شفابخش را وارد نقاط طب سوزنی در بدن می کنند و از این طریق، انرژی را در بدن تنظیم می کنند. البته انرژی qi در طب غربی تعریف نشده است و معنایی ندارد.

درمان آرتروز شانه با طب سوزنی

درمان آرتروز شانه با طب سوزنی

به طور کلی، طب سوزنی برای درمان انواع آرتروز اثربخش است. طب سوزنی روشی طبیعی و بدون عارضه است که با افزایش ترشح اندورفین در بدن، دردها را التیام می بخشد. این طب شفابخش سفتی و التهاب را مبتلایان به آرتروز را بهبود می بخشد و بر وضعیت حرکت آن ها نیز تاثیر مثبت می گذارد.

برای انجام طب سوزنی، به مراکز معتبر طب سوزنی و پزشک متخصص و مجرب در این زمینه مراجعه کنید تا هم از عوارض احتمالی به دور باشید و هم بهترین نتیجه را شاهد باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان