چگونه با طب سوزنی لاغر شویم؟ (اندامی زیبا با طب سوزنی)

کلینیک طب سوزنی
لیست 10 مرکز طب سوزنی در تهران
فوریه 10, 2019
درمان بیماری‌‌ با طب سوزنی
درمان انواع بیماری‌‌ ها با طب سوزنی (درمان 9 بیماری)
فوریه 14, 2019

چگونه با طب سوزنی لاغر شویم؟ (اندامی زیبا با طب سوزنی)

طب سوزنی و لاغری شکم

طب سوزنی به­ عنوان بخشی از طب سنتی چینی در جهان شناخته شده است. طی چهل سال گذشته، محبوبیت این طب شفابخش در میان مردم ملل دیگر نیز افزایش چشمگیری داشته است. به گزارش مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری (NCBI)، در سال 2014، در ایالات متحده آمریکا، بیش از 10 میلیون مورد درمان با طب سوزنی صورت گرفت. با افزایشِ تعدادِ مقاله‌ها و پژوهش‌های علمی‌ حاکی از تاثیر طب سوزنی بر التیامِ درد، پژوهشگران و پزشکان به تحقیق و پژوهش در مورد دیگر فواید طب سوزنی پرداخته‌اند. این طب سنتی چینی، علاوه بر تاثیرِ شفابخشی که در درمان بیماری‌ها و التیام دردها دارد، در زمینۀ زیبایی پوست و تناسب اندام نیز بسیار موثر واقع شده است.

طب سوزنی و لاغری

 

آیا لاغری با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟

از کاهش وزن تحت عنوان «کنترل وزن» یاد می‌شود، چرا که بعد از کاهش وزن، باید به فکر تثبیت آن باشیم و از افزایشِ مجدد وزنمان جلوگیری کنیم. برای درمان چاقی، باید جنبه‌های مختلفی را در نظر گرفت؛ از این‌رو، یک برنامۀ لاغری خوب باید متضمنِ رژیم غذایی مناسب، ورزش کافی و تکنیک‌های کاهش استرس باشد.

پژوهش‌های اخیر از رابطۀ میان طب سوزنی و لاغری خبر می‌دهند. این مطالعات علمی حاکی از آن­ند که ترکیبِ طب سوزنی با رژیم غذایی مناسب و دیگر روش‌های لاغری، روندِ کاهش وزن را تسریع می‌بخشد و باعث می‌شود شخص، وزن بیشتری را از دست دهد و در تثبیت وزن و حفظ تناسب اندامش نیز موفق‌تر باشد؛ از این‌رو، می‌توان گفت که طب سوزنی به عنوان یک اکسیر معجزه‌گر عمل نمی‌کند، بلکه اگر بیمار در تغییر سبک زندگی‌ و تغذیه‌اش مصمم باشد، طب سوزنی، روند کاهش وزن و تثبیت آن را بسیار راحت‌تر می‌سازد.

مکانیسم دقیقِ طب سوزنی و نحوۀ اثرگذاری آن به‌طور دقیق مشخص نیست؛ اما می‌دانیم که در طب سوزنی لاغری، سوزن‌های شفابخش وارد نقاط مشخصی از بدن (به نام نقاط طب سوزنی) می‌شوند و با تنظیمِ جریان انرژی حیات بخشِ (qi) در بدن، بر عوامل اثرگذار در کاهش وزن تاثیر می‌گذارند. این عوامل اثرگذار عبارت­نداز:

 • افزایشِ متابولیسم
 • کاهش اشتها
 • کاهش استرس
 • رفع یبوست

طب سوزنی و لاغری شکم

براساس طب سنتی چینی، افزایش وزن و اضافه وزن در اثر بر هم خوردن تعادل در بدن به وجود می‌آید. آموزه‌های باستانی طب چینی، این بی­ تعادلی را ناشی از عملکرد نادرست این اعضا می‌داند:

 • کبد
 • طحال
 • کلیه
 • غدۀ تیروئید
 • دستگاه درون ریز

از این‌رو، طب سوزنی لاغری، از طریق راه­های مختلف، بر روی درمان و بهبود عملکرد این اعضا متمرکز می­شود.

مطالعه بیشتر :  کنترل دیابت،رماتیسم و کبد چرب (با طب سنتی)

در جلسه‌های طب سوزنی، متخصص طب سوزنی، سوزن‌های شفابخش را در نقاط خاصی از بدن، به نام «گذرگاه‌های انرژی»، فرو می­برد. این سوزن‌ها سبب افزایش ترشح اندورفین در بدن می‌شوند. ترشح اندورفین باعث ایجاد آرامش و نشاط در شخص و سبب جلوگیری از افزایش اشتهای حاصل از استرس و خشم می‌شود؛ بدین ترتیب، طب سوزنی می‌تواند آرامش را برای اشخاص به ارمغان بیاورد و بدون هیچ‌گونه دارویی، به کاهش وزن آن‌ها کمک کند.

نقاط طب سوزنی برای لاغری

متخصص طب سوزنی، با انجام معاینات بالینی لازم، نقاط طب سوزنی را بر روی بدنتان مشخص و روند درمان را آغاز می‌کند. چینی‌ها معتقدند که در گوش انسان، نقاطی مرتبط با ارگان‌ها و اعضای اصلی بدن وجود دارد. آن دسته از نقاط موجود در گوش انسان که در درمان چاقی نقش دارند عبارت­ند از:

 • دهان: برای کسانی که از روی میل و هوس و بدون احساس گرسنگی، غذا می‌خورند. معمولاً، این اشخاص پرحرف هستند و خیلی سیگار می‌کشند.
 • معده: برای کسانی که حتی پس از احساس سیری هم از غذا خوردن دست نمی‌کشند و همواره دهانشان می‌جنبد و چیزی می‌خورند.
 • ریه: برای اعتیاد به پرخوری و کسانی که عاشق شکلات و شیرینی هستند. طب سوزنی سبب کاهش میل این افراد به شیرینی می‌شود.
 • نقطۀ Shenmen: برای ایجاد آرامش و از بین بردنِ اضطراب، خشم، عصبانیت و ناامنی. استرس یکی از عوامل پرخوری عصبی و در نتیجه، چاقی به شمار می‌رود.
 • دستگاه درون‌ریز: حفظ آب بدن که یکی از مهم‌ترین عوامل چاقی به شمار می‌رود.
 • تخمدان و غدد فوق کلیوی: در صورتی‌ که افزایش وزن به دلیل یائسگی، سندروم تخمدان پلی‌کیستیک یا PMS باشد، طب سوزنی با هدف قرار دادن این نقطه، به لاغری کمک می‌کند.
 • طحال: درصورتی‌که افزایش وزن به دلیل اختلالات هورمونی و تنظیم نبودنِ قند خون باشد، طب سوزنی مشکل چاقی‌تان را با هدف قرار دادن این نقطه حل خواهد کرد.
 • کلیه: برای حفظ آب بدن و تنظیمِ هورمون‌ها و سیستم عصبی.
 • تیروئید: برای افزایش متابولیسم بدن.

متخصص طب سوزنی دو یا چند نقطه را، بسته به مشکل بیمار، انتخاب و روندِ درمان را آغاز می‌کند.

در بدن نیز نقاط طب سوزنی برای لاغری وجود دارند. در چند جلسۀ اول، نقاط «چهار دروازه» برای جاری ساختنِ انرژی در بدن و ایجاد آرامش در سیستم عصبی استفاده می‌شوند؛ پس از آن، متخصص طب سوزنی، براساس عوامل اثرگذار بر افزایش وزن در شما، نقاط مختلف بدنتان را برای ادامۀ درمان انتخاب می‌کند.

نقاط طب سوزنی برای لاغری

 

مشاهدۀ تاثیرِ طب سوزنی گوش بر لاغری

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، طب سوزنی گوش یکی از تکنیک‌های طب سوزنی لاغری به شمار می‌رود که در خلال آن، سوزن‌های معجزه‌گری که وارد نقاط طب سوزنی در گوش می‌شوند، به طرق مختلف، به کنترل اشتها و دیگر عوامل چاق‌کننده، کمک شایانی می‌کنند؛ در ضمن، متخصصان طب سوزنی از طب سوزنی گوش برای درمان اعتیاد به سیگار، الکل و دیگر مواد مخدر نیز بهره می‌گیرند.

یک چهارم از مردم آمریکا‌ با مشکل اضافه وزن مواجه هستند و سالیانه، 33 میلیارد دلار برای کاهش وزن و حفظ تناسب اندامشان هزینه می‎‌کنند. متاسفانه، 95 درصد از آن‌ها در تلاش برای کاهش وزن با شکست مواجه می‌شوند؛ اما خوشبختانه، طب سوزنی برای لاغری، در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی پرخطر و پرهزینه، بسیار اثربخش واقع شده است.

مطالعه بیشتر :  لاغری با طب سوزنی

براساس مطالعۀ منتشرشده در Medical Acupuncture، انجام طب سوزنی گوش به همراه مصرف روزانه 2000 کالری و 15 دقیقه پیاده‌روی، سبب کاهش وزن می‌شود. این مطالعه بر روی 20 زن چاق 22 تا 42 ساله صورت گرفت. نیمی از زنانی که در جلسه‌های هفتگی طب سوزنی گوش، تحت درمان قرار گرفته بودند، به‌طور میانگین، 10 پوند کاهش وزن داشتند؛ در عین حال، کسانی که تحت این درمان قرار نگرفته بودند، تنها 3 پوند کاهش وزن داشتند؛ به‌ علاوه، در زنانی که تحت درمان طب سوزنی برای لاغری قرار گرفته بودند، کاهش اشتها و میل به غذا نیز مشاهده شد.

تاثیر طب سوزنی بر عواطف و احساسات مراجعه کننده نیز بر تسریعِ کاهشِ وزن اثرگذار است. طب سوزنی با جلوگیری از ترشح مواد شیمیایی عصبی مضر، بر دستگاه نورواندروکرین تاثیر می‌گذارد و به‌طور طبیعی، سبب تنظیمِ هورمون‌ها و تنظیمِ سطحِ انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌شود. ترشح اندورفین به کاهش استرس و در نهایت، کنترل اشتها و جلوگیری از پرخوری می‌انجامد.

تاثیرِ طب سوزنی گوش بر لاغری

طب سوزنی برای درمان مشکلات تخمدان

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یکی از مهم‌ترین عوامل شیوع چاقی در میان زنان و دختران به شمار می‌رود. تاثیر مخرب سندروم تخمدان پلی‌کیستیک بر بدن، تنها به چاقی منتهی نمی‌شود، بلکه باعث بروز موهای زائد در صورت، ریزش مو و حتی نازایی می‌شود. طب سوزنی در درمان سندرم تخمدان پلی‌کیستیک بسیار موثر واقع شده است؛ از این‌رو، می‌تواند چاقی و مشکلات متعدد ناشی از این مشکل را نیز کنترل کند.

طب سوزنی برای درمان مشکلات تخمدان

طب سوزنی برای افزایش متابولیسم

طب سوزنی با افزایش گردش خون و انرژی در بدن، سبب افزایش متابولیسم و سوخت‌وساز در بدن می‌شود. کسانی که از رژیم‌های سفت و سخت نیز نتیجه‌ای نگرفته‌اند، می‌توانند تاثیرِ معجزه‌آسای این سوزن‌های شفابخش را بر بدنشان مشاهده کنند. طب سوزنی برای لاغری سبب تنظیم سوخت و ساز بدن، افزایش اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها، تجزیۀ چربی‌ها، سوزاندنِ کالری بیشتر و درنهایت، کاهش وزن و تناسب اندام می­شود.

با افزایش سن، میزان متابولیسم بدن کاهش می‌یابد؛ از این‌رو، اگر در سنین بالا، قصد کاهش وزن دارید، نگران کاهش متابولیسم‌تان نباشید، چرا که طب سوزنی کمک شایانی به افزایش آن خواهد کرد. در هر سنی، می‌توانید رویای تناسب اندام را محقق کنید.

لازم به ذکر است که تداوم طب سوزنی برای افزایش متابولیسم ضروری است.

طب سوزنی برای افزایش متابولیسم

تاثیر طب سوزنی بر کنترل اشتها

طب سوزنی به طرق مختلف بر اشتهای افراد تاثیر می‌گذارد. سوزن‌های شفابخش باعث می‌شوند شخص بتواند اشتهای خود را کنترل کند و میل کمتری به خوردن غذا و تنقلات شیرین و پرچرب داشته باشد.

استرس و مشکلات روحی و عصبی از علل عمدۀ افزایش اشتها و پرخوری به شمار می‌روند. طب سوزنی آرامش و نشاط را به جسم و روح شما هدیه می‌کند و از این طریق، باعث کاهش اشتها و از بین رفتنِ اشتهای کاذب می‌شود و از پرخوری‌های عصبی نیز جلوگیری می‌کند. با تداومِ درمان و تکمیل روندِ آن، رفته رفته، حجمِ غذای مصرفی‌تان کاهش چشمگیری خواهد داشت؛ همچنین، طب سوزنی با تنظیم سیستم عصبی، از ترشح بیش از حدِ اسید معده جلوگیری می‌کند و سبب کاهش اشتها می‌شود.

این بی‌اشتهایی تا مدت‌ها پایدار می‌ماند و در بلند مدت، سبب کوچک شدن معده می‌شود. چنانچه احساس کردید اشتهایتان افزایش یافته است، با چند جلسه طب سوزنی، می‌توانید کنترل اشتهایتان را دوباره به دست بگیرید.

تاثیرِ طب سوزنی بر کنترل اشتها

 

طب سوزنی برای لاغری شکم و پهلو

طب سوزنی برای رفعِ سلولیت و رفع چاقی‌های موضعی، مانند ران، شکم و پهلو، بسیار اثربخش است. چنانچه از روش‌های مختلف رفع چاقی موضعی استفاده کرده‌اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید، شاهد تاثیرِ شگفت‌انگیزِ طب سوزنی برای لاغری شکم و پهلو خواهید بود. سوزن‌های شفابخش با بهبود گردش خون در بدن و افزایش متابولیسم و سوخت‌وساز چربی‌ها، به سوزاندنِ سریع‌تر چربی‌های موضعی کمک می‌کنند.

لاغری شکم با طب سوزنی، بسته به مشکل بیمار و علت بزرگ بودنِ شکمش، به طرق مختلف صورت می‌گیرد.

طب سوزنی برای لاغری شکم می‌تواند از طریق افزایش فعالیت سیستم گوارش، کاهش اشتها و افزایش متابولیسم اثربخش واقع شود.

گاهی این سوزن‌های شفابخش با از بین بردنِ آب اضافۀ بدن و نفخ معده، سبب کاهش حجم شکم می‌شوند؛ در این‌صورت، طب سوزنی علاوه بر کاهش سایز شکم، بر درمان بی‌خوابی و یبوست نیز تاثیر می‌گذارد و سبب ایجاد شادی و نشاط در شخص می‌شود.

هزینۀ طب سوزنی برای لاغری شکم در مقایسه با هزینۀ عمل جراحی و روش‌های کاهش حجم معده، (رینگ و بالون) بسیار پایین است؛ به علاوه، طب سوزنی، در مقایسه با جراحی‌های پرخطر لیپوساکشن، بسیار سالم و بی‌خطر است.

این طب شفابخش در درمان حالت تهوع ناشی از انواع عمل‌های جراحی برای کاهش حجم معده نیز موثر واقع شده است.

هزینه طب سوزنی برای لاغری

تعداد جلسه‌ های مورد نیاز برای درمان چاقی با طب سوزنی

بسته به میزانِ اضافه وزن و سرعتِ کاهش وزن، تعداد جلسه‌های مورد نیاز برای کاهش وزن با طب سوزنی متفاوت است. اگر اشتهای بیمار خیلی زیاد باشد، در پنج روز اول، باید درمان هر روز انجام شود، در هفتۀ دوم، یک روز درمیان و در هفتۀ سوم، درمان سه روز یک‌بار صورت بگیرد.

اگر بیمار قصد دارد 5 تا 10 پوند کاهش وزن داشته باشد، تا رسیدن به وزن ایده‌آل، باید هفته‌ای دوبار، تحت درمان قرار بگیرد؛ پس از آن، تا زمانی که پزشک تشخیص دهد، هر دو هفته یک‌بار باید این جلسات تکرار شوند. پس از اتمام این جلسه‌ها، بیمار باید سالی چهاربار، هم‌زمان با تغییر فصل­ها و برهم خوردنِ تعادلِ انرژی‌های بدن، به متخصص طب سوزنی مراجعه کند.

عوارض طب سوزنی

درد، خستگی و اسپاسم عضلانی، از عوارض احتمالی طب سوزنی به شمار می‌روند. با تغییر وضعیت بدن و سطح هورمون‌های آن، احتمال دارد احساس درد و خستگی به سراغتان بیاید. در بسیاری از موارد، تحریک عصب پس از بیرون کشیدنِ سوزن‌ها قطع نمی‌شود؛ با وجود این، تحریک عصب و لرزش عضلات، نهایتاً تا یک روز ادامه می‌یابد.

توجه داشته باشید که طب سوزنی باید توسط متخصص طب سوزنی انجام گیرد. اگر متخصص شما ماهر نباشد یا از سوزن‌های آلوده استفاده کند، عوارض زیر در انتظارتان خواهد بود:

 • عفونت
 • پاره شدن کیسه‌های هوایی ریه
 • آسیب دستگاه عصبی مرکزی

تغییر سبک زندگی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، برنامۀ کاهش وزن، شامل رژیم غذایی مناسب، ورزش، کاهش استرس و ایجادِ تغییری دائمی در سبک زندگی می‌شود. یک رژیم غذایی خوب باید سرشار از فیبر باشد، میزان مصرف چربی در آن پایین باشد و کربوهیدرات‌های پیچیده و پروتئین کم‌چرب نیز به اندازۀ کافی داشته باشد. با پیروی از این رژیم غذایی، نوسان وزنی و افزایش وزن نخواهید داشت.

تکنیک‌های کاهش استرس نیز می‌توانند در کاهش وزن به شما کمک کنند. ورزش یکی از راه‌های موثر در کاهش استرس و افزایش نشاط به شمار می‌رود. طب سوزنی، دردهای جسمانی شما را برطرف خواهد کرد و توانایی ورزش کردن با بدنی سالم و پرانرژی را به شما هدیه می‌کند.

به‌ طور کلی، طب سوزنی در کنار رژیم غذایی مناسب و ورزش، بهترین اثربخشی را خواهد داشت.

 

5 دیدگاه

 1. […] خواری میزان چربی و قند مصرفی‌تان را کاهش می‌دهد و سبب کاهش وزن و کنترل و درمان دیابت نوع دو […]

 2. […] که نوسانات وزنی ندارند و چاق و لاغر نخواهند شد، چرا که نوسانات وزنی دچار شل شدن مجدد سینه […]

 3. […] چربی های اضافه از دیگر قسمت های بدن است، در نتیجه، هم اندام زیبایی خواهید داشت و هم باسنی خوش […]

 4. […] از رژیم غذایی سالم و مناسب به کاهش وزن کمک می کند. کاهش وزن سبب التیام درد مفاصل و بهبود آرتروز زانو می شود. به […]

 5. […] .u3c1686c713b6914bace881b564990e16 , .u3c1686c713b6914bace881b564990e16 .postImageUrl , .u3c1686c71… […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان