روش cupping – بادکش درمانی

بادکش درمانی

 • بادکش گرم
 • بادکش سرد

همراه با جلسات طب سوزنی بازدهی پکیج را بالا میبرد. (جریان خون بیشتری در مواضع برقرار میشود،اکسیژن رسانی و انرژی رسانی به تک تک سلول ها می تابد و متابولیسم بدن را تقویت میکند.)

بادکش درمانی چیست؟

بادکش درمانی یا حجامت خشک روشی است که در آن تعدادی فنجان یا لیوان که می‌تواند شیشه‌ای یا از جنس دیگر مثل چوب بامبو یا سفالی باشد، برای ایجاد مکش روی پوست بیمار گذاشته می‌شود. این مکش جریان خون را بهبود بخشیده و چینی‌ها درباره‌ی آن معتقد هستند که جریان «چی» (qi، یک کلمه‌ی چینی به‌معنای جریان زندگی) را هم در بدن تقویت می‌کند.

این روش درمانی درواقع با جمع کردن خون در ناحیه‌ای که فنجان‌ها روی پوست قرار داده می‌شوند، تنش عضلانی را کاهش داده، جریان خون کل بدن را بهبود می‌بخشد و به ترمیم سلول‌ها در بدن کمک می‌کند. این امر به شکل‌گیری بافت‌های اتصال‌دهنده‌ و ایجاد عروق خونی تازه هم کمک می‌کند. بنابراین افراد زیادی از این نوع روش درمانی به‌عنوان طب مکمل بهره می‌برند.

بادکش درمانی

بادکش درمانی

بادکش، نوعی روش درمانی مکمل بسیار قدیمی به شمار می رود که ریشه در طب سنتی چین دارد؛ اما هزاران سال است که در جوامع دیگر نیز برای بهبود سلامت جسم و روح اشخاص، از این روش بهره می گیرند. در این روش درمانی، فنجان‌ های متعددی برای ایجاد مکش بر روی پوست بدن قرار می گیرد. مکشی که در این روش درمانی ایجاد می شود، جریان خون را در بدن افزایش می  دهد. بادکش درمانی را می توان نوعی ماساژ بافت عمیق نیز دانست. براساس باورهای طب سنتی چینی، مکش ایجاد شده در این روش درمانی، سبب تعدیل انرژی qi در بدن می شود. بسیاری از پیروان فلسفۀ تائو در چین معتقدند که بادکش درمانی به تنظیم یین و یانگ (阴阳) در بدن کمک می کند. ایجاد تعادل میان این دو قطب مخالف، بدن را در برابر پاتوژن ها یا عوامل بیماری زا مقاوم می سازد، جریان خون را در بدن افزایش و درد و التهاب را کاهش می دهد. افزایش جریان خون در محل قرار گرفتن فنجان ها، تنش عضلات را تسکین می بخشد، جریان کلی خون را در بدن بهبود می بخشد و سلول ها را ترمیم می کند. بادکش درمانی سبب ایجاد بافت های پیوندی تازه و رگ های خونی جدید در بافت ها می شود. می توانید از بادکش به عنوان درمانی مکمل در کنار دیگر روش های درمانی استفاده کنید. در این مقاله، فواید و عوارض بادکش درمانی و انواع روش های انجام آن را به طور کامل شرح خواهیم داد.

اتواع بادکش درمانی

انواع بادکش درمانی

انواع روش های بادکش درمانی

بادکش درمانی، در ابتدا، با استفاده از شاخ حیوانات انجام می شد. بعدها، فنجان های ساخته شده از چوپ بامبو و سرامیک جایگزین شاخ حیوانات شد. پیش تر، مکش با استفاده از ایجاد گرما صورت می گرفت. در واقع، ابتدا فنجان ها را با استفاده از آتش گرم می کردند، سپس روی پوست قرار می دادند. وقتی فنجان ها خنک تر می شدند، پوست را به طرف داخل می کشیدند.

در بادکش درمانی مدرن، فنجان های شیشه ای یا سیلیکونی جایگزین فنجان های ساخته شده از چوب بامبو و فنجان های سرامیکی شده اند.

بادکش درمانی مدرن

بادکش درمانی مدرن

امروزه بادکش درمانی به دو سبک بادکش خشک (Dry cupping) و بادکش تر (Wet cupping) صورت می گیرد:

بادکش خشک (Dry cupping)  تنها شامل ایجاد کشش و مکش در پوست می شود.

بادکش خشک

بادکش خشک

بادکش تر (Wet cupping) شامل مکش و کشش پوست و خونریزی کنترل شده می شود. در برخی فرهنگ ها، بادکش تر را حجامت نیز می نامند.

تشخیص روش انجام بادکش درمانی متناسب با شرایط شما به عهدۀ پزشک متخصص شماست.

جلسات بادکش درمانی

فنجان های بادکش درمانی معمولاً بر روی پشت شما قرار می گیرند، اما در برخی شرایط خاص، فنجان ها را بر روی دیگر قسمت های بدن، مانند مفاصل شانه یا شکم نیز قرار می دهند.

در جلسه های بادکش درمانی، فنجان مخصوص را بر روی پوست شما قرار می دهند، سپس با استفاده از گرما یا دستگاه مکش، پوست را به داخل فنجان می کشند. فنجان را با استفاده از آتش حاصل از الکل، گیاهان یا کاغذ، که درون فنجان ها قرار می گیرند، گرم می کنند. منبع آتش زا را از داخل فنجان برمی دارند، سپس دهانۀ فنجان گرم را بر روی پوست قرار می دهند تا پوست را به سوی خود بکشد.

جلسات بادکش درمانی

جلسات بادکش درمانی

برخی از متخصصان نیز به جای گرم کردن فنجان به روش سنتی، از پمپ های وکیوم استفاده می کنند.

معمولاً در اولین جلسۀ بادکش درمانی، 3 تا 5 فنجان بر روی پوست شما قرار داده می شود. انجمن بادکش درمانی بریتانیا بیش از 5 تا 7 فنجان را توصیه نمی کند.

مطالعه بیشتر :  ماساژ درمانی (فواید و عوارض ماساژ درمانی)

وقتی فنجان گرم بر روی پوست قرار می گیرد، هوای داخل فنجان سرد می شود و پوست و عضلات آن قسمت را به داخل فنجان می کشد. پوست زیر و اطراف فنجان، به دلیل واکنش رگ های خونی به تغییر فشار، قرمز خواهد شد.

پمپ های وکیوم

پمپ های وکیوم

در بادکش خشک، فنجان به مدت 5 تا 10 دقیقه بر روی پوست باقی می ماند.

در بادکش درمانیِ تر، فنجان ها معمولاً 3 دقیقه روی پوست باقی می مانند، سپس پزشک، برای جاری ساختن خون، فنجان ها را برمی دارد، زخم های کوچکی را بر روی پوست ایجاد می کند و مجدداً، فنجان ها را برای انجام مکش دوم بر روی پوست قرار می دهد.

پزشک، پس از برداشتن فنجان ها، جای فنجان ها را با پماد آنتی بیوتیک چرب می کند و روی آن ها را با باند می پوشاند. این کار از بروز عفونت جلوگیری می کند. هرگونه کبودی و جای زخم حاصل از بادکش درمانی با گذشت ده روز، به طور کامل، التیام خواهد یافت.

فواید بادکش درمانی

چینی های باستان معتقد بودند که راز درمان بیش از نیمی از بیماری ها در طب سوزنی و بادکش درمانی نهفته است. طرفداران بادکش درمانی معتقدند که بادکش تر، سموم و مواد زائد بدن را می زداید و سلامت بدن را بهبود می بخشد.

فواید بادکش درمانی

فواید بادکش درمانی

بادکشی درمانی (حجامت) در دین اسلام نیز بسیار توصیه شده است. پیامبر اکرم (ص) از حجامت به عنوان بهترین روش درمان یاد فرموده و انجام آن را به مردم بسیار توصیه کرده‌اند.

خاصیت سم زدایی بادکش درمانی، بر روی پوست و دستگاه گردش خون نمایان می شودد. بادکش درمانی برای جوانسازی پوست نیز مفید است. پس از سه تا پنج جلسه بادکش درمانی، رنگ پوستتان روشن و شفاف خواهد شد. افزایش جریان خون در پی بادکش درمانی، سبب افزایش تولید کلاژن زیر پوست می شود و پوست شما را سفت و جوان می سازد.

بادکش برای بهبود اختلالات اسکلتی عضلانی، مانند درد و بی حسی در ناحیۀ گردن، شانه و کمر نیز بسیار مفید است.

بادکش بر درمان بیماری های مختلف تاثیرگذار است. این روش درمانی سنتی بر درمان مشکلاتی که باعث بروز دردهای عضلانی می شود نیز  بسیار اثربخش است. این روش، پوست را گرم می کند، بافت ها را نرم می سازد و انعطاف را به بدن باز می گرداند. بادکش درمانی برای رفع اسپاسم عضلانی در ورزشکاران نیز بسیار موثر است.

بادکش بر عملکرد دستگاه گوارش نیز اثر مثبت می گذارد؛ به عنوان مثال، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد، یبوست را درمان می کند، اشتها را افزایش می دهد، هضم غذا را بهبود می بخشد و سوء هاضمه را درمان می کند. این روش درمان سنتی برای درمان برخی بیماری های گوارشی، مانند سندروم روده تحریک پذیر نیز بسیار موثر است.

بادکش، خستگی و بی خوابی را از جسم و جانتان دور می سازد.

مطالعه بیشتر :  درمان بیماری های زنان (با طب سنتی)

فنجان ها در نقاط طب سوزنی قرار می گیرند، از این رو، بادکش درمانی برای رفع مشکلات گوارشی، بیماری های پوستی و دیگر بیماری ها و دردهایی که از طریق فشار درمانی درمان می شوند نیز مفید است.

مطالعۀ مروری انجام شده در سال 2012 نشان می دهد که بادکش برای رفع مشکلات زیر اثربخش است:

 • زونا
 • فلج صورت
 • سرفه و تنگی نفس
 • جوش و آکنه
 • دیسک کمر
 • اسپوندیلوز گردن

با وجود این، پژوشگران تصدیق کردند که اکثر 135 مطالعۀ بررسی شده، نگاهی جانبدارانه به قضیه داشته اند و برای رسیدن به نتیجۀ دقیق تر، باید مطالعات بیشتری انجام شود.

انجمن بادکش درمانی بریتانیا اثربخشی بادکش درمانی را در بهبود مشکلات زیر تایید کرده است:

 • اختلالات خونی، مانند کم خونی و هموفیلی
 • بیماری های روماتیسمی مانند آرتریت، سندروم درد مایوفیشیال و فیبرومیالژیا
 • ناباروری و بیماری های زنان
 • مشکلات پوستی مانند اگزما و آکنه
 • فشار خون بالا
 • میگرن
 • استرس و افسردگی
 • بیماری های تنفسی مانند آسم، برونژیت مزمن و آلرژی
 • واریس سیاهرگ ها

مکش حاصل از فنجان های بادکش درمانی سبب شل شدن عضلات، افزایش جریان خون و آرامش سیستم عصبی می شود، از این رو، برای درمان فشار خون بالا بسیار مفید است.

بادکش درمانی برای کاهش وزن و رفع سلولیت نیز بسیار اثربخش است.

این روش سنتی چینی با تقویت سیستم ایمنی بدن، بدن را در فصل سرما از سرماخوردگی به دور نگاه  می دارد.

بادکش درمانی، علاوه بر التیام جسم، روحتان را نیز از تنش به دور می دارد و ذهنتان را آرام می سازد.

عوارض بادکش درمانی

اگر بادکش درمانی توسط پزشکی حرفه ای و متخصص انجام گیرد، عوارض چندانی را در پی ندارد. عوارض بادکش درمانی طی انجام بادکش یا بلافاصله پس از آن، بروز می یابد.

هنگام انجام بادکش، شاید احساس گیجی یا سبکی در سر کنید، شاید هم عرق کنید یا اینکه حالت تهوع به سراغتان بیاید.

عوارض بادکش درمانی

عوارض بادکش درمانی

پس از جلسۀ بادکش، پوست اطراف فنجان ها کمی حساس و آسیب پذیر می شود و ردِ فنجان ها بر روی آن باقی می ماند. ممکن است در محل خراشیدگی، احساس درد و سوزش کنید یا اینکه احساس گیجی و سبکی سر به سراغتان بیاید.

بروز عفونت یکی از عوارض بادکش نادرست به شمار می رود. اگر پزشک بهداشت را رعایت کند و برای تمیز کردن پوست، پیش از بادکش یا پس از آن، از ابزار و مواد مناسب استفاده کند، احتمال بروز عفونت کاهش می یابد.

با مراجعه به پزشک مجرب، از عوارض بادکش درمانی محفوظ خواهید ماند. دیگر عوارض احتمالی بادکش درمانی عبارتند از:

 • جای زخم
 • خون آمو (کبودی)

پزشک شما باید دستکش و پیشبند بپوشد و از تجهیزات تمیز و ضدعفونی شده استفاده کند تا احتمال بروز عفونت و بیماری هایی مانند عفونت کاهش یابد.

عوارض بادکش نادرست

عوارض بادکش نادرست

آیا بادکش درمانی برای شما مناسب است؟

بادکش درمانی روشی بسیار کم عارضه به شمار می رود، اما انجام آن به هر کسی توصیه نمی شود.

این اشخاص باید درمورد انجام بادکش درمانی احتیاط کنند:

 • کودکان: کودکان زیر چهار سال نباید بادکش درمانی انجام دهند. کودکان بالای چهار سال نیز تنها دورۀ کوتاهی می توانند از این روش استفاده کنند.
 • اشخاص میانسال: با افزایش سن، پوست ما حساس و آسیب پذیر می شود. هرگونه دارو و روش درمانی می تواند بر روی پوست تاثیر منفی بگذارد.
 • زنان باردار: در دوران بارداری، از انجام بادکش شکم و کمر بپرهیزید.
 • در دوران قاعدگی، بادکش درمانی توصیه نمی شود.

در صورت استفاده از داروهای رقیق کنندۀ خون، به سراغ بادکش درمانی نروید.

در صورت وجود آفتاب سوختگی و زخم های پوستی نیز باید از انجام بادکش درمانی دوری کنید.

ماساژ درمانی و بادکشی درمانی

همان طور که گفتیم، می توان بادکش درمانی را نوعی ماساژ بافت عمیق دانست. پس از مکش، می توان فنجان ها را بر روی پوست حرکت داد. برای سهولت در جابه جایی فنجان ها، می توان از روغن های ماساژ استفاده کرد. پوست و لایۀ سطحی عضلات درون فنجان کشیده می شوند. اگر قصد دارید از بادکش درمانی برای رفع سلولیت و کاهش وزن استفاده کنید، ابتدا باید روغن ماساژ را بر روی پوستتان بمالید، سپس فنجان بادکش را در همان حوالی حرکت دهید.

ماساژ بادکشی درمانی

ماساژ بادکشی درمانی

عملکرد بادکش درمانی برعکس ماساژ درمانی است؛ در ماساژ درمانی، پوست و عضلات به سوی داخل بدن کشیده می شوند، اما در بادکش درمانی، پوست و عضلات به سمت بیرون کشیده می شوند. ماساژ بادکش درمانی احساس آرامش را به بدن شما هدیه می کند.

این سبک بادکش درمانی شبیه به روش توی نا (Tui Na)، یکی از تکنیک های ماساژ در طب سنتی چینی، است که نقاط طب سوزنی و بخش های دردناک بدن را هدف قرار می دهد.

بادکش درمانی و طب سوزنی

گاهی بادکش و طب سوزنی در کنار یکدیگر انجام می شوند. برخی بادکش و طب سوزنی را به طور همزمان انجام می دهند؛ بدین صورت که پزشک، ابتدا، سوزن ها را در نقاط طب سوزنی در بدن فرو می کند، سپس فنجان ها را بر روی آن ها قرار می دهد.

به طور کلی، طب سوزنی باعث افزایش اثربخشی بادکش درمانی می شود.

بادکش درمانی و طب سوزنی

بادکش درمانی و طب سوزنی

اقدامات پیش از جلسۀ بادکش درمانی

بادکش درمانی یکی از روش های درمانی قدیمی به شمار می رود که می تواند مشکلات موقتی و علائم بیماری های مزمن را بهبود بخشد.

به یاد داشته باشید که درمورد اثربخشی بادکش درمانی، مانند دیگر روش های درمانی مکمل، مطالعات دقیق و بدون نگاه جانبدارانه صورت نگرفته است.

اگر قصد دارید از بادکش درمانی بهره بگیرید، به خاطر داشته باشید که این روش درمانی تنها مکمل روش درمانی طبی شماست و جایگزین آن نیست.

اقدامات پیش از بادکش درمانی

اقدامات پیش از بادکش درمانی

پیش از جلسۀ بادکش، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • پزشکی که قرار است بادکش درمانی را انجام دهد در چه زمینه ای تخصص دارد؟
 • پزشک معالج قرار است از کدام روش بادکش درمانی استفاده کند؟
 • آیا تجهیزات موجود بهداشتی و ضدعفونی شده هستند؟
 • آیا بادکش درمانی برای شما مفید است؟

بهتر است دو تا سه ساعت قبل از جلسۀ بادکش درمانی چیزی نخورید.

پیش از استفاده از هریک از شاخه های طب مکمل، به پزشک تان اطلاع دهید که قصد دارید از روش درمانی مورد نظر، در کنار کدام یک از دیگر روش های درمانی استفاده کند.

ommanian-14-min
ommanian-14-min
ommanian-16-min
ommanian-16-min
ommanian-15-min
ommanian-15-min
ommanian-18-min
ommanian-18-min
مشاوره رایگان