درمان افسردگی بدون دارو ( 3 روش درمانی با طب سنتی)

درمان ام اس
جدیدترین درمان ام اس با استفاده از طب سنتی
فوریه 28, 2019
درمان دیسک گردن بدون جراحی
درمان دیسک گردن بدون جراحی (6 راهکار)
مارس 5, 2019

درمان افسردگی بدون دارو ( 3 روش درمانی با طب سنتی)

درمان افسردگی بدون دارو

افسردگی چیست؟

افسردگی، بیماری بسیار پیچیده‌ای محسوب می‌شود که ممکن است به دلایل مختلفی بروز یابد. افسردگی تنها به احساس ناامیدی و غم محدود نمی‌شود. این اختلال خلقیِ جدی، علائم مختلفی را به همراه دارد که گاه خفیف هستند و گاه، فعالیت‌های روزمرۀ شخص را مختل می‌کنند و حتی زندگی او را به خطر می‌اندازند. این اختلال نسبتاً شایع، زندگی میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا تحت ­الشعاع قرار داده است. خطر ابتلا به افسردگی در هر شخص و هر سنی وجود دارد و به سن و نژاد خاصی محدود نمی‌شود. بیشتر مبتلایان به افسردگی، به دنبال درمان افسردگی‌شان نیستند، بی­ خبر از آنکه درمان­ نکردنِ این بیماری می‌تواند زندگی آن‌ها را به خطر بی­اندازد. روش‌های درمانی بسیاری برای درمان سریع افسردگی وجود دارد؛ اما اگر مبتلا به افسردگی هستید و نمی‌خواهید از داروهای شیمیایی موجود استفاده کنید، می‌توانید به سراغ طب سنتی بروید و از روش‌های اثربخش و بی‌عارضۀ طب سنتی برای درمان افسردگی بهره ببرید. در زمینۀ طب سنتی، روش‌های درمانی و داروهای گیاهی بسیاری برای درمان افسردگی، بهبود خلق ­و خو و از بین ­بردن ناامیدی و غم وجود دارد.

درمان افسردگی

علائم افسردگی

علائم افسردگی در ادامه آمده است:

 • نا امیدی
 • احساس غم و ناراحتی
 • از دست دادن علاقه به تفریح و سرگرمی
 • بی انگیزگی در انجام کارهای روزمره
 • اختلالات خواب (خواب بیش از حد یا بی خوابی)
 • خستگی
 • اختلال هراس
 • اضطراب شدید
 • میل به خودکشی
 • خودزنی
 • تغییر در اشتها (پرخوری یا بی اشتهایی)
 • افکار خودکشی
 • فکر کردن به مرگ
 • علائم فیزیکی، مانند سردرد و کمردرد

افسردگی می‌تواند خطر بروز بیماری‌های دیگر را نیز در شخص مبتلا افزایش دهد.

درمان سریغ افسردگی

ریسک فاکتورهای افسردگی

خطر ابتلا به افسردگی در هر سنی وجود دارد. در ادامه، به عواملی می‌پردازیم که سبب ایجاد افسردگی یا تشدید آن می‌شوند.

 • ویژگی‌های شخصیتی خاص، مانند عزت نفس پایین، وابستگی بیش از حد، بدبینی و خودانتقادگری
 • آسیب‌های روحی و اتفاقات پراسترس، مانند سوء‌استفادۀ جنسی، از دست ­دادن عزیزان یا مشکلات مالی و اقتصادی
 • وجود سابقۀ افسردگی، اختلال دو قطبی یا خودکشی در بستگان درجه یک.
 • سابقۀ اختلالات روانی، مانند اختلال اضطراب، اختلالات خوردن (بی ­اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی)، اختلال استرسی پس از آسیب روانی
 • مصرف الکل
 • مصرف مواد مخدر
 • تنهایی و انزوا
 • ابتلا به بیماری‌های خطرناک یا مزمن، مانند سکته، سرطان، دردهای مزمن یا بیماری‌های قلبی
 • مصرف داروهای خاص، مانند بعضی از داروهای فشار خون یا قرص‌های خواب‌آور (پیش از قطع مصرف این داروها، حتماً با پزشک خود مشورت کنید).
مطالعه بیشتر :  درمان و تسکین سیستم عصبی (با طب سوزنی)

علائم افسردگی

مشکلات ناشی از افسردگی

افسردگی اختلالی جدی به­ شمار می‌رود که می‌تواند صدمات زیادی را به زندگی شخص و اطرافیان او وارد کند. اگر افسردگی درمان نشود، حادتر می‌شود و مشکلات روحی و جسمی دیگری را نیز به ­وجود می‌آورد.

در ادامه، فهرستی از مشکلات ناشی از عدم درمان افسردگی و بی­ توجهی به آن آمده است:

 • اضافه ­وزن و چاقی که باعث بروز بیماری‌های دیگر، از جمله دیابت و بیماری‌های قلبی
 • بروز درد یا مشکلات و بیماری‌های جسمی
 • اعتیاد به الکل
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • اضطراب، اختلال ترس یا هراس اجتماعی
 • مشکلات خانوادگی یا مشکل در مدرسه، محل کار یا روابط اجتماعی و عاطفی
 • انزوای اجتماعی
 • شکل­ گیری افکار خودکشی، اقدام به خودکشی یا خودکشی
 • خودزنی

پیش از آنکه این بیماری پیشرفت کند و کل زندگی‌تان را تحت تاثیر قرار دهد، در مسیر کنترل و درمان آن قدم بردارید و آینده‌ای سالم، شاد و روشن را برای خودتان رقم بزنید.

درمان افسردگی با طب سنتی

در دنیای مدرن، طب سنتی در میان مردم به محبوبیت بسیاری دست یافته، چرا که سلامت و اثربخشی روش‌های آن بر همگان ثابت شده است. مردم، با آگاهی از عوارض داروهای شیمیایی، ترجیح می‌دهند، سلامت جسم و روحشان را با استفاده از روش‌های شفابخش طب سنتی تامین کنند و تا حد امکان، سراغ داروهای شیمیایی نروند یا حداقل، با بهره‌گیری از طب سنتی، دوز مصرفی داروهایشان را کاهش دهند.

طب سنتی برای درمان افسردگی

گیاهان دارویی برای درمان افسردگی

گیاهان دارویی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های طب سنتی به ­شمار می‌روند که درمورد آن‌ها و اثرگذاری‌شان بر درمان بیماری‌های روحی و جسمی پژوهش‌های بسیاری انجام شده است. در زمینۀ درمان افسردگی با گیاهان دارویی نیز پژوهش‌های بسیاری صورت گرفته است و بسیاری از آن‌ها اثربخشی گیاهان دارویی را در درمان افسردگی تایید کرده‌اند.

در ادامه، به معرفی برخی از گیاهان اثربخش در درمان افسردگی می‌پردازیم تا بدون استفاده از داروهای شیمیایی و وابستگی به آن‌ها، از درمان افسردگی با طب سنتی بهره‌مند شوید.

گل راعی در درمان افسردگی

گل راعی (هوفاریقون یا گل شهناز) یکی از گیاهان بومی اروپا، آسیای غربی و آفریقای شمالی به­ شمار می‌رود. این گیاه برای رفع غم، نگرانی، استرس و بی‌خوابی استفاده می‌شود. اروپایی‌ها سال‌هاست که از گل راعی برای درمان افسردگی استفاده می‌کنند.

گل راعی گیاهی علفی است که باعث افزایش میزان سروتونین در بدن می‌شود. سرتونین (یا هیدروکسی‌تریپتامین) نوعی انتقال‌دهندۀ عصبی است که به هورمون ضد افسردگی مشهور است و ترشح آن در مغز باعث ایجاد شادی و حال خوب در اشخاص می‌شود. میزان این مادۀ شیمیایی در بدن، مبتلایان به افسردگی پایین است؛ اما نگران نباشید، راه‌های طبیعی بسیاری برای افزایش ترشح این هورمون شادی ­بخش در مغز وجود دارد.

برای مشاهدۀ اثربخشی گل راعی، باید 4 تا 6 هفته به مصرف آن ادامه دهید.

این گیاه دارویی ممکن است عوارضی مانند سرگیجه، خشکی دهان، سوء هاضمه و خستگی را در پی داشته باشد.

موسسۀ ملی سلامت (NIH)  اعلام کرده است که این گل به درمان افسردگی خفیف کمک می‌کند؛ اما تاثیرات آن هنوز اثبات نشده است. مطالعۀ مروری‌ای که در سال 2008 بر روی 29 پژوهش انجام شد، نشان می‌دهد که اثربخشی این گیاه برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط، مانند اثربخشی داروهای ضد افسردگی بوده و عوارض داروهای شیمیایی را نیز در پی نداشته است.

گل راعی در درمان افسردگی

به یاد داشته باشید که گل راعی با برخی از داروهای شیمیایی تداخل دارد: رقیق­ کننده‌های خون، قرص‌های ضد بارداری و داروهای شیمی درمانی.

پیش از مصرفِ گل راعی، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف گل راعی برای زنان باردار، کودکان، اشخاص مبتلا به اختلال دو قطبی و مبتلایان به بیماری‌های کلیوی و کبدی توصیه نمی‌شود.

مطالعه بیشتر :  کنترل دیابت،رماتیسم و کبد چرب (با طب سنتی)

درمان افسردگی با گیاه ماگنولیا

گیاه ماگنولیا در رفع افسردگی و اضطراب بسیار اثربخش است. در طب چینی، از ترکیب پوست درخت ماگنولیا و زنجبیل برای درمان اختلالات روانی استفاده می‌شود؛ چرا که ترکیب این دو، باعث افزایش ترشح هورمون ضد افسردگی سروتونین در مغز می‌شود.

زنجبیل در درمان افسردگی

زنجبیل یکی از قدیمی­ترین و پراستفاده‌ترین ادویه‌های جهان به شمار می‌رود. این ادویۀ شفابخش دارای بیش از 50 نوع آنتی اکسیدان است که از مغز در آسیب‌های رادیکال‌ها حفاظت می‌کند. زنجبیل دارای خواص ضد التهابی است؛ از این ­رو، در درمان افسردگی و اضطراب، بسیار اثربخش است؛ چرا که افسردگی و اضطراب با التهاب مزمن مغز ارتباط مستقیمی دارند.

زنجبیل میزان دو مادۀ شیمیایی دوپامین و سروتونین را در مغز افزایش می‌دهد. کمبود این دو مادۀ شیمیایی در مغز با بروز و تشدید افسردگی ارتباط مستقیمی دارد. دو مادۀ شیمیایی دوپامین و سروتونین به درمان افسردگی کمک می‌کنند و شادی، نشاط و تمرکز حواس را به ما هدیه می‌کنند.

زنجبیل در درمان افسردگی

اسطوخودوس برای درمان افسردگی

اسطوخودوس، گیاهی محبوب است که در طب سنتی، برای از بین ­بردن افسردگی و اضطراب و ایجاد آرامش استفاده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که گیاه اسطوخودوس در کاهش استرس و بهبود کیفیت خواب بسیار اثرگذار است.

اسطوخودوس برای درمان افسردگی

زعفران در درمان افسردگی

زعفران دارای آنتی ­اکسیدان و خواص ضدالتهابی است. ترکیبات موجود در زعفران در بهبود سلامت انسان بسیار موثر هستند. این ادویۀ طلایی، باعث افزایش میزان هورمون ضد افسردگی سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین در بدن می‌شود؛ ازاین ­رو، در درمان استرس و افسردگی  بسیار اثرگذار است.

زعفران اختلالات خلقی را از بین می‌برد، سطح انرژی بدن را افزایش می‌دهد و حافظه را تقویت می‌کند.

مطالعه‌ای که به مقایسۀ اثربخشی زعفران و فلوکستین پرداخته بود، نشان می‌دهد که میزان اثربخشی این دو دارو یکسان است.

زعفران در درمان افسردگی

تاثیر زردچوبه در درمان افسردگی

زردچوبه ادویه‌ای پرکاربرد و پرخاصیت است که در بهبود سلامت جسم و روح انسان بسیار کمک می‌کند. کورکومین، جزء فعال ادویۀ زردچوبه، دارای خواص ضد التهابی است. مطالعه‌ای نشان داده است که کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند به درمان افسردگی در بیمارانی که به خودکشی فکر می‌کنند یا مبتلایان به اختلالات سایکوتیک کمک می‌کند.

زردچوبه به بهبود فعالیت سروتونین (هورمون ضد افسردگی) در مغز کمک می‌کند.

تاثیر زردچوبه در درمان افسردگی

 

جنسینگ در درمان افسردگی

هزاران سال است که در طب سنتی چینی از گیاه جنسینگ استفاده می‌شود. جنسینگ انواع مختلفی دارد. به عنوان مثال، جنسینگ سیبری متفاوت از دیگر جنسینگ‌ها است. این نوع جنسینگ دارای محتویات فعال است.

جنسینگ به افزایش سطح انرژی و کاهش استرس و اثرات مخرب آن بسیار کمک می‌کند؛ از این‌رو، جنسینگ برای از بین ­بردنِ بی انگیزگی ناشی از افسردگی بسیار مفید است.

لازم به ذکر است که مبتلایان به اختلال دوقطبی نباید از این گیاه استفاده کنند.

جنسینگ در درمان افسردگی

طب سوزنی برای درمان افسردگی

طب سوزنی یکی از شاخه‌های طب سنتی چین به شمار می‌رود که در التیام دردها و درمان برخی بیماری‌ها بسیار اثربخش بوده است. طب سوزنی توانایی بدن را برای مقاوت در برابر بیماری‌ها و غلبه بر آن‌ها افزایش می‌دهد. سوزن‌های شفابخش طب سوزنی با افزایشِ ترشح برخی از هورمون‌ها در بدن، درد را التیام می‌بخشند.

طب سوزنی برای درمان افسردگی

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که طب سوزنی برای درمان افسردگی و اضطراب نیز بسیار اثربخش است و می‌تواند آن‌ها را ظرف سه ماه برطرف کند. کسانی که، هم مبتلا به افسردگی هستند و هم دردی را در بدنشان احساس می‌کنند، می‌توانند از این روش سنتی برای حل هر دو مشکلشان استفاده کنند.

مطالعه بیشتر :  درمان درد های مزمن (با طب سنتی)

ویتامین‌ها و مکمل‌های موثر در درمان افسردگی

اسید فولیک در درمان افسردگی

سطح اسید فولیک (فولات یا ویتامین B9) بدن می‌تواند باعث بروز افسردگی و تشدید آن شود. مصرف روزانه 500 میکروگرم اسید فولیک، میزان اثربخشی‌ داروهای ضد افسردگی را نیز افزایش می‌دهد. اسید فولیک مورد نیاز بدن را می‌توانید از طریق مصرف غذاهای سرشار از اسید فولیک تامین کنید یا اینکه از مکمل اسید فولیک استفاده کنید. این ویتامین در لوبیا، عدس، غلات غنی شده، سبزیجات با برگ تیره، دانۀ آفتابگردان و آووکادو به وفور یافت می‌شود.

ویتامین‌ها و مکمل‌های موثر در درمان افسردگی

اسیدهای چرب امگا 3 برای درمان افسردگی

اسیدهای چرب امگا 3 ، چربی‌های مفیدی هستند که در ماهی‌هایی مانند سالمون، ساردین و قزل آلا به وفور یافت می‌شوند. پژوهش‌های نشان داده‌اند که با مصرف مکمل‌های امگا 3 می‌توان سطح دو مادۀ شیمیایی DHA و EPA را در مغز افزایش داد. کسانی که میزان این دو ماده در مغزشان پایین است، در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.

امگا 3 مورد نیاز بدنتان را می‌توانید از طریق مصرف کپسول‌های روغن ماهی (امگا 3)  و افزایش میزان ماهی در رژیم غذایی‌تان افزایش دهید.

به خاطر داشته باشید که برخی از ماهی‌ها حاوی میزان زیادی جیوه هستند. سعی کنید از ماهی‌هایی استفاده کنید که میزان جیوه در بدنشان کمتر است، مانند سالمون، قزل آلا و ساردین.

به خاطر داشته باشید که کپسول‌های روغن ماهی (امگا 3) با رقیق‌کننده‌های خون، مانند آسپرین و وارفارین تداخل دارد.

از عوارض جانبی این مکمل می‌توان به خونریزی و سوء هاضمه اشاره کرد.

دو هفته پیش از جراحی و دو هفته پس از آن، نباید روغن ماهی مصرف کنید.

درمان افسردگی با طب سنتی

تاثیر روی در درمان افسردگی

روی، ارتباط مستقیمی با عملکردهای ذهنی دارد. میزان روی در بدن مبتلایان به افسردگی، در مقایسه با اشخاص سالم، کمتر است. روی مورد نیاز بدن را، هم می‌توانید با مصرف مواد غذایی سرشار از روی، مانند گوشت، عدس، غلات کامل و تخم مرغ، تامین کنید و هم می‌توانید از مکمل‌های حاوی این مادۀ معدنی مفید استفاده کنید.

مصرف روزانه 25 میلی گرم روی می‌تواند علائم افسردگی را ظرف 12 هفته کاهش دهد.

درمان افسردگی با ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌های گروه B، محلول در آب هستند و برای سلامت جسم و روح بسیار اهمیت دارند. کمبود ویتامین B بسیار شایع است، چرا که با نوشیدن الکل، نوشیدنی‌های کافئین دار، سیگار کشیدن و مصرف غذاها و خوارکی‌های حاوی شکرهای تصفیه شده به‌راحتی ازبین می‌روند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که کمبود ویتامین‌های گروه B می‌تواند باعث بروز صرع و افسردگی شود. ویتامین B6 در درمان افسردگی پیش از قاعدگی موثر است. منابع سرشار از ویتامین‌های گروه B در ادامه آمده است:

 • مارچوبه، بروکلی، اسفناج، موز، سیب­زمینی
 • زرد آلو خشک، خرما و انجیر
 • شیر، تخم مرغ، پنیر، ماست
 • آجیل و حبوبات (برنج، دانۀ سویا، ذرت، نخود فرنگی، عدس، لوبیا سبز، خردل)
 • ماهی
 • برنج قهوه‌ای، جنین گندم، غلات کامل

درمان افسردگی و اضطراب

سخن آخر

مکمل‌های طبیعی و گیاهی در درمان بسیاری از بیماران مبتلا به افسردگی اثربخش هستند؛ اما برای درمان افسردگی حاد و در مواردی که خطر خودکشی وجود دارد، درمان طبیعی و گیاهی کافی نیست.

در صورت استفاده از گیاهان دارویی باید پزشکتان را در جریان بگذارید تا شما را از عوارض جانبی احتمالی آن‌ها و تداخل‌های دارویی آگاه کنند.

1 دیدگاه

 1. ویدائو گفت:

  این فیلم رو دیدی؟
  ویدائو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان