درمان اختلالات گوارشی (با طب سنتی)

اختلالات گوارشی به دلایل مختلفی بروز می یابند و نشانه های متفاوتی هم دارند، اما احساس ناراحتی و درد وجه مشترک همۀ آن هاست. همۀ اختلالات گوارشی، از ساده ترین آن ها، مانند سوزش معده، که به دلیل سوء هاضمه بروز می یابد، تا بیماری های مزمن، مانند التهاب روده (IBS) و کولیت زخمی، که ریشۀ ارثی دارند، زندگی بیماران را تحت الشعاع قرار می دهند. مبتلایان به بیماری های گوارشی برای رها شدن از علائم آزار دهندۀ این اختلالات حاضرند هر کاری بکنند. خوشبختانه روش های درمان دستگاه گوارش ناسالم بسیارند، اما اولین قدم، تشخیص بیماری و ریشه یابی آن است. گاهی اختلالات گوارشی با ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی و با استفاده از روش های خانگی درمان می شوند. در این مقاله، به مشکلات گوارشی و درمان آن ها خواهیم پرداخت و روش های درمان اختلالات گوارشی با طب سنتی را شرح خواهیم داد تا با استفاده از روش های طبیعی و به دور از عوارض داروهای شیمیایی، اختلالات گوارشی تان را درمان کنید.

اختلالات گوارشی

دستگاه گوارش مسئول تجزیۀ مواد غذایی و رساندن انرژی و مواد مغذی لازم به بدن است، از این رو، سلامت آن اهمیت بسیار زیادی دارد. علائم اختلالات گوارشی به صورت های مختلفی بروز می یابند؛ گاهی به شکل دردی در مری بروز می یابند یا این که باعث بروز یبوست و اسهال می شوند. خستگی مزمن، سوء تغذیه و کاهش وزن نیز می توانند از علائم اختلالات گوارشی به شمار روند. بسیاری از بیماری های گوارشی، مزمن و نیازمند درمان و مراقبت های بلند مدت هستند، اما اصلاً جای نگرانی وجود ندارد، چرا که برای درمان و کنترل انواع اختلالات گوارشی، روش های بسیاری وجود دارد.

انواع اختلالات گوارشی

شایع ترین اختلالات گوارشی کدامند؟ علائم بسیاری از شایع ترین اختلالات گوارشی همواره بروز می یابند، اما خوشبختانه با استفاده از دارو، تغییر سبک زندگی و درمان خانگی مشکلات گوارشی کنترل خواهند شد. در برخی از موارد، تغییر رژیم غذایی و اجتناب از مصرف برخی از مواد غذایی می تواند برای کنترل و درمان اختلالات گوارشی کافی باشد. در ادامه، شایع ترین اختلالات گوارشی را بر خواهیم شمرد.

اختلالات گوارشیبازگشت اسید به مری (GERD)

بازگشت اسید به مری (GERD) یا ریفلاکس معده به دلیل ضعف عضلات میان مری و معده بروز می یابد. ضعف این عضلات باعث می شود محتوای معده به سوی مری بروند. در موارد حادتر، مانند مری بارت (Barrett’s Esophagus)، ریفلاکس معده می تواند سبب بروز سرطان مری شود.

بیماری کرون

بیماری کرون نوعی التهاب روده (IBD) به شمار می رود که سبب التهاب دستگاه گوارش می شود. این بیماری گوارشی روده سبب بروز درد شکمی، اسهال و دیگر مشکلات گوارشی می شود. نشانه های بیماری کرون گاهی و بی گاه عود می کند.

کولیت زخمی

کولیت زخمی یا کولیت اولسروز یکی دیگر از بیماری های گوارشی روده به شمار می رود که با درد داخل روده همراه است. این بیماری سبب بروز علائمی مانند درد شکمی، اسهال خونی و کم خونی می شود.

سندروم رودۀ تحریک پذیر (IBS)

سندروم رودۀ تحریک پذیر (IBS)، برخلاف بیماری کرون یا کولیت زخمی، تغییری در بافت دستگاه گوارش ایجاد نمی کند. این بیماری سبب نفخ، اسهال و یبوست می شود.

بیماری سلیاک

بیماری سلیاک با ناتوانی در هضم گلوتن همراه است. گلوتن نوعی پروتئین به شمار می رود که در گندم و جو یافت می شود. درد شکم، استفراغ، نفخ و تغییر حرکات روده از علائم این بیماری به شمار می روند که در پی مصرف گلوتن بروز می یابند. در برخی از بیماران، این علائم شدید هستند و در برخی دیگر، خفیف. اگر این بیماری درمان نشود، سبب بروز مشکلات بیشتری خواهد شد.

ریسک فاکتورها و دلایل بروز اختلالات گوارشی

اکثر اختلالات گوارشی دارای ریشۀ ارثی هستند. عواملی مانند سیگار کشیدن و مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) نیز از ریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری های گوارشی به شمار می روند. مصرف غذاهای پر چرب، مواد غذایی تصفیه شده، فیبر ناکافی و پرخوری از دیگر ریسک فاکتورهای مهم ابتلا به بیماری های گوارشی به شمار می روند.

در بسیاری از اختلالات گوارشی، سیستم ایمنی به بافت های دستگاه گوارش حمله می کند و برخی از ویروس ها یا باکتری ها هم سبب تشدید آن ها می شوند.

تشخیص اختلالات دستگاه گوارش

از کجا بدانیم مشکل گوارش داریم؟ اختلالات گوارشی علائم متفاوتی دارند. برخی از پزشکان می توانند با صحبت با بیمار و شنیدن شرح حال او، به مشکلش پی ببرند. برخی از پزشکان نیز برای تشخیص مشکلات گوارشی از آزمایش های مختلف کمک می گیرند. معمولاً پزشکان برای تشخیص مشکلات گوارشی، از آندوسکوپی، کولونوسکوپی و آزمایش خون و آزمایش مدفوع استفاده می کنند.

درمان و تسکین اختلالات گوارشی

مانند

 •  نفخ و ریفلاکس معده
 • گاستریت و زخم معده
 • IBS =سندروم روده ی تحریک پذیر
 • یبوست
 • و …

روش های بسیاری برای درمان اختلالات گوارشی وجود دارد، از تغییر سبک زندگی گرفته تا عمل جراحی. انتخاب بهترین روش درمان اختلالات گوارشی به شدت و نوع بیماری بستگی دارد. در مواردی که بیماری گوارشی جدی نیست و زندگی شخص را به خطر نمی اندازد، پزشکان ابتدا درمان کوتاه مدت (معمولاً برای بهبود علائم بیماری یا درمان عفونت دستگاه گوارش) یا ایجاد تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی را توصیه می کنند، اگر درمان حاصل نشد، به سراغ جراحی می روند. البته خوشبختانه امروزه جراحی، در مقایسه با دهه های پیش، کمتر تهاجمی است.

درمان اختلالات گوارشی

اگر مبتلا به اختلالات گوارشی هستید یا علائم آن را در خود مشاهده می کنید، با مراجعه به پزشک، نوع و ریشۀ بیماری تان را بشناسید و بهترین روش درمانی را آغاز کنید. روش های درمان خانگی، گیاهان دارویی و طب سوزنی نیز از روش های اثربخش برای درمان اختلالات گوارشی به شمار می روند که عوارض داروهای شیمیایی را نیز در پی ندارند. در ادامه، به معرفی روش های طبیعی و کم عارضۀ طب سنتی برای درمان اختلالات گوارشی خواهیم پرداخت.

درمان بیماری های گوارشی با گیاهان دارویی

گیاهان دارویی بسیاری برای مراقبت از دستگاه گوارش و درمان اختلالات گوارشی وجود دارد، اما این گیاهان باید با آگاهی کامل و با مشورت پزشک و متخصص مصرف شوند. در ادامه، برخی از اثربخش ترین گیاهان دارویی را در درمان بیماری دستگاه گوارش ذکر خواهیم کرد.

درمان بیماری های گوارشی با گیاهان داروییقاصدک

قاصدک یکی از بهترین گیاهان برای کمک به هضم غذاست. گیاه قاصدک برای پاکسازی دستگاه گوارش بسیار مفید است و عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می بخشد. سیستم ایمنی و دستگاه گوارش ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند و بر عملکرد یکدیگر اثر می گذارند. قاصدک به بهبود عملکرد هر دو کمک می کند.

گنگر فرنگی

گنگر فرنگی دارای خواص درمانی بسیاری است. این گیاه برای بهبود علائم سندروم رودۀ تحریک پذیر، درمان حالت تهوع، نفخ و یبوست بسیار اثربخش است. گیاه پرخاصیت قاصدک به تنظیم کلسترول خون هم کمک می کند.

برای بهره بردن از خواص درمانی قاصدک، می توانید دمنوش قاصدک میل کنید یا این که مکمل های این گیاه را از داروخانه ها تهیه کنید.

زنجبیل

ریشۀ زنجبیل بسیار پرمصرف و دارای خواص درمانی بی شمار است. این ادویۀ شگفت انگیز برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش بسیار موثر است. زنجبیل برای درمان حالت تهوع و معده درد عصبی بسیار موثر است و به هضم غذا کمک می کند. این ادویه دارای خواص ضد التهاب است. زنجبیل با کاهش اسید معده، به درمان سوء هاضمه هم کمک می کند.

نارون آمریکایی

نارون آمریکایی برای تسهیل هضم غذا و درمان اختلالات گوارشی بسیار اثرگذار است. امروزه، از این گیاه برای درمان سندروم روده تحریک پذیر همراه با افزایش بیش‌ از حد اسیدینگی معده بسیار مناسب است.

نارون آمریکایی برای درمان اسهال، دل درد و مشکلات معده بسیار موثر است. این گیاه اسید معده را تنظیم می کند و برای درمان سندروم روده چکه کن هم مفید است.

خار مریم

خار مریم یکی دیگر از گیاهان موثر برای درمان اختلالات گوارشی است. این گیاه برای درمان معده درد عصبی و سوء هاضمه بسیار مفید است.

رازیانه

رازیانه گیاهی با خواص درمانی بسیار است که به بهبود عملکرد دستگاه گوارش و هضم غذا نیز بسیار کمک می کند. این گیاه حالت تهوع، نفخ و دل درد را بهبود می بخشد. دانه های این گیاه پر خاصیت به درمان علائم سندروم روده تحریک پذیر، کولیت زخمی، بیماری کرون و دیگر مشکلات گوارشی کمک می کند.

نعناع

نعناع خواص درمانی بسیاری دارد و برای درمان سوء هاضمه، معده درد و اسهال بسیار مفید است. مطالعات نشان می دهند که روغن نعناع برای درمان سندروم روده بسیار اثربخش است. نعناع نفخ و دل درد را التیام می بخشد. نعناع به درمان کولیت زخمی و بیماری کرون بسیار کمک می کند.

بابونه

بابونه برای کاهش استرس و بهبود کیفیت خواب بسیار مفید است. این گیاه با کاهش اسید معده، سوء هاضمه را بهبود می بخشد. بابونه دارای خواص ضد التهاب است و التهاب را از بین می برد.

در صورت مصرف داروهای رقیق کنندۀ خون و داروهای ضد انعقاد، از مصرف این گیاه دارویی اجتناب کنید.

زردچوبه

زردچوبه دارای خواص درمانی شگفت انگیز است. این ادویۀ پر کاربرد برای هضم، جذب و متابولیسم مواد غذایی بسیار مفید است. این ادویه با تقویت باکتری های مفید روده، به حفظ سلامت روده کمک می کند. زردچوبه از بروز زخم معده و گاستریت نیز جلوگیری می کند.

درمان اختلالات گوارشی با طب سوزنی

طب سوزنی یکی از شاخه های طب سنتی چینی به شمار می رود که سه هزار سال قدمت دارد. براساس طب سنتی چینی، در بدن انرژی حیاتی‌ای به نام qi وجود دارد که از گذرگاه های meridian عبور می کند. اگر این انرژی، بدون هیچ مشکلی، در بدن جریان داشته باشد، بدن در سلامت کامل به سر می برد و هیچ درد و بیماری ای در آن مشاهده نمی شود، اما اگر تنظیم qi در بدن به هم بخورد یا در جریان آن مشکل یا مانعی پیش بیاید، بیماری و درد بروز می یابد. سوزن های طب سوزنی به تنظیمِ این انرژی در بدن کمک می کنند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) طب سوزنی را برای درمان بیش از 35 بیماری و مشکل موثر می داند، از جمله التیام درد، درمان افسردگی، افزایش تمرکز، کاهش اضطراب و کاهش وزن.

درمان اختلالات گوارش با طب سوزنی

این روش طبیعی برای درمان مشکلات گوارش زیر بسیار اثربخش است:

 • عفونت های باکتریایی
 • زخم معده
 • سوزش معده
 • عدم تحمل لاکتوز
 • خونریزی دستگاه گوارش
 • التهاب دستگاه گوارش
 • فتق حجاب حاجز یا فتق هیاتال

طب سوزنی سبب تقویت دستگاه گوارش، کاهش التهاب معده و پانکراس و بهبود روند گوارش می شود. در جلسات طب سوزنی، متخصصان نقاط طب سوزنی را بر روی بدن شناسایی و سوزن های نازک طب سنتی را در آن ها فرو می کنند. هر قسمت از بدن نقاط طب سوزنی مختص به خودش را دارد. برای درمان مشکلات گوارشی، از نقاط سوزنی مربوط به افزایش متابولیسم، انقباض و انبساط عضلات معده و روده، کاهش ترشح اسید معده، تنظیم عملکرد رودۀ کوچک و بزرگ و تنظیم میزان اسید معده استفاده می کنند.

استرس یکی از عوامل اثرگذار بر بروز و تشدید بیماری های گوارشی به شمار می رود. برای درمان مشکلات گوارشی، می توانید از داروهای گیاهی و تکنیک های کاهش استرس نیز در کنار طب سوزنی استفاده کنید.

طب سوزنی علائم بیماری های گوارشی را تا مدت ها تسکین می دهند و سبب کاهش استرس و بهبود سطح انرژی بدن نیز می شوند.

سوزن ها در طب سوزنی با کنترل میزان حرارت بدن و عملکرد اندام‌های درونی به ویژه در دستگاه گوارش به عنوان یک درمان کمکی موثر در کنار دیگر شیوه‌های درمانی از قبیل طب مدرن می‌تواند اثر‌گذار باشد. البته باید توجه داشت درمانگران طب سوزنی علاوه بر ارایه تکنیک‌های طب سوزنی به بیماران‌شان دستور غذایی ویژه‌ای ارایه می‌دهند که این رژیم غذایی با کنترل میزان دریافت مزه‌های اسیدی و ترش همراه است. در حقیقت درمانگران، بیماران‌شان را به مصرف غذاهای سبک و آب‌پز تشویق می‌کنند و توصیه اکید دارند برای وعده شام حتما از غذاهای بخارپز و بسیار سبک استفاده و ترجیحا میوه‌ها و سبزیجات بخارپز توسط بیماران مبتلا به زخم یا التهاب معده مصرف شود. در عین حال پرهیز از مصرف میوه‌ها، سبزیجات خام و موادغذایی دیرهضم و لبنیات نیز از دیگر مواردی است که به این بیماران توصیه می‌شود تا سریع‌تر مراحل درمان را پشت سر بگذارند و بهبود خود را به‌دست آورند.

تغییر سبک زندگی

برخی از مواد غذایی سبب تشدید مشکلات گوارشی می شوند. به عنوان مثال، ادویه می تواند سبب تشدید علائم بیماری ریفلاکس گاستروازوفاژیال (GORD) یا زخم معده شود. پزشک می تواند شما در انتخاب سبک صحیح زندگی و انتخاب یک رژیم غذایی سالم یاری کند.

استرس سبب بروز و تشدید اختلالات گوارشی می شود، از این رو، بهتر است با راهکارهای مناسب، استرس و اضطراب تان را کنترل کنید. به عنوان مثال، ورزش و یوگا را امتحان کنید، از دمنوش های آرامش بخش استفاده کنید، از طب سوزنی کمک بگیرید و یک برنامه ریزی واقع بینانه و حساب شده داشته باشد.

رژیم غذایی نادرست سبب بروز علائم سردی دستگاه گوارش نیز می شوند. اسهال، یبوست، حالت تهوع و دل درد از نشانه های سردی دستگاه گوارش به شمار می روند. مصرف الکل و سیگار و کم تحرکی سبب تشدید بیماری های گوارشی خواهد شد، از این رو، تغییر سبک زندگی بسیار ضروری است.

مصرف روغن ماهی (امگا 3)، مواد غذایی سرشار از فیبر و پروبیوتیک ها در در درمان اختلالات گوارشی و بهبود سلامت دستگاه گوارش بسیار موثر است.

آب فراوان بنوشید و بدن تان را هیدراته نگه دارید، چرا که آب برای بهبود سلامت بدن و عملکرد روده ها بسیار ضروری است. در این راستا، باید از مصرف کافئین و الکل زیاد هم دوری کنید.

Print

اغلب مردم هر چند وقت یکبار از سوء هاضمه یا دیگر اختلالات گوارش رنج می برند. زمانی که علائم گوارشی مکررا تکرار می شوند، مشکلات بزرگتری را بوجود می آورند که نیاز به درمان خواهند داشت.

مشکلات شایع گوارش عبارتند از:

 • سوزش سردل یا رفلاکس معده
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • عدم توازن باکتری های روده
 • اختلالات شامل زخم
 • کولیت
 • بیماری کرون
 • سرطان معده
 • التهاب مجاری گوارش
 • سرطان کلون و رکتوم

علائم متنوع بوده و می تواند شامل درد معده، اسپاسم، حالت تهوع، استفراغ، نفخ، گاز معده و روده، یبوست، اسهال و تغییر در اشتها باشد. دلیل چنین مشکلاتی نیز متنوع بوده و شامل فشارهای هیجانی، عادات غذایی نامناسب، استفاده از آنتی بیوتیک یا دارو، در معرض بودن با سموم یا فتق هیاتال است. طب سوزن، طب گیاهی چینی و تغذیه درمانی، درمان هایی موثر هستند که باعث تسکین فوری علائم و نیز درمان دلیل بروز بیماری می شوند. در مجتمع ارتقاء سلامت پارسیان، برای رهایی از علائم گوارشی ناخوشایند و تعیین ریشه بیماری و درمان آن با شما کار می شود. درمان عدم تعادل بدن و تغییر برنامه غذایی و سبک زندگی منجر به دوام درمان و جلوگیری از عود بیماری است.

مطالعه بیشتر :  درمان بیماری های زنان (با طب سنتی)

درمان موفقیت آمیز اختلالات گوارشی

ما کلینیک یکپارچه ای هستیم که با متخصص بیماری های گوارش و تیم درمانی شما فعالیت می کنیم. طب سنتی چینی نه تنها علائم بیماری را کاهش می دهد بلکه برای جلوگیری از عود بیماری، آن را ریشه‌یابی نیز می کند. برای مثال، طب سوزنی و داروهای گیاهی چینی می توانند با تنظیم فشار مری، کاهش اسید معده و متعادل کردن عملکرد اندام های گوارشی، سوزش سردل که منجر به اختلالات دیگر می شوند را درمان کنند.
داروهای ضد اسید معده که معمولا بدون تجویز پزشک مصرف می شوند می توانند علائم سوزش و رفلاکس معده را کاهش دهند اما دلیل اصلی این مشکل را درمان نمی کنند. به علاوه، استفاده زیاد از داروهای ضد اسید می تواند توانایی بدن برای جذب مواد غذایی مثل کلسیم را کاهش داده و منجر به سوء تغذیه، خستگی و تحریک پذیری فرد شود. اختلال رفلاکس معده به مری (GERD)، سندرم روده تحریک پذیر، یبوست مزمن و نفخ، از جمله اختلالاتی هستند که با استفاده از طب سنتی چینی بطور موفقیت آمیز قابل درمان هستند. پزشکان ما در تعیین آنچه که در بدن یا زندگی شخصی شما می گذرد و منجر به بروز علائم گوارشی در شما می گردد را مشخص می کنند. رژیم غذایی، آلرژی ها، افزایش وزن، عدم توازن هورمونی، استرس و سموم همگی فاکتورهایی هستند که می تواند به سلامت سیستم گوارش شما کمک کند.
تجربه شما در مجتمع ارتقائ سلامت پارسیان با مشاوره ای جامع با یکی از پزشکان ما شروع می شود. شرح حال کامل و معاینات فیزیکی به عمل می آیند. این امر به پزشک شما کمک می کند تا طرح درمانی ویژه ای برای پرداختن به اختلالات ویژه گوارشی شما ایجاد شود. این طرح درمانی شامل طب سوزنی، طب گیاهی چینی، تغذیه درمانی و پیشنهادات مربوط به سبک زندگی می باشند. ما به همه سوالات شما در مورد طرح درمان پاسخ می دهیم.

ommanian2-4_min
ommanian2-4_min
ommanian2-2-1_min
ommanian2-2-1_min
مشاوره رایگان