درمان انواع بیماری ها با طب سنتی

خط خنده
8 روش از بین بردن خط خنده
می 12, 2019
دل درد و دل پیچه :موثرترین درمان خانگی در چند دقیقه
ژوئن 12, 2019

درمان انواع بیماری ها با طب سنتی

درمان انواع بیماری ها با طب سنتی

از دیر باز تاکنون، طب سنتی نقش مهمی در حفظ سلامت انسان ها و درمان بیماری های شان داشته است. در دنیای مدرن، با وجود پیشرفت های چشم گیر طب غربی، طب سنتی همچنان طرفداران خودش را داشته و شمار این طرفداران نیز همواره در حال افزایش است. طب سنتی را طب مکمل یا جایگزین نیز می نامند. شاخه های متعدد طب سنتی برای درمان بیماری ها، پیشگیری از بروز آن ها و افزایشِ اثربخشیِ دیگر روش های درمانی مدرن استفاده می شود. به علاوه، طب سنتی برای زیبایی، لاغری، درمان بیماری های روحی و افسردگی نیز  بسیار اثربخش است. در بسیاری از کشورها، طب سنتی را طب جایگزین یا مکمل می خوانند. سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز طب سنتی و روش های آن را به رسمیت شناخته است.

در این مقاله، به تعریف طب سنتی و معرفی بیماری هایی که با طب سنتی درمان می شوند خواهیم پرداخت.

طب سنتی چیست؟ 

تاریخچه طب سنتی در جهان بسیار بلند است و به یک سرزمین و ملت محدود نمی شود. طب سنتی ایرانی، چینی و هندی، آفریقایی، ژاپنی و اسلامی پیشینه ای طولانی دارند و هر کدام با روش ها و تکنیک های مختص به خودشان، در طول تاریخ، گام بلندی در جهت بهبود سلامت جسم و روح بشر برداشته اند.

طب سنتی چیست

طب سنتی چیست

طب سنتی چینی (TCM) بیش از هزاران سال قدمت دارد. طب سنتی سنتی چینی (TCM) مبتنی بر تئوری های مربوط به انرژی qi  است. این انرژی در کانال هایی به نام مدیرین جریان دارد و به هم خوردن تعادل آن سبب بروز بیماری ها و دردها می شود. طب سنتی چینی، به طرق مختلف، به تنظیم این انرژی در بدن کمک می کند.  متخصصان طب سنتی چینی با استفاده از روش های مختلف، مانند طب سوزنی، موکساتراپی و تای چی، و گیاهان دارویی، بیماری ها ی روحی و جسمی را درمان می کنند و از بروز بیماری ها نیز جلوگیری می کنند. به علاوه، تشخیص بیماری از روی زبان در طب سنتی چینی امکان پذیر است. رنگ، شکل و پوشش روی زبان از وضعیت انرژی qi در بدن و وجود بیماری ها خبر می دهد. البته به یاد داشته باشید که متخصصان طب سنتی چینی، در تشخیص بیماری، تنها به زبان اتکا نمی کنند.

شخیص بیماری از روی زبان در طب سنتی

شخیص بیماری از روی زبان در طب سنتی

طب سنتی ایرانی نیز قدمتی دیرینه دارد. دانشمندان ایرانی نقش قابل توجهی در توسعۀ طب داشته اند، چه پیش از ظهور اسلام، چه پس از آن. حتی دانشمندان و پژوهشگران غربی که یونان و دنیای غرب را مهد دانش می دانند از نقش مهم دانشمندان ایرانی در این زمینه چشم پوشی نکرده اند. طب سنتی ایرانی مبتنی بر خِلط‌های چهارگانه یا اخلاط اربعه یا گشن‌های چهارگانه (عبارتند از دم، زردآب، سودا و بلغم) است. ایران کشوری وسیع با پوشش گیاهی منحصربه فرد است، از این رو، در طب سنتی ایران گیاه درمانی جایگاه ویژه ای داشته است. در ایران، بیش از 8000 گونه گیاه می روید که بالغ بر 2300 گونه از آن ها در طب سنتی به کار می روند و 450 نوع از آن ها در عطاری های سراسر ایران به فروش می رسند. در ایران، مصرف گیاهان دارویی به صورت عرقی جات بسیار مرسوم است.

مطالعه بیشتر :  درمان آرتروز شانه + علائم آن

طب سنتی اسلامی در دوران طلایی اسلام شکوفا گشت. مسلمانان برای حفظ سلامت روح و جسم شان  از قرآن و روایات کمک گرفتند. پیامبر اسلام (ص) می فرمایند که خداوند برای همۀ بیماری ها درمانی نیز قرار داده است و همین فرمایش مسلمانان را به یافتن درمان بیماری ها تشویق کرده است. در طب سنتی اسلامی، مصرف عسل و زیتون، که نام هر دو در قرآن آمده است، بسیار سفارش شده است. همچنین، پیامبر اسلام (ص) مسلمانان را  به داشتنِ غذای کافی، خواب شبانه و سحرخیزی تشویق کرده است.

روش های درمانی در طب سنتی

روش های درمان با انواع طب سنتی بسیارند. هر کدام از آن ها خواص و معایب مختص به خودشان را دارند و تشخیص روش مناسب بر عهدۀ متخصص حاذق طب سنتی است. در ادامه، انواع روش های درمانی در طب سنتی را برخواهیم شمرد.

انواع طب سنتی

انواع طب سنتی

طب سوزنی

طب سوزنی یکی از شاخه های اصلی و پرکاربرد طب سنتی چینی به شمار می رود که بیش از سه هزار سال قدمت دارد. متخصصان طب سوزنی سوزن های بسیار نازکی را در نقاط خاصی از بدن، به نام نقاط طب سوزنی، فرو می کنند. تحریکِ نقاط طب سوزنی سبب تنظیم انرژی qi می شود. همانطور که گفتیم، براساس طب سنتی چینی، با تنظیم انرژی qi در بدن، عوامل بیماری زا از بین می روند و روح و جسم سلامت خود را باز می یابند.

طب سنتی چینی

طب سنتی چینی

طب سوزنی برای درمان بسیاری از بیماری ها و علائم آن ها بسیار اثربخش است. در ادامه، چند نمونه را ذکر خواهیم کرد:

 • کمردرد
 • گردن درد
 • زانو درد ناشی از آرتروز
 • سندروم تونل کارپال
 • سردردهای عصبی
 • میگرنی
 • دردهای پس از زایمان
 • عوارض شیمی درمانی
 • آکنه
 • افسردگی
 • استرس و اضطراب
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • فشار خون بالا و فشار خون پایین
 • مشکلات گوارشی
 • قاعدگی دردناک
 • رینیت آلرژیک
 • حالت تهوع صبحگاهی
 • آرتریت روماتوئید
 • بیماری آرنج تنیس‌بازان
 • درد سیاتیک
 • دندان‌درد
 • کاهش خطر سکتۀ مغزی
 • قولنج صفراوی
 • درد شانه
 • عفونت دستگاه ادراری
 • تب هموراژیک

به علاوه، طب سوزنی یکی از اثربخش ترین روش های طب سنتی برای لاغری به شمار می رود. طب سوزنی اعصاب را آرام می سازد، اضطراب را از بدن دور می کند و از این طریق، از اشتهای کاذب جلوگیری می کند. با انجام طب سوزنی، به طور مرتب، و رعایت یک رژیم غذایی سالم، به اندام ایده آل تان دست خواهید یافت.

طب سنتی برای لاغری

طب سنتی برای لاغری

طب سوزنی روش درمانی کاملاً طبیعی و بی عارضه است، اما به شرطی که به دست متخصص مجرب و در محیطی بهداشتی انجام شود. اگر طب سوزنی به درستی انجام نشود، عوارض جدی ای را در پی خواهد داشت، از جمله بروز عفونت و آسیب دیدن دستگاه عصب مرکزی.

تای چی 

تای چی یکی از شاخه های ورزش های رزمی چینی به شمار می رود که در طب سنتی چینی نیز بسیار پرکاربرد است. تای چی هم به روح می پردازد و هم به جسم. پژوهش های علمی اثربخشی این ورزش را در افزایش تعادل و استحکامِ اشخاص مسن و مبتلایان به بیماری پارکینسون تاییده کرده اند. این ورزش چینی به بهبود درد مبتلایان به آرتروز زانو، کمردرد و فیبرومالژیا بسیار کمک می کند. به علاوه، این هنر رزمی برای افزایش تمرکز،  کاهش اضطراب و بهبود خلق و خو نیز بسیار مفید است.

تای چی

تای چی

تای چی عوارضی در پی ندارد، اما زنان باردار باید با مشورت پزشک به سراغ این ورزش چینی بروند.

بادکش درمانی

بادکش درمانی یکی از قدیمی ترین شاخه های طب سنتی چینی به شمار می رود که برای درمان بیماری ها و التیام دردها بسیار اثربخش است. این روش درمانی سنتی در جوامع آسیایی بسیار پرطرفدار است، اما در اروپا و آمریکا چندان شناخته شده نیست.

کاپینگ برای بهبود گردش خون، درمان طب، گرمازدگی و گلودرد و سرفه بسیار موثر است.

بادکش درمانی با درمان آکنه و دمل زیبایی را به پوست تان باز می گرداند.

بادکش درمانی

بادکش درمانی

این روش درمانی درد سیاتیک، آرتروز، فیبرومالژیا، درد مزمن عضلانی و گردن درد را درمان می کند. همچنین در دمان علائم سندروم تونل کارپ بسیار اثربخش است.

کاپینگ تر یا حجامت نیز یکی از روش های طب سنتی اسلامی به شمار می رود که برگرفته از طب سنتی چینی است. این روش مواد زائد را از مغز، قلب و کبد می زداید و از این طریق، سلامت را به بدن بازمی گرداند. حجامت برای درمان میگرن بسیار موثر است و تکررِ سردردهای عصبی را نیز کاهش می دهد. بادکش تر به کاهش کلسترول خون در مردان کمک می کند و، در نتیجه، احتمال بروز بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

مطالعه بیشتر :  طب سوزنی

موکساتراپی

موکساتراپی یکی از شاخه های طب سنتی چینی به شمار می رود که خواص درمانی بی شماری دارد. این روش درمانی نوعی حرارات درمانی به شمار می رود که معمولاً به همراه طب سوزنی تجویز می شود. در این روش، از ماده ای به نام موکسا برای رساندن حرارت به بدن استفاده می شود. این ماده معمولاً از جنس برگ خشک گیاه برنجاسف تهیه شده است.

موکساتراپی

موکساتراپی

موکسا تراپی برای درمان درد ناشی از آتروز، بیماری های گوارشی، میگرن، زخم معده، کمردرد و بسیاری از بیماری های دیگر اثربخش است.

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی عضو جدایی ناپذیر طب سنتی به شمار می روند و به دلیل سهولت مصرف و دسترسی آسان، بسیار محبوب و پرطرفدار هستند. طب سنتی و گیاهان دارویی پیوندی دیرینه دارند. مطالعات آکادمیک نشان می دهند که قدمت استفاده از گیاهان دارویی به 4000-5000 سال پیش از میلاد باز می گردد. درمان بیماری ها با گیاهان دارویی فقط مختص به انسان نیست، بلکه حیوانات نیز بیماری های شان را با این گیاهان دارویی درمان می کنند.

 در کشورهای در حال توسعه، گیاهان دارویی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در کشورهای توسعه یافته نیز مردم از طب مدرن ناامید گشته اند و به شاخه های مختلف طب سنتی، از جمله گیاهان دارویی، رو آورده اند.

طب سنتی و گیاهان دارویی

طب سنتی و گیاهان دارویی

طب گیاهی، مانند دیگر شاخه های طب سنتی، تعادل طبیعی بدن را به او بازمی گرداند و در نهایت، به بدن کمک می کند خودش را درمان کند. گیاهان دارویی بر ارگان های مختلف بدن اثر می گذارند و به درمان بیماری های متعدد، از قبیل بیماری های قلبی و عروقی، اختلالات روحی، بیماری های تنفسی، کمک بسیاری می کند.

در ادامه، چند نمونه از گیاهان پرکاربرد در طب سنتی را برخواهیم شمرد:

 • مخروط سانان– مخروط سانان برای تحریک سیستم ایمنی بسیار اثربخش هستند و در مبارزه با انواع عفونت ها، به بدن کمک می کنند. این گیاهان برای درمان مشکلاتی مانند کورک، طب و تبخال بسیار موثر هستند.
 • دونگ کویی (dong quai)- گیاه دونگ کویی برای رفع مشکلات و بیماری های زنان، مانند درمان سندروم پیش از قاعدگی، علائم یائسگی و درد قاعدگی، بسیار اثربخش است. برخی مطالعات نیز از اثربخشی این گیاه در کاهش فشار خون خبر می دهند.
 • سیر– سیر یکی از گیاهان پرکاربرد در طب سنتی به شمار می رود که با کاهش سطح چربی و کلسترول خون، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. سیر ضد باکتری و ضد ویروس است، به همین دلیل، به درمان سرماخوردگی، سینوزیت و دیگر عفونت های تنفسی کمک می کند.
 • زنجبیل– زنجبیل یکی پرفایده ترین و محبوب ترین ادویه ها به شمار می رود. این ادویه برای درمان مشکلات گوارشی و کاهش التهاب در بدن بسیار اثربخش است.
 • سیاه دانه– سیاه دانه یکی از پرکاربردترین دانه ها در طب اسلامی به شمار می رود، زیرا پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمونده اند که درمان همۀ بیماری ها، به غیر از مرگ، در سیاهدانه نهفته است و از این طریق، مردم را به مصرف سیاهدانه تشویق کرده اند. سیاه دانه دارای خواص ضد التهاب، ضد درد و آنتی اکسیدان است، همچنین به هضم غذا کمک می کند در طب سنتی اسلامی، از سیاهدانه برای درمان بیماری های تنفسی، گوارشی و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود.
 • جینکو– گیاه کهن دار یا جینکو برای بهبودِ گردش خون و درمان وزوز گوش به کار می رود.
 • جنسینگ– ریشۀ گیاه جنسینگ برای رفع خستگی بسیار مفید است. این گیاه به کاهش فشار خون و سطح کلسترول خون بسیار می کند، با وجود این، باید در مصرف آن احتیاط کنید، چرا که مصرف بیش از حدِ جنسینگ سبب افزایش فشار خون می شود.
 • گل راعی– گل هزار چشم یا گل راعی یکی از پرکاربردترین گیاهان در طب سنتی به شمار می رود که در درمان افسردگی بسیار اثربخش است. اثربخشی این گیاه برابر با اثربخشی داروهای ضد افسردگی است. این گیاه برای درمان اضطراب و بی خوابی بسیار مفید است. البته گل راعی با برخی داروها تداخل دارد، از این رو، باید آن را با آگاهی کامل مصرف کنید.

  برخی از این گیاهان در درمان برخی بیماری های خطرناک و بهبودِ علائم آن ها بسیار اثربخش هستند:

 • خاراگوش چینی– خاراگوش چینی (Artemisia annua) برای درمان مالاریای مقاوم موثر است.
 • ساترلندیا میکروفیللا – در آفریقای جنوبی، از گیاه ساترلندیا میکروفیللا (Sutherlandia microphylla) برای درمان علائم بیماری HIV استفاده می شود. این گیاه سبب افزایش اشتها و انرژی در مبتلایان به این بیماری می شود.

برخی گمان می کنند که گیاهان دارویی بی عارضه هستند و می توانند بدون تجویز پزشک، از آن ها استفاده کنند. اما این تصور کاملاً اشتباه است. گیاهان دارویی می توانند عوارض متعددی چون سردرد، آسم، آلرژی، استفراغ، اسهال و حالت تهوع را در پی داشته باشد. به علاوه، این گیاهان با برخی داروهای شیمیایی نیز تداخل دارند، از این رو، بدون مشورت با متخصص، نباید از این گیاهان استفاده کنید.

در ضمن، اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید نیز باید این گیاهان را تحت نظر متخصص استفاده کنید.

طب سنتی برای درمان بیماری ها

طب سنتی برای درمان بیماری ها

کلام آخر

روش های مختلف طب سنتی طبیعی و کم عارضه هستند، اما فراموش نکنید که بدون مشورت با پزشک، نباید به سراغ این روش ها بروید. متخصص با توجه به وضعیت جسمی و روحی شما، بهترین روش درمان با طب سنتی را به شما معرفی خواهذد کرد. در برخی از موارد، پزشکان تنها روش های درمانی طب غربی را تجویز می کنند.

افراد زیر باید در استفاده از روش های طب سنتی احتیاط کنند:

 • اشخاص سالخورده
 • زنان باردار و شیرده
 • کسانی که قصد انجام عمل جراحی دارند (برخی گیاهان سبب خونریزی می شوند یا این که در عملکرد داروها اختلال ایجاد می کنند.)
 • کسانی که داروهای شیمیایی مصرف می کنند.
 • مبتلایان به دیابت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان