درمان بیماری های ماهیچه و عضلات

عضله یکی از مهم ترین ساختارهای بدن به شمار می رود که نیروی لازم را برای حرکت کردن و کار کردن فراهم می سازد. راه رفتن، نشستن، صحبت کردن و ایستادن، همه و همه، توسط عضلات و ماهیچه ها کنترل می شوند. برخی عضلات هم تحت کنترل ما نیستند، مانند عضلاتی که طرز ایستادن ما را تعیین می کنند. بیماری های ماهیچه و عضلات، این بافت نرم را به شکل های مختلف تحت تاثیر قرار می دهند. گاهی بیماری های عضلانی ریشۀ ژنتیکی دارند و گاهی هم فعالیت بدنی شدید و نادرست و کمبود ویتامین باعث گرفتگی عضلات می شود. در ادامه، بیماری ها و مشکلات عضلانی و راه های درمان آن ها را معرفی خواهیم کرد.

انواع عضلات و ماهیچه ها

سه نوع عضله اسکلتی، صاف و قلبی در بدن وجود دارد که هر یک وظایف خاصی را بر عهده دارد.

ماهیچه اسکلتی

ماهیچه اسکلتی نوعی ماهیچۀ مخطط است که حرکات ارادی بدن را بر عهده دارد. بیشتر عضلات اسکلتی توسط تاندون ها به استخوان ها وصل شده اند.

ماهیچه صاف

ماهیچه های صاف مسئول حرکات غیرارادی بدن انسان هستند و در معده، روده و رگ های خونی وجود دارند. این ماهیچه ها ضعیف ترین بافت های عضلانی را دارند، اما همۀ حرکات غیرارادی را به طور خودکار انجام می دهند.

درمان بيماري هاي ماهيجه و عضلات

درمان بيماري هاي ماهيجه و عضلات

ماهیچه قلبی

ماهیچۀ قلبی نوعی ماهیچۀ مخطط است که در قلب وجود دارد و به صورت غیرارادی عمل می کند.

بیماری های ماهیچه و عضلات

دیستروفی عضلانی (Muscular dystrophy)

به گروهی از عضلات اطلاق می شود که سبب ضعیف شدن و از بین رفتن بافت عضلانی می شوند. این بیماری به دلیل جهش ژنی به وجود می آید و در تولید پروتئین سالم تداخل ایجاد می کند. دیستروفی عضلانی انواع مختلفی دارد و برخی از شایع ترین انواع آن در اوایل کودکی، به خصوص در مردان، بروز می یابد. علائم این بیماری در اشخاص متفاوت است؛ اما در بیشتر موارد، بیمار توانایی راه رفتن را از دست می دهد. برخی از بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی، در تنفس یا بلع دچار مشکل می شوند. متاسفانه درمان قطعی این بیماری امکان پذیر نیست و تنها می توان سرعت پیشرفت آن را کاهش داد.

فلج مغزی (Cerebral palsy)

به گروهی از اختلالات حرکتی گفته می شود که در نتیجۀ آسیب های وارده بر مغز بروز می یابند. بسیاری معتقدند که این آسیب در رحم مادر به مغز نوزاد وارد می شود، چرا که نوزاد با این بیماری متولد می شود؛  با وجود این، در برخی از موارد، این بیماری پس از تولد نوزاد بروز می یابد. بیماری فلج مغزی بر توانایی کنترل عضلات، حرکت بدن، انعطاف، تعادل بدن، هماهنگی عضلات و توان عضلانی تاثیر می گذارد.

درماتومیوزیت (Dermatomyositis)

نوعی بیماری التهابی به شمار می رود که ضعف عضلانی و راش پوستی از مشخصه های آن به شمار می روند. احتمال بروز این بیماری، هم در کودکان وجود دارد و هم در بزرگسالان. احتمال بروز این بیماری در زنان بیشتر از مردان است. ضعف عضلانی حاصل از این بیماری می تواند هر دو سمت بدن را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین، شدت یابد. این ضعف عضلانی در شانه، ران، گردن و بازو بروز می یابد.

سندروم کمپارتمان (Compartment syndrome)

به دلیل فشار بیش از حد در بافت های بدن بروز می یابد. سندروم کمپارتمان در پی خونریزی یا ورم ناشی از جراحت بروز می یابد و سبب افزایش فشار می شود. سندروم کمپارتمان با درد شدید همراه است و اگر فشار تا سطح خطرناکی افزایش یابد، جریان خون را کاهش می دهد و از رسیدن اکسیژن به اعصاب و بافت نرم جلوگیری می کند.

میاستنی گراویس (Myasthenia gravis)

نوعی فلج ماهیچه ای به شمار می رود و سبب خستگی و ضعف عضلانی می شود.

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (Amyotrophic lateral sclerosis)

به نورون های حرکتی بدن، که مسئول حرکات ارادی هستند، آسیب می رساند. بیماران مبتلا به ALS ، در نهایت، توانایی کنترل حرکات ارادی شان را از دست می دهند. احتمال بروز این بیماری در هر سنی وجود دارد، اما احتمال بروز آن در سنین 55 تا 75 سالگی بسیار بیشتر است.

رابدومیلولیز (Rhabdomyolysis)‌

رابدومیلولیز یا واپاشی ماهیچۀ مخطط،  به تخریبِ سریع عضلات اسکلتی آسیب دیده گفته می شود. در مبتلایان به این بیماری، ساختار و فیبرهای عضلات آسیب دیده وارد جریان خون می شوند. این بیماری سبب بروز مشکلات کلیوی و از کار افتادن کلیه ها می شود.

فیبرومیالژی (Fibromyalgia)

نوعی درد گستردۀ اسکلتی عضلانی است. احتمال بروز این بیماری در زنان بیشتر از مردان است. این درد مزمن می تواند در پی یک آسیب فیزیکی، عمل جراحی، عفونت یا استرس شدید بروز یابد و تشدید شود. این بیماری درمان قطعی ندارد؛ اما برخی داروها و فعالیت های بدنی به کنترل علائم این بیماری کمک می کنند.

سندروم درد میوفاسیال (Myofascial pain syndrome)

نوعی اختلال درد مزمن به شمار می رود. در مبتلایان به این بیماری، اعمال فشار در نقاط حساس عضلات، سبب بروز درد در دیگر قسمت های غیرمرتبط بدن می شود.

پارگی روتاتور کاف (Rotator cuff injury) ، به آسیب عضلات و تاندون های روتاتور کاف شانه گفته می شود. آسیب دیدگی روتاتور کاف سبب بروز درد در ناحیۀ کتف و شانه می شود. خوابیدن به سمت قسمت آسیب دیده سبب تشدید درد در این ناحیه می شود.

گرفتگی عضلات (Muscle cramps)

در اثر عوامل مختلفی بروز می یابد. فعالیت بدنی طولانی مدت، به خصوص در هوای گرم، مصرف برخی داروها و کمبود برخی ویتامین ها سبب گرفتگی عضلات می شوند. برخی بیماری ها، مانند بیماری های مربوط به تیروئید، کلیه، دیابت، اختلالات هورمونی و کم خونی، سبب گرفتگی عضلات می شوند. گرفتگی عضلات بعد از ورزش نیز به دلیل تمرین شدید بدون گرم کردن کافی بروز می یابد. برای جلوگیری از گرفتگی عضلات، بدنتان را هیدراته نگه دارید و از حرکات کششی هم غافل نشوید.

پیچ خودگی و کشیدگی عضلات و مفاصل (Sprains and strains)

اسپرین (Sprains) نوعی آسیب دیدگی شایع است که به دلیل کشیدگی یا پارگی رباط هایی که استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند رخ می دهد. استرین (strains) به دلیل کشیدگی یا پارگی عضلات یا تاندون ها بروز می یابد.

تاندونیت (Tendinitis) به التهاب تاندون ها گفته می شود. این مشکل به دلیل استفادۀ بیش از حد از عضلات و بافت های درگیر بروز می یابد.

درمان بیماری های ماهیچه و عضلات با طب سنتی

طب سنتی برای درمان گرفتگی عضلات و بهبود علائم برخی از بیماری های عضلات و ماهیچه بسیار اثربخش است و عوارض داروهای شیمیایی را نیز در پی ندارد. در ادامه، به روش های درمان علائم بیماری های عضلانی و درمان گرفتگی عضلات با استفاده از طب سنتی خواهیم پرداخت.

درمان گرفتگي عضلات با طب سنتي

درمان گرفتگي عضلات با طب سنتي

درمانی بیماری های ماهیچه و عضلات با طب سوزنی

طب سوزنی یکی از شاخه های طب سنتی چینی به شمار می رود که در درمان بیماری ها و التیام دردها بسیار اثربخش است. این روش درمان سنتی شفابخش در درمان بیماری های عضلانی نیز بسیار اثربخش واقع شده است.  طب سوزنی با تحریک سیستم عصبی سبب ترشح مولکول های پیام رسان نوروشیمیایی می شود. این تغییرات شیمیایی بر سلامت جسم و روح تاثیر می گذارد. تحریک برخی از نقاط طب سوزنی سبب التیام درد و استرس می شود.

طب سوزنی به درمان بیماری دیستروفی ماهیچه ای دوشن (TCM) کمک می کند. استفاده از طب سوزنی در کنار دیگر روش های درمان در بهبود علائم این بیماری بسیار اثربخش واقع شده است.

مطالعه بیشتر :  درمان درد های مزمن (با طب سنتی)

طب سوزنی درد و التهاب ناشی از پارگی روتاتور کاف را کاهش می دهد.

در مبتلایان به فیبرومیالژی، طب سوزنی با ایجاد تغییرات شیمیایی در مغز، افزایش ترشح اندورفین و سطح نوروپپتید Y هیپوتالاموس و کاهش سطح سروتونین، به التیام درد بسیار کمک می کند. طب سوزنی با تحریک عصب ماهیچه ها و دیگر بافت های بدن، به ترشح اندورفین کمک می کند و پردازش درد را در مغز و ستون فقرات تغییر می دهد. طب سوزنی سبب کاهش التهاب در این بیماران نیز می شود.

در مبتلایان به تاندونیت، طب سوزنی سبب کاهش درد و التهاب می شود.

درمان گرفتگی عضلات با طب سوزنی نیز امکان پذیر است. گرفتگی عضلات سبب بروز درد در عضلات می شود. در صورت گرفتگی عضلات، می توانید بافت عضلانی را زیر پوستتان حس کنید. گرفتگی عضلات پا شایع تر از قسمت های دیگر است. طب سوزنی یکی از اثربخش ترین گزینه ها برای التیام گرفتگی عضلات به شمار می رود. از دیدگاه طب سنتی، گرفتگی عضلات به دلیل انسداد مسیر جریان انرژی و خون در یکی از قسمت های بدن رخ می دهد و باعث می شود آن عضله تضعیف شود، عملکرد مناسبی نداشته باشد، به راحتی آسیب ببیند و خیلی زود خسته شود. طب سوزنی با افزایش جریان خون و آرام ساختن بدن به درمان گرفتگی عضلات کمک می کند. این روش درمانی از بروز گرفتگی عضلات در آینده نیز جلوگیری می کند.

درمان بیماری های ماهیچه و عضلات با گیاهان دارویی

مصرف گیاهان دارویی از روش های مرسوم درمان گرفتگی عضلات با طب سنتی به شمار می روند.

بابونه

گیاه بابونه برای درمان گرفتگی عضلات بسیار اثربخش است. این گیاه دارای 36 فلانوئید و خواص ضد التهاب است. برای درمان گرفتگی عضلات، هم می توانید چای بابونه بنوشید و هم روغن بابونه را بر روی محل مورد نظر بمالید.

گل ساعتی

گل ساعتی به درمان گرفتگی عضلات کمک می کند و آرامش را به بدن تان هدیه می دهد. این گیاه فشار خون را نیز کاهش می دهد.

یام وحشی

یام وحشی دارای خواص ضد التهاب است و به بهبود گرفتگی عضلات کمک می کند.

زردچوبه

زردچوبه دارای ماده ای به نام کورکومین است که هر گونه التهابی را از بین می برد. این ادویه برای درمان تاندونیت موثر است. این ماده در کاهش التهاب ناشی از پارگی روتاتور کاف و درد حاصل از آن اثربخش است.

تخم کرفس

تخم کرفس دارای خواص ضد التهاب است، فشار خون را کاهش می دهد و گرفتگی عضلات را التیام می بخشد.

روغن میخک

روغن میخک دارای خواص ضد التهاب است و می تواند درد را التیام بخشد.

ویتامین ها و مواد معدنی برای درمان بیماری های عضلات

کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی، مانند پتاسیم، کلسیم یا منیزیم، در بدن سبب گرفتگی عضلات می شود. مصرف برخی از مواد غذایی مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین می کنند و به بهبود علائم بیماری های عضلانی و درمان گرفتگی عضلات کمک می کند.

کمبود کدام ويتامين باعث گرفتگي عضلات می شود

کمبود کدام ويتامين باعث گرفتگي عضلات می شود

ویتامین D

کمبود ویتامین D سبب بروز درد عضلانی و گرفتگی عضلات می شود. این ویتامین را می توانید در تخم مرغ، ماهی و شیر بیابید. با قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز می توانید بخشی از ویتامین D مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

ویتامین E

ویتامین E نقش مهمی در حفظ سلامت بدن دارد. ویتامین E جریان خون را در عروق خونی افزایش می دهد و از بروز گرفتگی عضلات جلوگیری می کند.

منیزیم

منیزیم یکی از مواد معدنی ضروری برای بدن است که به بهبود عملکرد عضلات کمک می کند. درد عضلات یکی از علائم کمبود منیزیم در بدن به شمار می رود. موز، بادام و برنج قهوه ای حاوی منیزیم هستند و از مواد غذایی برای گرفتگی عضلات به شمار  می روند.

کلسیم

کلسیم یکی از مهم ترین مواد معدنی در بدن به شمار می رود. کلسیم نقش مهمی در فعالیت های روزانۀ ما دارد. کمبود کلسیم در حرکت و کنترل عضلات اختلال ایجاد می کند و باعث ایجاد گرفتگی عضلات می شود.

رژیم غذایی برای درمان بیماری های عضلات

  • مصرف غذاهای فرآوری شده را تا حد امکان کاهش دهید. غذاهای فرآوری شدۀ حاوی مقادیر فراوان شکر، نمک و روغن احتمال گرفتگی عضلات را افزایش می دهند. مواد غذایی تازه تهیه کنید.
  • آب کافی بنوشید تا بدن تان هیدراته باقی بماند.
  • میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی تان بگنجانید. سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، کلم و سیب زمینی شیرین بسیار مفید هستند.
  • موز، انگور، پرتقال، خرما، گلابی و گریپ فروت از منابع سرشار از پتاسیم به شمار می روند و به درمان گرفتگی عضلات کمک می کنند.
  • سرکۀ سیب نیز سرشار از پتاسیم است و از مفیدترین مواد غذایی برای گرفتگی عضلات به شمار می رود.
  • فلفل: مواد غذایی دارای خواص ضد التهاب مصرف کنید. کپسایسین ماده ای با خواص ضد التهاب است که در فلفل یافت می شود. مصرف این ماده به مبتلایان به فیبرومالژیا و آرتریت روماتوئید توصیه می شود. این ادویه به کاهش درد و التهاب در مبتلایان به تاندونیت نیز کمک می کند.
  • آناناس دارای ترکیبی به نام بروملین است و می تواند درد و التهاب را کاهش دهد. مصرف آناناس خام و تازه با معدۀ خالی جذب این ترکیب را در بدن افزایش می دهد.
  • اسیدهای چرب امگا 3 را در رژیم غذایی تان بگنجانید. امگا 3 التهاب تاندون ها را کاهش می دهد و در نتیجه، تاندونیت را درمان می کند.
مطالعه بیشتر :  ماساژ درمانی (فواید و عوارض ماساژ درمانی)

راه هایی بسیار مفید و موثر برای درمان گرفتگی عضلات

همه ما تجربه اش را داریم، تجربه گرفتگی عضلات بدن که با دلایل مختلفی مبتلایمان می کند. اغلب این گرفتگی ها در نواحی گردن، کتف، کمر و پشت پا طی انجام کارهای روزانه، بلند کردن اشیاء از روی زمین، هنگام ورزش کردن و حتی در خواب نیز اتفاق می افتد. هرچند عموما گرفتگی عضلات خطرناک نیست، اما درد آن آزاردهنده می باشد و می تواند بطورموقت استفاده از ماهیچه را غیرممکن نماید.

متخصص طب سنتی با بررسی علل به وجود آوردن اسپاسم در عضلات با ماساژهای خاص یا رگ‌گیری به درمان این عارضه کمک کرده و دردهای اسپاسمی را در بدن تعدیل می‌کند. عموما اسپاسم‌های عضلانی دردهای شدیدی دارند از این رو متخصص طب سنتی با از بین بردن انقباضات ناحیه درد و با تمهیدات دیگری مثل گیاه درمانی و ارائه رژیم غذایی خاص به درمان این اسپاسم‌ها کمک می‌کند. دردهای عضلانی و اسپاسم‌ها معمولا به دلیل به هم خوردن تعادل یون‌های داخل عضلات در بدن به وجود می‌آید. عدم تعادل یونی در بسیاری موارد با حرکت‌های ناگهانی عضلات اتفاق می‌افتد. در این حالت حتی ممکن است عضلات به دلیل حرکت‌های شدید از محل خود خارج شده و روی یکدیگر قرار گیرند. در این حالت درمانگر با تکنیک‌های ماساژ درمانی که سراغ دارد برای درمان اسپاسم اقدام می‌کند. از طرفی ماساژدرمانی مقدمه‌ای برای انجام حجامت است. به این ترتیب که متخصص با کمک ماساژ سموم موجود در بدن را به حرکت وا‌می‌دارد و آنها را به محلی که قرار است حجامت در آن ناحیه صورت گیرد، هدایت می‌کند. متخصص در برخی موارد برای هدایت این مواد در عروق از بادکش نیز استفاده می‌کند.

گرفتگی عضلات گردن
گرفتگی عضلات گردن
گرفتگی عضلات پا
گرفتگی عضلات پا
گرفتگی عضلات کتف
گرفتگی عضلات کتف
مشاوره رایگان