درمان بیماری های زنان (با طب سنتی)

درمان بیماری های زنان

بدن زنان در دوره های مختلف زندگی متحمل تغییرات بسیاری می شود. این تغییرات فیزیکی در کنار سبک ناسالم زندگی مدرن و عوامل ژنتیکی زمینه ساز بروز برخی بیماری ها می شوند. در طب غربی یا مدرن، داروهای بسیاری برای درمان بیماری های زنان وجود دارد، اما گرایش زنان به طب سنتی  روز به روز بیشتر می شود. روش های درمانی طب سنتی، مانند گیاهان دارویی و طب سوزنی، بسیار اثربخش هستند و عارضۀ داروهای شیمیایی را نیز در پی ندارند.

در این مقاله، انواع بیماری ها زنان و درمان آن ها با استفاده از طب سنتی و روش های خانگی را شرح خواهیم داد.

فیبروم رحم

فیبروم های رحمی توده های خوش خیمی هستند که در دیوارۀ رحم تشکیل می شوند. فیبروم رحم از شایع ترین بیماری های زنان به شمار می رود که سبب قاعدگی دردناک، خونریزی شدید در دوران قاعدگی، تکرر ادرار و نازایی می شود.

مصرف الکل، چاقی، استفاده از برخی قرص های ضد بارداری، داشتن پیش زمینۀ ارثی و رژیم غذایی نامناسب، از عوامل بروز فیبروم رحم به شمار می روند.

تا چند سال پیش، هیسترکتومی یا زهدان‌ برداری تنها راه درمان فیبروم رحم بود؛ اما امروزه، داروهای شیمیایی و گیاهی بسیاری برای درمان این بیماری وجود دارد.

چای سبز

بیوفلانوئید EGCG موجود در چای سبز به کاهش سایز و تعداد فیبروم های رحم بسیار کمک می کند. چای سبز التهاب بدن را کاهش می دهد و سموم بدن را نیز می زداید.

پادارکو

پادارکو دارای خواص آنتی باکتریال است و از بروز عفونت ناشی از رشد بافت خارجی جلوگیری می کند.

خوک طلایی

گیاه خوک طلایی مانند آنتی بیوتیک عمل می کند و میکروب ها را از بین می برد. این گیاه با کاهش التهاب، از ایجاد زخم بافت جلوگیری می کند.

قاصدک

گیاه قاصدک به تنظیم هورمون ها کمک می کند. برگ این گیاه ویتامین ها و مواد معدنی بسیاری را در خود دارد. ریشۀ گیاه قاصدک به بهبود سلامت کبد و متابولیسم استروژن کمک می کند.

زنجبیل

ریشۀ زنجبیل، با افزایش جریان خون در رحم، سبب کاهش التهاب می شود.

گیاه پنج انگشت

گیاه پنج انگشت در درمان علائم فیبروم رحم بسیار اثربخش است. این گیاه به تنظیم هورمون ها نیز کمک می کند.

تخم اسفرزه، روغن کرچک و برگ سنا

فیبروم رحم باعث ایجاد یبوست می شود. مصرف گیاهان و رغن های ملین، مانند برگ سنا، تخم اسفرزه و روغن کرچک، به رفع این مشکل کمک می کند.

مصرف ویتامین های E، B1، B6، منیزیم و اسیدهای چرب امگا3 ، به بهبود علائم فیبروم رحم بسیار کمک می کنند.

برگ تمشک، دونگ کویی، کوهوش سیاه و قارچ گریفولا، از دیگر گیاهان اثربخش در درمان فیبروم رحمی و علائم ناشی از آن به شمار می روند.

شايع ترين بيماري هاي زنان

شايع ترين بيماري هاي زنان

آندومتریوز

آندومتریوز عارضه ای مزمن و گاه دردناک است که در آن، بافتی همانند پوشش درونی رحم خارج از رحم شکل می گیرد و رشد می کند. این بافت در ناحیۀ لگن، روده ها، مثانه و تخمدان شکل می گیرد و، به ندرت، در قسمت های دیگر رشد می کند. این بافت گاهی دچار خونریزی می شود و خون حاصل از آن جایی برای رفتن ندارد؛ از این رو، سبب ورم و التهاب می شود. این التهاب سبب بروز زخم بافت می شود. روش های بسیاری برای درمان آندومترویوز وجود دارد.

آندومتریوز سبب بروز درد، خونریزی شدید، قاعدگی دردناک، خستگی، حالت تهوع و نازایی می شود. درد ناشی از آندومتریوز در ناحیۀ کمر، شکم و لگن بروز می یابد.

گاهی این عارضه هیچ علائمی ندارد و شخص مبتلا تا دوران بارداری متوجه آن نخواهد شد.

روش های بسیاری برای درمان آندومتریوز و علائم آن وجود دارد.

خار مریم

گیاه خار مریم دارای آنتی اکسیدان است، سلول های کبد را ترمیم می کند، از سلول ها محافظت می کند و التهاب را کاهش می دهد؛ از این رو، خار مریم یکی از بهترین گیاهان برای درمان آندومتریوز به شمار می رود.

روغن گل مغربی

روغن گل مغربی دارای خواص ضد التهاب است و از رشد ضایعۀ آندومتریوز جلوگیری می کند. روغن این گیاه درد را نیز التیام می بخشد.

زنجبیل

زنجبیل در درمان حالت تهوع ناشی از آندومترویز بسیار موثر است.

زردچوبه

زردچوبه دارای خواص ضد التهاب است و از رشد ضایعۀ آندومتریوز جلوگیری می کند. این ادویه علائم آندومتریوز را نیز بهبود می بخشد.

روغن کرچک

صدها سال است که از روغن کرچک در درمان آندومتریوز استفاده می شود. این روغن از رشد بافت اضافه جلوگیری می کند.

این روغن را پیش از شروع عادت ماهیانه باید مصرف کرد؛ در طی دوران عادت ماهیانه، از مصرف روغن کرچک خودداری کنید.

اسیدهای چرب امگا 3

مصرف اسیدهای چرب امگا3 در درمان آندومتریوز و علائم آن اثربخش است.

خونریزی نامنظم رحمی

خونریزی نامنظم رحمی یکی از مشکلات رایج در میان زنان به شمار می رود که می تواند دلایل مختلفی هم داشته باشد. این مشکل زندگی روزمرۀ زنان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند مشکلات بسیاری را نیز در پی داشته باشد. خوشبختانه، برای کاهش خونریزی و تنظیم آن روش های درمانی سنتی و مدرن بسیاری وجود دارد.

زنجبیل

زنجبیل ادویه ای محبوب با خواص درمانی بی شمار است. این ادویه برای درمان خونریزی نامنظم و کرامپ قاعدگی بسیار موثر است.

پاپایا

پاپایای نارس به تنظیم قاعدگی بسیار کمک می کند، اما به یاد داشته باشید که در دوران قاعدگی، نباید این میوه را مصرف کنید.

دارچین

دارچین برای درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک و خونریزی نامنظم بسیار موثر است. این ادویه درد، خونریزی و حالت تهوع ناشی از عادت ماهیانه را نیز کاهش می دهد.

رازیانه

رازیانه دارای ترکیبات قاعدگی آور است و به تنظیم چرخۀ قاعدگی و التیام کرامپ قاعدگی بسیار کمک می کند.

زردچوبه

زردچوبه دارای خواص ضد التهاب و آنتی باکتریال است و به تنظیم چرخۀ قاعدگی کمک می کند.

ویتامین D

ویتامین D برای درمان بی نظمی عادت ماهیانه در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک بسیار اثربخش است. این ویتامین خطر ابتلا به برخی بیماری ها را کاهش می دهد، به کاهش وزن کمک می کند و در درمان افسردگی نیز بسیار اثربخش است.

مطالعه بیشتر :  بوتاکس (هرآنچه باید در مورد بوتاکس بدانید)

عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن یکی از شایع ترین بیماری های زنان به شمار می رود. از هر چهار زن، سه زن حداقل یک بار در عمرشان به عفونت قارچی واژن مبتلا می شوند. عفونت قارچی واژن به دلیل رشد بیش از حد قارچ کاندیدا آلبیکانس که، به طور طبیعی، در واژن زندگی می کنند بروز می کند. این قارچ در محل های گرم و مرطوب رشد می کند؛ از این رو، واژن محل مناسبی برای رشد این قارچ است. درد، سوزش و ترشحات سفید رنگ و غلیظ از علائم عفونت قارچی واژن به شمار می روند.

در صورت بروز عفونت قارچی، مصرف سبزیجات را فراموش نکنید، چرا که سبزیجات به تقویت دستگاه ایمنی می شوند و، در نتیجه، درمان عفونت قارچی بدن کمک می کنند.

سیر از رشد قارچ کاندیدا جلوگیری می کند. سیر نوعی داروی ضد انعقاد است؛ از این رو، اگر داروی ضد انعقاد خون مصرف می کنید، در مصرف سیر احتیاط کنید.

گیاهانی مانند گل همیشه بهار، خوک طلایی، رزماری، سدر و مر حجازی نیز دارای خواص ضد قارچ هستند. این گیاهان از سوزش و خارش ناشی از عفونت قارچی نیز جلوگیری می کنند.

انواع بيماري هاي زنان و درمان آنها

انواع بيماري هاي زنان و درمان آنها

علائم یائسگی

یائسگی یکی از دوره های زندگی زنان به شمار می رود که معمولاً از 45 تا 55 سالگی آغاز می شود. پس از آغاز دورۀ یائسگی، عادت ماهیانه قطع می شود، سطح هورمون ها، به خصوص استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و شخص قدرت باروری اش را از دست می دهد. یائسگی علائم آزاردهندۀ بسیاری را در پی دارد، مانند گر گرفتگی، نفخ، اسپاسم، خشکی واژن، تغییر خلق و خو و بی خوابی. کاهش سطح هورمون ها سبب بروز بیماری های قلبی و عروقی و پوکی استخوان می شود.

رژیم غذایی مناسب، ورزش و دیگر عوامل محیطی در کاهش این عوارض بسیار اثربخش هستند. در طب سنتی هم روش های بسیاری برای درمان این علائم یائسگی و جلوگیری از بروز بیماری های مرتبط با آن وجود دارد.

شیرین بیان

شیرین بیان، با خواص استروژنیکی که دارد، برای درمان علائم یائسگی بسیار مفید است.

سویا

برخی از گیاهان و داروهای گیاهی دارای ترکیبی به نام فیتواستروژن هستند. فیتواستروژن در بدن مانند استروژن عمل می کند و از بروز علائم یائسگی و بیماری های مربوط به آن جلوگیری می کند. محصولات تهیه شده از سویا، مانند توفو،  تمپه و سویا بو داده، سرشار از فیتواستروژن هستند. زنان آسیایی در پخت غذایشان از سویای فراوان استفاده می کنند؛ از این رو، گرگرفتگی ناشی از یائسگی را تجربه نمی کنند؛ به علاوه، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و پوکی استخوان نیز در آن ها پایین تر است.

پنج انگشت

گیاه پنج انگشت سطح پروژسترون را در بدن افزایش می دهد؛ از این رو، علائم یائسگی ناشی از کمبود این هورمون را در بدن برطرف می کند.

گلپر چینی

گلپر چینی به تنظیم هورمون های پس از یائسگی کمک می کنند؛ از این رو، از گرگرفتگی جلوگیری می کند.

ویتامین A و E

آلوئه ورا و کالاندولا دارای ویتامین A و E هستند و برای درمان خشکی واژن بسیار موثر هستند.

ویتامین ث

ویتامین ث به درمان گرگرفتگی ناشی از یائسگی کمک می کنند.

مطالعه بیشتر :  7 راه کاهش درد پریود

عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) در زنان، در مقایسه با مردان، شایع تر است، چرا که مجرای دفع ادرار در زنان کوتاه تر است و باکتری ها راحت تر وارد مثانه می شوند. باکتری های روده مهم ترین عامل بروز این عفونت به شمار می روند، اما قارچ ها و ویروس ها نیز می توانند سبب بروز عفونت دستگاه ادراری شوند. درد در ناحیۀ لگن و تکرر ادرار از نشانه های بروز عفونت لگن به شمار می روند.

برای درمان عفونت دستگاه ادراری، معمولاً، آنتی بیوتیک تجویز می شود؛ اما در طب سنتی هم روش های بسیاری برای درمان عفونت دستگاه ادرار و جلوگیری از بروز مجدد آن وجود دارد.

کرنبری

کرنبری یا توت خرس برای جلوگیری از بروز عفونت دستگاه ادراری و درمان آن بسیار اثربخش است.

لادن

برگ، گل و دانۀ لادن دارای آنتی بیوتیک طبیعی هستند؛ از این رو، از بروز عفونت دستگاه ادراری جلوگیری می کنند.

ترب کوهی

ریشۀ ترب کوهی دارای آنتی بیوتیک و ویتامین ث است و به درمان عفونت دستگاه ادراری کمک می کند.

جعفری

جعفری به درمان عفونت ادراری و کاهش التهاب بسیار کمک می کند.

دم اسب

دم اسب گیاهی ادرارآور است که از خونریزی دستگاه ادراری هم جلوگیری می کند.

گل ماهور

گل ماهور التهاب دستگاه ادراری را کاهش می دهد و به درمان عفونت در این ناحیه کمک می کند.

گیاه انگور خرس

گیاه انگور خرس باکتری ها را از بین می برد. در واقع، ترکیب آربوتین موجود در این گیاه باکتری ها را از بین می برد. در اروپا، از گیاه انگور خرس برای درمان عفونت دستگاه ادراری استفاده می شود.

استفاده از این گیاه در دوران بارداری توصیه نمی شود.

پروبیوتیک

برای درمان عفونت دستگاه ادراری، پروبیوتیک را در رژیم غذایی تان بگنجانید. پروبیوتیک دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کند و عوارض ناشی از مصرف آنتی بیوتیک را نیز از بین می برد.

ویتامین ث

ویتامین ث در درمان عفونت دستگاه ادراری نیز بسیار اثربخش است. ویتامین ث سبب از بین رفتن باکتری های عامل این عفونت می شود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک به دلیل ترشح بیش از حد هورمون های مردانه از تخمدان ها یا غدد فوق کلیوی بروز می یابد. این ترشح هورمون سبب بروز کیست های ریز در تخمدان، چاقی،  بروز جوش، ریزش مو و رویش موی زائد می شود. سندروم تخمدان پلی کیستیک خطر بروز دیابت و بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

دارچین

دارچین در تنظیم قاعدگی در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک بسیار اثربخش است.

شیرین بیان

گیاه شیرین بیان سطح تستسترون را کاهش می دهد. در کنترل استرس ناشی از عوامل داخلی و بیرونی اثربخش است. این گیاه به از بین بردن جوش های ناشی از تخمدان پلی کیستیک کمک می کند، از ریزش موی ناشی از این بیماری نیز جلوگیری می کند و سبب رشد مجدد موها می شود.

خار مریم، قاصدک، نخل اره ای، گل صد تومانی و بذر کتان از دیگر گیاهان اثرگذار در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک و علائم آن هستند.

درمان بیماریهای زنان با استفاده از طب سوزنی

درمان بیماریهای زنان با استفاده از طب سوزنی

طب سوزنی برای درمان بیماری های زنان

طب سوزنی یکی از شاخه های طب سنتی چینی به شمار می رود که در درمان بیماری ها و التیام دردها بسیار اثربخش است. این روش درمانی طبیعی هم به تنهایی استفاده می شود و هم در کنار دیگر روش های درمانی استفاده می شود و اثربخشی آن ها را مضاعف می سازد. درمان بیماری های زنان با استفاده از طب سوزنی نیز قدمتی هزاران ساله دارد. طب سوزنی علائم بیماری های زنان را نیز التیام می بخشد.

  • طب سوزنی با تنظیم هورمون های بدن به تنظیم عادت ماهیانه و بهبود علائم یائسگی بسیار کمک می کند.
  • طب سوزنی در درمان قاعدگی دردناک نیز بسیار اثربخش است.
  • طب سوزنی با تنظیم نوسانات هورمونی، به درمان سندروم پیش از قاعدگی (پی ام اس) کمک می کند.
  • طب سوزنی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و توانایی بدن را برای مبارزه با عفونت ها افرایش می دهد، از این رو، برای درمان عفونت قارچی واژن بسیار اثربخش است.
  • طب سوزنی و گیاهان دارویی، در کنار یکدیگر، برای درمان فیبروم رحم بسیار اثربخش هستند. اگر سایز فیبروم ها خیلی بزرگ باشد، استفاده از روش های طب غربی در کنار طب سوزنی می تواند اثربخش باشد.
  • سوزن های شفابخش طب سوزنی به درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک و علائم آن نیز نیز کمک می کنند.

درمان بیماری های زنان از قبیل:

  • اختلالات دوران قاعدگی (دسمینوره= دردهای شدید دوران قاعدگی)
  • بیماریهای کیست تخمدان یا PCO و عوارض آن
  • درمان نازائی

طب سوزنی باعث تنظیم سیستم های هورمونی و آندوکرین و تیروئید و هورمونهای زنانه میشود. همچین طب سوزنی برای درمان بیماریهای مختص زنان شامل درد و خونریزی قاعدگی، کیست تخمدان PCO ، PMS یا تخمدان پلی کیستیک و یائسگی زودرس و مشکلات آن و همچنین نازایی و رفع چاقی های هورمونی و بعد از بارداری مفید می باشد. افراد معروفی مانند سلن دیون و ماریا کری از طب سوزنی استفاده نموده اند – بهمراه درمانهای ناباروری – که به‌ آنها در باردار شدن کمک کرده است. بررسی مطالعات پزشکی این دیدگاه را تائید می‌کند، و پیشنهاد می کند که طب سوزنی می‌تواند تاثیر درمانهای ناباروری را بیشتر سازد. یک نظریه، توضیح می دهد که احتمالا طب سوزنی به کاهش استرس و افزایش جریان خون در تخمدان کمک می‌کند.

Print
Print
Print
Print
مشاوره رایگان