علائم و راه های پیشگیری و درمان عفونت واژن

درمان جوش صورت با طب سنتی
آیا جوش صورت با درمان های خانگی قابل درمان است؟
مارس 19, 2019
درمان یبوست با طب سنتی
درمان یبوست با طب سنتی
مارس 24, 2019

علائم و راه های پیشگیری و درمان عفونت واژن

درمان عفونت واژن

عفونت واژن به التهاب واژن یا مهبل اطلاق می ‌گردد که با سوزش، خارش، درد و بوی بد همراه است، اما گاهی هم هیچ گونه علائمی ندارد. این عفونت آزار دهنده به دلیل وجود و رشدِ باکتری، مخمر یا ویروس بروز می‌ یابد. راه های متعددی برای درمان عفونت واژن وجود دارد، اما اولین قدم در درمان قطعی عفونت واژن تشخیص علت بروز آن است. پس از تشخیص درست، با استفاده از داروهای سنتی و شیمیایی، عفونت تان را درمان کنید. اما باید راه های پیشگیری از این عفونت شایع را بدانید تا از بروز مجدد آن جلوگیری کنید. در ادامه، راه های درمان عفونت واژن و پیشگیری از آن را برای تان خواهیم گفت.

انواع عفونت واژن

عفونت واژن انواع مختلفی دارد که علائمی متفاوت از یکدیگر دارند. گاهی تشخیص دقیق نوع عفونت واژن برای دکتر زنان مجرب نیز دشوار است و ممکن است در آن واحد، به چند نوع عفونت واژن مبتلا باشید.

 • واژینوز باکتریایی
 • عفونت کاندیدایی یا عفونت های مخمری
 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • آلرژی (واژینت غیر عفونی)
 • ریکومونیازیس

انواع عفونت واژن

علائم عفونت واژن

ترشحات واژن معمولاً شفاف یا سفید رنگ (ابری) هستند و سبب ضد عفونی  واژن می شوند. ترشحات طبیعی واژن هیچ بویی ندارند و موجب خارش نیز نمی شوند. در دوران عادت ماهیانه، میزان ترشحات و ظاهر آن ها متفاوت می شود. ممکن است در بعضی از روزهای ماه، ترشحات بسیار رقیق و آبکی داشته باشید و در روزهای دیگر، ترشحاتی غلیط تر داشته باشید. گاهی هم ممکن است میزان ترشحات تان افزایش یابد. این امر طبیعی است.

وقتی این ترشحات بوی زننده ای داشته باشند یا باعث ایجاد احساس سوزش و خارش شوند، احتمالاً مشکلی وجود دارد. این سوزش و خارش در هر ساعت از روز ممکن است به سراغ تان بیاید، اما معمولاً شب ها شدیدتر می شود. رابطۀ جنسی نیز سبب تشدید علائم می شوند.

عفونت های مخمری واژن نوعی عفونت قارچی هستند که به دلیل رشد بیش از حد مخمری که به صورت طبیعی در بدن وجود دارند بروز می یابد. واژینوز باکتریایی نیز در صورت به هم خوردن تعادل باکتری ها در بدن بروز می یابد. در این دو مورد، شاهد ترشحات سفید یا خاکستری خواهید بود.

اما چطور این دو را از هم تفکیک کنیم؟ اگر ترشحات واژن با بوی ماهی همراه باشد، احتمال واژینوز باکتریایی وجود دارد. اگر ترشحات شبیه به پنبه یا پنیر باشند، احتمال عفونت مخمری بیشتر است. در عفونت مخمری، احتمال سوزش و خارش بیشتر است، گرچه واژینوز باکتریایی نیز با خارش همراه است. احتمال ابتلا به هر دو نوع عفونت به طور همزمان هم وجود دارد.

رابطۀ جنسی هم می تواند باعث بروز عفونت واژن شود. احتمال انتقال کلامیدیا، سوزاک، ویروس‌های هرپس سیمپلکس، ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) و تک‌تارچه‌زدگی از طریق رابطۀ جنسی وجود دارد. بیماری های آمیزشی علاوم آشکاری نداشته باشند. کسانی که رابطۀ جنسی و شریک جنسی متعدد دارند، باید برای چکاپ سالیانه به پزشک مراجعه کنند.

اگر عفونت واژن درمان نشود، باعث بروز مشکلات دیگر می شود. ممکن است این بیماری ها را به شریک جنسی تان نیز منتقل کنید.

مطالعه بیشتر :  درمان بیماری های زنان (با طب سنتی)

عوارض عفونت واژن

اگر عفونت واژن را درمان نکنید، عوارض دیگری را در پی خواهد داشت:

 • اگر باردار باشید، خطر سقط جنین را افزایش می دهد.
 • خطر ابتلا به بیماری های آمیزشی را افزایش می دهد.
 • باعث بروز بیماری التهاب لگن می شود.
 • سبب نازایی می شود.

علائم عفونت واژن

مراجعه به پزشک

در صورت مشاهدۀ علائم زیر، به پزشک مراجعه کنید:

 • تغییر رنگ و بوی ترشحات واژن و افزایش میزان ترشحات
 • احساس خارش، سوزش، التهاب یا درد در ناحیۀ واژن
 • احساس سوزش هنگام ادرار

پیش از معاینه، از دوش واژینال استفاده نکنید، این کار تشخیص درست را دشوار می سازد. برخی از پزشکان از شما می خواهند 24 تا 48 ساعت پیش از معاینه، رابطۀ جنسی نداشته باشید.

درمان عفونت واژن

اولین قدم در درمان عفونت واژن، تشخیص درست نوع عفونت است. به علائم تان دقت کنید. به رنگ، بافت، غلظت، بو و میزان ترشح  به خوبی توجه کنید. درمان برخی از انواع عفونت های واژن کمی دشوارتر است. برخی نیز به آسانی درمان می شوند، اما احتمال بازگشت و عود مجددشان وجود دارد. اگر عفونت کاملاً درمان نشده باشد، احتمال انتقال آن به شریک جنسی تان وجود دارد. البته رابطۀ جنسی در دوران درمان عفونت مخمری بلامانع است و خطری ندارد. برخی از عفونت ها نیز علائمی ندارند و این به معنای بی نیازی از درمان نیست. روش های درمان عفونت های واژن متعددند.

عفونت واژن

عفونت های مخمری معمولاً با شیاف ها و کرم های ضد قارچ، مانند میکونازول (Monistat)، کلوتریمازول (Gyne-Lotrimin) و  باتوکونازول (Vagistat) درمان می شوند. داروهای خوراکی، مانند فلوکونازول (Diflucan)، نیز در درمان عفونت های مخمری واژن اثربخش هستند.

برای درمان واژینوس باکتریایی، آنتی بیوتیک ها. تجویز می شوند. با وجود این، برخی از زنان مصرف پماد، ژل و شیاف را به قرص ترجیح می دهند.

آتروفی واژن با تجویز استروژن، به صورت قرص، پماد یا حلقۀ مهبلی، درمان می شود.

علاوه بر این ها، راه های درمان عفونت در طب سنتی نیز بسیارند. گیاهی که در طب سنتی برای درمان عفونت واژن استفاده می شوند عوارض داروهای شیمیایی را در پی ندارد. در ادامه، روش های درمان خانگی عفونت واژن و درمان عفونت واژن با طب سنتی را به شما خواهیم گفت.

مطالعه بیشتر :  7 راه کاهش درد پریود

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص آنتی باکتریال و ضد قارچ است. این روغن به درمان واژینوز باکتریایی بسیار کمک می کند.

شیافت روغن درخت چای یا شستشوی واژن با این روغن را جایگزین آنتی بیوتیک کنید. در صورت ایجاد خارش و سوزش، روند درمان را قطع کنید.

روغن درخت چای را با روغن های حامل، مانند روغن بادام شیرین، روغن زیتون یا روغن نارگیل رقیق کنید. مصرف روغن درخت چای به تنهایی سبب بروز سوزش می شود.

بسیاری از مردم به روغن درخت چای حساسیت دارند، از این رو، پیش از مصرف محلول رقیق شدۀ درخت چای در ناحیۀ واژن، آن را روی بخشی از پوست تان امتحان کنید. اگر ظرف 24 تا 48 ساعت به این روغن آلرژی نشان ندادید، می توانید با خیال راحت، از این روغن استفاده کنید.

ماست

ماستی نوعی پروبیوتیک طبیعی به شمار می رود و مصرف آن سبب بازگشت باکتری های سالم به بدن می شود. این ماده به تنظیمِ محیط واژن و مبارزه با باکتری های بد کمک می کند.

باکتری Lactobacillus Acidobacillus موجود در ماست به درمان عفونت کمک می کند و سلامتی را به بدن باز می گرداند.

مصرف روزانه یک وعده ماست را در رژیم غذایی تان بگنجانید. همچنین می توانید یک تکه پنبه را به مدت ده دقیقه در ماست قرار دهید، سپس آن را وارد واژن کنید و اجازه دهید 2 ساعت بماند.

ماست سبب رشد باکتری های خوب و از بین رفتن باکتری های بد می شود، از این رو، به درمان واژینوز باکتریایی کمک می کند.

خوک طلایی

گیاه خوک طلایی دارای ترکیبات بربرین و خواص ضد قارچ و آنتی باکتریال است. بربرین سبب افزایش فعالیت گلبول های سقید خون و تقویت سیستم ایمنی می شود، از این رو، در مبارزه با عفونت ها به بدن کمک می کند. این گیاه باکتری های بد را از بین می برد و به رشد باکتری های خوب کمک می کند، به همین دلیل، در درمان واژینوز باکتریایی بسیار اثربخش است.

کپسول های گیاه خوک طلایی را از داروخانه ها تهیه کنید و تا زمان بهبودی کامل، روزی دو بار مصرف کنید.

مرکبات

مرکبات سرشار از ویتامین ث  هستند، از این رو، به تقویت سیستم ایمنی کمک می کنند و با باکتری ها مبارزه می کنند. مصرف مرکبات یکی از بهترین راه های درمان واژینوز باکتریایی به شمار می رود. پرتقال، گریپ فروت، لیمو، بلوبری و میوه هایی از این قبیل را در رژیم غذایی تان بگنجانید.

سیر

سیر دارای خواص آنتی باکتریال است و سال هاست که برای درمان واژینوز باکتریایی استفاده می شود. مطالعات نشان می دهند که مصرف قرص سیر در درمان واژینوز باکتریایی بسیار اثربخش است.

استفاده از سیر به صورت موضعی نیز اثربخش است.

سرکۀ سیب

یکی از عوامل اصلی بروز واژینوز باکتریایی بر هم خوردن تنظیم سطح پی اچ بدن است. سرکۀ سیب به تنظیم سطح پی اچ واژن کمک می کند و سبب تعادل فلور نرمال واژن می شود. سرکۀ سیب دارای خواص آنتی باکتریال است، از این رو، باکتری های بد را از بین می برد و به رشد باکتری های خوب کمک می کند.

نصف فنجان سرکه سیب را به وان حمام تان اضافه کنید و نیم ساعت در آن بنشینید.

شنبلیله

شنبلیله دارای خواص درمانی بسیار است و به صورت خوراکی و موضعی استفاده می شود. این گیاه در درمان واژینوز باکتریایی نیز بسیار اثربخش است. شنبلیله سطح پی اچ واژن را تنظیم می کند و با تقویت سیستم ایمنی، روند درمان را تسریع می بخشد.

شنبلیله را می توانید به روش های مختلف استفاده کنید. می توانید آن را با آب یا ماست ترکیب کنید و تا بهبودی کامل، هر روز میل کنید. همچنین، می توانید تخم شنبلیله را بجوشانید و روزانه دو تا سه فنجان میل کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل سرشار از خواص ضد قارچ، آنتی باکتریال و ضد ویروس است. لوریک اسید موجود در روغن نارگیل سبب تقویت سیستم ایمنی می شود و روند بهبود را تسریع می بخشد. روغن نارگیل برای درمان واژینوز باکتریایی بسیار مناسب است، چرا که رشد باکتری های خوب را افزایش می دهد و باکتری های بد را از بین می برد.

از روغن نارگیل در پخت و پز استفاده کنید.

پنبۀ آغشته به روغن نارگیل را به مدت 2 ساعت درون واژن تان قرار دهید. روزانه، سه تا چهار بار از این روغن به صورت موضعی استفاده کنید.

ماست و عسل

ترکیبِ ماستِ سرشار از لاکتوباسیلوس با عسل در درمان عفونت کاندیدا بسیار اثربخش است.

مصرف این ترکیب برای زنان باردار نیز بلامانع است.

روغن چریش

برگ، پوست و دانۀ  درخت چریش دارای خواص دارویی است. این گیاه دارای خواص ضد ویروسی، آنتی باکتریال و ضد قارچ است و سبب ضد عفونی واژن می شود. این گیاه برای درمان انواع عفونت واژن اثربخش است و یکی از راه های درمان عفونت قارچی مقاوم با طب سنتی به شمار می رود.

زنان مبتلا به ام اس، آرتریت روماتوئید و لوپوس نباید از این گیاه استفاده کنند. چریش قند خون را کاهش می دهد، از این رو، زنان مبتلا به دیابت نباید از این گیاه استفاده کنند.

گل همیشه بهار

گل همیشه بهار دارای خواص ضد ویروسی و آنتی باکتریال است، از این رو، برای درمان بیماری ها و عفونت های بسیاری استفاده می شود. این گیاه برای درمان عفونت واژن نیز اثربخش است.

گردوی سیاه

گردوی سیاه دارای خواص ضد عفونی کننده است و باکتری های عامل عفونت را از بین می برند. گردوی سیاه را هم به صورت موضعی می توانید استفاده کنید و هم به صورت قرص های مکمل.

عصارۀ دانۀ گریپ فروت

عصارۀ دانۀ گریپ فروت برای درمان عفونت مخمری و واژینوز باکتریایی اثربخش است. اما گریپ فروت با داروهای بسیاری تداخل دارد، از این رو، باید پیش از مصرف آن، با پزشک مصرف کنید.

سرخار گل

سرخارگل گیاه دارویی پرمصرف و بومی آمریکای شمالی است. سرخارگل به کاهش التهاب کمک می کند و برای درمان عفونت مخمری اثربخش است. این گیاه با عفونت های مخمری و باکتریایی مبارزه می کند.

زنان مبتلا به لوپوس، آرتریت روماتوئید و ام اس نباید از این گیاه استفاده کنند.

میخک

استفاده از میخک در طب سنتی قدمتی دیرینه دارد. این گیاه دارای خواص آنتی باکتریال و ضد قارچ است و برای درمان عفونت های واژن، به خصوص واژینوز باکتریایی بسیار اثربخش است. برای درمان عفونت واژن با میخک، می تواند محل مورد نظر را با دمنوش میخک شستشو دهید یا این که از روغن میخک رقیق شده استفاده کنید.

فولیک اسید

فولیک اسید با تقویت سیستم ایمنی به درمان واژینوز باکتریایی بسیار کمک می کند. مطالعات نشان می دهند که زنانی که مواد غذایی سرشار از فولیک اسید را در رژیم غذایی شان می گنجانند، کمتر به واژینوز باکتریایی مبتلا می شوند. با مصرف آوکادو، بروکلی، لوبیا و اسفناج فولیک اسید بدن تان را تامین کنید. همچنین، می توانید مکمل های فولیک اسید را از داروخانه تهیه کنید.

  هیدروژن پراکسید

مصرف روزانۀ هیدروژن پر اکسید به مدت یک هفته می تواند در درمان واژینوز باکتریایی اثربخش باشد. این روش درمانی، در مقایسه با روش های دیگر، بسیار ازران تر است و عوارض جانبی قابل توجهی در پی ندارد.

پروبیوتیک

ماست سرشار از پروبیوتیک است، اما شما می توانید از مکمل های پروبیوتیک موجود در بازار نیز استفاده کنید. مطالعات نشان می دهند که مصرف مکمل پروبیوتیک به درمان واژینوز باکتریایی و پیشگیری از آن کمک می کند.

بوریک اسید

شیاف بوریک اسید در درمان عفونت کاندیدا و واژینوز باکتریایی بسیار اثربخش است. این کپسول باید به مدت 7 تا 10 شب استفاده شود.

این روش درمانی به زنان باردار توصیه نمی شود.

پیشگیری از عفونت واژن

خطر بروز عفونت واژن همیشه در کمین است، از این رو، پس از درمان عفونت واژن نیز باید به فکر راه هایی برای جلوگیری از بروز مجدد آن باشید. رعایت نکات به پیشگیری از بروز عفونت واژن کمک می کند.

 •  سعی کنید واژن تان همیشه تمیز و خشک باشد.
 • برای شستشوی واژن، از صابود عطردار استفاده نکنید.
 • از شستشوی مکرر واژن بپرهیزید.
 • از نوار بهداشتی های عطر دار استفاده نکنید.
 • استفاده از دوش واژینال اصلاً توصیه نمی شود، چرا که سبب ایجاد سوزش و خارش می شود. از سوی دیگر، ممکن است عفونت را پنهان کند یا سبب انتشار آن شود. دوش واژینال باکتری های سالم واژن را نیز از بین می برد.
 • از لباس هایی که رطوبت را در خود نگه می دارند استفاده نکنید.
 •  لباس زیرهای نایلونی، شلوارهای تنگ و انواع لگ سبب بروز عفونت های مخمری می شوند.
 • استفاده از کاندوم بهترین راه برای جلوگیری از انتقال عفونت ها از طریق رابطۀ جنسی است.
 • آزمایش های سالیانه انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان